Obřad

• USA The Rite (více)

Nadpřirozený thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o studentu teologie (Colin O'Donoghue), který je poslán do Vatikánu studovat exorcismus, přestože o těchto kontroverzních praktikách i o své vlastní víře pochybuje. Jeho skepticismus se ale začíná rozplývat, když je přidělen k legendárnímu otci Lucasovi (Anthony Hopkins), jehož praxe zahrnuje tisíce exorcismů. Během obtížného případu, zdánlivě přesahujícího i schopnosti otce Lucase, je mladý seminarista konfrontován s fenoménem, který věda nedokáže vysvětlit ani ovládnout - a se zlem tak mocným a děsivým, že ho donutí pochybovat o všem, čemu věřil. (Magic Box)

korbitch22

Poslední dobou mě hodně oslovují horory s náboženskou tématikou a Obřad není vyjímkou.Ač film postupuje podle žánrových klišé,režisér dokáže skvěle pracovat s atmosférou ( která je v některých okamžicích řádně hutná ) a skvěle vede herce,co si budem povídat sir Anthony vedení ani nepotřebuje.I přes přepálenou stopáž jsem se hodně bavil a i přes průhlednost děje sem měl místy opravdu sevřené hrdlo.Vymítání má skvělý náboj a prostředí Itálie dodává výpravě ten potřebný šmrnc věčného boje nebe s peklem.Chápu menší hodnocení,protože film nijak nevybočuje ze standartního průměru,u mě funguje ovšem tématika a sám v půl druhý v noci sem si místy kontroloval gauč,jestli sem ho celej nezesral ;) žanrová jednohubka,kterou lehce nadhodnotím,70%. ()

Marze

Špatná zpráva: thrilleru Obřad líčícímu skutečný příběh novodobého vymítače ďábla a jeho učně chybí silnější, originálnější obsah. Že se to prý vážně stalo, filmu nestačí. Lepší zpráva: navzdory tématu tu nejde o laciné béčkové strašení, Obřad si dlouho udržuje věcný odstup a promyšlený výtvarný styl. ()

heyda

Tom Hardy to vystihl. Už na začátku tvůrci udělali chybu s tím, že napsali: ´´Inspirováno skutečnými událostmi´´. To máte jakoby vám někdo slíbil, že k obědu bude pořádně kořeněnej kuřecí steak na medu s opýkanými brambory a chutnou zeleninkou a nakonec z toho vylezl obyčejný smažený sýr s hranolkama. Člověk je pak zklamaný, ale přitom smažák je taky parádní žrádýlko, ne? ... Abych byl přesnější. To, co vidíte na obrazovce, bude málo komu pasovat s tvrzením, že je to skutečné. Kor v naší ateistické společnosti. Ale v případě, že se odpoutáte od veškerých osobních předsudků a názorů ohledně víry v Boha nebo Ďábla, tak si pak musíte užít výborné výkony všech herců, parádní technické zpracování a solidní tlak na vaše nervy. Mě se Obřad líbil, nejsou to sice čisté 4 hvězdičky, ale po přečtení některých silně kritických komentářů nebudu dlouho přemýšlet a ty 4 dám. ()

Flego

Nedá sa uprieť snaha o vytvorenie niečo iného, ako sme doteraz poznali. Inšpirovaný skutočnou udalosťou sa tvorcovia pustili do tajomného príbehu, ktorý však funguje len občas. Mám problém zo záverom, na druhej strane oceňujem stret skeptického mladého kňaza s duchovnou rétorikou v otázkach exorcizmu. ()

Roman.Ticka

Chtěla jsem se zdržet komentáře, nejsem dostatečně fundovaná v oboru, ale přesto si pár slov nakonec nebo na začátek?neodpustím. Z pozice strachu, jak nám byl film naservírován, nemůžu popřít nic z toho, o čem se zde jednalo. Jako totální laik v naboženských praktikách pozoruju stejně ujetou tendenci znázorňovat ďábla jako hnusáka, jenž kleje, je metamorfózní, má odporné nehty a přeje všemožným zvrhlostem, jako si představovat srandovního nafouklého ufouna v zeleném s tykadlama. Obojí je hluboce zakořeněné a není síly, spíš ochoty nějak to změnit. Proč taky, když propaganda funguje jak má a vše se děje ve prospěch něčí vyšší mocnosti. Já si teda víc než cokoli jiného představuji démona i samotného satana jako nádhernou přitažlivou bytost s těmi nejlepšími úmysly. Každopádně jsem chytřejší o význam slova exorcismus. ()

