První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

VLADEK

Nedám tomu šanci. Na to už mám v životě času málo. Budu se opakovat: a) trapný pokus o české Panství Downton, b) příšerné dialogy a mluva, která neodpovídá době, c) neautentické ()

gacie

Bohužel hodně slabý seriál. A proč? Nevýrazní herci a jejich herecké výkony stojí za nic. Zápletka zbytečné komplikovaná a překombinovaná na české poměry. Špatný scénář a režie. Prostě slabota. Jen ty kostýmy jsou výborné. ()

tucnakova

Vůbec mě nezajímá, jak to bude pokračovat. Jistojistě ale vím, že přes jednu hvězdu by se to nepřehouplo, ani kdybych zatla, nebo se k tomu i přikurtovala gumycukama až do trpkého konce ! ()

Stelletta odpad!

Mám ráda kostýmní drama a počiny spojené s historií, takže jak ráda sleduji Downton Abbey, tak ráda sleduji První republiku. Krásná výprava, zajímavé příběhy, reálie. Jen by si podle mého měli scénáristé dát více záležet na mluvě, protože občas mi to tam nesedí (zejména služebné). Oceňuji casting, kdy tvůrci sáhli jak do neznámých vod (Ján Koleník je nejen fešák, ale ještě umí hrát), tak na zaručené herce. Ano není to dílo dosahující kvalit například dobově podobných Četnických humoresek, ale pořád to není odpad typu soap oper, kterými nás zásobují komerční televize. Takže pokud člověk nemá nic na práci v pátek večer a má rád historii a kostýmy, tak nemůže šáhnout vedle. EDIT po 20. díle: Tak takový fail jsem již dlouho nezažila. Vycpávkový seriál za který by se měli tvůrci stydět!!! Telenovela, která si hraje na české DA, paná Plánkové bych zakázala hrát a scénáristy bych propleskla, protože takhle špatně napsaný scénář jsem již dlouho neviděla. Nechápu jak se k touhle mohl pan Arichtev po mnou velmi oblíbeném Vyprávěj snížit. ()

rey17

První tři díly byly podprůměrné, čtvrtý díl napínavý a pátý naprosto skvělý. Uvidíme, kam se celá první česká telenovela posune... Možná by to chtělo být občas méně teatrální. K posledním dílům: příliš mnoho překvapení, že si někdo vzpomene po 20 dílech na zvláštní detail... No nevím, jedna hvězda za snahu a hudbu, druhá za obsazení netuctových herců. Kromě hudby, zvuku a lokací :-) bylo snad všechno blbě. Blbej scénář, režie, kostýmy (nedobové), kamera tuctovka. Poslední díl byl tak neskutečně trapný, že by se měl scénárista umlátit těžítkem do hlavy. A největší WTF je poslední scéna. Kam jsme to došli? Kdyby tahle story byla v minisérii max. 4 dílů, mohlo to být super. Takhle je to nekoukatelná slátanina. 45% ()

pellicova

Celkom príjemný seriál. Dobrá výprava, zaujímavá a napínavá zápletka, celkom slušné herecké výkony. Na súčasnej scéne seriálov typu Panelák, Ružová záhrada atd... bezkonkurenčne 5 hviezdičiek. ()

Aidina

Těšila jsem se na české "Panství Downton", výpravný, historický seriál. A výsledkem je jenom taková levnější skica. Seriál má dvě slabá místa. Tím prvním jsou hodně slabé a celkově divné dialogy. No a tím druhým pak obsazení hlavních hrdinů. To vybírali mezi nějakými ochotníky? Obsazení Koleníka a Plánkové je tragedie, jejich scény jsou jak z nějaké latinskoamerické telenovely. Z prvních devíti dílů navíc nedokázala Plánková změnit svůj výraz. Ulítly jí včely?? Prkenný pohled ukřivděného jezevčíka, kterým vyjadřuje úplně vše. Tak nevím, zda jí to takto předepisuje scénář nebo prostě neumí hrát. Jan Vondráček je možná dobrý muzikant ale ne herec, který v roli vojenského oficíra tak leda bojuje s kapavkou. Je to velký rozdíl když na scéně jsou herci typu Radka Holuba, Svatopluka Skopala, Tomáše Topfera či Zdeny Studenkové a Jany Štěpánkové. ()

0kozel

Ze začátku to vypadalo dobře, bohužel časem se to zvrtlo na ne moc dobrou detektivku z období první republiky. Navíc mi přijde trapné, jak hlavní postavy neustále mění své postoje o 180 stupňů. Ale zpracované je to pěkně, to se musí nechat, jenom by to celé mohlo mít větší spád. Pro mě osobně by bylo zajímavější, kdyby seriál více zachytil atmosféru ve společnosti a život lidí v období po 1. světové válce, dále budování firem a pouze okrajově detektivní zápletku. ()

