Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

prometheusXX

slabota velká a nuda nuda nuda. dej nič moc Mangold velmi sklamal,Harrison Ford robil všetko čo sa dalo ale scenar mizerny,  Indiana Jones a Království křišťálové lebky    je oproti tomuto luxus ()

celticek

Mix Indyho s nácky mi seděl vždy. Určitě je to lepší než předchozí díl. Snaha připomenout všechny Jonesova dobrodružství je evidentní, všimne si toho každý, kdo trochu ví. Hned v úvodu je Indy vyžehlený hezky. Dalo se na to podívat, ale že by se to nějak přiblížilo originální trilogii - tak to vůbec. ()

.killer.

Kdyby se to jmenovalo "Phoebe Waller-Bridge a trhlina v čase", bylo by to asi příhodnější. Její postava je bezesporu tím nejotravnějším a nejzbytečnějším sidekickem, který se po boku Indyho kdy objevil. Nemluvě o plochosti jejího charakteru, postrádajícího jakýkoliv vnitřní vývoj. Jejím jediným úkolem je neustálý zadupávání našeho dobrodruha do země, aby na konci filmu přebrala štafetu úplně a stala se regulérně hlavní postavou. Zlatej Shia Labeouf. Ta hrůzná nevyváženost, s jakou je tenhle film napsán, kdy Indy působí celou dobu jako důchodce s chodítkem, kterej dostává pořád přes prsty, je až zarážející. Ani ta postava novýho "mexickýho kraťase" - o což zjevně šlo - nedopadla úplně šťastně. Šablonovitost a předvídatelnost celýho scénáře bych novýmu Indymu odpustil, ale naprosto debilní postavy, plytkost, nulovou invenci a absenci čehokoliv zapamatovatelnýho, nedej bože vtipnýho, to už moc ne. Překvapivě dost nepovedený, okatý a prakticky všudypřítomný digitální efekty na tak očekávaným a velkolepým blockbusteru, jakým Indiana Jones je, jsou už jen třešinkou na dortu. Mám pocit, že takovouhle tečku si moje oblíbená série nezasloužila. Jdu zamáčknout slzu a pustit si znovu Poslední křížovou výpravu. ()

Clark_Kent

Nemůžu si pomoct, ale tohle poslední tažení už vážně zahnívá. Nebudu tady vypisovat, všechny ty rádoby srágory o věku Forda atd. Nechytalo se to na mě absolutně ne, celkový příběh na hodně vyčpělý úrovni. Budu doufat, že Mangold uchopí správně a chytře a nezesere aspoň budoucího Swamp Thinga. ()

Ex_Machina

Harrison to aj vo svojej 80-tke dokáže ešte „celkom válet“. Naposledy sa odel do starého šáčka, nasadil charakteristický klobúk, niekoľkokrát zapráskal bičom a šup ho tam za poriadnym dobrodružstvom a hľadaním stroja času. Skvelý úvod a ešte skvelejšie finále vypĺňa mierne sterilnejší stred. Mads Mikkelsen sa do role záporáka vždy parádne hodí, ale do Šifry z Bonda má ďaleko. A Thomas Kretschmann po x-tý krát v roli nacistu tiež potešil. Je to asi jeho životný údel. ()

