Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

Série(3) / Epizody(24)

JosefTomas

Tak další seriál za mnou. Na úvod bych chtěl vypíchnout skvělého Pedra Pascala, který dokáže zahrát hlasem prakticky cokoliv a je takovým novodobým Dreddem Carla Urbana. (Chápejte jako: Respekt, i když není vidět ksicht). Co naopak trochu sráží nohy seriálu, je rozdělení epizod na dvě rozdílné části (ta jedna se točí kolem dítěte, ta druhá kolem lovců). Trochu to pak kazí výsledný dojem, protože některé díly se o osud dítěte vůbec nezajímají a jsou tak k hlavnímu ději zbytečné. Možná by nebylo od věci, kdyby se seriál zaměřil na jedno nebo druhé a zbytečně tak neskákal mezi dvěma příběhy, které mezi sebou souvisí jen okrajově. I tak jsem z výsledku nadšený a netrpělivě očekávám další sérii. A to je od člověka, co moc nemusí seriály, hodně velké slovo :D. S2: Opět zamrzí rozdělní epizod, ale je jich podstatně méně, než tomu bylo dříve. Tvůrci se navíc snaží i těmto epizodám dát nějaký důvod k posunutí děje (mnohdy je to dost násilně vloženo, ale snaha se cení). Co ale předvedly poslední 4 epizody, to nemá obdoby a přinutili mě přehodnotit nejen hodnocení seriálu, ale i na novou trilogii. Po tomhle finále totiž vypadá seriál jako filmová událost a filmy(nové trilogie) jako chudý příbuzní. ()

adamix

1. séria - MANDALORIAN ma vyviedol z mojej skepsy hneď pilotnou epizódou. Skepsy, ktorú započala posledná nepodarená trilógia kedysi váženej značky a u ktorej posledné filmové fiasko nadobro zabilo svet Star Wars zvyšný klinec do rakvy. Odrazu sa rakva pootvorila a to vďaka minimalistickému štýlu Jona Fevreaua. A vlastne všetkým, čo v seriály bolo odprezentované. Skrz sympatického vesmírneho rytiera, rozkošného Yodovského škriatka, zaujímavých misií, žánrových preskokov (dominancia westernového) a odkazy na rôzne slávne westerny (BUTCH CASSIDDY A SUNDENCE KID, 7 STATOČNÝCH) plus jednoduché, ale úprimne emócie, prostý a nijak nenarušovaný príbeh so zaujímavými postavami a posledná čerešnička na torte je futuristická verzia Gusa Frinka z môjho obľúbeného BREAKING BAD. Toto mi stačí, už len z toho dôvodu, že sa to netočí okolo otrepanej Skywalkerovskej témy, ktorú už máme všetci pokrk. Menej filmových sračiek, viacej mandalorianských sérii. Nateraz za 4*, pretože od druhej série mám veľké očakávania, ktoré ak vyjdú, nebudem váhať s hodnotením vyššie. THIS IS THE WAY. 2. séria - Druhá séria už nemá ten westernovský nádych, ktorým prvá excelovala a do jej polovice stráca šťavu a niektoré epizódy sa stávajú monotónne (Mando príde na nejakú planétu, pomôže, komu môže - vačšinou vystrieľaním celej plejády nepriateľov, alebo dobytím pevnosti - a zasa odcestuje na inú. Po technickej stránke úžasné, po príbehovej ťahavé a jednotvárne. Pokiaľ séria nedospeje k druhej polovici a tam už ide do tuhého a len s napätím očakávate, čo sa bude diať ďalej. Osobne ma potešil návrat starých postáv z čias, kedy SW univerzum stálo za moju pozornosť a záujem. Máme tu Ashoku, Boba Fetta, R2D2 a omladeného Luka (zmysluplnejšie cameá, ako halda tých z poslednej trilógie). Posledné tri epizódy sú tými najlepšími z oboch sérii a dočkáte sa aj silných emócii. Favreauovi a celému osadenstvu jedno veľké ĎAKUJEM. ()

