Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

JeanMarthan odpad!

Bylo to, jako by si Indy šlehl lajnu viagry řízlou koksem. Občas se postavil, chvílemi vyváděl, do toho neustálý kolotoč barev a honiček. No a na konci brutální kocovina a záblesky vzpomínek ve stylu, jako ty vole, tak to už nikdy! ()

papadoce

Tak fanúšik sa dočkal a ten kto tŕpol, či to James Mangold po majstrovi Spielbergovi zvládne, si zrejme vydýchol. Rozhodne to nepatrí do modrých. Myslím si, že to tu fandovia trestajú už z princípu, ale podľa mňa nie je čo trestať. Nový Indy doniesol presne to, čo jeho predchodcovia, len v krajšom, občas dosť digitálnom šate. Ja myslím, že sa jedná o dôstojné zakončenie série jedného z najznámejších filmových archeológov. Kiež by sa takou kvalitou mohla pýšiť taká Lara Croft. Ford aj Mikkelsen išli bombičky, Holbrook bol hnusne uveriteľný a Phoebe naozajstne škaredá. Ona bola asi jediná čo ma vyrušovala. A ešte keď zabila, že je krásna, tak to som potreboval kýbel. Ale však proti gustu žiaden dišputát. ()

Chuppa

Po nepříliš zdařilém čtvrtém dílu, jsem od nového Indyho, vzhledem i k věku Harrisona Forda, moc nečekal, ale byl jsem celkem příjemně překvapen. Film odsejpá a dobře se na něj kouká, konec je sice slabší ale to už v Indymu tak nějak patří.. ()

departed

Fakt, že se 99% filmu odehrává na zeleném plátně se ke značce jako je Indy zrovna sice nehodí, jenže obyčejný divák to má u prdele, a divák, který se o filmy přeci jen trochu zajímá, tomu to bude u prdele po 10 minutách. Ano, viděl jsem to tam hnedka, ale namísto stěžování si na to, proč jsem nezasunul, když jsem mohl, jsem si užíval každý záběr z hodně decentního openingu, který měl správnou nazi atmošku a dobrej drive. Stopáži bych sice udělal obřízku, protože bylo rovnou několik scén, kde se dalo krátit či mazat, některý z nich byly docela i cringy (ti dobří střihači asi šli zrovna na oběd) a celkově to asi od poloviny mělo pomalejší spád a tempo se trochu brouzdalo, ale ani jednou jsem se nekoukl kolik zbývá do konce. A to u mě značí dobrý film. Takže jo, poslední Indy s Fordíkem je dobrý film, který značce nedělá ostudu, určitě ne tak velikou jako ten díl s těma mimozemšťanama či co to bylo, a celkově je to hezký rozloučení s hercem, pro něhož tohle byla ikonická role (já mám Star Wars u čokodíry, takže Indyho beru víc než Hana). ()

Maniik88

Ale jo, bol to ešte Indy. Síce digi bordelu je ďaleko viac, nerežiséruje Spielperg, ale mňa to bavilo. Obdivuhodné, aké náročné natáčanie ešte zvládol Ford skoro v 80tke. Klobúk dole. Páčil sa mi úvod z WW2, až na to behanie na vlaku. Zaujímavý artefakt a šťavu tomu pridala mladá, drzá dcéra spoločníka. Naháňačka v Maroku na tých motorko-trojkolkách bola celkom sranda. Záporáci boli trochu otravní a hlúpi. Až na Madsa, ten si pózu slizkého nazi zahral dobre. Fajn rozlúčka s Indym. Nečakal som toľko. ()

LdaVinci

To má být důstojné zakončení pro tuto sérii a Indiho? Jo, bavil jsem se, ale je to velká blbost. Koneckonců Indy nikdy nebyl realisticky zpracován a byla to vždy dobrodružná akční blbinka, ale tady to bylo moc. Nezasloužilo si to ani takovou stopáž. Nemyslím si, že něco takového mělo vzniknout. Herci jsou perfektní a nějaké ty hrátky s časem byly taky zajímavé. Předposlední scéna silná a dojemná. Jinak bída. ()

