Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

iminlove

Toto povinne púšťať všetkým vyholeným lebkám s vytetovanými svastikami! Šokujúce, krvavé, drsné. A ako už povedal POMO, vyhladzovacia scéna ghetta je nesmierne hrôzostrašná. ()

pankito

Schindlerův seznam patří do skupiny filmů zobrazujících holocaust, tedy čiré zlo, a proto je zde potřeba divákovi přiblížit tehdejší těžko představitelné hrůzy pomocí naturalistických, až děsivých scén. Navzdory jiným filmům tohoto ražení (Pianista, Chlapec v pruhovaném pyžamu, Přežil jsem svou smrt atd.) jsem já osobně musel během tříhodinové stopáže dělat pauzy, a to ne kvůli času (Společenstvo prstenu mi nedělalo problém zkouknout naráz), ale psychice. Celkový ráz filmu a hlavně některé scény, o kterých se raději nebudu zmiňovat, protože je určitě jinde neuvidíte, mi dali skutečně zabrat. Famózní hudba tohoto Spielbergova veledíla perfektně dokresluje depresivní atmosféru a celý film se zasloužil o zveřejnění Schindlerova činu v celosvětovém měřítku. Přes jeho nespornou zásluhu bych jej ale v žádném případě nesrovnával s Nicholasem Wintonem. Na závěr jedna drobounká historická chyba - 2:23:12 přijíždí transport do Brněnce na nádraží s nápisem BRNĚNEC - BRÜNNLITZ, ve skutečnosti byly ovšem protektorátní dvojjazyčné nápisy striktně v opačném pořadí. ()

Cezar209

SS (rozumej steven spielberg :) )...tak ako ho pozname. velkolepa produkcia, vyprava, hra s postavami a majstrovstvo kreovania sympatii (a averzie) divakov voci dobrym a zlym ... tema 2. svetovej vojny rezonujuca na inom ako bitevnom poly...o to viac dramaticka vo vsetkych rozmeroch. genocida tohto obdobia, ludske utrpenie, hrdinstvo a "prerod" - "zmrtvychvstanie" uspesneho obchodnika a nacistu - skor clena nacistickej strany (podobne ako dnes on tiez pochopil, ze ak chce na vojne zarobit musi preto nieco "urobit"). Film zalozeny na motivy skutocnych udalosti (ja napr take mozem, realne success story - o to viac sa clovek namota a veri... )...stovky zachranenych nevinnych ludi je urcite "viac" ako tisice mrtvych tych "zlych"....viac ako 3 hodky je stopaz ktora da trochu zabrat, ale nikde nie je napisane ze to musite dat na jeden mrk... ()

Indypindy

Spielbergovi by som len vytkol, že si pri téme holokaustu musel vypomôcť nemeckým kšeftárom, z ktorého sa vykľuje vlastne ľudomil. Prečo? Nechcel nikoho uraziť? Inak tento film je naozaj majstrovské dielo. ()

viking515

Tento film má to, čo každý divák očákava od filmu ...a tým je náboj či iskra. Príbeh, jednotlivé scény sa vám dostanú doslova pod kožu. Úprimne som bol skeptický voči čiernobielej na začiatku filmu, ale po pár minútach už mi to bolo jedno. A ešte po pár chvíľach som si povedal , že tam čiernobiely obraz 100 percentne sedí ako uliaty. Dodáva to filmu autentickosť a prepojenosť na dokumenty či kamerové záznamy z dokumentov o druhej svetovej vojne. Umelci chcú svet meniť a Stevenovi sa to podarilo, nezmenil len filmový svet, ale aj ten náš každodenný pohľad na svet práve vďaka Schindlerovmu zoznamu. Čo je na to celom najdokonalejšie? Je to podľa skutočnej udalosti, hold výnimočný príbeh nenapísal akýkoľvek dobrý scénarista - najlepším scénaristom na svete je sám život. ()

PanIncognito

Špičkové dílo! Příběh snímku je opravdu strhující. Výtvarná stránka je dokonalá. Hudba dosahuje nadprůměrnosti. A co se hereckých výkonů týče, jsou výborné... Liam Neeson a Ralph Fiennes odvádí úžasnou práci. :) (viděno s dabingem) ()

