Zloba: Královna všeho zlého

• USA Maleficent: Mistress of Evil (více)

Přešlo pět let. Královna černé magie Zloba žije spokojeně na čarovných Blatech a její kmotřenka Růženka dospívá. Jejich vzájemný vztah, který se zrodil ze zrady a pomsty, rozkvetl a zkošatěl. Nicméně nenávist mezi lidmi a kouzelnými bytostmi nezmizela. Svatba mezi princem Filipem z království Ulstead a Růženkou ze sousedních Blat je důvodem k radosti, a mnozí doufají ve spojenectví mezi znesvářenými světy. Avšak nečekaný zvrat událostí a setkání s novými mocnými spojenci dostane Růženku a Zlobu na opačné strany Velké války, která podrobí jejich rodinná pouta náročné zkoušce. (Falcon)

Beckett51

První Maleficent se mi líbila hlavně kvůli temné snaze nabourat běžná pohádková klišé a ukázat svět známé pohádky z trochu jiného pohledu. Pokračování ale (z nějakého mně neznámého důvodu) úplně obrací a my najednou sledujeme přehlídku těch největších novodobých pohádkových klišé, umocněnou nepříliš vnímavým střihačem, kde na sebe scény mnohdy logicky nenavazujou a počet obludek/lidí se mění ze scény na scénu dle potřeby. Vrcholem budiž absolutně podivně napsaný postavy, kdy hlavní postava najednou působí spíš jako jakási nesvéprávná loutka (i když Angelinou velmi dobře zahraná) a většina vedlejších postav jen tak bez většího smyslu přicmrndává. Abych ale jen nehanil, tak musím vyzdvihnout vizuální stránku filmu, která je opravdu barvitá, velkolepá a krásně pohádková - jinak řečeno, přesně taková jaká by měla být. Škoda jen, že vše ostatní je o třídu horší, než první díl. ()

Pilda17

Jednička byla kouzelná, dvojka už tolik ne, ale přesto jde stále o kvalitní pohádku. Nečeká nás nic překvapujícího, ale za to velkolepá bitva a spoustu pěkných efektů nemají chybu. Opět se na tento pohádkový svět krásně kouká a jeho postavičky neomrzí, velmi dobře zpracované jako v předchozím díle. 8/10 = 81% ()

kingik

Rohatá a kozatá Angelina Jolie opět boduje u pánskými genitáliemi vybaveného publika. Nebývá tak úplně obvyklé, aby se notoricky známá pohádková postava Šípková Růženka, která je navíc v našich končinách řazena k pohádkové klasice, dočkala dvojího filmového příspěvku, co na sebe přímo navazuje. V podstatě se tenhle double vydává cestou podobně orientovaného snímku Sněhurka a lovec, který bohatě využíval fantasy aspektů. Stejně se děje i v tomto pokračování, které se nese ve znamení barvité fantasy podívané, co má za úkol vrátit Angelinu mezi herecké hvězdy. V ději jsme se posunuli o pět let kupředu, chystá se svatba Růženky s princem Filipem, ovšem Filipova zákeřná matka v klimakteriu žárlí na Růženčin pravidelný menstruační cyklus a chce veselku stůj vagino stůj překazit, což se jí i podaří. Jenže je tu ještě hodná kmotřička Zloba, která nedopustí, aby se její oblíbenkyni dělo nějaké příkoří, navíc si s úklady strojící královnou při neformálním pozvání na hrad nepadla do oka. A ke všemu zjistí, že není jediná svého druhu. A to už se začne schylovat k válečnému konfliktu, který eskaloval mezi lidmi a kouzelnými stvůrami ze dvou znepřátelených království, Blat a Ulsteadu, co spolu úzce sousedí. Pokračování hýří velmi štědrým rozpočtem, jeho navýšení je oproti jedničce více než znatelné. Takže je k dispozici opravdu bohatý digitální nášup triků, na diváka se valí neutuchající vizuální orgie a technická kvalita je oslnivá. Ovšem scenáristický tým, který se od minule vyztužil o další dvě jména, nebyl v oslnivé formě, tudíž se režisér Joachim Rønning jal zachránit mnohé, co psaná forma zvládnout nedokázala. Naštěstí je Rønning oproti svému předchůdci Robertu Strombergovi mnohem zdatnější a nepříliš exkluzivní scénář obrušuje v jeho stupidním bujení. Na pomoc mu přispěchal i herecký tým, jehož hlavní kvality tkví v jeho ženském triu - Angelina Jolie, Elle Fanning a Michelle Pfeiffer. I přesto, že je poslední jmenovaná pořádně stará rašple, tak nadešla doba, aby se přehrála do zahořklých zlých babizen, kterým dělá potěšení, když můžou konkurenci šlapat po klitorisu. Pánské osazenstvo je zredukováno na nezajímavou partu, kterou ze scenáristické nenápaditosti nevytáhli ani "okřídlení" Ed Skrein s Chiwetelem Ejioforem, a o strašném králi a ještě strašnějším princi Filipovi se ani nemá smysl rozepisovat. Přál bych stále charismatické Angelině, aby příště měla šťastnější ruku při výběru scénáristů, kdy jednu chvíli se dokonce nechali citelně ispirovat Pánem prstenů, a dohlédla přísněji i na dramaturgii. Ve výsledku se jedná o její důstojný comeback, který má své nevkusné prvky stran příběhové stránky, ovšem režisér tomu dal solidní fazonu, takže rozhodně je, na co se dívat. 7/10 ()

