• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

S výjimkou výborného rozpadajícího se letadla nad vodopádem víceméně pouťová atrakce, která sice nijak neurazí, ale ani nenadchne. Jede dost na jistotu, je hodně opatrná a v žádném případě temná/úderná/krvavá. Oproti oběma dílům s Angelinou Jolie jsme nicméně v realističtějším světě, k uvěřitelnosti přidáváme i dávku lidskosti, postavu z masa a kostí navíc táhne k maximálním sympatiím Alicia Vikander, která byla skvělým tahem. Její Lara je emocionálnější, vrstevnatější a určitě zajímavější. A zatraceně dobře se na ni dívá. Už její entrée v Londýně nabídne holku, se kterou prostě chceme strávit necelé dvě hodinky. Restart potenciální nové série se znovu točí okolo problematického vztahu s otcem, záhada je tu v podobě královny uvězněné po staletí v hrobce na tajemném japonském ostrově a podle fandů předlohy (sám jsem to nikdy nehrál) tahle verze nepatří mezi videoherní mršitele. Příběh je sice jednoduchý, ale funkční, asi nikdo nečeká zásadní dialogy a oscarový scénář, ovšem jedno podstatné chybí: tvůrci nemysleli na to, že by to mohla být i zábava. Hravost sice místy pocítíme, ale hluché scény rovněž. A není jich málo. Norský tvůrce solidního horského masakru Fritt vilt, který zdobila výborná atmosféra, Roar Uthaug nezklamal, ale ani se úplně nevytáhl. Prostě taková průměrná pohádková oddechovka.(1.6.2018)

Rozpočet $94miliónovTržby USA $57,421,715Tržby Celosvetovo $273,421,715Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Je pekné že sa to snaží držať pri zemi, Laru to ukazuje ako začína od podlahy ako bojuje z osudom. Len ten príbeh nie je až taká sláva, nemá čím preborným strhnúť a občas to dosť trpí na naivite, či nezmyselnosti. Takže občas niečo poteší ale prevažne sa to topí vo všednej priemernosti bez lepšieho nápadu. /60%/(6.6.2018)

Na původní Tomb Raider s Angie vzpomínám dodnes. Vzpomínám na dobu, kdy jsem Tomb Raider mastil na starém Pentiu a vzpomínám i na dobu, kdy jsem do kina začínal chodit sám. První film, u kterého mi rodiče vložili důvěru, byl totiž právě Tomb Raider. Na rozdíl od Angie ale Alicia Vikander není úplně Lara Croft. Jako přiblížila se restartované sérii, ale i když je super kost, tak to prostě není ono. Příběh a akce byla fajn, ale celou dobu jsem měl pocit, že tomu prostě něco chybí. Něco kvůli čemu bych měl důvod si říct, že tohle je povedený dobrodrůžo. Filmy s Angie jsou prostě lepší a zábavnější, i když zároveň hloupější a ujetější.(5.4.2018)

Tak jsem se po pár letech vrátila po hře a komixech na Yamatai a byl to docela průser. První část filmu okay, slušné představení Lary, příběhu okolo, nějaká ta honička po Londýně… Nicméně asi od půlky to připomínalo herní cutscény, kdy jsem přesně věděla, co bude následovat, viz vodopád, letadlo, padák..Což by vlastně ani nebylo zlé, kdyby se té hry drželi celou dobu a vynechali tu stupidní zápletku s otcem nebo vůbec vyřešení hlavního příběhu. Taky bych to snesla trochu v drsnějším podání, víc v duchu hry, protože to trošku vypadalo, že filmová Lara je na rozdíl od té herní nezničitelná, a žádné přežívání v divočině a bojování o holý život se nekoná. V souhrnu jsem viděla pouze 4 lokace, což je docela smutný, skvělé akční scény, které rušila příšerná hudba v pozadí a fakt šílené zprzněný herní příběh. Nicméně Alicia je jako rebootovaná Lara úžasná a troufám si říct, že lepší herečku by na tu roli nenašli. Bohužel nejmenovat se to Tomb Raider, nikdo by po tom ani neštěkl. V porovnání s herními adaptacemi se mi mnohem více líbilo Assassins’s Creed.(17.3.2018)

Herní zážitek se sice nedostavil a asexuální herečka v hlavní roli nutně nemusí znamenat prohru pro film. Na režisérovi Roar Uthaugovi, který možná je uchvácen herním titulem Tomb Raider, je ale znát, že jeho hraní věnoval nějaký ten čas. Je totiž lepší než jeho předchůdci, tedy dva filmové tituly s Angelinou Jolie. Film je v podstatě akční jízdou, která v divácích moc neevokuje herní zážitek, ovšem po dobrodružné stránce tomu nelze moc co vytknout. A také je nutné podotknout, že stejně jako hráči herních konzolí, tak i Lara Croft prošla fyzickým vývojem. Nemáme zde tedy bujnou prsatici. Film se snaží dohnat veskrze právě moderní herní konzole, přičemž neudělal úplně dobře, když fyzicky i militantně přebujelou Laru Croft udělal jako plochou dráhu Markéta. Lara Alicii Vikander je v podstatě "polidštěná" slečinka od vedle, co si skočí rekreovat svoji anorexii na tajuplný ostrov. Být hra, jako tenhle film, tak nemilosrdně letí rozlámaná do koše, a do herní smrti mastím piškvorky, lodě a pexeso s Večerníčky. Být na přebalu hry tohle Vikander vyžle, tak druhý den herní vývojáři nemají co žrát. Ale jsme ve filmovém světě, který je s herním nesrovnatelný/neslučitelný, akčních scén je hojně, jsou technicky kvalitně provedené až vypiplané, drobnou příměs (herní) absurdity nepostrádají. Level zábavnosti se tedy vyhoupl do akčně dobrodružného sedla. Předvídatelnost děje se neodbourala a na to pravé "tombraiderování" je vymezen až závěrečný úsek filmu. Ze všech hereckých účastníků je kvalitní pouze Alicia Vikander, záporák Waltona Gogginse je pro mě zklamáním, zbytek herců mě neuchvátil. Opravdu jsem byl velice napnut, když se film pokoušel vyrovnat se "spielbergovským" komplexem, druhou polovinu filmu pojal v duchu Indiany Jonese, což příběhu velmi prospívalo a vizuálně slušelo. Když se oprostím od srovnávání s herním světem, je zde film, jehož zhlédnutí neruší ničí kruhy. Má to tempo a nějaký ten (vizuální) nápad i rébus se najde, což (za)baví. Se současnými možnostmi, které dnešní filmaři mají, mohla být hra klidně překonána. Alicia nedostala svůj prsatý den/level/, nicméně odehrála to se ctí. 7/10(15.3.2018)

• - Název filmu se objeví až na úplném konci. (UncleMorty)

• - Práva na natáčení získala společnost GK Films v roce 2011. (Varan)

• - Předlohou filmu je videohra "Tomb Raider" z roku 2013, která je stejně jako film restartem série. (TwoFace)