Werewolf666

Film Schindlerův seznam na mne zapůsobil nejen svým příběhem, ale i zpracováním. Je to velmi dobře natočený film se skvělím zasazením a výpravou děje. Steven Speielberg uděll mnoho dobrých rozhodnutí v čele s Liamem Neesnem v hlavní roli. I když na první pohled film, který je černobílý, na diváky nezapůsobí, po první půlhodině pochopíte že se jedná o skvělý snímek. Autenticky zpracované prostředí a věrné ztvárnění tehdejšího života dodává divákovi pocit ůzkosti i potěšení. Celé hloubce filmu nakonec přidá ještě barevný konec, kde Židé uctívají památku Oskara Schindlera, a to nemluvím o holčičce v črvených šatičkách. Myslím že snímek Schindlerův seznam je jeden z nejlpeších filmů novodobé kinematografie, a také si myslím, že Oskar si Oscara zasloužil. ()

pupopony

Už jsem tento film viděl snad 5x a vždy mě dostane. Kamera je naprosto úžasná, nadčasová, o režii se ani nezmiňuji. To je prostě nádhera a samotný příběh - ach jo, pokaždé nemohu usnout, dostane se mi do hlavy a několik dní se tam drží zuby nehty. A ty suprové herecké výkony. Dle mého nebyl natočený lepší film, který byl tak silný !! A navíc na motivu skutečné události - dle svědků. kteří přežili (i když se snaží někteří O.Schindlera pohanit - nebyl čistý, nebyl bílý, jen prozřel a snažil se alespoň zčásti odčinit zlo, které sám pomáhal vybudovat) ()

ianw

Tak si to shrňme. Schindler byl bídák, rozhodně nebyl lidumil. Hochštapler a podvodník kterému se říkalo v Brněnci Švindler. Že vykořisťoval židy je také známá věc. I přes tyto aspekty jsem se rozhodl dát filmu plný počet bodů. Spielberg natočil něco co přesahuje úplně vše. Správně vybral černobílý film, přidává na dramatu a temné atmosféře, která od začátku snad nejde přes svojí hutnost ani krájet. Jednoznačně postavený pomník obětem holocaustu a zároveň memento pro všechny co dokáže totalita v kombinaci s nenávistí ke skupině obyvatel. ()

MakiMaki

Když jsem tento film viděla poprvé opravdu mě, vtáhl do děje tak, že jsem skutečně bála a cítila velice tísnivý pocit při scénách ve filmu. Což se mi opravdu u moc filmů nestalo. Hlavní záporák filmu Ralph Fiennes byl tak přesvědčivý, že ho člověk opravdu nenáviděl. A je velká škoda, že za tenhle svůj skvělý výkon nedostal nakonec Oscara, kterého si jisto jistě zasloužil. ()

TeachMe

Ať už byl Oskar Schindler jakkoliv kontroverzní postava (a ve filmu možná vykreslena přece jen příliš nekriticky), tak jednoduše díky němu přežilo cca 1100 lidí - kdyby jich tolik přežilo díky každému "vypočítavému obchodníkovi", byly by dějiny o kus přívětivější. Film má všechny kvality: skvělé herecké výkony, kameru, hudbu, režii, scénář - a jednoznačně nejlepší herecký výkon Liama Neesona. Pro mě osobně jeden z nejsilnějších filmů. ()

concepcion

Film s veľmi silným odkazom. A také filmy sú najhodnotnejšie. Som veľmi rád, že som sa nakoniec po mnohých odporúčaniach dostal k tomuto veľdielu. Mám rád filmy, ktoré sú natočené podľa pravdivej udalosti. Život sám píše udalosti a deje, ktoré by nenapísal ani ten najlepší scenárista na svete. A práve preto má tento film takú veľkú hodnotu. Aj vďaka hereckému obsadeniu sa mohol zaobaliť do perfektného prevedenia. Snímok, ktorý je miestami veľmi drsný a nepotešujúci, ale pravdivý a vyzývajúci k pomoci. Ďakujem životu za písanie takýchto scenárov, a vďaka režisérovi a hercom za pekné dielo. ()

