• Austrálie

• Kanada

Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

Indiana Jones, Robert Landgdon a Rambo v jednom tyglíku. Protřepat - nemíchat! Na první pohled obyčejná Lara, co dostane občas nakládačku, vzpomíná na otce, boxuje, prohání se na kole a na konec se vydá otce hledat. Čisté dobrodružství, kde nechybí napětí, boj o život nad vodopádem a tajemná královna Himiko. Jeden z těch filmů, co chtějí diváka pobavit a přivést na jiné myšlenky. Pravda, uvítal bych více fantazie, nadpřirozeno, magii...ale stejně jsem byl nakonec spokojen. Goggins byl vskutku nechutně slizký a Thomasová se usmívala jako kobra před uštknutím. Jsem zvědav na pokračování.(17.3.2018)

Nový Tomb Raider se jednoduše povedl. Z herní předlohy je vzato to nejlepší a Alicia Vikander do role sedla na 100% . Nechybí zde plížení, hádanky a dostane se i na ten luk. Posledních 30 minut lehce připomíná Indiana Jonese a film tak ode mě sklízí plusové body na všech frontách. Občas zamrzí nepřehledná akce a slabší CGI, ale nijak to film neshazuje. Rozhodně jeden z nejlepších dobrodružných filmů za poslední dekádu. Více zde : http://www.tvguru.cz/recenze-tomb-raider/(18.3.2018)

Tak jsem se po pár letech vrátila po hře a komixech na Yamatai a byl to docela průser. První část filmu okay, slušné představení Lary, příběhu okolo, nějaká ta honička po Londýně… Nicméně asi od půlky to připomínalo herní cutscény, kdy jsem přesně věděla, co bude následovat, viz vodopád, letadlo, padák..Což by vlastně ani nebylo zlé, kdyby se té hry drželi celou dobu a vynechali tu stupidní zápletku s otcem nebo vůbec vyřešení hlavního příběhu. Taky bych to snesla trochu v drsnějším podání, víc v duchu hry, protože to trošku vypadalo, že filmová Lara je na rozdíl od té herní nezničitelná, a žádné přežívání v divočině a bojování o holý život se nekoná. V souhrnu jsem viděla pouze 4 lokace, což je docela smutný, skvělé akční scény, které rušila příšerná hudba v pozadí a fakt šílené zprzněný herní příběh. Nicméně Alicia je jako rebootovaná Lara úžasná a troufám si říct, že lepší herečku by na tu roli nenašli. Bohužel nejmenovat se to Tomb Raider, nikdo by po tom ani neštěkl. V porovnání s herními adaptacemi se mi mnohem více líbil Assassins’s Creed.(17.3.2018)

Na původní Tomb Raider s Angie vzpomínám dodnes. Vzpomínám na dobu, kdy jsem Tomb Raider mastil na starém Pentiu a vzpomínám i na dobu, kdy jsem do kina začínal chodit sám. První film, u kterého mi rodiče vložili důvěru, byl totiž právě Tomb Raider. Na rozdíl od Angie ale Alicia Vikander není úplně Lara Croft. Jako přiblížila se restartované sérii, ale i když je super kost, tak to prostě není ono. Příběh a akce byla fajn, ale celou dobu jsem měl pocit, že tomu prostě něco chybí. Něco kvůli čemu bych měl důvod si říct, že tohle je povedený dobrodrůžo. Filmy s Angie jsou prostě lepší a zábavnější, i když zároveň hloupější a ujetější.(5.4.2018)

• Oktavianus

Tak opět ne. Videoherní filmy by prostě neměly vznikat a je to přesně případ i nový Lary Croft. Alicia Vikanderová sice postrádá sex-appeal Angeliny, ale zase je přirozenějším způsobem hezká, takže to si vyberte... Já volím Alicii. Nicméně k filmu: podle mě je to neúspěch. Stokrát vyzkoušená zápletka, který chybí cokoli novýho (Indiana Jonese, a především Poslední křížovou výpravu, tenhleten Tomb Raider vykrádá tak okatě, až to bolí), tváří se hrozně vážně a je naprosto bez nadsázky, což je v tomto případě vždycky špatně. Akční scény jsou špatně natočený a hodně chaotický, akce samotná je i docela drsná - Lara není žádná superhrdinka, ale chvílemi ji to opravdu docela dost bolí. Trošičku Rambo v sukních. Ovšem zápletka se zmizelým otcem je tragická a padouši jakbysmet. Jediný, co mi přišlo zajímavý, je rozuzlení ohledně čarodějnické císařovny (ovšem nechci spoilerovat, tudíž to nemohu moc rozvést). Naopak moc pěkný jsou lokace, kde se točilo. Jinak pozitiva nacházím dost těžce, chybí i nosný hudební motiv - remcal jsem i nad původním Tomb Raiderem, ten ovšem jako jedno z mála pozitiv světu přinesl píseň Elevation od U2. Teď nic. O detailech, jako že někdo sedm let bydlí o samotě v jeskyni na ostrově, ale má například sněhobílý zuby, se už vůbec nebudu zmiňovat, nechci být tak moc velkej hnidopich. Snaha udělat z neohrožený dobrodružky obyčejnou holku se u mě moc s úspěchem nesetkala. A ten náběh na pokračování? No, klidně bych si ho nechal ujít.(14.3.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. března 2018 v Berlíně v kině Astor Film Longue. (Varan)

• - Alicia Vikander podstoupila pro svou roli, před produkcí, čtyřměsíční trénink pod dohledem Magnus Lygdback. Bývalý švédský hokejista připravoval již třeba Bena Afflecka jako Batmana v Lize spravedlnosti (2017), či Alexandera Skarsgårda pro roli v Legendě o Tarzanovi (2017). Trénink bojových umění, horolezectví a lukostřelby zahrnoval též dřinu v posilovně, pro budování svalů a následné zformování, kdy Vikander přibrala 5 kilogramů svalové hmoty. (Mirokukii)

• - Skladba hrající na recepci firmy Croft je Bachovo „Piano Concerto #5 in F-Minor“. Stejná hudba hraje v prvním Tomb Raideru (2001) s Angelinou Jolie, když před spaním skákala na lanech v sálu panství Croft. (pursuer)