J.e.r.e.c

Páté Indyho dobrodružství je tak zapomenutelné, že si z něj po pár dnech dnech skoro nic nepamatuju. Snad jen to, že mi poměrně dlouho připadalo, jako kdybych sledoval počítačovou hru s fakt dobrou grafikou, a kdyby mě někdo balamutil, že film je dílem umělé inteligence, nejspíš bych mu to věřil.  A stejně jako chatbot sebere veškeré jemu dostupné informace a semele je do jednoho, tak i tady je všechno, co k Indymu patří. Akademické zázemí, ikonický klobouk s bičem, spolupracující a zároveň se bouřící společnice, cestování po světě, všemocný starodávný artefakt i honičky s nácíčky. Bylo vůbec v lidských silách, aby z toho nevylezl jen digitální odvar předchozích filmů, speciálně tedy Křížové výpravy, které se Nástroj podobá víc, než by bylo zdrávo? Mangold si vytyčil takřka nemožný úkol, o to víc, že Ford už fakt vypadá na svých 80 a působí zhruba stejně akčně jako Zdeněk Svěrák. Problém je, že scénář ho do té akce neustále nutí a místo zasloužené role mentora z něj dělá důchodce na útěku.  Musím se ale přiznat, že zhruba v poslední třetině mě začalo zajímat, co z toho nakonec vzejde. A tady tvůrce pochválím, protože přišli s nápaditým vyvrcholení, kterým si vytvořili půdu pro docela dojemné a navíc definitivní zakončení celé série... jen aby z něj na poslední chvíli vyloženě neuctivě uhnuli a vnutili Indymu proti jeho vůli dost hrozivě vypadající alternativu.  Takže nashle u dalšího dílu Indiana Jones a poslední výprava do Kauflandu. 65 % ()

zmess

Je to ako vaše obľúbené menu v McDonald's. Viem presne čo čakať, teším sa na to a presne to aj dostanem. Nechcem to jesť často, ale keď si to dám, tak to skrátka vždy funguje. Toto menu konkrétne chutilo skvele, aj keď je to samozrejme žánrovka. Žánrovka, ktorá definovala žáner. What's not to like? ()

Duke90

James Mangold už se jako zručný režisér předvedl hned několikrát a v rámci možností bych jeho práci na posledním dobrodružství světoznámého archeologa opět označil za poměrně úspěšnou. Bohužel tak trochu "rozlítáný" scénář působí dost zmateně a je přizpůsoben dnešní moderní době, kdy je zcela v pořádku zacházet za hranice fyzikálních možností a chvilku to vypadalo, že z osmdesátiletého Forda bude nový Jason Bourne, který právě naskočil do jednoho z dílů Rychle a zběsile. Z vizuálních efektů jsem tedy schopen plně docenit pouze omlazení Harrisonovy tváře. Docela otravné bylo i sledování "side-kicka" v podobě Phoebe Waller-Bridge. Naštěstí zhruba od poloviny filmu už se konečně ukázal Indiana Jones, jak ho máme rádi a začalo se více bádat s umírněnou akcí. Kdyby po "křížové výpravě" nic dalšího nevzniklo, neplakal bych. Takhle aspoň oceňuji snahu o návrat k nesmrtelné klasice a třetí plnou hvězdu si dost možná vydupal tradičně skvělý zloduch Mads Mikkelsen a závěrečné nostalgické shledání. ()

ratchet

,,Na magii nevěřím ale párkrát v životě jsem viděl věci co nejdou vysvětlit. A tak věřím, že nejde o to čemu věříš ale jak moc tomu věříš." Ani jsem nečekal, že Indiana Jones bude ještě v kině a budu si ho moct na velkým plátně vychutnat i já. Toho se přeci jen dočkal a já na něj mohl vyrazit. Bylo krásné vidět svého dětského hrdinu v dalším napínavém dobrodružství. Líbilo se mi, že Indy je pořád Indy a vůbec neztratil nic ze svého charakteru. Za mě je naprosto parádních úvodních 20 minut, kde Indy za pochodu řeší jak se dostat ze spáru nacistů. Mimochodem Harrison Ford je omlazený neskutečně skvěle a i ve zbytku filmu na svůj věk předvádí senzační výkon. Obsazení filmů je skvělé a v roli potěší Marion i Sallah, ale postava Heleny mi úplně nesedla. Co mi tam více chybělo bylo takové Jonesovké pátrání, řešení rébusů, spouštění mechanizmů atd., ale to je jen můj pocit. Celý film doprovází dechberoucí hudba Johna Williamse, který nikdy nezklame. Akce je stále výborná a přehledná ale je pravdou, že tvůrci zde dali větší prostor digitálu, který párkrát nelahodí oku. Ale jinak se jedná o zábavně, zručně natočené dobrodružství s neohroženým archeologem. Ovšem, že to není nejlepší Indy (první trilogii nic nepřekoná) ale bez problémů dokáže konkurovat předchozím dílům a rozhodně jim nedělá ostudu. Já si film neskutečně užil a pro mě to bylo krásné a důstojné rozloučení s touto legendární sérií a postavou zároveň. Indy je moje srdcovka a té patří plný počet. Harrison Ford = Indiana Jones forever. ()