cartyci

3 hodiny ktoré zaujímali každý okamih......prvý krat som si ho pozrel od natočenia 25 rokov momentalne .......sú filmy ktoré chytia za srdce ale ked su podporené takýmto silným príbehom skutočnosti daneho času je to až neuveriteľné...podla mňa sú filmy za 5 hviezd a take čo by si zaslužili aj jednu navyše a toto je on, pre mňa je toto jeden z najvýnimočnejších filmnových zážitkov aky som zažil. ()

marty1985

Naprosto mistrovské dílo. Je skoro až k neuvěření, že block-busterový režisér je schopný natočit něco tak čistého a upřímného. Člověk má skoro až pocit, že prožil ty kruté časy na vlastní kůži. Utrpení je fyzicky cítit. Je zajímavé, že černobílá kamera neubírá na realističnosti. Děvčátko v červeném je to nemrazivější, co jsem kdy ve filmu viděla. ()

dodo357

Tenhle film mě dojal, a rozbrečel. Film Schindlerův seznam vás vtáhne do doby 2. světové války kdy v Evropě velila 3. říše. Ve filmu se podíváme na člověka který se narodil ve Svitavách, a následovně si otevřel továrnu na hrnce. Pan Schindler je pán který doslova zachránil spoustu životů. Film vypráví o situaci kdy židé byly zotročováni a nuceni pracovat, když nepracovali tak byly přeevzeni do vyhlazovacích táborů jelikož byly k ničemu. Schindler ale byl proti zachazení s židy jako se zvěří proto je nechal pracovat ve svých tovarnách. Když se ale atmosféra zhoršovala byl Schindler rozhodnut převézt a zachránit co nejvice židů. Film má hezky vizual, hloupku filmu dodává i černobílí obraz který se mění až na konci. Soundrack je skvělej, délka filmů ujde a herecké vykony a hloubka filmu je výborná. Film bych doporučil každému, i těm klteří enmají rádi nasili aby věděli, že z tady tohohle se sranda nedělá. 5/5 hvězd. ()

Sunkael

Úchvatný snímek o nacistickém podnikateli v období holocaustu. Dvojice Neeson Fiennes jsou naprosto senzační. To, co ve společných scénách dělají je ryzí magie. Nesmíme zapomenout také na Kingsleyho. Velmi silný snímek popisující židovskou situaci během válečných let je podtrhnut Spielbergovým rozhodnutím nechat film černobílý. Tento aspekt dodá filmu jistou patinu historie. ()

JurajKa odpad!

Kedy pan Spielberger natoci aj film o tom, ako uz po druhej svetovej anglicania bombardovali napriklad Bratislavu a vobec veskere strategicke podniky buduceho vychodneho bloku? Alebo preco nik nenatocil nikdy film o genocidach pachanych na slovanskych narodoch sasmi, germanmi, frakami a inymi zapadnymi kmenmi? Alebo co tak natocit film o tom ako USA rozdelili Juhoslaviu a ako sa v tomto americkofrancuzskoanglickom "napade" lovili ludia na organy? Nielen v druhej svetovej padlo viac slovanov ako zidov!!! Co tak urobit film pan Spielberger o ospravedlneni sa Japonsku? Pre mna je zoznam pana Schindlera malym propagacnym materialom oproti tomu ako sa este dnes dokazu americania, anglicania, francuzi alebo nemcuri chovat voci cechom, slovakom, poliakom, juhoslovanom, voci celemu svetu.... ()

Tobias18

Můj zážitek z tohoto filmu je nepopsatelný, pan Spielberg to zvládnul brilantně, a nevěřím že ještě někdy uvidím něco, co by mě ze všech směrů takhle dostalo jako právě tento film. Dokonalost, genialita, brilantnost. 100% ()

A_Shearer

Obstojně udělanej kýč. Pár scén silných (střílení vězňů pro zábavu), pár co serou propracovanou prvoplánovou pompézností a působivostí. Prostě typickej Spielberg. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna