poster

Tomb Raider

 • USA

  Tomb Raider

 • Slovensko

  Tomb Raider

 • Austrálie

  Tomb Raider

 • Kanada

  Tomb Raider

 • Velká Británie

  Tomb Raider

Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ***

  Vedle Wonder Woman působí Lara jako chudá příbuzná (hráče videoher asi producenti vnímají jako méně silnou diváckou skupinu než čtenáře komiksů). Všehovšudy čtyři prostředí (Londýn, Hongkong, ostrov, hrobka), s výjimkou vodopádu nikterak okázalé akční scény a v podstatě jen jedna (vycházející) hollywoodská hvězda. V kontextu snah o stvoření plnohodnotné akční filmové hrdinky jde nicméně o lehký pokrok. Lara Croft v podání přirozeně hrající Alicie Vikander je naprosto uvěřitelná. Dvojice scenáristů (Geneva Robertson-Dworet napsala taky Captain Marvel) neexperimentovala a nabízí tradiční origin příběh, který nehráče přehledně zasvětí do světa Tomb Raidera a hráčům nabídne uspokojivou porci „backstory“ a množství přímých citací ze hry. Lara je nám dvojicí úvodních akčních scén představena jako žena, která sice nevyniká ohromnou fyzickou silou, zato dokáže vymýšlet „lišácká“ řešení problémů. V obou případech zatím každopádně selhává. Silná, sebevědomá, byť nikoliv neohrožená, ale poměrně věrohodně zranitelná akční hrdinka se z ní stává až poté, co začne aktivně řešit své „daddy issues“. Vzniká dojem, že všemi prezentovanými schopnostmi, z nichž za některé vděčí otci (řešení hlavolamů, lukostřelba), disponovala od začátku, pouze jí scházela vnitřní rovnováha, protože v jejím životě chyběla ona otcovská figura. V tomhle ohledu je navenek progresivní film hrozně tradicionalistický (vlastně podobně jako Poslední z Jediů – dosaďte za Marka Hamilla Dominica Westa a dostanete prostřední část filmu). Rodinná linie, zastoupena zprvu zejména flashbacky, je ovšem zdatně zakomponována do hlavního vyprávění, posunuje děj, vysvětluje hrdinčiny motivace, pomáhá překlenout delší časové úseky, kdy se postavy někam přemísťují. Pokud jde o přínos libovolné scény pro vyprávění, nelze Tomb Raiderovi nic vytknout. Skoro žádná hluchá místa, kdy by nás přestalo zajímat, co bude dál (camea Nicka Frosta mohla být kratší, nebo žádná). Všechno je hezky propojené a navazuje na sebe. Možná až moc hladce a přímočaře. Akční scény jsou dostatečně různorodé a výrazně videoherní (a demonstrují, jak se Lara zdokonaluje v jednotlivých oblastech – souboj tělo na tělo, útěk před pronásledovateli, skok do dálky), tempo nepolevuje. Uthaug stejně jako ve Vlně předvádí perfektní ovládnutí řemesla a znalost principů klasického hollywoodského vyprávění. V rámci akčního žánru to vůbec není špatné, jen doufám, že pokračování, pro které si film v závěru trochu zdlouhavě a příliš okatě připravuje půdu, nebude stejně přehnaně opatrné. 65%(15.3.2018)

 • SaNcHeZ_cz
  ***

  Promarněný potenciál aneb jak ze slušně znějícího projektu udělat "jen" snesitelné dobrodružné béčko s vyrýsovanou Alicii Vikander v roli nejpopulárnější archeoložky. Zjednodušení příběhu předlohy, neochota jít trochu více do hloubky a dostat hlavní hrdinku do křestu ohněm ve výsledku škodí téhle adaptaci, která měla ideální dispozice pro to prolomit kletbu videoherních filmů a zároveň být jakousi "ženskou" Smrtonosnou pastí. Snaha navíc přiblížit se dobrodružným klasikám se sice cení, ale s touhle nuceností působí vyznívá tak trochu na prázdno. Zkrátka obstojná jednorázovka, která příliš nenadchne ale zároveň nepředvádí vymetání se značkou jako jiné pokusy o adaptaci herní předlohy. Takže vlastně proč ne.(19.3.2018)