Pedronaut

Na papíře to působí hrozně. Dokonce jsem se tomu filmu tři měsíce vyhýbal, protože mi ze spoilerů přišel příběh totálně na hlavu. Ale Mangold prostě umí i z hovna vyrobit diamant. ()

sahi

Musím říct, že nás oba pátý a poslední díl Indyho naprosto zklamal. Křišťálová lebka byla oproti nástroji osudu dalším klasickým dobrodružstvím nejslavnějšího archeologa. Klasickou indyho výpravu jsem v tomto filmu hledal marně. Nevím jestli to bylo způsobeno tím digitálním balastem, Harrisonovo věkem, či naprosto nesympatickou "Indy woman", ale Mangold mě tentokrát na plné čáře rozesmutnil. Tentokrát ale ne, důstojným rozloučením s legendární postavou (Logan). Indy pořád někam běhá, lítá, potápí se atd, ale zdálo se mi, že tu bylo lokací až přespříliš. Když si člověk vzpomene na původní Indiány, tak vlastně během filmu vyměnil 2-3 lokace, ale tady je pořád někde jinde a vlastně nikde, protože ihned po skončení filmu vůbec netušíte o co mu šlo, natož kam se za tímhle neznámem vydával. Mads mne už podruhé za sebou v roli hlavního záporáka zklamal (děkuji Grindewalde) a ta jeho ledová maska mi už přijde otravná a opravdu nic neříkající. Mrzí mě to Indy, ale takhle jsem si rozloučení s tebou opravdu nepředstavoval. Jdu se podívat na původní trilogii, a pak i na lebku, protože tam si to byl aspoň ty, i když o pár desítek let později než by si všichni tví fanoušci přáli. V tomto filmu si ale raději měl zůstat v tom svém důchodu ()

kyjo

Nejdelší a zároveň nejnudnější díl. Rozjezd celkem dobrej. Pak se to ale i přes množství různých honiček dost táhne a zajímavý to začne být zase až ke konci. Vedlejší postavy (snad kromě záporáků) mi tady vůbec nesedly. Zejména Indyho side-kick Helena byla celou dobu extrémně otravná. Nevim jestli to bylo postavou, anebo herečkou, ale za mě prostě špatný. ()

Hyperbolic

Does it hurt? Everything hurts. Zub času se podepsal na všech. V duchu posledních let vsadili tvůrci na nostalgii, ta fungovala na jedničku. Zbytek až tak moc ne, jako ohromný fanboy nejsem zklamán, ale ani to nebylo to, po čem jsem toužil. Kromě Indyho, Sallaha, Banderase (sice pár minut ale fajn) a chvílemi Mikkeksena jako záporáka pro mě nefungovala ani jedna postava, bída. Ukončení série bylo asi lepší ve 4. díle (a nejlepší ve 3.). Vrcholem filmu pro mě byla úvodní scéna, pokud by zbytek byl v podobném duchu, řadím ho mezi původní trilogii jako 5* klenot. Akce, tuny nácků a všudypřítomná originální hudba od Williamse. Hlavně díky téhle scéně film hodnotím kladně (atmosférou temného hradu, připadalo mi to jako odkaz na založený scénář, kde měl Indiana řešit záhadu strašidla na zámku). Omlazený Ford vypadal dokonale, je k nevíře kam se technologii za posledních pár let posunula. Z rozhovorů to Ford bere jako rozloučení s Indym a pokud se mu líbí, tak je to to hlavní. ()

