Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Že je to legenda? Film, který nastartoval Spielberga? To je sice moc pěkné, ale já osobně Spielberga moc nemusím a většinu tohoto filmu považuju za rutinní drama, pro mě podprůměrné. Závěrečná dvacetiminutovka na moři je sice výborná, má šťávu, ale já filmy opravdu kvůli dvaceti dobrým minutám nesleduju. Tak, sem s těma rajčatama... 60%(17.6.2006)

„You're gonna need a bigger boat.“ Za rok zabije nesčetněkrát méně lidí než pes či včela a přesto od promítání Jaws žádný jiný geometrický útvar nezpůsobuje tolik hrůzy, jako jeho výstražný trojúhelník na mořské hladině.. Stvořením bestie jsou vinni napínač nervů Spielberg, fenomenální Williams a postupné dávkování makety žraloka bílého.(1.9.2008)

Kamarád mi vyprávěl, jak při scéně, kdy se v ******* objeví lidská hlava, sebou všichni v kině tak trhli, že se jedna řada kompletně zřítila (to víte, starý kino, spojené dřevěné sedačky...něco takovýho se už dneska v multiplexu nezažije :o)) To myslím hovoří za všechno.... Model žraloka nefungoval tak jak měl, a proto Spielberg volil v první půli spíše náznaky. A udělal dobře. Lidská představivost je totiž mnohdy mnohem děsivější.(13.4.2003)

Dlouhá léta jsem film znal jen z vyprávění rodičů. Pak jsem viděl celkem nemastný druhý díl. No a pak jednou konečně ty pravé Čelisti. Trochu dlouho možná trvá, než se film pořádně rozběhne, ale od vyplutí moře v rybářské lodi je to parádní souboj 3 mužů s přírodou, zastoupenou zde - modří už vědí - gigantickým žralokem. Spielberg tu kouzlí atmosféru prakticky ze všeho, zpocená a zarostlá trojka mužů: policajt, potapěč a rybář si vyměňuje historky a připravuje se na boj svého života (a o život). P.S. Perlička: Rybář tu vypráví skutečný příběh potopení křižníku Indianapolis japonskou ponorkou a smrti většiny jeho posádky, jednu z nejdrsnějších událostí války v Tichomoří. Když Čelisti nedávno shlédl jeden jedenáctiletý chlapec, událost ho natolik zaujala, že vymohl nové šetření a zrušení rozsudku nad kapitánem McVayem, nespravedlivě odsouzeným za ztrátu lodi. A pak že horory mají špatný vliv na lidi.(4.12.2006)

Mám rád žraloky, jsou to fascinující stvoření a tenhle snímek jim strašlivě uškodil, což mě mrzí...Na druhou stranu jde o vynikající film se skvělou atmosférou a odpovídajícími hereckými výkony a dnes už legendární hudbou Johna Williamse. P.S.: Historka Roberta Shawa je stejně tak děsivá, jako pravdivá. Nedivím se, že se tolik lidí bojí koupat v moři...Ale i tak – radši se podívejte na tohle.(20.6.2005)

• - Na konci filmu se snaží Martin (Roy Scheider) zahnat žraloka kopím. Během této scény je jasně vidět, že ho jím atakuje do čumáku a do horní části hlavy, ale když se žralok s kopím potápí, je zapíchnuté v tlamě. (Armin82)

• - Čelisti a Hvězdné války jsou prvními filmy, které vydělaly přes 100 milionů dolarů na právech pro video. (Pavlínka9)

• - Během scény, kdy se žralok blíží k hrdinům, aby na něj mohli vystřelit první harpunu s barelem, je vidět, jak je žralok v nepřirozené poloze s hlavou nad hladinou. (Armin82)