Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (CinemArt)

Davies182

Mnohem více family-friendly než původní geekovsky napsaná dobrodružná sci-fi, i tak ale zatraceně líbivá návštěva čím dál tím méně tajemného Marsu: uvěřitelná, bez zbytečného patosu a s hrdinou, který vyráží dech svým pragmatismem. Oproti předloze sice chybí asi tak miliarda Watneyho hlášek, minimálně tři velkorysé "akční" scény musely zcela pryč ze scénáře, a finále je naopak mnohem více ve stylu atraktivnější Gravitace, než by se asi v závěru románu komornějšímu pisálkovi Wierovi líbilo, to všechno ale stejně nikoho netankuje. Proč by taky mělo, když 134 minut uteče jako voda a člověk má v sále pocit, že sedí místo vypolstrované sedačky celou dobu na jehlách. Za dva roky to na Nově poběží častěji než svýho času Avatar. ()

gogo76

"Som najlepší botanik na tejto planéte..." Po dlhšej dobe som vyrazil do kina a zo silnej trojice Everest, Sicario a Marťan som si vybral sci-fi a vesmír. R. Scott už dlhšie nebol vo svojej top forme, ale filmy mu stále slušne idú. Pobyt osamelého astronauta na Marse je veľmi pútavá téma a neodolala som. Celkovo mi to sadlo, ale čakal som temnejší a vážnejší prístup. Humor M. Damona bol fajn, ale tá disco hudba, aj keď sama o sebe fajn, navodzovala zbytočne príliš optimistickú náladu. Výnimkou bola skladba Hot Stuff ako "najmenej disco skladba", tá scéna bola super. Trochu zamrzí nie celkom využitý potenciál herecky dobre obsadenej posádky, hlavne Ch. Chastain mohla dostať ešte väčší priestor. M. Damon zahral skvele, v závere je dosť vidieť, že niečo zhodil, ale i tak som si takmer istý, že snímané telo v niektorých záberoch nebolo jeho. Dĺžka filmu ok, aj keď v kine sa mi to zdalo dlhé, ale to skôr z dôvodu plného kina a dusna, ktoré nemienil nikto vyriešiť zapnutou klímou. Prijal by som viac scén z Marsu na úkor tých tlieskacích a plných optimizmu, ale možno sa dočkáme nejakej rozšírenej verzie , tak ako to má Ridley vo zvyku. Uvidíme. Zatiaľ silné štyri hviezdy. 80%. ()

pepo

Odľahčená verzia Apolla 13. Zábavná popcornovka takmer pre každého s vynikajúcim Damonom. Už dlho som v kine takto nefandil nejakej postave. Damon aj Scott si to užívajú, poňatie príbehu je v rámci žánru fakt originálne aj keď evidentne prebraté z knižnej predlohy. Problém mám akurát s poslednou cca štvrtinou, keď sa film začne sústrediť paralelne aj na posádku, ktorá nebola počas filmu takmer vôbec dôležitá a vznikne podobný problém akým trpela Dokonalá búrka resp. dejová línia s druhou loďou. Divácky málo zaujímavé postavy kradnú miesto tej hlavnej. Iba kvôli tomuto a slabučkej hudbe "iba" veľmi silných 8/10, ktoré možno po opakovanom zhliadnutí narastú. P.S. Zabite už niekto konečne 3D, úplne to ničí filmy :( :( :( ()

Tom_Lachtan

Zachraňte astronauta Ryana. Neskutečně sympatický film, který zvysoka kašle na klasické propriety takřka čehokoliv (žádný padouch, všichni profíci, spolupracují, omezování lidského selhání na minimum, jen pár vteřin srdceryvných záběrů na posmutnělé rodiny astronautů) a atmosféra je neskutečně odlehčená a přesto si dokáže zachovat maximum možného napětí, jen je jednoduše bez berliček a všem postavám vládne profesionalita (a některým zase debata o projektu Elrond, ale to je věc jiná) a... A tak vůbec je to prostě dobrej film, kterej nehledá napětí tam, kde není potřeba. Herci skvělí, vizuálno Marsu skvělé a RIdley Scott vládne a vládnout bude i kdyby měl točit reklamu na rodinné balení mezizubní nitě, kterou pro přílišnou pitominu odmítl Troška s Magnuskem. Tak jest. ()

Xmilden

Letos moc lepších filmů k vidění nebylo a nebýt malinko ospalejší prostřední pasáže dával bych plnej ranec. Matt Watney je prostě borec. Baví mě názory typu že Ridley po delší době zase natočil něco pořádného. Diváci jsou prostě paka. Já si nepamatuju kdy by mě Ridley vyloženě něčím zklamal. Je pravda že Marťan snad ani nenese stopy po jeho rukopisu. Jakoby jej pan režisér natočil prostě jen tak. Tam kde druzí potřebují moře času pro natočení svého díla, tady si vystačí tvůrce s jedním rokem. Jeho pracovní tempo prostě musí být buď neuvěřitelné nebo za něj točí asistent. Jinak si to neumím vysvětlit. Matt Damon se role zhostil ve velké stylu a po hodně dlouhé době je to za podtrženou jedničku. Tohodle sympaťáka mu prostě vždycky rád zbaštím. 80% zatím .... ()

