Reklama

Reklama

Oscar 2020

(pořad)
  • USA The 92nd Annual Academy Awards (více)
všechny plakáty
Publicistický
USA, 2020, 230 min (Alternativní 90 min)

Režie:

Glenn Weiss

Účinkují:

Steve Martin, Chris Rock, Regina King, Tom Hanks, Al Pacino, Brad Pitt, Beanie Feldstein, Mindy Kaling, Josh Gad, Idina Menzel, Kelly Marie Tran (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Slavnostní vyhlášení 92. výročních cen Americké filmové akademie, živě z Dolby Theatre v Hollywoodu. Komentují P. Sladký a Š. Gmiterková. Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky jejího již 92. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, která, ačkoli jde o pouhou přezdívku, je po celém světě známá jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako The Irishman režiséra Martina Scorseseho, Jojo Rabbit režiséra Taika Waititiho, za který získala nominaci v kategorii výprava také česká tvůrkyně Nora Sopková, nebo Little Women režisérky Grety Gerwig. Šanci na ocenění mužského hereckého výkonu v hlavní roli mají také Antonio Banderas za roli ve filmu Pain and Glory, Leonardo DiCaprio za roli ve snímku Once Upon a Time in Hollywood, či Adam Driver za roli ve filmu Marriage Story. Ve stejném snímku excelovala také Scarlett Johansson nominovaná za ženský herecký výkon, další nominace pak získaly například Charlize Theron za roli ve snímku Bombshell nebo Renée Zellweger za titulní roli ve filmu Judy. Příjemným překvapením pro české fanoušky je také nominace českého krátkého animovaného snímku Dcera režisérky Darji Kaščejevové. Slavnostním ceremoniálem nás z pražského studia provedou filmoví publicisté Pavel Sladký a Šárka Gmiterková. (Česká televize)

(více)

Recenze (48)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Hodnotí se tu výsledky, nebo show? Vítězství Parazita je úžasná věc. Nebudu teda rozhazovat konfety ohledně světa otřásajícího se v základech - Jižní Korea je svým způsobem exkláva USA, je to nejtvrdší kapitalizmus na světě a obě země spolu hodně komunikují ekonomicky i popkulturně (Korea je teď v Americe popkulturně hodně hot), takže se tu neudělal moc velký úkrok - vlastně krom španělštiny je to asi nejlogičtější volba na "jiný jazyk a kulturu". Nicméně Parazit je pro mě film roku, takže je mi to jedno a jsem nadšený i tak. Co do podoby večera, tak samozřejmě nuda k nepřežití. (Český komentář jsem neslyšel.) ()

castor 

všechny recenze uživatele

Poslední tři roky byly v případně kategorie Nejlepší film obřím zklamáním: čas ukáže, že tituly Moonlight, Tvář vody a Zelená kniha tam nemají co dělat. Zatímco loni se ucvrkávalo z mexické Romy Alfonsa Cuaróna a mnozí fňukali, že akademikům došla odvaha a dějiny měla přepisovat už právě ona, letošní vítězství jihokorejského Parazita, který získal hlavního plešouna, již průlom dokonalo. Asi zaslouženě. Upřímně na stupínku nejvyšším uvidím raději tuhle barvitou asijskou tragikomedii, než precizní až mdlé kousky jako několikachodový Irčan nebo válečné drama 1917, které svým egoismem ztratilo emocionální kontakt s divákem. Herečka Olivia Colman byla loni spontánní coby přebírající, letos pobavila coby předávající, hudební čísla se vyvedla. Herecké ceny jsou ve správných rukou, dočkaly se stálice Pitt, Dern a Phoenix, který v košaté řeči apeloval na environmentální problémy a konzumaci masa a chov hospodářských zvířat. A vzpomenul na Rivera. Renée byla oceněná rovněž zaslouženě, jen škoda, že film jako takový je fádní. Scarlett Johansson zažila skvostný herecký rok, zatraceně jí to na předávání seklo, Králíček Jojo má alespoň sošku za adaptovaný scénář. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Zdaleka ne tak rozsypané jako minulý rok, ani ne tak jednostranné v takřka nepřetržitém monologu o zásluhách té či oné skupiny. Absence moderátora (a tím pádem i pevnější kostry) na nejsledovanější akci v oboru ale přesto dává pocit, že zodpovědným lidem záleží jen a pouze na výsledném obrázku a na zábavě pak až někde ve třetím plánu. Ze smířené letargie mě nejzásadněji vytrhlo sehrané duo Maya Rudolph-Kristen Wiig a samozřejmě Phoenixův proslov, ten nejupřímnější chlapský doják. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Vlastně nic moc odlišného, od předchozích let. Opět nekonečná nuda, nekonečné množství reklam a k tomu po druhé za sebou večer bez moderátora, u čehož asi zjistili, že to kupodivu docela funguje. Navíc se sérií hudebních vystoupení, kde mě nejvíce překvapil Eminem, který se po 17ti letech vrátil na scénu, aby konečně zazpíval tehdejší nejlepší skladbu z filmu a zvedl ze židle půlku sálu. Zajímavé a asi největší překvapení večera. Druhé z vystoupeních pak byl Elton John, který byl dojat, bylo to vidět, ale také si to nadmíru užil. No a třetí byla Billie Ellish, která zazpívala Yesterday od Beatles k In Memoriam příspěvku. To je vždycky emotivní a letos tomu nebylo jinak. No a co se týče nominací, tak největší překvapení – samo sebou – vítězný snímek Parazit, který poprvé dokázal, že nejvyšší ocenění může získat i neanglicky mluvící film, přičemž podle mě nevyhrál jenom samotný film, jako celkově jihokorejská kinematografie současnosti, která už dlouhodobě je na více než solidní úrovni. Hudebně jsem to přál Hildur s Jokerem a to se mi splnilo. Její příspěvek byl nejfeminističtější, ale líbilo se mi to. Pak co se týče herců, tak tam snad nebylo ani pochyb. Dokonce i sázkovky den předtím na všechny sázely kurz 1,01. Brad Pitt byl hezky dojatý, přál jsem mu to. Laura Dern předání s noblesou a také zaslouženě. Renée Zellweeger působila, jak kdyby si pro tu cenu přišla Brigita Jonesová, škoda, že po cestě na podium nezakopla…no a Joaquin Phoenix? Nejlepší řeč večera. Emotivní, osobní zpověď současné doby, žádost ať nejíme maso a omluva za to, jak se dřív choval. Skvělý herec a konečně dokazuje pokoru….co víc dodat. Já si myslím, že letošní Oskary, ač se zdají nevýrazné, měli svoje motivy. Mně špatné nepřišly. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Ďakujem českej televízii, že doprialy aj nám Slovákom sledovať to, na čo sa naša slovenská tv vykašľala. Netuším z akých dôvodov. Scorsese vyšiel naprázdno. Tak kvalitný režisér sa musí prizerať ako rok čo rok vyhrávajú filmy, ktoré ,za moc nestoja. Dráme 1917 som fandil, no nakoniec všetko dôležité zhrabol Parazit. Pre mňa osobne to bol malý šok a nechápavo som krútil hlavou, pretože som si doteraz myslel, že Oscara môžu získať iba filmy made in usa a ostatné môžu zabodovať iba v kategórii naj zahraničný film. Parazit má rozhodne svoje kvality, ale videl som aj lepšie filmy z J. Kórei, my fandovia z csfd to vieme a beriem to tak ako to napísal malarkey, že to bola cena tak trochu za celkovú kvalitu, ktorú si nemohli v holywoode nevšimnúť. B. Pitt? kto by mu to neprial ale nepochyboval som o tom , že to naj zoberie J. Phoenix. Jeho reč bola to najlepšie z tohoročných oscarov. Bez moderátora to pre mňa akosi nemalo šťavu, chcelo by to viac humoru a menej reklám, ale to som asi veľmi naivný...60%. ()

Galerie (504)

Reklama

Reklama