Halloween

Halloween

• slovenský

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

Carpenterův hororový celovečerní debut, ze kterého se právem stala klasika. Tady jde vidět ta řemeslná režijní práce podtrhnutá výbornou kamerou. Parádní klavírní hudba, která se pro Halloween stala už charakteristická dotvářela atmosféru. Společně s napětím se tu však dostala pouze do nadprůměrných výšin. Jako slasher možná jeden z nejlepších ve svém žánru, mezi nejlepšími horory by své místo těžko hledal. [7/10] (Compass, Falcon) (Metrocolor /// Produkce: Debra Hill, Kool Lusby /// Scénář: John Carpenter, Debra Hill /// Kamera: Dean Cundey /// Hudba: John Carpenter) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](17.2.2010)

Carpenter-režisér se nezapře, režijně vymáčkl ze slaboučkého námětu co se dalo. Carpenter-scenárista maximálně zklamal. Je mi jasné, jak strašně převratně muselo tohle dílo působit v roce 1978, ale z dnešního pohledu je to téměř nesledovatelné. Atmosféra v podstatě neexistuje, místo napětí se dostaví smích... Ale významné místo v historii bych tomuto hororu rozhodně neupíral.(1.11.2010)

Tak konečně jsem se zakousl do dalšího hororové legendy. Po Freddym a Jasonovi jsem usoudil, že přišel čas na Michaela Myerse. A musím říct, že film mě opravdu nezklamal, právě naopak, myslím, že je to jeden z nejlepších (slasher) hororů, které jsem kdy viděl. Atmosféra, hudba, herecké výkony - vše na špičce. Nejvíce mě potěšil záběr, kdy Jamie Lee je v popředí, za ní nic, jen tma a najednou, pomaličku se začne objevovat bílá maska… Je zbytečné psát cokoliv k takové legendě, jakou Halloween nepochybně je. Takže, zkrátka a dobře, lahůdka. 100 %.(26.6.2013)

• H34D

Ač je úvod filmu velice slibný, z nepochopitelných důvodů po něm následuje přetažených 45 minut jakéhosi pokusu o budování napětí, kterému jsem ne a ne přijít na chuť. A nespravil to ani vývoj poté. Postavy se chovají opravdu dementně a mají strašně zpomalené pohyby. Opravdu nechápu tento způsob režie a vyloženě mě to irituje. Zkrátka nebudu to okecávat a hrát si na objektivitu, Carpenterovi a speciálně žánru slasherového filmu jsem vůbec nepřišel na chuť. 4/10(12.4.2009)

Mno... když budu brát Halloween jako kultovní záležitost slasher filmů a přimhouřím své krátkozraké oči nad dvacetiletou J. L. Curtisovou v roli teenagera, což nesnesitelně bilo do očí a pozapomenu, že několikeré zmrtvýchvstání Myerse vyvolalo na mé tváři solidní ironický škleb, pak jsem ochotna dát 3 hvězdy.(13.3.2007)

• - Žádné z filmových studií nemělo zájem o distribuci filmu, proto se výkonný producent Irwin Yablans rozhodl použít svoji vlastní společnost Compass International. (HellFire)

• - Filmový debut Jamie Lee Curtis. (HellFire)

• - Poté, co Michael Myers (Tony Moran) vejde do domu, bere v kuchyni nůž do pravé ruky. Když však poté vystupuje po schodech nahoru, bere masku ze země opět do pravé ruky. (fiLLthe3DD)