• Nizozemsko

• Kanada

Akční / Dobrodružný

USA, 2018, 118 min

• Psema

Kdo u tohohle live action gameplay fetiše cítí napětí, je buď retardovaný, nebo dítě bez vkusu. O čem jiném než napětí by dobrodružná akce měla být? Jo aha, prý o tom, že je to jako hra. Nepochopení rozdílu obou médií v praxi. A to je prvních půl hodiny slibných. Jo, než to začne být jako hra. Alicia je samozřejmě v rámci materiálu skvělá.(14.3.2018)

Doktore Henry Waltone Jonesi Juniore, prosím vás, vraťte se.. Film podle počítačové hry má vždycky u nohy přivázanou těžkou kouli a Uthaug jde ještě ke všemu zapomnění přímo do náruče. Kašlu na „větší množství ustavujících celků a vůbec větších rámů, kdy nástřihy na detaily mají tendence zpřesňovat plynulost informačního toku“, když T-X Vykradačka hrobek nemá čím uchopit za srdce a bohužel ani za koule. Postrádal jsem nadhled, důvtipnější příběh a především nějaké kouzlo, které by mě donutilo byť jen jednou jedinkrát se k Laře někdy vrátit. Takže zatímco třeba žánr westernu si v 21.století prochází renesancí, ten dobrodružný na ni stále marně čeká. A nebo přišla a já starý konzervativní blb si toho nevšimnul.. P.S.: Mezi řádky čtu, že je tady spousta do uklízení žhavých uživatelů, co by rádo vyklepalo Fassiemu matraci..(4.6.2018)

(50%) Viděno v kině. ANI DOBRÉ, ANI ŠPATNÉ. Předem upozorňuji na 2 skutečnosti. Ta první, co se týče dvou filmů Tomb Raider s A.Jolie, tak ty už si moc nepamatuju, v té době jsem tu herečku měl rád, ale nebyl jsem nijak z těch filmů uchvácen, dal jsem tuším 3*. Druhou skutečností je, že herní sérii Tomb Raider mám rád, ale nehrál jsem úplně všechny díly, takže až tak zarytý fanoušek do téhle ságy nejsem. Na tento filmový počin, resp.remake jsem šel do kina z čistou hlavou a zcela nezaujat. Očekával jsem ledacos, ale tak nějak jsem netušil, že mě to víceméně nebude vůbec bavit. Rozhodně jsem nechtěl, aby to byl pouhopouhý akční a nesmyslný výplach. To se sice nestalo, přesto jsem se místy relativně nudil. Po cestě domů z kina jsem si v hlavě uvědomil pár věcí. Mělo to jeden klad a dva zápory. Kladem bylo, že to nebylo přehnané, přeakčnělé, hlavní hrdinka zakopla, spadla, párkrát nezvládla souboj, nestřílela tu kuší celý film a její dvě klasické pistolky si v obchodě koupila až v posledních pár vteřinách. Takže, toto se dá chválit, ale není to vše. No a nyní ty dva zásadní (alespoň pro mě) zápory. A sice: Lara Croft zde není nijak superhrdinská fajn, ale co se týče jejích vědomostí o bádání pokladů či různých dobrodružstvích co se týče hrobek atd. Tak tohle jsem fakt nepobral, ta holka přece nepůsobí nijak moc chytře, je to dcera génia, ale i tak mi přišlo, že v něčem tápala atd. No a za druhé. Nějaká ta dobrodružná sekvence, dobrodružné prvky filmu, to zde skoro vůbec není. Celá ta sekvence uvnitř hrobky mi přišla dost nudná a nezáživná. Někdo tu píše, že je to kopie Indiana Jonese. To jako vážně? Ani náhodou, není to vykrádačka, přece to žádné dobrodružné aspekty neobsahuje. Hudba byla celkem ok. Jako opravdu nevím, jak mám film popsat, je to celé takové nevyvážené, jak už píši úvodem, Ani dobré, ani špatné. Akce je tedy natočena dobře. Nejvíc se mi líbily dvě scény. Ta, kdy ztroskotali s lodí a ta s útěkem, kde skončila v ztroskotaném letadle, které se postupně řítilo do řeky. Ostatní akční sekvence mě už tolik nechytli, ale celé to bylo po akční stránce natočeno solidně. Herecká sestava byla taková normální. Alicia Vikander to sehrála obstojně, ostatní – bez připomínek. Takže čistý až slabý průměr a hranice 2 a 3*. No znám horší filmy, přeci je toto áčkové provedení, nic zásadního a nelogického jsem tu nespatřil, ale čekal jsem o něco lepší snímek.(18.3.2018)