Azrail

Kde začít? Úplný začátek v minulosti s omlazeným Indym má dobrou atmosféru, šmrnc, nevypadá zle a dokáže solidně probudit nostalgii na klasickou Jonesovskou akci. Poté se ale ocitáme zpět v přítomnosti, kde nás ale nečeká náš milovaný archeolog, který byl vždy plný naděje a optimismu... Čeká nás zde utrápený stařec, kterému život naložil ty největší rány a doslova všechno mu vzal a on sám je po tom všem odevzdaný a vypadá to, že celý život vzdal. Na tom všem by nutně nemuselo být nic špatného, jelikož život prostě umí být krutý, ale zrovna u Indyho to myslím tak úplně nefunguje, Indy zkrátka není Logan. Nejhorší ovšem je, že život v něm znovu probudí postava, o které jsme až dosud vůbec neslyšeli, Indy s ní nemá žádný vztah a za celý film se ho ani nepodaří vybudovat. To byl takový problém použít postavy, se kterými má Indy nějaké emocionální propojení? Pak je tu MacGuffin celého filmu a to samotný "nástroj osudu". S ním nemám žádný vážnější problém a rozhodně v závěru působí uvěřitelněji a lépe, než bizarní konec čtvrtého Indyho. Ovšem ve finále vlastně nebyl pořádně využit a dovedl bych si představit řadu věcí, které díky nim může v kontextu filmu Indy udělat. Samotný závěr filmu byl tak nějak v pohodě, ale bohužel ve mě opět nevyvolal vůbec žádné emoce, byl jsem prostě prázdný. Ve finále poměrně slušný blockbuster s většinou solidní akcí, ale naprosto bez emocí a především maximálně průměrný Indiana Jones, který si neobhajuje svou existenci. Je to škoda, takhle jsem si poslední rozloučení s naší milovanou postavou úplně nepředstavoval a rozloučení ve čtyřce bylo o několik levelů lepší a emotivnější. A tak to mělo asi i zůstat. Maximálně 6/10. ()

mac000

Slušně akční a důstojné rozloučení s nesmrtelným Indym. Od roku 1981, kdy vzniklo jeho prvé filmové dobrodružství, si filmy produkčně zaštítěné dvojicí filmařů a přátel Spielberga a Lucase, důsledně zachovávají svou atmosféru, romantiku, lehce úsměvný nadhled a schopnost nechat zapomenout na některé drobné nelogičnosti děje. A že skoro vše lze dnes udělat digitálně (i z Forda mladíka )? To už dnes divák musí vzít jako samozřejmost, pokud je to udělané kvalitně. A tady je. Palec nahoru. ()

incognito

Kde nechal střihač nůžky!? To je asi věta co vás napadne při sledování pátého Indyho nejvíce. Je to šíleně dlouhý. Ale jako fakt šíleně. Omlazený Indy vypadá na začátku dobře. Ale už jen ten prolog by chtěl pořádně zkrátit. To vlast e platí o všem.  Bohužel je celý film takový nijaký. A to se dá říct o všem. Příběhu. Finále. Hlavním padouchovi. Je to velká škoda. Těšil jsem se na rozloučení ve velkém stylu. A to tak nějak nepřišlo. ()

kachie

Tento film som si musela pozriet na 3x. Hrozne CGI, absurdny pribeh aj zapletka, strasna nuda. Bola tam jedina v pohode pasaz (kde vyzeralo, ze sa to ku koncu zacina rozbiehat) a Mads Mikkelsen. Ziadna originalita, ziadny humor... Akcia predvidatelna, pre mna strata casu :( ()