OJan

Měl jsem doma VIP vstupenku do nedalekého multiplexu a opravdu dlouho a poctivě jsem rozmýšlel, na jaký film ji využiju. Uvažoval jsem nad tím tak dlouho, až se její platnost začala chýlit ke konci. Nezoufal jsem, protože jsem věděl, že chvíli před tím, než na konci června propadne, vychází nový a zároveň poslední Indiana Jones. A tak jsem ji popadl a vyrazil do onoho multiplexu na předpremiérové promítání. Zabořil jsem se do té kožené sedačky, do pusy jsem průběžně dával popcorn a sledoval jsem jak páté dobrodružství archeologa v klobouku dopadne. Začalo to velmi slibně a já jsem si začal říkat, že veškeré mé obavy z výsledku filmu mohou vzít za své. Digitálně omlazený Indy kosil jednoho nacistu za druhým, do toho mu hrála opět skvělá hudba Johna Williamse, při níž když si uvědomíte, že je to jeho poslední filmový soundtrack, tak je to něco víc, než jen hudba a celý film v oldschoolové atmosféře zábavně ubíhal. Tohle platilo zhruba do poloviny, pak jsem si na filmu začal všímat mnohých chyb. Této sérii nikdy neprospívalo přílišné mluvení. Vadilo mi to i v předchozí části, ale tak nějak jsem měl pocit, že to zde bohužel pozvedli ještě o level výš. Záporáci, ačkoli se mohli zdát zpočátku velice silnými, se později ukázali jako banda opravdu slabých a nevýrazných záporáků, což zážitku ze snímku taky zrovna moc nepřidalo. Navíc nebyli vůbec rozpracovaní, což vlastně nejde říct o žádné postavě kromě Indyho, kterého už ale všichni znají z předešlých filmů. A postava Heleny byla ze všech nejdivnější. Jestli někdo pochopil její počínání, tak bych se s ním opravdu rád setkal, aby mi to vysvětlil. A to, co mě mrzí ze všeho nejvíc je fakt, že tento film bohužel také podlehl trendu posledních asi 2 let - překombinovaný konec. Už i v Království křišťálové lebky byl konec poněkud zvláštní a jaksi nekorespondoval s touto sérií. Nicméně závěr tohoto snímku byl tak přehnaný a podivný, že jsem v tom sále začal uvažovat, jestli jsem náhodou omylem nepřišel na nějakou parodii. Ten konec byl opravdu šílený a nebýt jistého sentimentu a schovívavosti, že je to přece jen poslední Indy, bylo by to jen za dvě hvězdy. |55%| ()

farb

Není to tam. Už v úvodní sekvenci, když po digitálním vlaku běžel digitalní pánák, působilo to na mě těžkopádně a nepřirozeně, což je příznačné pro celý zbytek filmu - působí nepřirozeně a "jonesovsky" nepatřičně. Po přesunu do šedesátek se to pro mě maličko vzpamatovalo, moc mile mě překvapila Phoebe Waller-Bridge (která je spolu s Fordem jednoznačným pozitivem filmu), dobrodružství se vinulo celkem slušně ( i když pořád bez toho správného srdíčka) a pak... Pak přišlo "ono" finále a vyvrcholení, které to pro mě definitivně zabilo. Moc jsem chtěl si to užít, ale při nejlepší vůli jsem se na tohle dobrodružství nedokázal napojit, náznaky a správné prvky tam jsou, ale v celkovém kontextu to zkrátka nevyšlo. ()

Filmfactorem

Tak po dosti náročné cestě je v kinech pátý Indy a víte co, já se místy cítil zase jako malý kluk, což není nějak dávno, ale i tak se to počítá. Speciálně flashback scéna za druhé světové války je strhující, následná většinová část v současnosti už ztrácí. Akčních sekvencí bylo na mě moc a přišli mi dlouhé. Ford už je pán v letech, a tak bylo nutné trochu CGI magie, což je vidět, ale nedrásalo mi to oči a i tak toho musel Ford dost předvést sám a já smekám. Ještě konec působí trochu uřízle, nicméně jsou tu charakteristické Indiho momenty, v akčních sekvencích několik cool scén, pátrání a luštění vodítek k artefaktu funguje na výbornou a návrat známých postav potěší. Trochu mi to trvalo, ale k Helen jsem si v druhé půlce našel cestu. Nicméně chemie mezi Indim a jeho kmotřenkou pro mě nefungovala tak dobře jako chemie Indiho s Muttem a mrzí mě, že jsme v tomhle filmu nemohli sledovat další dobrodružství Henryho II. a Henryho III. Každopádně podtrženo sečteno pátý Indi se nevyrovná Poslední křížové výpravě nebo Dobyvatelům ztracené archy, ale je to jistě nadprůměrný film ve svém žánru. Problém je, že se jedná o legendární sérii Indiana Jonese a od zakončení téhle ságy, bych čekal trochu víc, něco co mi vyrazí dech. Nejhorší asi je, že konec ve mně zanechal hořkosladké pocity. Přes všechny problémy, které čtvrtý díl měl, se mu musí nechat, že konec měl perfektní. ()