mrclTV

Star Wars v crossoweri s divokým západom! Tak by sa dal zjednodušiť Mandalorian, podľa poznatkov z prvej časti - máme tu osamelého vymáhača práva, s koltami "proklatě nízko", púštne prostredie, útok na opevnenú haciendu, aj učenie sa jazdiť na miestnom "mustangovi". OK, ale teraz konečne ku seriálu ako takému, po tej halde kresleniek tu konečne máme aj live action seriál s kvalitným rozpočtom. A funguje to, už od prvej časti som bol namotaný. Správny mix, atraktívneho, no nie až tak opozeraného hrdinu z národa Mandaloriáncov, čo bol super ťah, Mandaloriánci majú skvelo vybudované SW zázemie už od Clone Wars. Je to slušné, no nie dokonalé. Keď si to uvedomíte tak vlastne seriál používa typický prístup točenia ako vo veľkých SW filmoch, čo časť, to prehliadka nových prostredí, zvierat a strojov, ale v tomto seriáli je to podporené fakt normálnym, kvalitným príbehom, ktorý síce nie je nijak rozsiahly (dá sa zhrnúť jednou vetou), ale má hlavu a pätu a už to je veľký postup vpred oproti tomu "prúseru" v novej filmovej trilógie. Plnotučné štyri hviezdičky za obe série (a s určitosťou si pozriem aj prípadne ďalšie pokračovanie, ak bude...). EDIT: TAK, UŽ TU MÁM AJ UPDATE PO TRETEJ SÉRII - Tretia séria ja zatiaľ najslabšia, už je to priveľmi Disnyeovské, ešte viac sa do ústredia tlačí roztomilý Grogu a ďalšie zvierátka a mini droidíky, je to ako keby som pozeral National Geographic, edíciu pre deti. Ale našťastie stále tu a tam sa vynorí seriálový feeling a vyskočí mierna husia koža z objavovania sveta mimo Jedi vs. Sythovskej línie. Prvé štyri časti boli ešte veľmi dobré, no druhá polovica už bola jasný priemer (a šiesta časť úplný prepadák). Ani mi nevadilo, že v tejto sérii bola postupne do pozície hlavnej postavy pretlačená Bo-Katan. Tretia séria - 3*, no keď to takto pojde ďalej, možno budem musieť zmeniť hodnotenie celého seriálu.... ()

kirmakX6on

StarWars pro mě nejsou ničím víc než jen sci-fi ságou, která se z nějakého důvodu stala dost populární. Rozhodně nepatřím mezi skalní fanoušky. Přesto tento seriál, to je prostě po dlouhé době skvost, především režijní a vizuální. A vypíchl bych endingy - po hudební i (opět) vizuální stránce. Ending je extrémně zanedbávaná část díla. Silný zážitek - pokud nemá být narušen a oslaben -, potřebuje ukončit pozvolně. Má být k dispozici nějaký čas, kdy člověk může vstřebat a užít si "dojezd" toho, co viděl. Nechápu, že si to autoři čehokoliv (seriálů, filmů) tak často neuvědomují. Černá obrazovka, podprůměrná hudební kulisa a hnusné titulky, to není ten správný způsob, jak se vrátit do reality. Tleskám tedy tvůrcům, že zde projevili zájem o detail a odměňuji je pěti hvězdičkami. Slabší okamžiky z obou dvou sérií by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Paráda. ()

Hawaj

Na Madalorianu váš sere jedna věc a tou je tupá zabedněnost s jakou furt dokola opakují ty svoje rytířské bláboly. V 1. sérii se to dalo přežít. V 2. už to lezlo na nervy no ve 3. už je to vyloženě na přesdržku a mé hodnocení rapidně klesá ať se snažej sebevíc. ()

