Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Nepřekonaný a nepřekonatelný thriller, ve kterém se podařilo tvůrcům vygradovat atmosféru skutečně do maximální výše. Lekavější povahy při nečekaném vynoření žraloka určitě dostaly přinejmenším kopřivku, v tom horším pak srdeční infarkt. Kdo si při napínavých scénách nervozitou okusuje nehty, měl by Čelisti sledovat raději v rukavicích, aby mu na prstech aspoň něco z nehtů zbylo.(26.8.2002)

Takovej terminátor! Ten příběh je vlastně dost pitomej, ale je vidět, že Spielberg je skutečný mistr. Na to, jak strašně nezábavné mi to téma přijde, mě film vtáhl poměrně rychle. Očekával jsem také, že to nebude strašidelné, ale hlavně ke konci tam bylo několik skutečně napínavých scén! Takže jsem byl příjemně překvapen. Mohlo to být kratší, takhle dlouhé blockbustery už dneska "neletí" :D Jedním z největších záporů je - překvapivě - hudba Johna Williamse. Jakkoliv ho mám rád například za Star Wars, a ačkoliv vím, že téma z Čelistí je proslavené, tak mi sem jeho "hudbička" absolutně nesedla. Kdyby tam byl nějaký pochmurný doprovod, tak by to asi dost změnilo vyznění těch scén, ale ta hudba co tam je, se hodí spíš ke Goonies nebo podobnému rodinnému filmu. Takové rozjuchané melodie při lovu na žraloka? To nechápu... No takže celkově příjemné překvapení, které je ale po dějové stránce tak přímočaré, že si ho asi hned tak nezopakuji.(13.2.2010)

[6,5/10] (Universal/zanuck-Brown) (Technicolor /// Produkce: David Brown, Richard D. Zanuck /// Scénář: Carl Gottlieb podle románu Petera Benchleye /// Kamera: Bill Butler /// Hudba: John Williams /// Oscar: Verna Fields (střih), John Williams (hudba), Robert L. Hoyt, Roger Heman Jr., Earl Mabery, John R. Carter (zvuk) /// Nominace na Oscara: Richard D. Zanuck, David Brown (nejlepší film)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](20.1.2008)

Že je to legenda? Film, který nastartoval Spielberga? To je sice moc pěkné, ale já osobně Spielberga moc nemusím a většinu tohoto filmu považuju za rutinní drama, pro mě podprůměrné. Závěrečná dvacetiminutovka na moři je sice výborná, má šťávu, ale já filmy opravdu kvůli dvaceti dobrým minutám nesleduju. Tak, sem s těma rajčatama... 60%(17.6.2006)

Takže - Čelisti jsem viděl poprvé v osmi letech, po dlouhém žadonění a přemlouvání svých drahých rodičů:) A nenechalo to na mě žádné velké následky (vždycky jsem byl trochu zvláštní dítě) - ve chvíli kdy celé příbuzenstvo vyjeklo, jsem dál klidně seděl a čekal, kdy už se sakra objeví ten žralok!!!! Nějaká hudba od nějakého Williamse mi tenkrát byla ukradená (což je dnes poněkud naopak:)), ale nic z toho nemění ani ň na faktu, že Čelisti jsou perfektně natočený thriller a Robert Shaw totální machr:)(21.2.2003)

• - Natáčení nebylo zdaleka snadné. Problém vznikl mj. hned na začátku filmování s mechanickým modelem žraloka. Ten byl sestrojen a poté úspěšně vyzkoušen v bazénu. Po převezení a použití modelu v oceánu se ale zanesla mechanika slanou vodou a první nesnáze byly na světě. (Zdroj: Jak Čelisti změnily svět) (oje)

• - Vo filme môžeme na malú chvíľu vidieť hráča, ktorý hrá videohru "Killer Shark" z roku 1973 a prvú arkádovú videohru "Computer Space" z roku 1971. (Raccoon.city)

• - Autor předlohy Peter Benchley si zahrál televizního reportéra. (D.Moore)