Halloween Returns

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2018, 106 min

(74%) Halloween po 40 letech! A musím říci, že se víceméně povedl. Dějově je to tentokrát zasazeno jako pokračování prvního dílu z r.1978. Takže veškeré další části to ignoruje, což mi rozhodně nevadilo. Máme tu stárnoucí postavu Laurii Strodeové, kterou zahrála Jamie Lee Curtis. A musím uznat, že mě bavila jako vždy. Děj je poměrně jednoduchý, žádnou nelogickou díru teda nemá. Stárnoucí M.Myers, který uteče z vězeňského busu si opět na Halloween zařádí. Tempo je pomalejší, což mi nevadí, jen bych snímku takových aspoň 20 minut ještě přidal. Vraždy jsou solidní, sice nás už moc nepřekvapí, ale nemůžu jim nic vytknout. Až na jednu nejsou moc nápadité, brutální jsou tak přiměřeně. Závěrečné finále je dobré, jen už postrádá to pravé napětí a atmosféru, vše je takové předvídatelné. Hudba je tentokrát skvělá. John Carpenter si s ní hezky pohrál a úvodní theme je prostě skvělé, připomene nám to první dva filmy. Takže jsem nakonec spokojen, mohlo to být ještě lepší, potenciál to mělo, ale jsou v této dobré sérii i mnohem slabší díly. Doufám, že ještě v budoucnu nějaký solidní Halloween vznikne. Příběhově je to vždy takové všelijaké (myslím tím s návratem Michaela), ale tvůrci si jistě nějak poradí.(11.5.2019)

Úvod je efektní ale v kontextu zbytku příliš moderní, závěr bych raději psychologicky komornější a temnější. Přesto to ale dopadlo možná nejlépe, jak mohlo. Protože to absolutně ctí originál a podařilo se tomu to nejdůležitější - stejnými kamerovými jízdami a hudbou mne vrátit do těch samých ulic, backyardů, chodeb a pokojů, na stejné místo s tou unikátní atmosférou, která kdysi dávno zadefinovala moji slabost pro tento úžasný filmový žánr. A to sakra potěší!(14.10.2018)

No plus mínus je to takový jaký jsem to čekal ať už co se pozitiv i negativ týče. K tomu pozitivnímu : Věděl jsem, že v rukou tvůrců původní série to nemůže skončit tak hrozně jako ten vejškrab z opičí kundy v podání Zombieho, kterým se před časem můj nejoblíbenější zabiják v masce smutně loučil s filmovým světem. Teď už je sice dědeček, ale pořád v nezničitelný formě. Všechno je přizpůsobeno pro fanoušky originálu. Pomalé tempo, budování atmosféry, hudební podmaz co přímo od Carpentera zní stejně nejlíp a nekompromisní surové mordy v typicky Myersovském stylu s tím však jde ruku v ruce i to negativní. Tvůrci se prostě rozhodli, že fanoušky umlátí odkazy. I když tenhle film se ofiko hlásí jenom k jedničce našel jsem tu odkazy i na Dvojku, čtyřku, nebo H20. Problém je v tom, že film nemá čím překvapit. Tohle všechno už znalý fanda Halloweenu viděl, byť v oldschool provedení je to fajn, ale originalita na rozdíl třeba od H20 který přišel s pár novými prvky, je zde na bodu nula. Vývoj každé scény je odhadnutelný a předvídatelný dopředu, ale je to fajn vzpomínka na staré časy.65%(17.10.2018)

Konečně jednou za věčnost pořádná vyvražďovačka potažmo KONEČNĚ horor, který je precizně natočený, kompaktní, hezky temný a důrazný v násilí, táhne a baví od začátku do konce, nenaštve vás v kravinách ani jako náročnějšího diváka. Přes různý idiotský novinářský přízviska od #metoo až po militantní right wing, je to zkrátka super Halloween. Spíš je hezky chladný než přímo děsivý, průchody Myerse nahodile skrze domácnosti nemají chybu, stejně jako kudla do krku, hlava vpíchlá v plotě, masakr na pumpě... Přístup "co bychom jako fandové sami rádi viděli" se vyplatil. Doufám, že Green/ McBride (vřele doporučuji jejich komediální seriály) se brzy chopí pokračování, po sporné Zombieho odbočce jsem rád zpět ve starých kolejích a je mi potěšení říct, že v roce 2018 je to silnější podívaná než kultovní originál. Zašel jsem si 2x 🎃🔪 (ale výtka: pure evil? měl kuchnout to mimino)(19.10.2018)

Díkybohu. Po nepovedených pokusech zoufalého neumětela Roba Zombieho, které naštěstí můžeme spláchnout do hajzlu, je Myers zpět. Jistě, logiku nutno nechat doma, jinak by hodnocení bylo ještě nižší, ale jako Michaelův dlouholetý fanoušek na to kašlu. Jinak bych se moc podivoval nad tím, jak Laurie po 40 letech příprav může dělat tak školácký chyby, proč se v závěru neřešilo, co s jednou z postav (nechci spoilerovat, pardon), nebo dost podivuhodnej zvrat po zhruba dvou třetinách děje. A tak dále. Ale čert to vem, jsem mimořádně spokojenej: je to jízda. Začátek v blázinci bere dech a z nastoupeného tempa se neuhne o milimetr. Krev stříká, Michael likviduje všechny, co mu zkříží cestu, nechybí napětí, skvělá Carpenterova melodie ani odkazy na jiné filmy v televizi - Season of the Witch rules! A pokud někdo nemá originál z osmasedmdesátýho nakoukanej i pozpátku, neuškodí na něj před projekcí mrknout. Díky tomu se pochytá spousta nastražených odkazů na původní film, mnohdy vtipně variovaných. A k tomu atmosféra illinoiského Halloweenu, oldschool ladění, přidržení se ducha originálu a já jsem po dlouhý době z něčeho nadšenej. Navzdory nezničitelnosti pana Myerse i paní Strodeové. Anebo možná právě proto.(16.10.2018)

• - Režisér John Carpenter se rovněž podílel na scénáři, zaštítil film finančně a se svým synem složil soundtrack. (Stoka)

• - Film vydělal 253 milionů amerických dolarů, což z něj dělá nejúspěšnější díl série a také nejúspěšnější slasher vůbec. [Zdroj: Kinobox.cz] (Bioscop)

• - V čase 59:20 lze zpozorovat tři děti v kostýmech kostlivce, čarodějnice a „dýně“. Jedná se o odkaz na Halloween 3 (od r. 1982), kde právě tyto masky byly součástí příběhu. (fiLLthe3DD)