Renie42

První sérii jsem viděla už před čtyřmi lety, ale nějak jsem se nedostala k recenzi a teď mám dokoukáno druhou a chystám se na třetí. Od první série se vztah Manda a malého Grogu zesílil, je pro něj vším a vnímá ho jako svého syna, kterého musí chránit i když on disponuje velkou sílou, ale kterou neumí ovládat. Po zjištění, že jejich nepřítel je stále naživu a chce malého stále dostat, musí učinit rozhodnutí, že ho dopraví k rytířům Jedi, nebo aspoň někomu kdo zůstal. Chce také nalézt další mandaloriany, jestli ještě nějací zbyly a poznává nové spojence jako je třeba Ashoka Tano, Boba Fett a nebo Bo-Katan. Těším se na třetí sérii, kdo by nemiloval toho malého roztomilého prcka. A díky tomuto vím, že Yoda a Grogu není ta stejná postava, ale dvě stejné rasy a poslouchat v originále sexy hlas Pedra Pascala je lahodící pro ucho. Poznámka ke třetí sérii: Super zakončení seriálu, ale bůh ví, jestli někdy něco v budoucnu bude pokračovat. Skvělé, že Bo-Katan dala dohromady skupinu mandalorianů, kdy chtěla zachránit domovskou planetu, aby mohli žít v poklidu podle jejich kréda. Sílící vztah Grogu a Dina Djarina, kde jsem při posledním díle byla dojatá od pádu lodi do sídla impéria až po létající žábu. Co k tomu dodat, leda tak "This is the way". ()

RafaKrakal

Asi to nejkvalitnější, co Disney v současnosti produkuje. Kvalitě trochu ubírají "výplňové" díly, nicméně i tak je Mandalorian návratem ke "starým" Star Wars a nabízí mix toho nejlepšího možného. Od scénáře, po působivý vizuál po dobře napsané postavy (včetně Baby Yody, kterého nelze nemilovat). I přes postupný pokles kvality si zaslouží Mandalorian jasných 5 hvězd a nezbývá než doufat, že se v podobném duchu budou odehrávat i ostatní projekty ze světa Star Wars. ()

Daniel2003

Tak nakonec jo. Je to něco úplně jiného a těží to z nekonečnosti světa SW. Spolu s režisérskými špičkami a mistry ve svém oboru, ruku v ruce s perfektní vizuálem a zajímavou hudbou se povedlo vytvořit jeden z nejzajímavějších (nejlepších ne!) seriálů současnosti. ()

Kokos

Seriál dokázal vygenerovat více emocí, než celá nová trilogie dohromady. Solidní příběh, skvělé masky, komornost, která tomu sluší a atmosféra starých hvězdných válek. Fanouškům Star Wars mohu jedině doporučit. ()

IZFNP

Retro Firefly feeling, výborný Mando, najviac super Baby Yoda (tv postava roku 2019) a vďačný 30-40minútový formát plný malých dobrodružstiev, v rámci ktorých sa umne dotvárajú postavy a pomaly posúva dej... Z týchto, no i z mnoha ďalších dôvodov sa mi Mandalorian páčil spomedzi noviniek roku 2019 najviac a v roku 2020 s druhou sériou začal bez váhania ašpirovať na mojich all-time TOP10. Na rozdiel od väčšiny oceňujem i ten oldschoolový formát malých jednoepizódnych dobrodružstiev, ktoré ukazujú svet a postavy, do ktorých sa zamilovali milióny fanúšikov po celom svete. Užívam si všetko, naprosto všetko na tomto seriáli, od hudobne výrazného motívu až po titulkové concept arts. Jedná sa o prvotriednu sci-fi western adventure, takže to, že si na tie zásadné momenty počkám, mi vôbec nevadí - pretože keď prídu, ich sila ma strhne. Myslím, že celý tento projekt je hlavne o ceste, nie o cieli, a že je na fanúšikovi si vybrať, či si ho užije alebo nie. ()