 • higuain
  ****

  V tuto chvíli se jedná o nejpříjemnější překvapení letošního roku (což je ale pochopitelně ovlivněno tím, že moje očekávání nebyla valná a že je teprve březen). Tomb Raider není přelomový a nepřichází s ničím novým ani jako videoherní adaptace. Že je to pouze spotřební akční/dobrodružný blockbuster ale nemění nic na tom, že se jedná o kvalitní film. Dobře vyvážený tempo bez hluchý pasáže jde ruku v ruce s dobře napsanou zápletkou, která ve finále není ani zdaleka tak fantasmagorická, jak jsem se obával. Navíc je tu výborná Alicia Vikander, která si Angelinu maže na chleba. A co je hlavní, hraje ve filmu, který je minimálně o dvě třídy lepší a může se směle rovnat i s některými díly Indiana Jonese.(19.3.2018)

 • Spiker01
  ****

  Tomb Raidera mám hodně rád, dva staré filmy jsou pro mě velké guilty pleasure a ve dvou nových hrách od Square Enix jsem strávil docela dost času. Jednu z těch starých jsem hrál jen hodně málo, což je ale úplně jedno, jelikož jak už víme z trailerů dlouho dopředu, nová Lara Croft se silně inspiruje rebootovanou sérií. A inspiruje se jí opravdu pečlivě, ba dokonce cituje některé konkrétní scény a prvky. Ale pouze v první polovině, v té druhé se příběh silně odkloní a představuje nám zase něco jiného, co neznáme z videoher. Alicia Vikander je na míle daleko mojí nejoblíbenější herečkou, takže vím, že jsem trošku zaujatý a s jejím výkonem jsem nemohl být nespokojen. Alicia po herní sérii zdědila onu zranitelnost, první zabití a celkově pocit nezkušenosti v boji, což byly silná témata zejména prvního dílu a sténání po dabérce Camille Luddington, kterou si mnozí vysnili i do její filmové verze (což je vždycky naivní představa). Roar Uthaug svůj úkol zvládnul zdárně, akce mi sice přišla zbrklá a místy nepřehledná, ale to byl nejspíš záměr a takhle točit je zřejmě jednodušší, hlavně, že se nejedná o nic, co by kazilo zážitek. Pevně doufám, že film dopadne v pokladnách lépe než několik let starý Assassin´s Creed a i filmová série TR bude pokračovat po vzoru té herní.(14.3.2018)

 • InJo
  ****

  Pokud milujete Indiana Jonese a Aliciu Vikander (přesně můj případ), se zhlédnutím neváhejte. "Staré" filmové Lary Croft mi nebyly sympatické ani svým stylem (hlavně silně nefunkční snahou být za každou cenu strašně cool), ani hlavní hrdinkou (Angelinu mám jinak docela rád, ale jako LC byla strašně kyselá a otravně "bezchybná"). S novým Tomb Raider je to přesně naopak - stylově mi sedí svou nečekanou "civilností" a skromností (žádné ultra-mega-hyper epické digitální šílenosti se zde naštěstí nekonají) a titulní postava svou "lidskostí", nezkušeností (většinu svých specifických a zásadních skills během filmu teprve získává) a pochopitelně svou (pro akční hrdiny nezbytnou) odhodlaností a odvahou. Navíc v případě závěrečného dějového aktu snad nikdo nemůže pochybovat o (neurážející) inspiraci božským a legendárním finálem IJ a poslední křížové výpravy... V širším kontextu tenhle reboot samozřejmě není žádný velký zázrak, ale minimálně v rámci filmů podle videohry patří tahle záležitost určitě k tomu nejlepšímu, co dosud vzniklo (ano, zejména kvůli velice slabé konkurenci). 70 %(18.3.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace