Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Šak

Halloween je klasika, kterou zatím ve svém žánru nikdo nepřekonal a asi nikdy nepřekoná. Film, přes 20 let starý neztratil nic ze svého kouzla a Carpenter dokázal, že je výborný režisér, ktérý si zakládal od začátku až do konce spíše na atmosféře než na krvavých efektech. Film umocňuje i jeho výborná hudba, která svým jednoduchým, ale zato patřičně drásajícím motivem dotáhla snímek k naprosté dokonalosti a 100% je v tomhle případě málo......... ()

TesterX

Hned na zacatku musim pochvalit vytecny hudebni doprovod, bez nehoz by tento snimek postradal atmosferu. Je to vsak take jedina pochvala, kterou si tento na kolene toceny film zaslouzi. Bezduche a zdlouhave dialogy teenageru zpusobene absenci kvalitniho scenare me v polovine filmu malem donutily odejit od obrazovky. Nastesti to vynahrazuje druha polovina, kdy se konecne zacne neco dit, nacez to brzy zase skonci. Prekvapive neprekvapivy konec navic neni vubec vysvetlen. A kde je krev? Za cely film jsem ve vterine zahledl priblizne jednu a pul kapky. Halloween H20 je o stupinek lepsi, no, mozna jen o pul stupinku:). ()

marason

Rozhodně bych nedoporučoval sledovat tenhle film slabším povahám ve večerních hodinách, protože by to mohlo mít za následek drobnou ztrátu tělesných tekutin. Za málo peněz dokázal John Carpenter a jeho přátelé natočit opravdu hodně muziky(a to doslova).1.díl obsahuje bezpočet scén které jsou v současných hororech vděčně citovány a imitovány.Víte že Carpenter vytvořil masku Michaela tak, že drobně zvětšil oční otvory v papírové masce kapitána Kirka ze Star Treku? ()

Madax

Jedna z prvních a zároveň nejlepších vyvražďovaček všech dob. Škoda, že další díly, s výjimkou H20, byly tak nedotaženy. Michael Myers je zřejmě nejlepším filmovým zabijákem, přestože za celý film nepromluví a moc se nedovíme o jeho pohnutkách a motivacích. Jeho charisma je však zvládnuto na jedničku. A ta atmosféra, podpořená skvělou hudbou! Carpenter odvedl dobrou práci. ()

Dante141

Urcite jeden z najlepsich horov ktore som kedy videl i ked v dnesnych casoch to uz niekomu moze pripadat mozno nudne ale ja hororove klasiky milujem a prvy Halloween je urcite jeden z nich.John Carpenter dokazal doslova neuveritlne ked s takeho nizkorozpoctoveho projektu dokazal vytvorit jeden z najkultovejsich hororov vsetkych cias ktorym sa inspirovali nespocetne haldy inych hororov ktore ale stoja za nic. Ale toto je klasa. ()

sAreOn

Řemeslně perfektně zvladnutý film s dobrou atmosféru. Bohužel mi nesedí Carpenterův styl, ani jeho The Thing mi moc nesedí. Film pomalu plyne a vše se odehrává jakoby se nic nestalo, chtělo by to nějakou tu gradaci děje. ()

Tomasson93

Ve své době tenhle horor určitě měl svoje kouzlo, ale dnes už vystraší jen málokoho. Je tu opravdu dost poskrovnu opravdové akce. Když bych ho měl porovnat například s prvním dílem Pátku třináctého, tak mi obě klasiky přijdou příbližně na stejné úrovni. ()

saillor

Bála jsem se od úvodních tónů až po závěrečné titulky. Klasika všech vyvražďovaček mě ani v nejmenším nezklamala. Napětí, momenty leknutí, vrahoun s pořádnou kudlou, za kterou by se nestyděl ani Zdenda Pohlreich a fešná mládež umírající v den svátku Všech svatých. Moment, kdy se ze tmy vynoří vrahounova maskovaná tvář, mě už asi bohužel bude provázet navždy. ()

Elijah93

Můj úplně první horor byl Halloween: H20 v tý době jsem ani netušil, že existuje nějaký první díl a že až ho uvidím stane se z něho můj olbíbený horor. John Carpenter se svojí role chopil opravdu výborně. Pohledy skrze vraha, kdy slyšíme každý dech a postupně sledujeme jak se vrah přibližuje ke své oběti. Hra světla a stínu kdy jen odhadujeme, kde vrah je když v tom zahlédneme bílou masku hned v poza rohu, nebo scéna kdy se hlavní hrdinka snaží otevřít zablokované dveře a vrah se k ní postupně přibližuje a jí se podaří zmizet až v poslední chvíli. Tohle vše je prostě klasika. Vím že prvními slashery byli Texaský masakr motorovou pilou nebo Černé vánoce, ale pro mě je první opravdový slasher právě Halloween. Taky se tady poprvé objevuje známá kostra, kdy hrdinka přežije na rozdíl od jejich přátel a na konci se s maniakem vypořádá po svém. Jamie Lee Curtis je na to ideální a ne nadarmo se jí začalo říkat "queen scream". Nesmím zapomenout, že tenhle horor má snad nejlepší titulní melodii, ještě dlouho po shlédnutí jsem si jí musel pískat. Pro mě 100%. ()

peeko

Vzhledem k tomu, že je tuten film označován za zakladatele žánru slasher hororů, jsem velmi zklamán, a na takových základech bych se bál coko-li stavět. Jediným světlým prvkem filmu, krom masky Michaela Myerse, je jen hudba. Howg ()

Jason13

Co víc k tomu říct? Vše podstatné je tu už napsáno.. Prostě Carpenter natočil kultovní a nestárnoucí žánrovou klasiku a navždy udělal veliký zářez do dějin hororu a filmu vůbec.. ()

RomanBond007

Neviem ako toto môže byť klasika žánru, tak dlhý a nudný film som už dávno nevidel. Plno negatív od atmosféry, cez scénar až po hlavné postavy, nechápem ako niekto môže dať tomu filmu 5 hviezd. Obrovské sklamanie, tešil som sa na poriadny horor, ale toto ... oveľa väčšie sklamanie ako Mlčanie jahniat. Pár dobrých scén na konci, ale to je akurát všetko. 25%!!! ()

Polter1

Dopadlo to presne tak, ako som predpokladal, že to dopadne a to nechcem vidieť ďalšie časti. Nejaký chalan tam pobehoval, ani len keď vraždil to nebolo zaujímavé. Napokon prišiel na rad vešiak, ktorý psychopatického maniaka skoro chvalabohu zneškodnil. Takže predvídateľný film so slabými dialógmi. No i napriek tomu to malo niečo do seba. Možno na tú dobu to bolo strašidelné veď koho by nevystrašilo, že v ľudoprázdnom meste pobehuje za bieleho dňa muž s maskou v montérkách no a dnes keď si to človek pozrie tak cíti jednoducho klasiku. Môžem vyzdvihnúť dlhé kamerové zábery a veľmi pomalé rozbiehanie deja. ()

LencaN

Suprově budované napětí, hezky se to od samého začátku pozvolna rozjíždí. Je vidět preciznost při mnoha scénách - např. bylo napínavé už jen to, jak postavy chodily po ulicích. V každém temném koutě jsem čekala, že se objeví maska Michaela Myerse. Děj nemusí být na horor nijak propracovaný, tam jsou důležité asi jiné komponenty filmu. Ale přece jen bych měla pár výtek. Předně se postavy často chovaly nelogicky i na situace, ve kterých se nacházely. Myslím, že nic neprozradím tím, když napíšu, že mi přišlo trochu na hlavu, že samotná Laurie viděla onoho tajemného muže, byla z něj vyděšená, ale když ho pak zahlédl ten malý chlapec, tak si z něj dělala legraci. Měla spíš mít pochopení. Dál byly přehrávané vraždící scény ze strany obětí ...Malý SPOILER... a taky připíchnuté tělo na stěnu nožem by se chovalo asi jinak než tady. Útěk takového vraždícího psychopata by navíc mělo řešit víc lidí než jeden doktor a jeden nevěřící polda... dost špatné chránění občanů před nebezpečím. Trochu mi taky vrtá hlavou Myersova nezničitelnost, vždyť takových ran/střel.... ale tak, že bude pokračování je jasné ze samotného počtu dílů série Halloween. Akorát myslím, že u hororů, co jsou stylu vyvražďovaček mi vždy stačí první díl. Možná se pletu, ale ostatní díly budou pořád pokračovat ve stejném stylu jako jednička. I přes tyto všechny nedostatky chválím hudbu, která drásá nervy a taky za jednoduché a znepokojivé znamení Michaela Myerse - dýchání přes masku. Což trochu pak připomíná Darth Vader ve Star Wars :) ()

PeteBuck

81%??? To ako fakt? No, úprimne, v tej dobe možno šokujúci film, ale teraz to hodnotím ako nič moc. Pozor, kopec spoilerov. Opäť vidíme partu nadržaných stredoškolákov, ktorí sa snažia sexovať (sorry, hodnotím to potom, ako som videl piatok trinásteho a iné podobné zveriny), ale akosi im do toho nabehne magor s kuchynským nožom, ktorý je čisté zlo a snaží sa zopakovať si silný zážitok, čo prežil kedysi so svojou sestrou, čiže ubodať prsatú babu a pritom dychčať ako Darth Vader. No, popri tom sa ošetrujúci lekár snaží presvedčiť kde koho, aby mu pomohol nájsť jeho zapeklitý prípad, a tak hliadkuje pri dome, kde kedysi Mike zabíjal a kde si dal na obed psa a akosi mu nenapadne obzrieť sa, že niekoľko hodín stojí chrbtom k autu, ktoré bolo ukradnuté z psychiatrickej liečebne, aby mu docvaklo, že Mike Mayers bude asi niekde blízko vraždiť nejaké ženské, resp. ich kamošov, ktorí sa mu prikradnú do cesty. Laurie urobí dvakrát rovnakú blbosť, čiže bodne Mayersa, nepresvedčí sa, či je naozaj mŕtvy, nechá ihlicu/nôž pri ňom a upadne vždy do nejakého tranzu zmiešaného so šokom a čakáme, kým sa Mike postaví a začne znovu. Ale hej, ľahko to hodnotiť takto spoza obrazovky, však? Pardón, ale blbostí jedna za druhou. Laurie bola Mikova mladšia sestra? Ja som to nikde vo filme nepočul. Ak áno, tak doktor Loomis je asi debil, pretože Mike nechá na dverách svojej izby nápis sestra a jemu ani nedocvakne, že by mohol ísť po svojej mladšej sestre... Mike Mayers mal asi nepriestrelnú vestu, alebo je proste ako čisté zlo jednoducho nezastaviteľné, lebo doktor do neho vyprázdni svoj šestiraňák a Mike si to odkráča preč. Najväčšia zábava ma čakala, keď som videl dvojicu báb, ktorá sa zhulí v aute rodičov, počas jazdy, ako ináč, popri tom kecajú a zastavia pri otcovi jednej z nich, ktorý musí mať asi kokaínom rozleptanú sliznicu, nos, všetko, keď necíti ten smrad, čo sa musel valiť z auta. Alebo ten policajt bol bývalý hippie. Mikovi sa ale nesmie odoprieť zmysel pre humor, keď pripichol toho chalana o kuchynský dres, potom si dal na seba postelnú plachtu, okuliare na nos a takto nakráčal do izby, kde čakala sporo odená frajerka onoho čerstvo zabitého majiteľa obrovských okuliarov, čo mal Mike na nose. Tam som sa už fakt chytil za hlavu. Film má svoju atmosféru, to áno, nie je to najhoršie, vďaka neustále prítomnému magorovi, ktorý sa zrazu objaví a v mihu oka záhadne mizne to má aj svoj náboj, dej plynie celkom v pohode, ale veľký zázrak to nie je. Hmm, takže Carpenter urobil tú hudbu za 4 dni? Skôr by som povedal za 4 hodiny, ale OK. Je to vážne klasika, to beriem, ale že by to bol nejako extra kvalitne natočený film, tak s tým nesúhlasím. Mne sa osobne viac páčila od Carpentera Vec alebo Hmla. Fascinuje ma, že to má iba o pár percent nižšie hodnotenie ako Votrelec, ktorý bol natočený o rok neskôr a je, podľa mňa, nie o úroveň, ale minimálne o 2 úrovne vyššie. Rozmýšľal som, že dám 2 hviezdičky, ale akosi mi to nedalo a povedl som si, že dám za pravdu tomu, že tento film odštartoval kultovú sériu a akýsi vzorec, podľa čoho sa budú odvíjať mnohé hororové filmy. Tak dávam 3. () (méně) (více)

sibskyn

S Halloween mám stejný problém, jako skoro se všemi Slashery. Obsahuje partu mladých, nesympatických, nadržených a vylízaných lidí, na které se už jen měří velikost rakve. Podstatě jim tu smrt přejete, už od prvního okamžiku, co se objeví na plátně. A to mě vždycky hrálo na nervy. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)