Ivoshek

Čekal jsem to strašidelnější. Tohle je spíš taková dost nuda bez nějakých zásadnějších scén. Ale co taky nového o vymítačích pořád vymýšlet. ()

GigaPudding

Je tu herec, který je prototypem toho správného anglosaského a severoamerického hezouna a sympaťáka se sestřihem toho nejtypičtějšího kněze-sympaťáka, ve filmu podobajícím se nějaké novodobé snaze vzbudit bohabojné pudy v dnešních hříchem a ateismem prolezlých mladých lidech, kteří nevěří ani na ďábla a místo boha věří té proradné vědě :). Atmosféra na začátku filmu a ještě tak možná do půlky je docela zvláštní a dokonce dává zdání i nějakých nových možností a víc překvapení v takovété satanské a vymítačské zápletce, jenže to se pak zvrhne ve velmi táhlý a ohraný příběh, který je s každou další minutou blížící se konci ospalejší a ospalejší. Pěkné jsou tam některé záběry na Řím a uličky a taky je tam pár koček :), ale jinak už nic moc zajímavého. A kdo přehrává hlavně je Anthony Hopkins na konci, takovým okatě teatrálním způsobem, že se divím, že to nikomu nepřišlo divný :). Ale naštěstí ten konec zabíjí něco úplně jiného než přehrávání Anthonyho Hopkinse, takže ten zůstane ušetřen :). Jinak je to prostě vcelku o ničem s pár zajímavými scénkami, pár pěknými záběry, pár pěkně vizuálně zpracovanými haluškami, s hercem v hlavní roli vybraným očividně jen kvůli tomu jak vypadá a se spoustou úplně nudy a zabité zápletky :). ()

jonyyy

Celkem příjemné překvapení, začátek je slibný a celý ten námět třídy vyučujících se exorcistů je víc než lákavý. Samotné vymítání pak už tak slavné nebylo, stejně jako až příliš jednoduchý závěr. Ale spokojenost. 65% ()

HellFire

Velmi slabý exorcistický kousek, kterému by neuškodilo se věnovat více případům vymítání než vsázet všechno na jednu kartu. ()

SOLOM.

Přistupoval jsem k tomuto filmu dosti odměřeně. Vlastně ke všem, které se točí okolo náboženské tématiky, protože jakožto nevěřícímu mi to moc neříká. Rád se podívám na nějaké to vymýtání, ale žádné hluboké dojmy ve mně nezůstávají. Těšil jsem se hlavně na „kanibala“ Hopkinse, který opět nezklamal a byl ve finále tím nejlepším, co mi tento film nabídl. Už jen jeho angažování bylo cestou k úspěchu (tedy alespoň k průměrné úrovni), protože jinak tu na nás čeká jen mnohokrát provařená zápletka, mnoho nudných pasáží a „happyend“, který z duše nesnáším. S větou „Já ti na tvého svatého ducha seru!“ jenž tu zazněla, plně souhlasím a pod to se i podepíšu. Naštěstí má podobnou myšlenku i hlavní hrdina filmu, takže se to dá dost dlouho překousnout. Navíc se režisérovi přece jenom podařilo místy navodit zajímavou atmosféru a to i přes nepříliš záživný scénář. Kdyby byla stopáž kratší, vůbec bych se nezlobil. Závěrečné vymítání se mi i přes moji skepsi docela líbilo. Bohužel mrazení jako při The Exorcist se tentokrát nedostavilo. Troufám si tvrdit, že Obřad se mi velmi rychle vykouří z paměti. Takže kromě Anthonyho si dovolím více pochválit snad jen práci kameramana a hudební doprovod. Ti se alespoň částečně snažili vylepšit celkový dojem, když už scénárista neměl svůj den. Už hodně dlouho jsem neviděl tolik nelogických (nebo lépe řečeno nedůvěryhodných situací-prvků) ve filmu, jehož náplní má být vymítání ďábla (démona), jako tady.50% ()

