Malé ostrovní městečko Amity, jehož hlavní příjmy plynou z letních měsíců, se pomalu vzpamatovává z finanční katastrofy, způsobené před čtyřmi lety řáděním krvelačného žraloka. Zdá se, že lidé se začínají vracet, a starosta se dokonce chystá na setkání s bohatým podnikatelem, který tu investuje do realit. Právě v době jejich setkání se dva potápěči vydávají prozkoumat oblast, kde před lety policejní náčelník Martin Brody zabil obrovského žraloka. Nečekaně se objeví další obrovský žralok a oba potápěče zabije. Kapitán pobřežní policie Martin Brody se marně pokouší přemluvit starostu, aby byla uzavřena pláž. Všichni se totiž bojí, že ztratí své zisky. Domnívají se, že Brodyho obavy jsou jen projevem traumatu vyvolaného předchozím střetem se zabijáckým žralokem a nedbají varovných slov. Brody však nespouští oči z mořské hladiny, a když zahlédne známý temný stín, způsobí poplach, který vyděsí turisty a rozzuří starostu, protože se ukáže, že šlo o planý poplach. Brody je propuštěn, když se vrátí domů, zjistí, že Michael a Sean přes jeho zákaz vyrazili s přáteli na moře. (TV Nova)

Anthony

Druhý díl už má do geniality daleko (také je tu místo Spielberga prostý řemeslník Swarzc) a pořád je to příjemně koukatelný film. Hlavně protože ještě zůstal Roy Scheider a velká opora z prvního dílu pak skladatel John Williams. Pořád zůstává dost napínavých scén a spektakulární závěr - tentokrát mě ovšem trochu nutil do smíchu. ()

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Finding the "Orca" (Main Title) ,2. The Menu ,3. Ballet for Divers ,4. The Water Kite Sequence ,5. Brody Misunderstood ,6. The Catamaran Race ,7. Toward Cable Junction ,8. Attack on the Helicopter ,9. The Open Sea ,10. Fire Aboard and Eddie's Death ,11. Sean's Rescue ,12. Attack on the Water Skier ,13. The Big Jolt! ,14. End Title, End Cast , ()

tron

Pravdupovediac, ak na ČEĽUSTIACH 2 niečo prekvapí viac, ako ich existencia (naozaj sa musím pýtať, aká je šanca, že ste šerif prímorského letoviska a dvakrát v živote vás napadne gigantický ľudožravý žralok?), tak už len fakt, že sa na ne dá pozerať. Francúzsky režisér Jeannot Szwarc nie je Spielberg, ale producenti originálu (David Brown a Richard D. Zanuck) sa postarali o to, aby sa jednalo o áčkarskú výrobu, kde je atmosféra uprednostňovaná pred explicitnými scénami, žralok desivý a Roy Scheider ako Brody (stále) sympatický. Mínusom je, ak strata momentu prekvapenia (automaticky sa však spájajúca s každým sequelom), nudná rovina s tínedžermi a fakt, že Scheider nemá výrazných (vlastne žiadnych, je na to úplne sám) kolegov, akými minule boli Dreyfuss a Shaw (návrat manželky Lorraine Gary a starostu Murraya Hamiltona nestačí). Paradoxne, hoci je dvojka obecne kvalitnejšia filmárčina, ako trojka a štvorka, tie ma bavili viacej. ()

Lima

Jenom rozbředlá, nastavovaná kaše. Přitom to téma - osamocený dravec mezi hromadou lidských pochutin - je tak divácky vděčné, že z toho lze těžit i na několik pokračování. Ovšem pokud se toho chopí schopný režisér. Což režisér tohoto snímku rozhodně není. Režijně totálně nenápadité, z momentu, kdy parta mladých lidí k sobě sváže lodě, aby tak lépe čelila nebezpečí, šlo vymáčknout mnohem více. I tak charismatická postava, jako byl Robert Shaw v jedničce, tu velmi chyběla. Roy Scheider to sám nezachránil. ()

Marigold

Opakované stává se vtipným, tak toto úsloví v případě druhých Čelistí bohužel neplatí. Nevadí mi ani toliko fakt, že se jedná o nepříliš nápaditou variaci spielbergovské klasiky, ale spíše mi leze na nervy neuvěřitelná rozvláčnost a marná evokace děsivé atmosféry... Ta se rozpíjí v dlouhých detailech klidnějších pasáží a zaniká v divokých střizích akčních scén. I Scheiderův Brody je k uzoufání bezbarvý, nevýrazný a panákovitý. Pár slušných lekaček a několik napínavých momentů se z hlubin vynoří, ale většina filmu uvázla na kamenité mělčině nudy a nezáživnosti. Ten žralok je prostě až příliš gumový a strach z něj ne a ne vyzařovat. Proč tedy chodit ke kovaříčkovi, když kovář kuje železo opodál? ()

• Většina mořských scén byla natočena v zátoce Choctawhatchee. (PußyMagnet)
  • V konečném návrhu scénáře Marge a pilot vrtulníku přežijí útoky žraloků ve vzduchové bublině vytvořené v převráceném vrtulníku. (PußyMagnet)