Arbiter

Podle mě NASA v rámci kampaně za navýšení svého rozpočtu přesvědčila blockbusterové režiséry, aby učinili zájem o vesmír zas jednou cool. Cuarón, Nolan a teď Scott - a všem se to povedlo. Marťan je naivně techno-pozitivistické dobrodružství, kde nenajdete romantickou příběhovou linii, zradu, šílenství, strach z neznámého ani geopolitický cynismus. Tématem je fascinované poznávání, souboj racionálních argumentů a logiky a (jak píše Rogue) MacGyverovsky sofistikované využívání přírodních zákonů. Při tom ale snímek klade důraz i na nevyčíslitelnost hodnoty byť jediného lidského života. Apeluje na jakési globální společenství rozumu, které nemá reflektovat politické hrátky ani charakterové malosti, jako je rezignace, sobectví, závist a touha po moci. Marťan je manifest, sociální realitu banalizující pozitivistická pohádka. Je utopickou ódou na lepší lidstvo a zvládá to i bez přílišného množství patosu. Soundtrack je ale tak genericky zaměnitelný, až to bolí. ()

Real Tom Hardy

Fajnšmeker Ridley potvrdil, že ešte nie je za zenitom a aj na staré kolená dokáže vytvoriť poctivú filmársku majstrovinu. Marťan je mimoriadne nervydrásajúca záležitosť s vynikajúcim scenárom zabalená do perfektného vizuálu, efektov a výkonov Matta Damona. Funguje aj ako survival, vesmírny survival, prosím pekne. Vyprahnutá Červená planéta má svoje čaro a pôsobivosť, z čoho film ťaží na maximum. --- (15.9.2021) Obligátny replay po nedávnom zhliadnutí MasterClass s Chrisom Hadfieldom. Počin nesklamal ani na sekundu, ba priam naopak. Za ním dosť čítania na margo kolonizácie Marsu, následne táto malá deprimujúca tortička a napokon Chazelleov skvostný kúsok First Man. Zajtra pokračko s pilotmi supersonických lietadiel a Interstellar x) --- (11.11.2017) (13.5.2018) (2019) (15.9.2021) ()

-bad-mad-wolf-

Robinson Crusoe třetího tisíciletí. Marťan vlastně není ničím zvlášť výjimečný, je "jen" řemeslně perfektní a naprosto kompaktní po všech stránkách. Body navíc za tu neskromnou porci optimismu a sounáležitosti, kterou konspiracemi a pochybnostmi prolezlá společnost taky občas potřebuje. A jsou tam dobrý fóry! ()

sepp

Řemeslně pěkně zvládnuté, příběh obstojný. Taková nedělní sci-fi oddechovka, podruhé se ale na to asi jen tak nepodívám. Solidních 3,5*. Nebýt té díry do marťanské kolonie zaplácnuté igelitem a zalepené ducttape, tak by to byly možná i 4* :) ()

A_FISH

Až ty brambory z tý země vytahám, do měděnýho kotle je natřískám. Vypálím z nich rum, bude ho plnej dům, celej rok budu - kouslej ó já se mám! Rejpu se v zemi, dobejvám brambóry, to v sobě mívám i něco pokory. Slunko furt pálí a záda mě bolí, jak se vohejbám, pro tyhle potvory. PROČ?!! ()

Ampi

U Gagarina, Armstronga, Remka s Gubarevem přiznám se. Četl jsem knihu. Film i kniha z planety pokryté tak starou pouští, že zrezivěla(citace z knížky), se mi líbila. Na otázku jestli víc kniha či film, odpovím kniha. Ale Ridley Scott se adaptace ujal dost dobře. Viziualně pěkně zpracovaný Mars kameraman Dariusz Wolski přenesl v požadované kvalitě na filmové plátno. Ale hlavně Andy Weir napsal velmi silný příběh. Knihu vřele doporučuji, najdete tam více hlášek a vtípků marťanského pěstitele brambor Marka Watneye ztvárněného ve filmu slušně Mattem Damonem. P.S. Taky vám titulkové zahájení připomnělo Vetřelce? ()

Hrabka

Docela zklamání. Po počátečních ohlasech jsem čekal fajnový sci-fi nášup s výbornou atmosférou, ale ta tu právě dost schází. Tohle byla taková pohodička, dovolená na Marsu pro výborně hrajícího Damona. Nicméně scény z rudé planty jsou určitě tím nejlepším, co film nabízí. Dál tu máme naprosto nezajímavou druhou část posádky a pak taky podivné události odehrávající se na Zemi, které mně ke konci už značně vadily. Myslel jsem, že to bude mnohem větší drámo, ale bohužel jsem se nedočkal, a tak mě ani napínavý konec nijak zvlášť neohromil.65% ()