Je to hra, není to hra...líbilo se mi pojetí podobné herní předloze, obzvláště rebootované série z posledních let, jelikož jsem její velký fanda. Také chápu, že nacpat cca 50 hodin herní zábavy do dvou hodin promítaných na plátna kin, je problém. Tady vidím první kámen úrazu. Tím jsou nevyvážená atraktivnost lokací a především nedostatek téměř jakéhokoliv vztahu k postavám. Lara a otec jsou jasní, určité sympatie si získají, ale záporáci a číňánci jsou vám ukradení. Je to podívaná tak na jedno shlédnutí, ale celkově jsem se bavil. A. Vikander nemám co vytknout, naopak, závidím jí ty břišáky!(22.3.2018)

Tomb Raidera mám hodně rád, dva staré filmy jsou pro mě velké guilty pleasure a ve dvou nových hrách od Square Enix jsem strávil docela dost času. Jednu z těch starých jsem hrál jen hodně málo, což je ale úplně jedno, jelikož jak už víme z trailerů dlouho dopředu, nová Lara Croft se silně inspiruje rebootovanou sérií. A inspiruje se jí opravdu pečlivě, ba dokonce cituje některé konkrétní scény a prvky. Ale pouze v první polovině, v té druhé se příběh silně odkloní a představuje nám zase něco jiného, co neznáme z videoher. Alicia Vikander je na míle daleko mojí nejoblíbenější herečkou, takže vím, že jsem trošku zaujatý a s jejím výkonem jsem nemohl být nespokojen. Alicia po herní sérii zdědila onu zranitelnost, první zabití a celkově pocit nezkušenosti v boji, což byly silná témata zejména prvního dílu a sténání po dabérce Camille Luddington, kterou si mnozí vysnili i do její filmové verze (což je vždycky naivní představa). Roar Uthaug svůj úkol zvládnul zdárně, akce mi sice přišla zbrklá a místy nepřehledná, ale to byl nejspíš záměr a takhle točit je zřejmě jednodušší, hlavně, že se nejedná o nic, co by kazilo zážitek. Pevně doufám, že film dopadne v pokladnách lépe než několik let starý Assassin´s Creed a i filmová série TR bude pokračovat po vzoru té herní.(14.3.2018)

• - Když jedou na lodi z Honkongu směrem na „zdůrazňovanou“ Kalifornii, tak jedou směrem ke krásnému západu slunce. Což je nesmysl, protože jedou směrem na východ. (khubicek)

• - Alicia Vikander podstoupila pro svou roli, před produkcí, čtyřměsíční trénink pod dohledem Magnus Lygdback. Bývalý švédský hokejista připravoval již třeba Bena Afflecka jako Batmana v Lize spravedlnosti (2017), či Alexandera Skarsgårda pro roli v Legendě o Tarzanovi (2017). Trénink bojových umění, horolezectví a lukostřelby zahrnoval též dřinu v posilovně, pro budování svalů a následné zformování, kdy Vikander přibrala 5 kilogramů svalové hmoty. (Mirokukii)

• - Skladateľ Junkie XL dal prednosť tvorbe hudby k tomuto filmu pred snímkom Justice League (2017). (belinko)