Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Každým vyhraným zápasem si vybojoval další dny života navíc v táboře smrti... Nedlouho po obsazení Řecka nacisty se do nelidských podmínek koncentračního tábora v Osvětimi dostává s celou svou rodinou bývalý boxerský šampion střední váhy Balkánu Salamo Arouch (W. Dafoe). Krátce po svém příjezdu ihned upoutá pozornost zdejšího majora Rauschera, když Salamo v pěstím souboji porazí svého dozorce, taktéž boxera. Esesman v řeckém šampiónovi spatří potenciál a nasazuje ho jako svého zápasníka v boxerských kláních určených pro pobavení důstojníků. Salamo je sice výtečný bojovník, jemuž se v ringu daří, ale ví, že od smrti jej dělí jen jediná porážka... Americký životopisný film režiséra Roberta M. Younga je inspirován skutečným příběhem řeckého boxera židovského původu Salama Aroucha (1923–2009), který byl také přítomen u samotného natáčení jako konzultant. Do Osvětimi se dostal v květnu roku 1943 a bojoval zde ve více jak 200 zápasech. S blížící se frontovou linií byl poslán v lednu roku 1945 na těžké práce do tábora Bergen-Belsen, kde zůstal až do osvobození. Po válce pak nalezl nový domov v rodícím se státě Izrael. (Česká televize)

(více)

Recenze (65)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Další válečný příběh těžící z dobové obliby boxu, která nepolevila ani v podmínkách nejtěžších. Tentokrát sledujeme osudy řeckého šampiona ve střední váze Salama Aroucha. Mimo celou řadu dalších podobných filmů lze dále doporučit i komiksový román Boxer: Pravdivý příběh Hercka Hafta Reinharda Kleista. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Opět mě dostal film z války, o kterém jsem jakživ neslyšel. A přitom Vítězství ducha je velký film plný masových scén a dost dobrého příběhu. A co je nejdůležitější, snaží se dbát především na skutečnost. Díky tomu jsem zjistil plno věcí, o kterých jsem vlastně ani nevěděl a i když to byly banality, na tu chvíli mě šokovat dokázali. Zapadlý válečný filmy dokážou překvapit nejvíc ze všech. To jen dokazuje, že těch filmů na světě je ještě plno, jen je potřeba je najít. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Triumf ducha v podání Williema Dafoea a Edwarda J. Olmose je triumfem málo známých herců, kteří předvádějí velmi kvalitní výkon ve filmu věnujícímu se známé problematice koncentračních táborů. Tentokrát je předvedena netradiční tvář, v které jsou trestanci využívání pro zábavu jejich "pánů", kde se před nimi bijí a jsou na ně sázeny nemalé částky. Nejistá budoucnost a život ze dne na den je vystižen velmi vkusně bez nutnosti pouhého zobrazování neustále krutosti vůči "nižší rase". Mám rád filmy, které vyvolávají otázky a tento se snaží ptát se diváka, co by dělal ona kolik by toho dokázal obětovat. Je škoda, že Triumf ducha je trochu zapadlým filmem ve velké hromadě snímků z koncentračních táborů, protože je to neprávem zapomenutý a režisér Robert M. Young ho může právem považovat za svůj nejlepší film. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Neprávem zapadlý film, i když co do využití potenciálu je lehce nedotažený. Boxerská část příběhu je ale zjevně ve scénáři obsažena skutečně jen proto, že hlavní hrdina - skutečná to postava - byl boxer. Přitom vše, co je k vidění mimo ring, má velkou sílu, a v rukou velkého znalce diváckých mas a výborného řemeslníka jako je Spielberg by bylo na Schindlerův seznam zaděláno o něco dříve a bez trestuhodného zkreslování historie:P Banálně a nemístně řečeno "epizody" ze života vězňů a vězenkyň jsou až na krev působivé a ty lhostejné ksichty německých vojáků by byly na potlesk, kdyby to nebylo tak odsouzeníhodné. Bohužel se nějak nemůžu ubránit dojmu, že tentokrát film nestojí na výkonu Willema Dafoea (což u něj není časté), a že i mexický Maďar Edward James Olmos je tam jen proto, aby zatančil, zazpíval a ucedil nějakou tu morálně rozporuplnou hlášku, tím ale film jako celek rozhodně nepozbývá své nemalé kvality. Ode mě 80%, protože pořád by bylo co udělat jinak a lépe. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Neskutočne tvrdé a divácky náročné spracovanie ešte tvrdšieho príbehu, inšpirovaného skutočnými udalosťami gréckeho boxera a židov, exportovaných do koncentračného tábora Osvienčim. Ďalší príbeh a film, ktorý by si zaslúžil väčšiu pozornosť, ako sa jej u nás dostalo, neoprávnene podceňovaný zo strany divákov, ako i distribútorov. Spomedzi réžie, hereckých výkonov, technického spracovania a efektivity využitia skvelého potenciálu sa nedá vybrať jeden aspekt, ktorý by vyčnieval, pretože všetky spolu nasadili hneď o začiatku vysoký štandard, takže tento neľútostný príbeh so skvelým koncom mal naozaj rýchly spád a mám z neho, napriek nepríjemnej téme, príjemný pocit. 80%. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (3)

  • Costas Mandylor v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Film sa z veľkej časti natáčal v skutočných priestoroch koncentračných táborov Osvienčim a Brezinka. (gogo76)

Reklama

Reklama