cheyene

Budu se již opakovat, ale repetitio est mater studiorum, takže ještě jednou musím předeslat, že nejsem milovníkem sci-fi snímků a tudíž velice pečlivě vybírám ke zhlédnutí zástupce tohoto žánru. Marťana jsem neustále odkládal, abych si jej pustil v té správné náladě. Nelitoval jsem. Příběh, který nám Ridley Scott servíruje, je napínavý a chytlavý, zapůsobit umí nejen svým prostředím na planetě Mars, ale rovněž událostmi, které se odehrávají na Zemi. Pochválit musím i Matta Damona a vůbec celé obsazení. ()

juta

Další vydařená scifárna v režii jednoho z nejpovolanějších a je to sakra znát. Ridley Scott zužitkoval všechno co se dalo a Damonovi tahle role překvapivě sedla. Scénář ušel. Pro běžného diváka je tohle opravdu výborná věc, těm náročnějším možná bude chybět "něco víc", ale za mě je to spokojenost. ()

paascha

První kontakt s Marťanem se moc nepovedl, ale po přečtení knížky jsem si to dal znovu a trochu jsem změnil názor. Film je tedy furt patetická čurákovina (let do vesmíru v raketě bez oken a komentář Nejspíš omdlel :-D), ale nakonec to není tak zlé ()

Fiftis

Ridley Scott má vo svojej režisérskej palete pestrý register snímok a mnohé z nich vo vysokej kvalite a vzrušuje ho najmä sci-fi. Od temna a cool napätia Votrelca a zaujímavo-inovatívneho Blade Runner sa posunul k celkom neobvyklej rovine v rámci sájns fikšn. Z troch dejových línií, ktoré sa prelínajú príbehom, je práve osamelý osud Marka Watneyho ten najzásadnejší. Posádka vesmírnej lode, čo ho nechala na Marse v domnienke, že je mŕtvy, predstavuje svedomie, solidaritu a ľudskosť príbehu. Ansámbel na Zemi zase zoskupil zástupcov politiky, vedátorov a mozgy medziplanetárnej záchrany. Úloha oboch je však nevyhnutná. Samotný Watney by príbeh neutiahol. Jeho vedomosti, schopnosti a nápady sú síce obdivuhodné, chýba však hĺbka stroskotancov, ako sa so svojimi hrdinami pohrali Cuarón v Gravitácii a Nolan v Interstellari. Okrem humoru a technickej stránky, ktorú ocenia najmä fanúšikovia vesmíru, snímku robí atraktívnou aj predstavenie hlavného protagonistu. Matt Damon zosobňuje podstatný článok príbehu a celkom zaslúžene si pozornosť kradne len pre seba. Až na inej planéte a neskôr v blízkosti hviezd podáva jeden z najlepších výkonov svojej hviezdnej kariéry, čo určite neunikne ani pozornému oku akademikov. Jessica Chastain takisto patrí k ozdobám ambicióznej snímky. ()

Kass

"At some point, everything's gonna go south on you... and you're going to say, this is it. This is how I end. Now you can either accept that, or you can get to work. That's all it is. You just begin." ()

Shakers

Typický Scott. Fajn casting, pútavý príbeh, vynikajúca kamera, strih a dokonalý vizuál podporený fajn hudbou. Možno sú jeho filmy aj preto tak dobré, že všetko majú na starosti ty istý ľudia (kamera, strih, kostýmy, výprava), ktorý pracujú už hodne dlhú dobu s Ridleym. Ale scenáristi sa menia a tu je to dosť poznať, pretože u žiadneho Scottovho filmu som sa tak dobre nebavil ako tu (možno to je aj knihou, ktorú som nečítal). Tým nechcem povedať, že vážnosť scén, napätie a atmosféra chýbajú. Vôbec nie. Ridley je majster režisér, stál u zrodu žánru sci-fi a teraz na staré kolená sa (po kamarátskej Cameronovej rade) zvonu vracia k žánru, ktorý ho preslávil. Nikdy by som nepovedal, že film o záchrane môže byť aj zábavný. Inak začiatok ma dostal. Pohlaď na vesmír, logo Twenty Century Fox, záhadná hudba a názov filmu, ktorý sa pomaličky odhaľoval až príjemne odkazoval na prvého Aliena. Bavilo ma to viac ako mega premyslený Interstellar, či napínavá Gravitácia, každopádne som rád, že tento žáner je zas o ďalší dobrý kúsok bohatší (a že Sean Bean nezomrel :-)). Či už Ridley zrie ako víno, ťažko povedať, každopádne The Martian mu vyšiel. Obľúbený soundtrack: Making Water, Crossing Mars, See You In A Few, ''I Got Him!''. 85% - 4* ()

filmfanouch

Nejlepší filmová adaptace podle knihy všech dob? Ridley Scott je po unaveném Konzultantovi a mírně rozpačitému Exodusovi zpátky a nemohlo to dopadnout líp. Matt Damon je tu nejlepší od Pravé kuráže a Ridleyho tahle látka vyloženě baví. Film u kterého se zasmějte ale budete napjatí a možná si i trochu zapláčete. Nemůžu si pomoct ale pro mně to na těch Oscarech byl favorit. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)