Aywes

Je zarážející, že z celý SW ságy musí vystoupit na výsluní z počátku zakřiknutej seriál. Mandalorian je totiž v současný době to nejlepší z universa od dob třetího dílu. Není to ani tak přehlídka bezchybných hereckých výkonů nebo propracovaná psychologie postav, ale celý seriál skládá nadcházející díly na pevných pilířích složenýho z kvalitního scénáře. Jednotlivý situace totiž postupně gradují. Nesvrhnou se ve zbytečný patos nebo nesmyslný rozhodnutí postav, ale v poctivou SW akci, která nám tak schází. Na Mandaloriana by jste se měli podívat, pokud vás vytáčí současný nakládání značky pod Disney. Paradoxem samozřejmě je, že i tento seriál je produkován právě Disney. Mandalorian funguje jako gumová pěst do prdele. Disney produkce dokazuje, že umí šetrně a nadmíru poctivě zacházet s tak obrovskou značkou, ale jednoduše místo poctivý práce buduje u hlavní ságy reklamu. This is the way. ()

diccon

Nakonec dobry. Par zaskobrtnuti tam sice bylo, ale celek je povedenej scifi serial ze sveta SW.Ted akorat, aby se tvurci v dalsich seriich nesnazili napojit na ty priserny kraviny ze SW VII - IX. ()

Madhuri

Start zatím dopadl nad mé očekávání. Takhle měly vypadat sequely. Na rozdíl od nich tady tady totiž cítím to spojení se SW světem (a ne jen pomocí postav z OT jako je to v sequelech). A to třeba v tom, že se tady KONEČNĚ objevují i staré známé rasy které do SW universa patří- Trandoshani, Rodiani, Twi'lekové, Quorani...A celkově velký počet alienů, což je pro mě obrovské plus, protože absence starých SW ras a alienských ras celkově, mi v nové trilogii hrozně vadí. Objevuje se tu i klasická technologie co ze SW známe...Kostýmy rovněž perfektní, stejně jako prostředí. Pro ty co tady plivou na špatné CGI a podobně- víte že ty lodě a podobné věci se tady natáčí klasickým způsobem? Jako že třeba ta Manďákova loď je model? Že Yoďátko (které je mimochodem nejroztomilejší ever- kam se hrabou Porgové!) je loutka? Tohle je za mě další velké plus, protože to přesně zapadá do toho OT feelu. Vůbec mi tady třeba nebude vadit, pokud se nedočkáme žádných epických bitev, protože za mě se to do seriálu zatím nehodí a kdo se o SW universum více zajímá, dobře ví že (minimálně v prvních 6 filmech) to není jenom o epických vesmírných bitvách. Už se těším na další díly a kterým směrem se seriál vydá. A hlavně doufám ve více podobných počinů! Hodně v tomhle cítím Sola, který se mi osobně hodně líbil stejně jako Rogue One. Tohle je ten směr kterým bych ráda viděla že se bude Disney v rámci SW ubírat a nebude z toho dělat obyčejné bezmyšlenkovité blocknustery, které jsou jen o epických bitvách a wow efektech, jako to předvádí v 7 a 8...Zkrátka jen tak dál a už se nemůžu dočkat Obi-Wana! ()

blondboss

Konečne sa k nám dostal prvý hraný seriál z prostredia Star Wars a dopadlo to na výbornú. Nebudem sa tajiť tým, že mi tam vadilo pár hluchých miest a asi by som trošku viac ten dej rozvinul, ale na druhej strane atmosféra SW je zachovaná brilantne, akčné a vizuálne scény sú minimálne na úrovni celovečerných SW snímkov a najväčším bonusom je Baby Yoda. To je tak úžasne milá postavička, ktorú si na prvý šup zamiluje aj totálny neznalec Star Wars a myslím, že gro úspešnosti seriálu tkvie práve v ňom. Uvidíme, čo prinesú ďalšie série, ale na začiatok vôbec nie zlé. 80 % Update po tretej sérii: Vizuálne stále podmanivé a epické, ale kvalitatívne to už šlo smerom dole. Už to nemá taký drive ako v prvých dvoch sériách, pričom tá druhá bola jasne najlepšia. Každopádne ale jeden z tých lepších Star Wars seriálov. 80 % ()

Emílio

Taká blbůstka a pritom lepšie ako všetko čo za posledných 30 rokov v SW uplácali (snáď s výnimkou pozeratelných Rogue One). Pohodová koronová gaučovka. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu