Halloween

John Carpenter's Halloween

• slovenský

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

Parádička. Klasický oldschool horror, ktorý ponúka všetko, čo má správny horror mať. Takto sa začal kult, ktorý pokračuje dodnes. Škoda, že jeho ďalšie pokračovania a iné slasherové filmy, ktoré sa ním výrazne inšpirovali už len málokedy dokážu nadviazať na kvalitu tohto snímku. Neskutočná atmosféra, ktorá vcucne diváka do deja už počas úvodnej scény. Účelne statická kamera je až znepokojivo majstrovsky využitá, perfektné nasvietenie a hudobný doporvod natoľko zatriasli mojimi nervami, že som si obžul skoro všetky nechty a už počas úvodných tituliek som sa schovával pod perinu. Keby niekto pustil ústredný hudobný motív v rádiu počas, tak by som za jazdy asi strhol auto do garátu. 90%.(14.2.2010)

• brit84

Poněkud těžce vyčpělý sedmdesátkový horor. Předpokládám, že většina hodnocení je udělena na základě dojmů z dětství, jinak mě to hlava nebere. Některé scény působí až parodicky. Michael musí být duch, jen to vysvětluje jeho rychlé přemísťování, obrovskou sílu (kterou čuměním do zdi v léčebně získat fakt nemohl) a nezranitelnost.(3.6.2011)

Úvodní Halloween nemá to, čímž se následně a zpětně popisuje celá série. Úvodní Carpenterův Halloween je hlavně kvalitním nastartováním příběhu, který mám problém pojmenovat slasherem. On totiž seznamuje s hlavními aktéry, plyne pomalu a má na své jméno nízký počet mordů. Povrchnímu individuu tohle jistojistě pokurví den, když von se tak těšil na slasher nejslasherovatější, no je třeba vědět, jak se věci mají. Každému takovému, kdo by si náhodou myslel, že je tento díl nejakým revoluční spektáklem v subžánru slasher doporučuju, aby projekci spojil s dílem druhým, který na první bezprostředně navazuje a spolu dohromady mnohem lépe obstávají v označení slasher. Já mám velice rád i tento úvodní díl, protože Carpenter mě fascinuje svou pomalou kamerou se záběry na části lidského těla, které vzbuzují velkou dávku neurčitosti, a k výbornou vlastnoruční hudbou. Oproti marastu, který přijde, není radno úvodní Halloween podceňovat. Klasika!(13.1.2014)

Veľké množstvo divákov chváli hororové klasiky len z úcty k ich povesti a z dôvodu akéhosi položenia základov pre ďalšie filmy tohto pekelne strašidelného žánru. Avšak skladanie klobúku pred Halloweenom je maximálne opodstatnená reakcia. V dobe (1970-1980), keď vás v kinosále vystrašili aj letiace havrany musel byť Mike Myers skutočným postrachom aj pre tých najodvážnejších jedincov. Je to už síce tridsaťdva rokov, no ja sám som si jednoducho nemohol pomôcť pri pauzovaní určitých častí, práve kvôli stále stúpajúcej atmosfére a prudkému buchotu môjho bojazlivého srdiečka. Neustále len čakám, čakám a čakám, v ktorom rohu sa opäť objaví vrahova maska. P.S. Spoiler: Prijmite všetky možné ospravedlnenia, ale za tú nesmrteľnosť prišla silná potreba na strhnutie jednej hviezdy.(23.10.2010)

• Pepinec

Asi nejsem ten správný klasik. Asi potřebuju u zrodu klasiky být přímo a živě, aby se pro mě nějaká klasika vůbec utvořila. Asi neumím razítkovat něco slovem klasika proto, protože to tak dělají ostatní. Asi nejsem fundovaný kritický profík, abych znal vývoj hororového žánru jako vývoj vztahu s moji holkou. Asi jsem jen obyčejný konzumní uživatel ČSFD, který se zmůže jen na těchhle šest řádků a dvě hvězdičky. Asi by se našel někdo, pro koho by to byla voda na mlýn. Asi mě to ale vůbec nezajímá, pane Procházko. To bylo sedmkrát asi a teď jedno určitě: se třemi pěknými kočkami se v Halloweenské noci určitě dají dělat o dost příjemnější věci, než jaké předváděl Majkl.(5.11.2016)

• - Postava Michaela Myerse měla mít původně na obličeji masku klauna. (masw)

• - V roce 2006 byl vybrán k uchování v United States National Film Registry by the Library of Congress jako kulturně, historicky a esteticky významný film. (Chatterer)

• - Donald Pleasence se přiznal Johnu Carpenterovi, že nabídku na roli přijal hlavně kvůli své dceři, která miluje Carpenterův film Přepadení 13. okrsku. (HellFire)