eraserhead666

Tak si katolíci zase po čase natočili nějaký svůj "horror". Podle skutečných událostí... Jasně. Vezmeme dva kněze a zbytek si domyslíme. Dějová větev s posedlou těhotnou náctiletou ještě šla, hlavně kvůli ní, protože její představitelka, na rozdíl od ostatních, alespoň něco předváděla. Závěr však působí veskrze uboze a směšně, což u horroru není moc dobře. Jako se film snažil potvrdit, že objeví-li se v horroru známé jméno, nebude to moc dobrá záležitost. A Hopkins filmu zrovna moc nepomáhá. ()

ARI50

Ne až špatný snímek v podáni Anthonyho Hopkinse ve směs se pokouší vyhnat ďábla z lidi a zjistit jeho jméno a nakonec sám je posedlý ďáblem podle mne to až zas tak zle nebylo i co se týče že to má byt podle skutečné události něco tomu chybělo. Výborná hudba skvěle podáni hercu až na novinářku :-) ve směs spokojeny exorcismus já rad a filmy tím pádem. ()

Beastmaster4

Když si odmyslím Anthony Hopkinse (a i ten je tu celkem nevýrazný, až na pár opravdu dobrých momentů), tak to nestojí ani za řeč - bídný scénář, otřepané téma.... ()

JASON_X

The Rite je sice taková nenápadně nápadná reklama na katolickou církev (stejně jako třeba Angels & Demons), ale je to reklama vcelku chytrá a pohledná, tedy aspoň zpočátku. Bohužel posledních asi dvacet minut mi pozitivní dojem z filmu nevratně zkazilo, scénáristu asi opustila inspirace. Scénou závěrečného vymítání se film ponořil do středoproudově slabomyslného exorcistického průměru říznutého červenou knihovnou. Pathos, klišé, polopatismus, cajdákovitá hudba... hnus. A škoda. Nebýt dobrého Hopkinse, nedal bych ani ty tři, nebýt blbého konce dám minimálně čtyři. ()

luka4615

Při sledování filmu se mi zdálo, jako by si tvůrci nebyli jisti, jestli by to měl být horor či komedie, takže prostě tyto dvě komodity smíchali dohromady a vznikl The Rite - nepochopitelný mix žánrů s podivnou účastí Anthonyho Hopkinse. ()

Morholt

Ano - s ničim novým to nepřišlo, ale přesto je Obřad zručně natočeným vymítačským hororem nepostrádajícím napětí a jehož obrovským bonusem je charismatický Anthony Hopkins. Pevně doufám, že se tenhle film dostane do zasloužených červených vod. 85% ()

Lucasion

Nu co říct k obřadu? Nevyniká ani příběhem ani obsazením. ( Kromě Anthonyho samozřejmě ) Horror, který neurazí. Otec Lucas ( Opravdu krásné jméno), kterého ztvárnil Hopkins působí věrohodně a Hopkins ho i skvěle zahrál. Bohužel o zbytku hereckého týmu se nedá říct nic dobrého. Jednu lekačku vynahrazují opravdu dobře zvládnuté scény vymítání. Ať už je to podle pravdy nebo ne. Příjemné pokoukání to je. ( 58 procent ) ()

N.Strauber

Výborně natočený snímek, který opravdu není jen samoúčelným hororem. Film nastaví od začátku zvláštní atmosféru, byť se člověk podvědomě už těší, až se konečně zjeví Anthony Hopkins. Obřad vůbec není špatný, ale i zde se ukazuje, co dovede vynikající herec provést s filmovým dílem. Ale nevadilo mi tam nic, ani hlavní herec. A Alice Braga navíc hezky vypadá. Začínám mít pocit, že když je za kamerou Seveřan, je to zárukou mé spokojenosti. :-) Do kina jsem se samozřejmě vypravil kvůli Hopkinsovi a ten mě potěšil svým možná nejlepším výkonem za uplynulých deset let. Zde si dovolím odkázat na poslední tři řádky komentáře uživatelky Bobšule. :) ()

Anthony Hopkins vymítá Ďábla

Anthony Hopkins vymítá Ďábla