Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (CinemArt)

berg.12

Chybí už jen Pátek. Nakažlivě pozitivní PR pro NASA a ochotu k vesmírným dobrodružstvím evidentně zarezonovalo více než představa lidstva coby genetického experimentu. Jestli se mám lidských kroků po Rudé planetě dožít, bylo už s takovým propagačním scífkem načase. ()

NinadeL

Velmi zdařilé. Ale než se podobná dobrodružství začnou stávat skutečností, setrvám u příběhů Martiana Manhuntera. K předloze jen tolik, že je bezprostřední a vtipná, film je naopak epický. ()

Kaka

Přesně tuhle přímočarost bez odboček a zbytečného nafukování, řešení a polemizování nad kravinami jsem chtěl od Interstellar. A nedostal jsem jí. Ač je Nolan bravurní tvůrce, od Scottovy protřelosti a zkušeností za ty všechny roky se má ještě hodně co učit. Takhle to má vypadat. Jedinou výtku mám k bagatelizování, či snad opomíjení dost zásadních věcí - razantní škrty napříč časovou osou - zřejmě nutné nůžky zabraňující bobtnání stopáže. S tím spojená nedostatečně dramatická osobnostní proměna, podezřele konzistentní psychický i fyzický stav hlavního hrdiny, velmi sporadicky vyobrazené klimatické peklo na planetě apod. Většinu pozornosti sežrala hlavní role od A do Z. Ale to charizma tam je, koneckonců osvědčená sky crew (Damon, Chastain). ()

Spiker01

Pokračujme hezky v nastoleném trendu. Sunshine, Gravity, Interstellar, a letos se o oscary snaží, dle mnohých vyčpělý, Ridley Scott se svým Marťanem. Mám však takový dojem, že hype, co se táhl za 8 oscarovou Gravitací, a už z principu za Nolanovou novinkou, se letošnímu vesmírnému fláku tak nějak vyhýbá. A to by byla nesmírná škoda, jelikož tento námět je kvalitní již od základu, a pokud by Ridley neměl nějaké katastrofální temno před očima, muselo to dopadnout dobře. Insterstellar je přeci jenom někde jinde, ovšem významně komornou Gravitaci pirát z Marsu lehce v jistém ohledu strká do kapsy. Z hlediska vizuálu jsou všecky kousky na výborné úrovni a člověk musí smeknout, jak se na ty nádherné záběry vesmíru a červenopísečné duny krásně kouká, ovšem tam, kde má kdejaký film ve vedlejší roli noname herce, tam má rudoš mojí oblíbenkyni Kate Maru, které se tímto kouskem snad definitivně otevřou dveře do Hollywoodu, když jí ta Fantastická čtyřka nevyšla, Sebastiana Stana, skvěle střeštěného Donalda Glovera a mnoho dalších, které si každý může přečíst v popisku či nadupaném traileru. Zvláště Jeff Daniels je na velkém plátně opět ohromující. 130 minut je v dříve vyjmenované konkurenci, tedy krátké Gravitaci a nadprůměrně dlouhém Interstellaru tak akorát a nepolevuje v žádném okamžiku. Překvapilo mě, že Ridley vsadil hodně na komediální a odlehčenou notu a u mnoha vtípků jsem se pousmál více, než u kdejaké komedie. A to jsem prosím odpůrce Matta Damona, ale musel jsem uznale semknout ruce s jakou grácií sobě vlastní tenhle borec trousí hlášky. Když je ale třeba zařadit vyšší rychlost, tvůrci se s ničím nepářou a náhle se z discomuzikou odlehčené situace stane boj o holý život, kde je hrdina pasován až na Iron Mana podle toho s jakou grácií se s problémy dokáže popasovat, ovšem všecko v rámci výborně natočeného a nepochybně nasnímaného dobrodružného survivalu, z něhož se nakonec doufám vyvine definitivní blockbuster. Jenom Ridley neusni na vavřínech a ať je Prometheus 2 (pardón Vetřelec) alespoň částečně kvalitní jako tento kousek. PS : Schůze Elrond bezkonkurenční!! 😀 PPS : Svatá pravda! 95% ... [1.10.2015_Cinestar_Černý most] ()

