Halloween 4: Návrat Michaela Myerse

• USA Halloween 4: The Return of Michael Myers (více)

Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

Demonic189

Nemoze byt aspon jeden film o M. Myersovi bez kadejakych dementnych scenaristickych kiksov? Nechyba napatie, strach, atmosféra a perfektný záver, ale čo ten úvod (oživenie Michaela a doktora = WTF???), scéna na korbe auta (to tvorcovia mysleli azda važne?) a podobne? A opat ten samy problem, na ktorý si len tazko zvykám = zaporak je prakticky T1000, ktorý sa neda zastavit! Lusknutim prsta sa pohybom slimačika premiestnuje z miesta na miesto bez mihnutia oka. Zeby sedem mílove čižmy? ach.....tretia hviezdička za fantastické telo a hlavne dekolt Kathleen Kinmont. No nemohla dat dole aj tu podprdu? ()

Likan7

Návrat ke kořenům série je rozhodně lepší než ta holomajzna z trojky. I když co se scénáře týče, mohli tvůrci přijít alespoň se špetkou něčeho nového. Návrat Mayerse je klasická devadesátka (čti "blbý") a když šel v jedničce po sestře, půjde ve čtyřce po neteři. Po zkušenosti se třetím dílem ale nemám právo nějak extra na tento díl házet hnůj. Poslední scéna se mi ale líbila hodně. Hned se mi ty 2 dávají lépe. ()

Psycho.R

Na čtvrtou část sem mi dívat nechtělo, bral jsem příběh uzavřený druhým dílem. Trojka byla taková blbinka, která mě bavila, ale vzhledem k tomu, že se v ní nevyskytuje M.Myers, necítil jsem k ní zášť. Poté, co jsem si přečetl v Cinemě příběh celé série, napadlo mě, že to musím vidět, protože mělo jít po prodeji práv a jakési podprůměrné filmy s úsměvným vznikem, případně s hloupoučkým dějem. Proto mě překvapilo, když jsem se podíval na tento návrat a k mému překvapení to nebyla katastrofa. Sice nedosahuje sice kvalit originálů, ale nějaké přidané hodnoty tu jsou. Například se tvůrci nepřiklonili k lekačkám, které nesnáším, ale hrají si s divákem, takže vždy navodí atmosféru, kdy hudební doprovod zhustí melodii a vy víte, že na vás Michael odněkud bafne. A to se nakonec nestane (jen asi ve dvou případech, ale i tam čekáte, že se podle tradiční kompozice záběru objeví jinde). Přemožení Michaela je sice velmi neoriginální, ale následné závěrečné vyústění v domě mě hodně překvapilo a to jsem nečekal. Takže čtyřka má zaslouženě 60%. ()

Baron Noktur

Neuveriteľný blábol s hroznými hereckými výkonmi. Ten film nemá ani hlavu, ani pätu, príbehovo je absolútne stupídny a najhoršie na tom je, že absolútne nemá atmosféru. ()

GTS_PUNK

V poradí štvrtý film zo série Halloween a tretí o nezničiteľnom vrahovi Michaelovi Myersovi predstavuje typický príklad "dojenia" značky, na ktorej sa filmové štúdia snažia čo najviac zarobiť. Snímka režiséra Dwighta H. Littlea z roku 1988 pritom neprináša v zásade nič nové a inovatívne, opäť iba kopíruje zaužívanú a nudnú slasher šablónu. Myers znovu zázračne ožije, naháňa ľudí, zabíja, až ho nakoniec zastaví (ale iba do natočenia ďalšieho dielu!) hlavná protagonistka, tentokrát Rachel (Ellie Cornell), ktorá musí chrániť malú Jamie (Danielle Harris), mimochodom Myersovu neter, po ktorej vrah najviac poľuje. V mnohom divácky nezáživné dielo tak právom pôsobí dojmom, že ho človek už neraz videl. Po príbehovej stránke preto nemá čím prekvapiť a v ďalších smeroch to s ním nie je o nič lepšie. Svojou atmosférou je celá séria veľmi mdlá, nepôsobí ako horor, ale skôr ako ťažkopádny thriller, snažiaci sa vyvolať strach, ale v konečnom dôsledku zlyhávajúci. Michael Myers patrí spolu s Jasonom Voorheesom a podobnými cvokmi s "respawn" tlačidlom medzi neuveriteľne nudné a nezaujímavé postavy, ktoré svojou nezničiteľnosťou pôsobia viac otravne, než strašidelne. Štvrtá časť série výraznejšie neoslovuje ani po hereckej stránke. Pozitívne však možno hodnotiť prítomnosť Donalda Pleasencea a dobrý herecký výkon podáva aj malá Danielle Haris. Zvlášť nevynikajúca je tiež priemerná technická stránka filmu, pri ktorej je miestami v niektorých scénach zreteľný zlý strih. Halloween 4: The Return of Michael Myers však napriek tomu nie je zbytočným filmom, pretože na ňom aspoň možno demonštrovať, prečo by štúdiá nemali predlžovať série na základe úspechu jedného či dvoch dielov. Bohužiaľ, pri štvrtej časti príbeh o Myersovi zďaleka nekončí. Aby sme však o snímke povedali aj niečo pozitívne, možno to najlepšie z nej nájsť obsiahnuté v príbehu, konkrétne na jeho konci. Dejový zvrat, ktorý tvorcovia pre diváka pripravili, totiž stojí za to a dokáže zaujať. ()

donkocicak

Co mi na sérii Halloween vadí a co mi kazí výsledný dojem, je to, že Michael Myerse je nesmrtelný. Může k němu přijít třeba rota vojáků s kulomety a začít střílet z těsné blízkosti, přesto je Michael za deset vteřin ok. Vadila mi i špatná dějová návaznost na druhý díl. Doktor Loomis má sice zjizvenou tvář od požáru z druhého dílu, avšak měl být mrtvý, přeci uhořel ! I když přiznám se, jeho mě návrat potěšil, Donald Pleasence byl báječným hercem. Snímek trpí řadou nelogických a nevysvětlitelných momentů, např. Michael Myerse se nachází na střeše, avšak za 3 vteřiny je dole před domem. To se nedá stihnout. Stejně jako se nedá přežít šest ran do srdce, požár a já nevím co. Horror to v podstatě není špatný, ale říkal jsem si při něm, proč se všichny postavy tak snaží, když Michael je stejně neporazitelný... Čekal bych trochu více reality, aspoň maličko. ()

IronRocky

Halloween 4 už se mi moc nelíbil. Kvalita šla hodně dolu, atmosféra se uplně vytratila a hudební doprovod už je také všelijak předělanej. M. Myers už neni tak strašidelnej a na to, že se pohybuje pomalu se dostal všude hrozně rychle jako kdyby používal nějaký teleportér a vždy věděl kde se všichni nachází a kam pujdou.. A závěr je už moc ujetej. Párkrát jsem se u filmu leknul tak za to dávam 1 hvězdu. ()

Knor

Návrat Michaela Myerse je opravdu velkej návrat. Michael je tu asi v nejlepší formě, je nezastavitelnej a jeho psychopatická aura je citelná v každým jeho záběru. Pro mě jeden z nejlepších dílů série. ()

Miagy

Halloween 4 je dobrý pokus návratu k carpenterovskej mrazivej atmosfére. Veľmi podobné scény, výborná atmosféra, repasovaná hudba, ale celé to pôsobí veľmi efektne. Top horor to nie je, pretože už to nie je "nové" ale štvorka si zaslúži viac ako preimerné hodnotenie... ()

Scraffy

Tak štvrtá časť Halloweenu mi napravila chuť po zlej predošlej časti. Avšak to už nedosahuje kvalít prvých dvoch dielov. Síce tu je viac akcie, ale zasa sa ubralo na atmosfére. A už ani tá hudba nie je niečo extra. ()

G04T

Hodně slušná podívaná se skvělou atmosférou, dobrými lekačky a v pohodě gore. Někde trochu nudilo ale celek je hodně uspokojivej. ()

Pokryvac

Celkom slušné pokračovanie, ktoré neurazí ani nenadchne. Dokonca si myslím, že je to menej hlúpe ako druhý diel a o kvapku to v mojich očiach pokoruje aj H20, i keď tu trocha Jamie Lee Curtis chýba. H20 sa však už musela zaobísť bez Pleasenca... Problém je v tom, že už nejde o nič nové. Napriek tomu si myslím, že ide o fajn stráviteľný horror, ktorý by fanúšikovia série nemali obchádzať. ()

mark9th

Skvelý návrat po spackanej trojke. Nemá to už to napätie ako na začiatku, ale aj tak poteší vidieť Myersa v akcii :). ()

horor2

Vrátila se nám zpět naše maskovaná ikona, ale kvalita filmu zůstala někde v dáli. Vraždy celkem ujdou, ale co ten konec? ()

JackBurda

I přes divně přehnaný vraždy se mi to docela dost líbilo. Atmosféra je pořád výborná, postavy jsou dobrý, Loomis taky fajn a ten konec se mi opravdu hodně líbil. U mě dobrý. Zvlášť po trojce. :D ()

Pitryx

Opět nic moc, ale už jsem si zvykl, takže nejsem nikterak zklamán. Dávám deset za celkový dojem, a další desítku k tomu připočtu za ten závěr. Protože už jsem dlouho tak nezasmál. To byla ale hovadina s tím autem. ()

Blazkowicz

Jako, není to vyloženě špatný návrat, ale zase jako dvojka to je prázdné. Napětí pořád nikde a to pištící děcko tomu moc nepřidá. S Myersovou teleportační schopností to přehnali, tady to působí jak pěst na oko. V jednu chvíli je Myers na střeše, během pár vteřin je před domem, za minutu je ve škole a ještě dokáže vylézt na jedoucí auto, které už dávno odjelo z města. 2+* ()