Telemachus

Výhodou svobodné vůle je, že to můžu s klidem ignorovat. Přesto mě ale výsledek mrzí, protože podobně jako třeba třetí řada Star Trek: Picard to jenom těží z nostalgie a nepřidává vůbec nic nového. A pokud už přidá, je to většinou tak moc digi a nechtěně debilní, že je to nekoukatelné. A ty barvy, a ty barvy... Proč je to barevné ladění plechovky fazolí Heinz tak strašně populární? ()

DavidWebb

Prvá a posledná štvrtina filmu sú luxusné! Druhá a tretia mierne povedané slabšie až priemerné, ale celkový dojem to nepokazilo a k poslednému Indymu s Fordom sa niekedy rád vrátim. Jo, a... James Mangold za posledných 10 rokov toho veľa nerejžoval ale s tým čo tam má (Wolverine, Logan, Le Mans 66, Indy 5), plus ešte jeden takýto podarený flik a dávam si ho to topky. ()

DaweForeman

Tomuhle musím hlavně uznat začátek, kdy jsem jim povedlo omladit Harrisona Forda a uvést to dobré napětí z původních dvou dílů, kde se Indy mlátí s nácky. Bohužel ale tohle tempo se jim nepovedlo udržet, kdy se to pak přetáčí hodně do budoucna a začíná to být trochu líné. Zub času samozřejmě nedopřává ani hercům, ale lenost krom téhle očividné lenosti, která se dá chápat, je tu i lenost zpracovat scény pořádně. Celý film sází totiž na nostalgii a ta se jim opravdu povedla, kdy si člověk vzpomene na jednotlivé události z předchozích dílů, ale bohužel je to pak zplácanina různých odkazů a samotný průběh tohoto dílu pak díky tomu trpí na ztrátě kvality. Chápu, že se autoři snažili udělat nějakou závěrečnou tečku za touto sérií, ale mohli to trochu ještě lépe zpracovat. Sice tu na to nadávám, ale přesto je to pěkná podívaná a je zde znát, že je to točeno moderními technologiemi, které tomu prospívají. Samozřejmě to má i napětí, ale ne takové jako předchozí filmy, akce tu také je, sem tam je tu pár míst, kdy se člověk zasměje, ale obecně je to takové uspěchané, kdy to na diváka chrlí strašně moc událostí a ztrácí to tak na hloubce. ()

oldy

Docela fajn dobrodružství s Indiana J. Všudepřitomne CGI,ale může vadit. Po druhe to asi nepotřebuji vidět. 6/10 ()

himor

Do takych 2/3 filmu som bol ochotný dať 4*, bol to starý dobrý Indiana. Bohužiaľ posledná tretina filmu sa zvrtla na prechod časovou dierou a stretkom s Archimedom, čo hodnotím ako prúser. Tiež sa mi nepáčil cgi svet, strašne to bolo vidno a dosť mi to aj vadilo. Napríklad naháňačky na tuktukoch boli reálne, to ma fest bavilo. Lodná bitka bola celá digitálna, úplne zle. Dejovo síce nie zlé, ale nebaví ma odhalovanie 2000 ročných záhad za jedno popoludnie, alá DaVinciho kód. Ale trochu nadhodím a budem dúfať, že už sa Ford na scénu nevráti...aj keď uchmatnutý klobúk necháva dvere otvorené. 65% ()

ANTYCHRYST

Starý..tedy ze začátku omlazeny Indi se vrací.. Indiho mám rád..ale věk bohužel nezastavis..nebo že by ano??třeba v dalším pokračování:) od začátku akce střídá akci..až mi přijde že to moc tlačí na pilu..aby náhodou děj nevychladl..stopáž je hodně natazena..ubral bych alespoň 30 min a cajk..až když jsou na vodě a následně jeskyně ( brouci nesmějí chybět) je to ..to pravé hledání pokladu..tady bohužel bez pastí atd.. Archimedes dobrej ..škoda chtělo to více prostoru v minulosti..55% myslim že tahle už bude určitě poslední Indiana..alespoň s Fordem ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)