Jezinka.Jezinka

Z hovna bič neupleteš, ale brambory na něm vypěstuješ. Vzhledem k tomu, že muži jsou z Marsu, vlastně se tak moc nestalo, když tam Mark zůstal, už to jméno, Mark, náležející Martovi. Chlapec projeví mnoho invence, sám si žehlí, sám si pere, sám operuje na sobě i na poli, zkrátka zapomene, že je Matt, nebo proto, že je bez kamaráda Pata, jen se mu něco trochu rozptýlí pod rukama, ale jinak konzistentně a racionálně koná. Navzdory mé velké, až hysterické, uznávám, neoblibě hlavního představitele, jsem jeho hrdinou byla okouzlena a od první rány kovovým deklem mě měl naprosto na svojí straně. Jistě mu to velmi pomáhalo. Myslím, že na konci by zvládl uplést i ten bič. ()

castor

Pojď si přisednout, Ridley, vítáme tě zpět. Tvoje zkušená ruka zaúřadovala, takže tohle kosmické setkání nám dokázalo, že ve starém železe by tě byla sakra škoda. Nálepku kreativního režiséra, který sci-fi posouval vždy někam dál, mu tak zase můžeme klidně vrátit. Ač je to tentokrát víc o kompromisech. Samozřejmě je to drama o samotě, špatných zprávách a bezvýchodné situaci, ale žádné velké utrpení necítíme, razantní jakoukoliv osobnostní proměnu hlavního hrdiny také ne, je to takové mainstreamové klouzání v opatrných nákrocích, holt tenhle Robinson si „nikdy“ nemusí sáhnout úplně na dno. Výsledek nemá hloubku, není inspirativní, nemá košatější přesah, nemá hutnou psychologii postav. Je to takové vřelé povídání pro celou rodinu (něco nejde, ale hned v další scéně se to podaří), nějaké přepjaté výjevy nasraného astronauta, který je v pořádné bryndě, by asi dětičky s popcornem vidět nechtěly. Není to z mé strany nějaké vysmívání, netvrdím ale, že bych se méně pohodovému vyprávění z nehostinné planety nebránil. Je to nicméně dokonale vybroušené řemeslo, slušně odvyprávěný příběh a sympatické dvě (a kousek) hodinky s civilním Mattem Damonem, který se herecky sice nemůže rovnat třeba s Hanksovým Trosečníkem, ale své si odmakal. 75% ()

ClintEastwood

Příběh o nevyčíslitelné hodnotě jednoho lidského života. Když se Ridley Scott rozhodne natočit sci-fi, většinou to bývá trefa do černého. S tímto filmem, na který jsem se docela těšil, mám však trošku problém. Je určitě poutavý, po technické stránce výborně zpracovaný a Matt Damon hraje dobře, ale zápory jsem bohužel také objevil. A není jich zrovna málo. O hlavního hrdinu jsem se vůbec nebál, neboť život na Marsu vypadal jako hračka, navíc mu vše tak nějak bez větších komplikací vycházelo (většinou hned na první pokus). Přitažlivý námět o člověku zanechaném na pospas cizí planetě je przněn nehodícím se druhem humoru, spoustou dlouhých dialogů a propočty, které vám stejně nic moc neřeknou. Chybí zde pořádné emoce, napětí a co je nejhorší - film nemá prakticky žádnou atmosféru. A to je ta úplně největší kaňka. Když to shrnu, tak mě tento snímek nechal chladným, ale zároveň nijak neurazil a klidně si ho někdy pustím znovu. Ovšem už bez velkých očekávání, pouze s vědomím slušné, oddychové zábavy. ()

Rex Mundi

Príjemne ma prekvapilo, ako sa tvorcovia držali knihy. Tá sa mi veľmi páčila a ani mi nevadí, že film vynechal asi 2 vážne problémy, s ktorými sa hlavný hrdina pri svojej marsovskej anabáze stretol - divákom nechýbali a už tak 134 minútový film by výrazne predĺžili. Takže som bola spokojná s vernosťou predlohe aj s celkovým spracovaním. Na 5* to síce necítim (možno práve znalosť knihy spôsobila, že som sa chvíľkami nudila), ale bolo to dobré, palec hore! ()

*CARNIFEX*

Rozumiem a chápem tomu, že je "atraktívnejšie" ostať opustený na Marse, ako na ostrove v strede oceánu, nie som držiteľ Nobelovky za fyziku či botaniku, aby som tu dokázal diskutovať o popieraní ich zákonov, nebol som vo vesmíre, tobôž na Marse, ale toto bolo na mňa proste moc. Ako sentimentálnu rozprávku s komediálnymi prvkami či množstvom prehnaných pasáží tento výtvor beriem, ale ako solídnu drámu ju proste nedokážem akceptovať. Tá totiž zhorela v atmosfére rovnako, ako množstvo asteroidov. ()

D.Moore

Zcela bezproblémový sci-fi film plný optimismu, příjemně svěžího humoru i napětí, se skvělými herci vedenými puntíčkářským režisérem, který má zkrátka filmařinu v malíčku a o němž teď spousta lidí bůhvíproč tvrdí, že "je zpět", ačkoliv podle mého názoru nikdy pryč nebyl. No nic. Srovnávání s Interstellarem jsou zcela mimo, ale příměr ke Gravitaci už se hodí víc a já musím říct, že Marťan se jí ve všem vyrovná a nemám nejmenší důvod dávat nižší hodnocení.___P.S. Montáž s Bowieho Starmanem je jednoduše boží.___P.P.S. Půjdu znovu. ()

MM_Ramone

Tak som dnes prijal pozvanie skúseného režiséra Ridley Scotta na ďalšie jeho sci-fi vesmírne filmové dobrodružstvo. Tento krát ma zaviedol na Mars. Na tejto červenej planéte zostal zabudnutý jeden člen amerického prieskumného teamu. Jeho kolegovia boli presvedčení, že zahynul počas nečakane silnej búrky. Odleteli bez neho. Lenže on prežil. Astronaut Mark Watney zostal na Marse sám. NASA musí urobiť všetko preto, aby ho dostali živého a zdravého späť domov. Bude to nesmierne náročná operácia. **** ()

Dan9K

Trochu mě mrzí, že Mars je jen kulisou pro natočení variace na Robinsona Crusoe. Je trochu hloupé, že na vesmírném plavidle si s gravitací hrají (ačkoliv ta odstředivka by nebyla v reálu zas až tak účinná vzhledem k velikosti lodi a rozhodně by nenapodobila zemskou gravitaci, neboť na hlavu a i nohy působí jiné síly!), ale na Marsu není vůbec reflektován fakt, že má třetinovou gravitaci oproti Zemi. A jelikož se 80% filmu odehrává na Marsu, musel jsem 80% filmu vlastně cíleně blokovat myšlenku "co je to za blbost". Určitě jsem pro spoustu lidí hnidopich, ale vnímám to stejně, jako kdyby na tom Marsu prostě jen tak bez vysvětlení dýchal nebo jako kdyby na obloze byla dvě Slunce. Stejně tak atmosféra vypadá, jako kdyby byla hustá jak na Zemi, bouře sice na Marsu jsou, i tý víry, ale tohle je přecijenom trochu moc silné, že (asi tak stonásobně, než by mělo být). Spousta těch Macgyverovských vynálezů je pro mě otazníková. Kdyby to všechno takhle šlo (včetně vody a kytek), tak bychom tam už asi dávno byli, navíc všechny ty radiace, záření a další nebezpečí, která jsou ignorována. Jo, beru to jako fikční fantasii a holt diváckou daň. Tu gravitaci, případně atmosféru však nikoliv. To je pro mě už bota jak řemen. Hodně mě pobavila postava "génia", co jako jediný přijde na gravitační prak, jako kdyby ho NASA nepoužívala snad úplně u každé svojí mise. Celkově je to však krásně natočené dobrodružství, které mě překvapilo svou délkou (čekal jsem, že to vezmou více z rychlíku) i humorem a ve výsledku vyznívá film velmi pozitivně. Vizuál, herci a velmi překvapivě i hudba je super. A pokud Marťan pomůže propagaci vesmírného programu u americké veřejnosti, až odejde Obama, který ho dokonale zazdil, tak jenom dobře. ()

kulyk

Sci-fi tak, jak jej máme rádi. Tzn. dobré. A, světe div se, Dejmon v roli propíchnuté celolidstvé siroty, botanického stachanovce und skalního optimisty dokonce i hrál! ()