koty2201

No nakoniec to nie je také katastrofické ako to niektorí recenzenti opisujú. Našťastie. To však neznamená, že posledný Indy nemá svoje nedostatky a to hneď niekoľko. Keď by sa ma niekto spýtal, či to bol dobrý Indiana Jones, tak poviem, že takmer sa Mangoldovi podarilo napodobniť Spielberga. Ak by sa ma však niekto opýtal, že či je to skvelé zakončenie dobrodružnej série o slávnom archeológovi Indianovi Jonesovi, tak mu odvetím, že ani nie a prepásli potenciál grandiózneho finále.  Bádanie po bájnom Nástroji osudu je spracované dobre, aj keď nejde o nič extra zložité. Ale Jones v tomto nikdy nejak extra komplexný nebol. Akčné scény boli zvládnuté rozhodne lepšie ako v závere 4. dielu aj keď aj tu je plno CGI momentov. Tie sú výrazne podmienené tým, že z Harrisona Forda vo veku 81 rokov už žiadneho zdatného atléta neurobíte. A veľa fyzicky náročnej akcie tu logicky ani nie je. Najpamätnejšia pasáž bola určite naháňačka na tuk-tukoch v Maroku a bola aj v celku pekne natočená. Zvyšok akcie je nevýrazný. Nemá to v sebe tú hravosť čo kedysi.  Samozrejme by tu mala byť aj romantika, ale Ford má aj v tomto už svoj vek. Ale aspoň sme sa dozvedeli čo tie roky robila Marion a aký osud stretol Mutta. Odôvodnené to majú pekne, logicky, ale spracovanie až tak uspokojivé nie je. Pretože na záver tu je nostalgická scéna, ale nezapočala prirodzeným  spôsobom. Inak povedané, absencia Marion je logická, jej návrat na záver už nie, pretože je to ako blesk z jasného neba. Z ničoho nič, aby spravili peknú bodku. Posledný Indy je najdlhším filmom v sérii a nemám pocit, že to filmu prospelo. Je tu veľa nudných pasáži a tempo nebolo vždy vyvážené. Keby to malo klasické 2 hodiny ako aj zvyšné časti série, tak by sa nič zlé nestalo.  Omladenie Harrisona Forda nedopadlo najlepšie a bolo vidno, že je táto technológia stále nová a nedokonalá. Takže áno, Jones má opäť 40, ale až príliš vidieť pri pohyboch tváre, že je to umelé a počítačové. Zvyšok CGI efektov sa ako tak dá prekusnúť aj keď nie sú dokonalé a mohli sa s nimi pohrať viac. A pritom Mangold tvrdil, že sa to snažil natočiť čo najviac prakticky a najmenej počítačovo. Za mňa si CGI efektami pomáhali dosť často.  Záver posledného Indyho dobrodružstva síce nebol až tak veľmi pritiahnutý za vlasy ako v štvorke a celkovo je to lepšie zvládnutý film ako predošlý, ale poviem bez spoilerov len toľko, že takto fyzika za žiadnych okolností nefunguje. Teda teoreticky to funguje len dopredu, nikdy nie dozadu. Nehovoriac o tom veľkom narušení, ktoré by malo katastrofálne následky a tu ostalo všetko v pohode. Humor to malo vcelku vydarený a zabavil som sa. Hudba bola klasická aká sa očakáva od Johna Williamsa. A oceňujem, že sa na to ešte cíti aj v 91 rokoch života. Jeho hudobný motív som si vychutnal tak ako vždy. Takže fanúšikom to môžem odporučiť, aj keď toto finále nie je to pravé orechové a nie je to tak ako by si to Indy zaslúžil. Možno to znie až príliš kriticky, ale to je tak v každej mojej “recenzii”. Ak by niekto riešil Indyho číselne, tak to vidím na 7/10. () (méně) (více)

kubas369

6/10. Je to pořád zážitek slyšet v kině tu ikonickou znělku, ne že ne. Ale některé filmy by prostě vzniknout neměli a to je bohužel tento případ. Mangold s Fordem se snaží, co to jde ale je to křeč, místy hraničící až s dehonestací. Nejpovedenější je úvodní scéna s omlazeným Fordem, kde to ale místy působí až strašidelně, jak ta tvář vypadá při pohybu uměle a nepřirozeně. Phoebe je pro mě nepochopitelný lapsus castingu. Mikkelsen s Holbrookem taky nepředvadějí svoje nejlepší výkony. No abych jenom nehanil, ono celkově je to docela fajn dobrodružný film, jen už to prostě není Indiana Jones. Těch 6/10 je jenom proto, že mi srdce nedovolí jít níž. Reálně bych váhal někde mezi 4 až 5/10. ()

ratpile

Těžko hodnotit. Podruhé to rozhodně vidět nepotřebuji. Mělo to své kladné momenty (úvod s nacisty, potápění, šílený závěr), spoustu průměrných, připomínajících spíše filmové Uncharted, vyloženě utahanou pasáž a atmosféra také příliš neevokovala svou zašlou, brakovou slávu. ()

shade000

Na starú klasiku to samozrejme nemalo, no ako záverečný diel to bolo o dosť lepšie ako Kráľovstvo krištáľovej lebky. Mikkelsen ako záporák tradične skvelý. Pán Jones ďakujeme veľmi pekne a ten klobúk s bičom už zaveste na klinec... ()

jprmusic

Nechápu všechny ty rádoby odborný kecy o zbytečným filmu a nedůstojným odcházení. Já se skvěle bavil a na závěr byl upřímně dojatej. A o to snad šlo ne? (Chybky by jeden našel, ale proč je za každou cenu hledat .....) ()

HEED

Snad tři čtvrtiny filmu se odehrávají v lokacích s velkou hustotou lidí, rozuměj města. To mi vadilo asi nejvíc. Škoda že chybí písečné duny, spoustu hadů a štírů a dalších breberek a parazitů. Ani to nebylo kdoví jak upocené a špinavé či zaprášené. Byla to taková klidná rozlučka penzisty na odchodu do penze. Co mi tu ještě chybělo byly nějaké rébusy a hádanky. No a nakonec, už i čtvrtý díl byl se zdviženým prstem. Takže ani tady mě závěr nijak nezvedal ze židle. Úplná ztráta času to není, ale na opakované zhlédnutí to taky není. No nejlepší zůstává stále trilogie od Spielberga. ()

0verseer

"And I've come to believe it's not so much about what you believe, it's how hard you believe it." Labutia pieseň Harrisona Forda a rozlúčka s jeho najikonickejšou úlohou. Teda aspoň pre mňa, ktorý som ako decko na Indym vyrastal. A aj keď to bola rozlúčka dôstojná, neponúkla však žiaľ nič viac a nič menej ako nostalgickú bodku na záver jedinečnej ságy. Deň po návšteve kina si napriek 2 a pol hodinovej dĺžke nevybavím viac ako dve naozaj pamätihodné scény. Zbesilý útek New-Yorkom v konskom sedle a záverečný výlet do Syrakúz. Trocha škoda, že sa s omnoho zaujímavejším konceptom (ktorý zámerne nechcem spoilerovať) ako boli mimozemšťania v štvorke nevyhrali tvorcovia o niečo viac. Obzvlášť s prihliadnutím na zbytočne repetitívne naháňačky, ktoré zabrali drvivú väčšinu filmu. Možno to vyznie paradoxne, ale dominujúcim pocitom z piateho Indianu je u mňa premrhaný potenciál. Napriek tomu rozhodne nejde sklamanie. 3,444* ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)