MEG: Monstrum z hlubin

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Sci-Fi / Horor / Thriller

USA / Čína, 2018, 113 min

Zapomenutelný béčkový průměr. Chtělo to režiséra typu Stephena Sommerse nebo Joa Johnstona, který by z tak záměrně hloupého námětu udělal lepší podívanou. John Turtletaub to neumí.____P.S. České titulky Kateřiny Hámové jsou zase jednou hrůza. Ne, "squid" opravdu není "chobotnice", a že se někdo/něco "ponáří", to jsem četl fakt poprvé. A bylo toho víc.(22.8.2018)

Po cool plakátech a průměrných trajlerech připlul letní megavýplach, se kterým se ponoříte na nejhlubší místo na Zemi (respektive pod něj), pokocháte se obřím prehistorickým žralokem a na konec skoro uvidíte masivní masakr údajně nejlidnatější pláže na světě (Ajovy Piraně se shovívavě zubí). Prostě všechno je tu nej a mega, ale zároveň po tom filmu neštěkne pes, protože scénář, režie, herci, akční scény, triky, hudba i humor nepřesahují vyměklou blockbusterovou rutinu s notnou dávkou tuposti. Jasně, žádnou intelektuálštinu od toho nikdo nečekal ani nechtěl (byť je to podle knihy a jsou pod tím podepsaní tři scenáristé), ale to neznamená, že to musí být tak zapomenutelné. Ale jako divák, co má slabost pro žraločí, podmořské a námořní filmy a jako člověk milující moře, lodě, ponorky, vrtné plošiny, podmořské stanice a legendy o mořských obludách, jsem si to docela užil. Takže s hodně odřenou hřbetní ploutví za 3/5.(13.8.2018)

Jsem údajně laskavý a vlídný divák. Pravda tady se to tak trochu ukázalo. Jako by šlo o zdařilý remake filmu Megalodon z roku 2002. Jason Statham umí drsného tvrďáka nebo tvrdého drsňáka s velkým srdcem hrát velmi dobře. Triky a lekačky jsou povedené. Zajímavé je čínsko-americké prostředí a široký oceán. No po pravdě jsem se v kině bavil.(27.8.2018)

• Oktavianus

I blockbuster o žralocích může být chytrý a na výši. Tohle je jen nudná zhovadilost, dopředu vykastrovaná kvůli ratingu a upravená pro čínský trh. MEG je plný těch nejklasičtějších a nejotravnějších klišé, které si lze vymyslet. Hrdina – profesionál, který už jenom chlastá a dá problém ho přesvědčit, aby šel znovu do akce. Trauma minulosti. Brilantní vědec s krásnou dcerou na výzkumné stanici – sakra, tohle klišé existuje od sci-fi v 50. letech! Zbytečná dojemná úmrtí některých postav. V některých případech úmrtí nedávají smysl. V jednom případě prostě jeden z hrdinů spadl do vody, ostatní ho vytáhli a on… prostě umřel? Jako proč? Cože? Rodící se sympatie z původních antipatií mezi chlapáckým hrdinou a chytrou hrdinkou. Zákeřný boháč myslící jen na sebe. A mnoho dalších… kdyby šlo o přiznanou poctu starým sci-fi, ok. Ale tvůrci to tak prostě udělali, protože měli pocit, že „se to tak má dělat“. Jo, megalodon vypadá opravdu luxusně a digitálně vykouzlený podmořský svět bere dech... do chvíle, kdy obrovské monstrum doráží na Stathama, zatímco on jen tak žertovně kope v porovnání se žralokem malinkými nožičkami. To prostě působí směšně. Podprůměrný žraločí thriller. A kdokoli ho hodlá srovnávat s Čelistmi, koleduje si o žalobu za nactiutrhání od Spielberga.(10.8.2018)

Čelisti a 47 metrů. Dva filmy, které je lepší před tímto nevidět, aby se člověk dočkal něčeho nového. I když je pravda, že onen žralok je mnohonásobně větší a i Jason Statham pořádně propotí neoprén, aby Mega porazil. Nicméně, co je tedy potřeba vědět. Film je koprodukován Čínou, takže mongolidních tváří se tu člověk dočká v míře vrchovaté, ačkoliv marketing to táhne logicky hlavně přes Stathama, který je tu naštěstí dost, stejně jako Megalodon, na kterého bylo dostatek peněz, takže si ho prohlédneme také často. A dál je to přesně takové středně seriózní béčko, které nabízí přesně to, co slibovalo v trailerech a nikdo v tomto směru asi nemůže odejít úplně zklamaný, ačkoliv na mě bylo té vaty možná až příliš moc a místy jsem se nudil. Kino asi není nutné, doma na blůčku to bude taky příjemné pokoukání.(23.8.2018)

• - Jason Statham (Jonas) je v skutočnosti profesionálny plavec. V roku 1990 dokonca reprezentoval Anglicko na Commonwealth Games v potápaní. (Astonko)

• - Objavujú sa špekulácie, že žraloky druhu megalodon stále prežívajú v nepreskúmaných častiach oceánov, vrátane Mariánskej priekopy. Jedným z najčastejšie uvádzaných argumentov je fakt, že niektoré druhy, ktoré boli predtým považované za vyhynuté, boli neskôr objavené živé. Ako príklad sa najčastejšie uvádza latiméria. Vedci vo všeobecnosti ale možnosť, že by megalodon stále žil, odmietajú. (rasistik)

• - Původně měl snímek režírovat Eli Roth. (fiLLthe3DD)