Hvězdář

Tak dokoukáno vše. Od začátku se postupně mé hodnocení pohybovalo přibližně kolem tří hvězdiček a nakonec se tak i ustálilo. Je to ale spíš trošku kompromis. Najednu stranu je mi sympatický námět a prostředí, sice to prostředí první republiky už tady začíná lehce smrdět takovou prodejní značkou, ale budiž. Zápletka je taky opravdu důkladně zamotaná, rozmotání pak opravdu nečekané (můj tajný tip mi taky nevyšel), iluze prostředí po vizuální stránce se myslím taky povedlo pěkně vystihnout, povedené rekvizity, herce neumím posoudit, ale mám tam oblíbence (i když nevím, jestli Töpferovi role takové povahy sedne, jsem zvyklejší na dobráka z četnických humoresek). Jistá strojenost tu sice byla, ale připadá mi, že byla především navozena otravnou propagací tohohle díla všude možně. Na druhou stranu se mi poněkud nelíbí určité nemorální aspekty především co se týče nevěry, kterou se to v seriálu hemží pořádně a především, že Klára vleze do postele až příliš snadno a působí to i trošku naivně (místy je mi v seriálu dost nesympatická. Připadá mi, že nakonec to celé nejvíc odnesla Magdaléna a to jak od svých rodičů tak od manžela a pak Toufar, který se zamotal do děje aniž by chtěl a odnesl to víc, než si zasloužil za všechny ostatní, prostě že se přes dvě rodiny přenesla bouře špatných událostí a odnesli to tihle dva lidi. Nevím, jestli to zakončení co se týče rozvodů, nemanželských dětí a podobně je zrovna šťastné. A vůbec mi ten konec připadal nějak moc rychlý, zároveň taky ale až příliš otevřený v mnoha místech, takže třeba bude i nějaké pokračování (poslední scéna po tom přímo volá)... Takže abych to shrnul, bez těch naivností a zbytečně moc zdůrazněné pokleslé morálky bych dal s radostí čtyři hvězdy, jinak mám chuť dát spíš dvě, ale má to naštěstí jiné přednosti. ()

hany83

Telenovela, která byla bůh ví proč situována do dob 1. republiky. Na Plánkovou a Koleníkem jsem si vypěstovala slušnou alergii. ()

Fang

Kostýmy a iteriér fajn, zápletka a její vyřešení, včetně nesmyslné duchařiny = debilní!!! Děsím se případnýho pokračování! ()

polyxena

Detektivka nebo rodinná sága? První republice by se toho dalo hodně vytknout - od dobové stylizace, která nemusela sednout každému, přes občas dost hloupé dialogy, až po dějovou linku, která občas dost krkolomně kombinovala milostnou a detektivní zápletku. Za sebe ale musím říct, že po několik dílech jsem se s postavami sžila a sledovala jejich osudy až do konce. S určitými obavami hledím vstříc další sérii. ()

Kozlowski8

Rozhodl jsem se dívat na seriál (což činím vyjímečně), mapující významné období našich novodobých dějin. Namlsán seriálem Vyprávěj od týchž tvůrců, čekal jsem historickou exkurzi do onoho meziválečného období. Viděl jsem ale spíš melodramatický příběh, místy nahlížející do žánrů telenovela či červená knihovna, s kriminální zápletkou a lehkým mysteriózním nádechem. To vše ještě nemusí nutně znamenat palec dolů. Nicméně - po prvním díle, který nás spíše pouze uvedl do příběhu a seznámil s hlavními aktéry, jsem byl plný očekávání, co bude dál. Dál jsme neustále dokola řešili tři problémy. 1) kdo zavraždil manžele Léblovy, 2) dokazování vladimírovy neviny, 3) osudová láska, které nebylo dopřáno. Postupně, místo aby příběh gradoval směrem ke konečnému rozuzlení, začal mne trochu nudit. Vztah Vladimíra a Kláry mi začal být šuma-fuk a kriminální linie dostala určitý kreativní náboj až v posledních dvou dílech, avšak ten byl zase lehce znehodnocován nepřesvědčivě ztvárněnými rádoby akčními scénami. Příliš chvály nezaslouží ani herci s vesměs nezajímavými výkony. Nejvíce se mi líbila v bulvárech kritizovaná Veronika Nová (proč by režisér neprosadil do role svou ženu, pokud je přesvědčen o jejích kvalitách?) a její seriáloví rodiče Tomáš Topfer a Zdena Studenková. Takže celkově - propadák - ne, dílo hodné výraznější chvály a nadšení - také ne. Spíše slabší průměr. 55%. ()

makuk1

Na české poměry celkem hezká dobovka. Samozřejmě s našlápnutím na další serii tak že čekejme že bude i Druhá republika. :) ()

Humans

Pod názvem První republika si asi spousta diváků představí vybarvení života občanů v této době a to ne jen jedné společenské vrstvy ale globálně. Bohužel seriál nenabízí nic takového. Pokud divák čeká historický seriál v domnění, že si doplní vědomosti z doby První republiky, tak je velice, ale velice zklamán. V seriálu není krom dobových domů, techniky a oděvů žádná zajímavá historická informace. Děj se pozvolna rozehrává do celkem napínavé detektivky, to je vše co může nabídnout. Myslím že název První republika je zcestný na klasickou detektivku, kterých je v televizi spousta na všech programech, ale jiný název by asi tolik netáhl, že? ()

zajda001

Musím jednu hvězdu ubrat, protože z posledních tří dílů 2. série se stala naprostá slátanina, která nedává žádný smysl. ()

Filatov

Po prvním dílu těžko hodnotit nicméně sem nadnesu pár záblesků, co mi přišlo do hlavy při sledování úvodní části. Úvodní titulky s motivem kreslení tužkou okopčené ze seriálu The Pacific, což mi přišlo docela laciné. Výprava bude asi výborná, kostýmy pecka a herecké obsazení se rýsuje zatím také dobře, ale děj? Děj je zatím nikde, ale třeba se to ještě zlepší v dalších částech. Bojím se to, aby se to nezvrhlo v novou růžovku z období první republiky a to jako dost. Válečné scény moc fajn a emotivní moment "máme republiku" zafungoval. Edit: Po čtyřech dílech můžu říct, že s dějem to nebude špatné, už se nám to začíná vyvíjet a možná ještě zvýším hodnocení. ()