Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvůrci:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (více)

Série(2) / Epizody(24)

V nebezpečných časech se Cassian Andor vydává na cestu, která z něj udělá hrdinu Povstání. (Disney+)

Marius_ss

Dovolím si tvrdiť, že tento seriál je (spolu s Pomstou Sithov) to najlepšie zo sveta SW, čo vzniklo v 21. storočí ! Áno až také dobré to je ! A to nehovorím ako sfanatizovaný fanúšik (koniec koncov, stačí si pozrieť moje hodnotenie Obi-Wana, či novej trilógie). Skvele napísané postavy, skvelé dialógy, a ešte lepšie (až pamätné) monológy. To je to hlavné. No pochváliť musím aj technickú stránku. Architektúra, kostýmy, novinky rozšírujúce lore... to všetko je zvládnuté majstrovský. A mne neostáva iné, než nedočkavo vyhliadať druhú sériu. A kto radšej pozeráte s dabingom, tak možem vrelo odporučiť slovenský dabing, ktorý sa fakt podaril. Počuť po dlhej dobe hlasy Dana Dangla, či Zora Laurinca, bolo osviežujúce. ()

TwoFace

— I'd rather die trying to take them down than die giving them what they want. — Andor je úplně jiné Star Wars, než doposud – sliby tvůrců byly dodrženy a doopravdy cílí na dospělé publikum. Za celou sérii je jen pár krátkých akčních scén a jinak jde o dospělé, temné a inteligentní drama plné politiky, intrik a imperiálního útlaku. Právě tyranie fašistického Impéria je zde bez ostychu ukázána a celý seriál tak působí temně, špinavě a bezútěšně. Děj postupuje velmi pomalým tempem, postavy spolu vedou dlouhé rozhovory a vše působí velmi realisticky, což ve spojení se skvělými hereckými výkony na jednu stranu velmi oceňuji, na druhou stranu mě ale Andor dost často nudil. Ano, snad poprvé jsem se u Star Wars nudil. Stejně mi přišlo, že se za dvanáct epizod děj skoro nikam neposunul. Andor je sice vážně skvěle natočený, to mu nemohu upřít; ve výsledku ale nijak nespěchám na to, vidět ho co nejdříve znovu (na rozdíl od ostatních Star Wars seriálů). Jsem ale moc rád, že vznikl a vydařil se, kvality tohoto seriálu se přehlédnout rozhodně nedají. Andor je totiž v pravém smyslu skutečně dospělé Star Wars. ()

bobstock

Tohle SW svět potřeboval osvěžení na úkor opotřebovaných laciných 3D stěn z Obi-Wana, Boba Fetta, se nám tu Tony Gilroy s týmem vložili do zlatého světa skutečných uvěřitelných postav a prostředí. Diego Luna překvapil jak dobře umí utáhnout celý seriál i když už známe jeho neodkladný konec z Rogue One pro dobrou věc. + herecké výkony Skarsgård, O´Reilly, Andy Serkis. ()

tlamiczka

Společně s The Empire Strikes Back nejlepší věc z universa Star Wars. A společně s Wednesday asi největší překvapení roku (v tom pozitivním smyslu). ()

Pan_Kostka

Star Wars Andor je ten nejlepší Star Wars seriál od Klonových válek. Proč? Je to z větší části komornější příběh pojednávající o životech obyčejných lidí, kteří buď zasvětili svůj život boji proti tyranii nebo slouží v uniformě zla či jde o chlapa, který uniká pro svůj komfort před Impériem. Tyto příběhy jsme už viděli mockrát, ale nikdy ne v tomto podání. Tohle je totiž ultimátní Star Wars příběh. Nejsou zde světelné meče, moc akce, válka a ani téměř žádné známé postavy. Toto je to, co jsem si přál od Star Wars roky. Větší nahlédnutí do životů lidí žijicích v předaleké galaxii je to, co z téhle show dělá nezapomenutelnou a u každé scény by se dala položit otázka: Jak někdo může říct, že tohle nepůsobí jako Star Wars? Seriál nám dal úžasné postavy, které řeší své problémy zajímavou propleteností, nové lokace, (ale i starý známý Coruscant, který byl provedený výborně) dobré detaily a bezchybný příběh. Každý díl je skvělý svým způsobem. Jednotlivé díly vám totiž pokaždé nabídnou svou myšlenku. Tony Gilroy nám dal prostě  nejlepší seriál roku. ()

poet

Recenzie nesklamali....Mr. Gilroy klobuk dole. Musím uznať že je to celkom dobre napísaný príbeh. Na ten pomalší rozbeh celkom rýchlo zabudnete keď sa vám tento seriál dostane pod kožu a vy držíte palce hlavným hrdinom. Naozaj tu nechýba napätie, intrigy aj občasne prekvapenie "kto za koho kope". Ono to tak velmi ani Star Wars nie je a asi preto je to také  dobré, že to chytí aj starších divákov čo sú 30+ resp. 40- :D.  Žiadne svetelne meče, minimum oblud a podobných blbostí ale len emotívny príbeh o budovaní odboja. Pre mna osobne najmä sceny z väzenia a Andy Sarkis patria v rámci prvej série k tomu najlepšiemu ale asi  každý si najde niečo svoje.  S01: 90% ()

Ten_Geek

Po katastrofách jako je Kenobi a Book of Boba Fett je toto velmi, ale velmi příjemné překvapení. Andor dokázal vše, co Kenobi a většina Star Wars seriálů nedokázali. Udržovat pozornost diváka, zároveň mít kvalitní kinematografii a dávat smysl. To se v poslední době nedělo v tomto úžasném světě. Postavy jsou perfektně propracované a pomalu, ale jistě odhalujeme jejich motivy a plány. Dokonce i vedlejší postavy jsou perfektně vykresleny a zobrazeny. Efekty překvapí, minimálně v epizodě 6 "Eye" na kterou jsem koukal s otevřenou pusou. Hudba je perfektní, ale to je jediné, co nepokulhává v žádném projektu od Star Wars (kromě Vzestup Skywalkera).  Impériu, snad poprvé vypadá strašidelně a nebezpečně, což je perfektní vyzobrazení Impéria, které jsme nikdy nedostali. Asi není nic hrozně špatného, co bych tomuto seriálu vytknul, kromě občas pomalejšímu tempu, což mě vyhovovalo. Celé první sérii dávám 9,5/10 a považuji to za nejlepší Star Wars od Impérium vrací úder. ()

M1k9

Kloním se k části fanoušků SW pro které je seriál sice kvalitní, ale zároveň dějová linie z těch méně zajímavých. Jelikož je universum Star Wars extrémně obsáhlé, je z čeho vybírat. Pravděpodobně se v průběhu času dočkáme zfilmování skoro všeho. // Minimálně prvních X dílů Andoru bylo strašně pozvolných a nejsem si jistý jestli zcela potřebných. V druhé polovině přišly zajímavé pasáže, ale nějak to pro mě nebylo dostatečně epické. Druhá série bude zajímavá, pokud se jí podaří navázat a dále stupňovat děj.  // Za sebe, nebylo to dostatečně zajímavé a už vůbec ne ikonické.     5/10 ()

ddf76

Nejlepsi serial z prostredi Star Wars. Vyborny scenar a zpracovani. Tohle se opravdu povedlo. Skoda, ze ostatni serialy jsou o tridu nebo o dve horsi. Uz aby byla druha serie. ()

krauset

Sociologie povstání. Velmi subtilně sestrojený seriál, který si vytkl za cíl ukázat, jak vypukává rebelie. Tony Gilroy, scenárista Rogue One a Michaela Claytona, dramatu o korupci v nejvyšších patrech politiky, se rozhodl psát dějiny nikoliv skrze jednotlivce, ale instituce a hnutí. Impérium už nereprezentuje mýtická Temná strana, ale snaživí ouřadové, kteří se jako ve správném korporátu snaží předstihnout jeden druhého v honbě za povýšením, žádné absolutní zlo, ale rat race vedoucí k uvěznění lidí a utahování šroubů napříč galaxií. Lidé páchající zlo většinou prostě dělají jen svou práci, tak jako je to v životě. Způsob, jakým je zobrazeno Impérium - tedy jako ideologie nereprezentující jednotlivě regiony (rozuměj planety) a nerespektující jejich kulturní zváštnosti (což se mu postupně vymstí), ale technokratický moloch, je chytrý a zlověstný. Andor též s velkou psychologickou vytříbeností ukazuje důvody, proč se někdo přidá k povstání - Cassian zde není představen jako idealista, ale jako poslední přeživší svého kmene, vykořeněný pašerák, který se snaží protlouct. Ale právě perzekuce běžných lidí - jako je desateronásobení trestů, rozmístění stabilních posádek, eskalace oprese, opatření připomínající galaktické stanné právo - žene lidi k Rebelům. Za zmínku stojí i design, zejména ten vězeňský, kde jsme svědky jednoho z nejlepších příkladů Benthamova panoptikonu, v němž se vězni dozorují sami a s minimální ostrahou, jaký jsem v ve filmu či v seriálu viděl. Je osvěžující vidět postavy, které jednají dospěle a podle svého osobního zájmu - dívám se na vás, Prsteny moci - a kde není konflikt uměle vytvářen. Přidejte k tomu precizní world building, zabydlené lokace, Coruscant vyhlížející jako spořádané imperiální sídlo bez dřívějšího hýření, originální a funkční šatstvo, minimum easter eggů, a dostanete nejpovedenější Star Wars od Pomsty Sithů ()

Chundys

Nejdospělejší a nejreálnější a nejlepší Star Wars! Tak to má být! A proč na to kouknout? No protože příběh, hudba, drsnost, žádný vtip, postavy a celé je to strašně drsně cool! Rychle druhou řadu!!! ()

Pidzey

Vedlejší projekt, s vedlejší postavou, z vedlejšího filmu. Jak by tohle mohlo dopadnout? Je to zajímavá otázka a já na ni znám odpověď. Dopadlo to neuvěřitelně skvěle. Andor má obrovskou výhodu,že od něj nikdo nic nečekal a tak se mohly tvůrci vyřadit. A vyřádili se vzkutku bombasticky. Namísto blikajících bitev a divno dialogu, nám předkládají skvělé, temně laděné drama narvané nadupanými dialogi. Právě dialogi jsou největší předností. Jsou funkční, skvěle vypointovane a mají váhu. Nikdo si tu nestěžuje, nikdo tu nefnuká a nikdo si tu nestěžuje jak strašný je písek. Výborný scénář, bombastická hudba. Bravurní herecké výkony. To vše je Andor. Projekt, který nečekaně dokázal vytáhnout značku SW z hoven, kam poslední roky zapadla. Andor nám ukázal, jak by to mohlo jít a že když se toho chopí schopný tvůrce, je tu šance že SW opět povstanou. Potřebuji to. My to potřebujeme. Děkuji ti Kasiane Andore, že tvůj příběh není žádná nuda a dokázal si to i bez použití sílí. Dost možná si první kdo sílu a Jedie úplně vymazal ze hry a vlastně si tím pomohl. Skvelé. ()

stepankoby1

Andor je především protipól dětinských, nesmyslných a přeplácaných projektů Star Wars poslední doby. Je to ovšem protipól natolik dospělý, chladný, civilní a tunu mramoru seroucí, že u mě ve výsledku končí na stejně rozporuplné příčce. Mohl bych se v něm rýpat hodiny a nikde nenajdu chybu, ovšem u sledování se stejně válím po židli. Štve mě, jak zrovna svět, který tak rád mluví o rovnováze, neumí až na výjimky už celé roky vybalancovat emoční a intelektuální stimulaci ze sledování a skáče z extrému do extrému. | Série 1 - 60 % ()

warrenur

1.seria : Z doterajsich StarWars dobrodruzstiev pre mna jednoznacne najzabavnejsie a najprepracovanejsie. Tie predtym ma prakticky nebavili a prisli mi uplne detinske a lacne ...vratane Mandaloriana. Toto bolo ozaj poctive sci-fi s bohatou vypravou, kvalitnymi hercami, poctivo spisanym bohatym scenarom, bez hluchych miest a pomerne stedrou akciou. Napriek niektorym vyhradam i voci SW-univerzu sa mi to pacilo. 70% Odporucam. Nevynechajte potitulkovu scenu v poslednej epizode. ()

Saur.us

Ne nadarmo je Rogue One jeden z nejlepších dílů současné Star Wars franšízy. Andor je jeho plnohodnotným nástupcem. ()

rexino

This IS the way. Dospelé, konzistentné, výborne napísané, výborne zrežírované a excelentne zahrané (Serkis FTW). Už dávno som nevidel tak kvalitne zahrané emócie u postáv v takomto seriály. Kým Mandalorian je cheesy fanservice (a ja to samozrejme žeriem, Lucasovo stredné meno je cheesy), toto je poctivá filmárčina bez lacných pokusov o camea. Gilroy na hrad!! ()

JoSte

Po Mandalorianovi další velký zářez. Moc milé překvapení a mj. skvělý casting, scénář, kulisy a bravurní herecké výkony. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (více)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023