Anderton

Celý čas som premýšľal, či je dvojka skutočne tak priamočiara, alebo sa mi to len zdá, prípadne, či na nás nevybafne nejakú časovú sľučku alebo čo. Jeden zvrat tu je, ale ten bol už použitý toľkokrát, že ide skôr o predvídateľné klišé. Na druhej strane tu aspoň fakt môžete úplne vypnúť mozog a užívať si peknú vizuálnu stránku, ale aj tu platí, že temnejšie ladenie prvého dielu a celková väčšia komornosť s menším počtom postáv bola v prvom prípade lepším riešením. Inak ako jednohubka určite neurazí, najmä výlety do podzemného sveta ulahodia očiam znaveným disneyovským infantilným vizuálom. No a zo scény prebudenia kráľa a jeho flegmatickej reakcie na novú situáciu, o ktorej nemal byť odkiaľ informovaný, sa môže stať wtf kult. ()

Kudly4

Pokračování zdaleka není tak perfektní, jako jednička, která byla krásně "skromná". Zde dosti klišé a ničím překvapivé. Angelina samozřejmě TOP. ()

Kothy

Docela mě překvapilo, že je to lepší jak 1. Sice se to víc odlišuje od předlohy, ale je tam víc postav, mytologie a zajímavých tvorů. Taky tomu dost pomáhá větší množství akce. Naše Růženka se vdává za prince sousedního království. Vše se ale zkomplikuje a rozpoutá se válka s tvory z Blat. Feyové jsou úctyhodní válečníci a není radno si s nimi zahrávat. Podaří se v království nastolit mír? I herecké obsazení je dobré. "Jsi nejsilnější z nás." ()

Filmmaniak

Pokračování, o které se nikdo neprosil a ani nebylo proč a z čeho ho natočit, ale předchozí film vydělal velké peníze, a tak zkrátka vzniknout muselo. Příběh je jedna velká generická šablona, působící jako z prstu vycucaná kombinace nastavované kaše a produktu vytvořeného generátorem náhodných zápletek. Jednoduchost, obyčejnost a předvídatelnost děje se film snaží zakrýt digitálními triky, výpravou a barvitou vizuální stránkou - i v tomto ohledu však pouze naplňuje obvyklý líbivý standard, aniž by se pokusil o cokoli originálního či výrazněji nápaditého. Táhnou to profesionálně realizované povrchové aspekty snímku a místy i herci. Všechna ta snaha ale byla vynaložena do ledabylého a nezajímavého počinu, který existuje prakticky jen z povinnosti. ()

silentname

Keď som sa prvýkrát dozvedel, že bude pokračovanie filmu "Maleficent", nevedel som čo od filmu očakávať. Mal som pocit, že Disney urobili svoj hraný remake a tam to stačilo. Nemal som vôbec odvahu ani hádať o čom by mohlo byť pokračovanie. A film sa neustále odsúval a odsúval a odsúval. A tak sme tu, 5 rokov neskôr s filmom. "Maleficent: MIstress Of Evil". Trošku viac nám ukazuje svet, z ktorého Maleficent prišla, ako pokračovanie to nepôsobí vysoko nasilu a myslím si, že je celkom funkčné. Každopádne si musím film pozrieť ešte raz v originálnom znení. Lebo všetky plusy, ktoré s filmom mám absolútne nejdú cez dabing. Slovenský dabing považujem za absolútne otrasný. Pôsobí tak neskutočne naučeno a strojene, že miestami film stráca tie potrebné emócie, ktoré potrebuje. Ale to nie je chyba filmu ako takého. A preto to nebudem zahŕňať do výsledného ratingu. Čo sa mi páči na filme? Vizuálna stránka. Myslím si, že efekty ma celkom presvedčili, mal som pocit, že sa týchto bytostí môžem dotknúť, a že tam skutočne sú. Angelina Jolie je opäť skvelá a myslím si, že aj Michelle Pfeiffer ako zloduch filmu je veľmi dobrá. Mimochodom, to nie je spoiler, to sa dozviete v momente, ako ju prvýkrát uvidíte. Elle Fanning tu toho moc nepredvedie, ale dáva filmu tú potrebnú nevinnosť. Myslím si, že som si ju ale užil oveľa viac minulý mesiac v inom filme. Tu nejako toho moc neukázala. Ale bola milá. O ostatných postavách toho moc nepoviem, lebo musím povedať, že je tu niekoľko celkom zaujímavých zvratov. Akčná časť filmu pri konci pôsobí skutočne silno. A je tu jedna vynikajúca momentka, kde ma na moment Disney skutočne prekvapili. Takýto ťah by som od nich nečakal. Film je predvídateľný, ale zase čo môžeme čakať od príbehu, ktorý je určený skôr mladším divákom? Myslím si, že ale nepôsobí až tak gýčovito. Problémy filmu by som povedal, že niektoré postavy moc času nedostanú. Napríklad víly. Napríklad princ. Napríklad kráľ. Dokonca mám pocit, že ani naši hrdinovia nemajú toľko času, koľko by sme možno chceli. Najviac tu sledujeme práve zlú kráľovnú. A mrzí ma, že niektoré obľúbené postavy tak nebudú mať dostatočný priestor. Záver je veľmi happyendový, ale to som asi aj čakal. Ale pôsobí to na mňa až ako moc veľký happy end. Neviem či by bol aj priestor na pokračovanie po tomto filme, no ja by som asi ďalej nešiel. Myslím si, že tieto dva filmy postačujú. Ja som si sledovanie užil, no rozhodne to nebude film roku. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Elle Fanning je aj naďalej minimálne najfádnejšou princeznou v dejinách filmu, ktorej podľa mňa konkurujú len nozdry princezny Bosany z Troch veteránov. Nie je dobré keď prepadlý a vybielený ksicht Angeliny Jolie ju v kráse predbieha a to nehovoriac o obrovskom rozdiele v hereckom výkone. Podobne to platí aj pre babičku Michelle Pfeiffer. Keď to pôjde takto ďalej, tak v najnovšej Troškovom pokuse o film kľudne uvidíme Anetu Langerovú ako princeznú a Taťánu Kuchařovú ako babu jagu. ()

Chrustyn

První Zloba nebyla nijak výjimečným filmem z disneyovské stáje, přesto ale docela pobavila originálním zpracováním známého příběhu o Růžence. Bohužel pokračování jede v zajetých kolejích, kdy vše musí být větší a na příběh se nehraje a vznikl jeden z nejhorších filmů, který se pyšní nálepkou Disney. Film i přes vysoký rozpočet vypadá lacině, vyjma Angeliny Jolie jsou všechny postavy trapné a otravné a po stránce scénáře se jedná o vyložený průser, kde spousta věcí vyloženě nedává smysl a postavy se chovají tak, jak jim zrovna scénář přikazuje. Své diváky si film určitě najde ale po právem se na něj velice brzy zapomene. Film je nejenom zbytečný, ale hlavně velmi špatný. ()

marhoul

Scénář plný poselství... oprava: scénář plný klišé je slabší. Někdy je méně více. Přes několik pěkných nápadů je to vycucávačka z prstu. Zjevně se chtělo posedět na několika židlích zároveň, být děsně poučný a doslovný, no a tak je výsledek v druhé půli přeplácán natolik, že mi obočí vyletělo na oběžnou dráhu. Ale budiž. Dívanda je to perfektní, nápaditá, pestrobarevně pestrobarevnou střídá temně temná, každá maličká hovadinka je výtvarně precizní a zábavná, Angelina v roli nádherné Zloby nemá absolutně chybu, Michelle Pfeiffer je jí trefnou soupeřkou, která mě, (přestože je stejná, jako ve Hvězdném prachu), vyloženě potěšila, obsazení je kompletně pěkné a vizuálně celé skvělé. Dětská duše se v dospělém těle možná zatetelí a nemusí až tak řešit, přijde si na svoje, já si ale kladu otázku, pro koho Druhá Zloba je? Pro dospělé a dospívající zajisté ano, jenomže: zpočátku je to pohádka vhodná i pro maličké diváky, kteří si užívali první film x krát dokola (já s nimi), ale postupně se dostáváme k pojetí natolik drsnému, že si nejsem jistá, zda bych to svému mladšímu, tomu pětiletému, zatím pustila... Uzamčení obyvatel Blat v kostele a jejich hromadná likvidace práškem..., okřídlené bytosti strádající v exilu na hraně existenčních podmínek, akční bitvy plné nenávisti, brutality a zkázy..., do toho samozřejmě zloba, lest, pomsta, to vše takto namícháno dohromady mi připadá pro dětičky docela za čáru a natolik vyčnívající, že závěrečné "honem rychle žijme v míru, teď se všichni obejmeme, někteří i vezmeme, a co bylo, bylo, už to více nebude", na mě zapůsobilo asi jako nádherně zlatý, plážový písek snově pohádkových Fidži nalepený do mé oblíbené, šťavnaté pomerančové žvýkačky. Viděno v originálním znění. ()

Stanislaus

Druhá Maleficent je jedním z mnoha filmů, u nichž mě mrzí, že na ČSFD není pestřejší škála ve hvězdičkovém hodnocení. Snímek oplývá nádherným pohádkovým vizuálem, z něhož přechází zrak - místy působí možná až příliš vyumělkovaně, aby se to hodilo filmu a 3D formátu. Ocenil jsem obsazení Michelle Pfeiffer, kterou mám vážně rád, i když je fakt, že její postava působí poněkud ploše (a opravdu to není jejím korzetem). Místy mi vadila až příliš okatá předvídatelnost děje, což se sice na jednu stranu u pohádky očekává, v níž vždy dobro vítězí nad zlem, na druhou stranu jsou však případy, kdy se tvůrcům v rámci děje podařilo se povznést nad tento žánr (viz Hvězdný prach). Princ a král mi přišli spíše jen do počtu, Elle Fanning vnášela do filmu nevinnost, nicméně vesměs to bylo celé o handrkování mezi Pfeiffer a Jolie. Zaujalo mě budování jakési mytologie okolo původu Maleficent, přesto jsem měl pocit, že to působilo šablonovitě, a že se z toho dalo vytěžit trochu víc. Ve výsledku se na to sice pěkně kouká, ale celé to postrádá nějaký ten hlubší moment překvapení. ()

BMW12

Naprosto parádní pokračování této Disneovky. To se málokdy stává, aby pokračování bylo lepší než první díl, ovšem zde se to povedlo na jedničku. Scénář je vypilován k dokonalosti a když se na scéně objeví Temní Feyové, tak to dostane další grády. K tomu perfektní vizuální stránka filmu a máme zde pětihvězdičkový film. Snad jen přeobsazení pricen Filipa mrzí. ()

rikitiki

Nejfantastičtější bitva v zahradě, co jsem kdy viděla! Když se spolu střetnou dvě mocné, mocichtivé ženy po přechodu, neberou si na to rukavičky a bojují jako dvě saně. A jsou si rovnocennými protihráčkami, přestože Michelle je téměř o generaci starší než Angelina. Zato má ale Michelle fantastické brnění tvořené perlami a diamanty. Souboj těchto dvou krvežíznivých sokyň je nejlepší lahůdkou celého filmu, který jinak stále zaplevelují otravné roztomilé luční a lesní postavičky. Naštěstí díky finále se jejich počet značně zredukuje. _______  Film je zábavný, napínavý a uměřeně ponurý. Růženka nemusela být tak růžolící, v některých scénách mi její barevné tvářičky téměř připomínaly Marfušu ve svatebním make-upu. SHRNUTÍ: Když se do sebe pustí tchýně, utíkej, jak nejrychleji umíš. ()

ARI50

Krása a dokonalost, dvojka se vyšplhala šíleně na vrchol dokonalosti. Úžasná tvorba a hlavně skvělý dojemný příběh. Spokojenost je velká opět jsem odkládal pecku, a to byla chyba, jedním slovem se povedlo. ()

luka4615

Oproti prvnímu dílu z roku 2014, jež nepostrádal inovaci a přenesl důvěrně známý příběh do neokoukaných kulis, je pokračování z roku 2019 nepochopitelným krokem vzad. Jsme zde totiž svědky sterilní, nudné a scénáristicky vykořeněné podívané, jež zaujme snad jen svou vizuální stránkou. Právě ta Vás ohromí již na první pohled, jelikož se jedná o výkladní skříň celého snímku, na níž se vážně krásně dívá. Poměrně zásadně ale ovšem zamrzí, že ostatní aspekty potřebné pro alespoň nějaký hlubší filmový zážitek zde zásadně pokulhávají či úplně chybí. Škoda. „I remember this story of an evil witch, and the princess she cursed to sleep forever. The story became legend. But this is no fairy tale.“ ()

JASON_X

Mohl bych obšlehnout můj vlastní komentář k jedničce. Pro děti místy docela drsné a pochmurné, pro dospělé místy dost přeslazené, Aurora/Růženka vypadá stále stejně mongoloidně, ale na druhou stranu vizuálně je film moc pěkný, atd atd. Měl jsem tedy sice připravenou čtvrtou hvězdu za superpadoušskou Pfeifferku a za létající rohatce, ale závěrečný růžovoučký überhappyend mě totálně znechutil. ()

Gwaihir

Možná se budu opakovat, ale té dětské dušičce, která se ve mě stále někde schovává, se znovu dostalo krásného zážitku ze snímku, který šikovně navazuje na původní pohádku a dále rozvíjí onen úžasný svět ve vší jeho rozmanitosti a hravosti plné nádherných vizuálních efektů. Ačkoli se jedná o motiv v základu relativně obehraný a příběh veskrze jednoduchý, výsledný děj působí, stejně jako minule, dosti osobitým dojmem, rozšiřuje pozadí a skýtá nový vývoj. Opět výtečně také fungují změny poloh, kdy se s přirozenou lehkostí střídají dramatické a vážné okamžiky se světlejšími chvílemi nebo tajemně temné pasáže s atmosférou radostnější, zase i díky nápomoci umně přetvořené hudební složky. K tomu je samozřejmě třeba přičíst ještě odpovídající výkony všech tří hlavních hrdinek a fungující emoce, jimiž se ani tentokrát nešetří. 85 % ()

Disney oznámilo své plány

Disney oznámilo své plány