troufalka

Marťan je především podívaná určená pro Američany a amerikofilní publikum. Profesně zvládnutý snímek, který zaujme, ale neobejde se bez prvků tak typických pro americkou komerční tvorbu. Scénář je předvídatelný, přesně víte v kterém okamžiku do hry vstoupí nějaký problém, pouze nevíte, jakého rázu bude. Pro ty, kdo se chtějí pochat a dávají si rádi stále to stejné menu, to může být výhodou. Ostatně Scottův Mars je podmanivý a pokud zrovna nejste alergičtí na disco 80. let, snímek si patřičně vychutnáte. Sice nevím, co by na to řekli astrofyzikové, možná si rvou zbytky vlasů na hlavně nebo cuchají šediny, netuším, jak se na Marťana tváří pracovníci NASA nebo chemici a je to vcelku jedno. Nejsem ani chemik, ani astrofyzik natož pracovník NASA, jsem divák. Film je příjemným rozpýlením pro domácí pohodu a fanoušci si určitě přijdou na své. ()

freddy

Máte pocit, že váš život je na nic, že se vám všechno hroutí, že jste prostě v prdeli? Co má říkat Matt Damon, kterého jeho posádka zapomněla na Marsu a on má jedinou vyhlídku, že zemře sám daleko od své rodné hroudy. To by ale nebyl Amík, aby si neporadil s tím, jak přežít, a aby si nepodmanil celý Mars a přilehlé okolí. A to by přece nebyli Amíci, aby ho nedokázali zachránít. Takže otázka je jen, kdy a jak se to stane. A než se to stalo, musel jsem absolvovat ohromnou vatu kolem, které by neuškodilo ještě trochu více střihu. Ono je možná fajn koukat na Mattovo snažení pár minut, ale po čase už si říkáte, kdy už ho konečně zachrání. Nesdílím tedy všeobecné nadšení z filmu jako celku, protože uznávám, že mi asi úplně nesedl. Možná jsem měl po vší té chvále velká očekávání, možná jsem čekal trochu něco jiného, ale fakt je ten, že tento film je v mých očích ideální na jedno zhlédnutí, kdy i docela dobře funguje, ale nemyslím, že si z něj po pár letech budu pamatovat nic víc než hrubý obrys děje. A takovým filmům uděluji maximálně tři hvězdy, a to je případ i této vesmírné odyssey. ()

Spooner

Ridley po dlouhé době zase na režijním vrcholu. Jestli z Marťana nebude za deset let sci-fi klasika pro celou rodinu, tak už z ničeho. ()

tahit

Malinko u mě zapracoval nestárnoucí duch mého oblíbeného Robinsona, protože sdíleli obdobný osud. Nemohu říct, že Marťan nezaujal. Postava Marťana umocněna geniálními schopnostmi v rozsáhlé oblasti experimentální botaniky a převratné techniky v tvůrčí vynalézavosti byla jistě zajímavá. Nicméně mi zde chyběl jakýsi magnet kouzelné fantazie, nebo třeba nějaké naivní kouzlo. Smršť přetechnizovaných záběrů mě také moc neoslovila. Ale vzhledem k věku Ridley Scotta, všechna čest jeho filmové kuchyni. ()

Wacoslav1

Ne a prostě ne. Já jsem věděl proč jsem se tomu vyhnul v kině a dobře jsem udělal. Ve slabých chvilkách jsem se snažil si vsugerovat, že dám 3* aspoň za jak jinak než promakaný technický zpracování a vizuál, ale nejde to. Tenhle film totiž ztělesňuje snad všechno co mi na většině současných blockbusterů extrémně vadí. Hmm takže nejlepší botanik na Marsu (asi proto, že je jedinej) co vypěstuje z hovna brambory... No fakt strhující toto. Co je tu dál? Jo aha hlavní hrdina je prototyp nechutně sympatického a hláškujícího týpka co je hrozně cool, nad věcí a ví si v každý situaci rady. Samozřejmě, že se musí kupit další a další trable aby to mělo aspoň 130 minut. Samozřejmě, že napjatý národ vše sleduje v přímém přenosu. Amerika holt potřebuje dalšího hrdinu a možná z něj bude i příští prezident. Ne sorry, ale tuhle pohádku fakt nesežeru. Fuck you Mars! 45% ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)