• Česko

The Babysitter Murders

(pracovní název)

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

Přelom mezi horory. Výborná hudba, děsivý vrah ještě s děsivější maskou, hororový vyvražďovací scénář a výborná Carpenterova režie s temnou stránkou kulis. Klasika - ORIGINÁL ve svém žánru. PŮSOBIVÝ soundtrack, který by si neměli pouštět lidi s psychickými problémy. Jeden z nejlepších hororů 70. let (možná i všech dob).(12.9.2011)

Halloween a Friday the 13th. Obe série som vo svojej dobe sledoval, bohužiaľ v oboch prípadoch mi ich prvé časti ušli a predsa len Jason mi viac prirástol k srdcu. Dnes mám zhliadnuté obe jedničky a musím uznať že Halloween dopadol oveľa lepšie. Carpenter bol proste kráľ nízkorozpočtoviek kde atmosféra tečie potokom a sám vedel aká hudba sa mu tam najviac hodí. Song je kult, film je kult, Michael Myers je kult, Jamie Lee Curtis sa stala kráľovnou hororu a nezničiteľnosť vraha je definovaná. Škoda toho priemerného scenára, ale je to béčko takže čo? „Idem pre pivo. Hneď som späť. A neobliekaj sa!“ Proste klasika.(8.12.2006)

Mno... když budu brát Halloween jako kultovní záležitost slasher filmů a přimhouřím své krátkozraké oči nad dvacetiletou J. L. Curtisovou v roli teenagera, což nesnesitelně bilo do očí a pozapomenu, že několikeré zmrtvýchvstání Myerse vyvolalo na mé tváři solidní ironický škleb, pak jsem ochotna dát 3 hvězdy.(13.3.2007)

• Gilmour93

Tatínek všech slasherů, kterého spousta dítek přerostlo.. Vyjma úvodního point-of-view mordu a bizarní scény „Duch Bob ve dveřích“ mě eskapády Terminátora z léčebny nechaly chladným. Cáklý Michael má po dvou třetinách filmu na kontě více němých tváří, než sexuchtivých teenagerů a tolik opěvovaná atmosféra to má šanci utáhnout snad jedině v rauši nostalgie. Navíc, činnost místní policie, která snad ani nechce na třech hektarech najít nebezpečného pacienta či kradené auto, dala vzpomenout na profesionalitu týmu kolem šerifa Clancy Wigguma.. Po kolikáté už je Carpenterův film těžký cukrovkář, kterého zachraňuje sám autor inzulínem hudby? Přeceňovaná legenda dávno po expiraci..(15.5.2013)

• choze

HALLOWEEN mě neoslovil už v pubertě, kdy jsem hltal jeden slasher za druhým (a paradoxně zbožňoval sérii PÁTEK TŘINÁCTÉHO, inspirovanou úspěchem HALLOWEENU) a nejinak je tomu i po letech, ačkoli Carpentera řadím k mým nejoblíbenějším režisérům. Ano, hudba je tu geniální a zejména díky ní to má atmosféru. Ale to je vše. To, jak během první půlky kamkoli se Laurie podívá stojí Myers, je až legrační, stejně jako Loomisovy démonizující hlášky. A když se v druhé půlce konečně začne vraždit, vraždy jsou značně nenápadité. Pár pěkných strašidelných momentů tu sice je (útěk z nemocnice, šatník, otevřený konec), ale dohromady rozhodně žádný zázrak.(26.11.2006)

• - Prostřední jméno Michaela Myerse je Audrey. (HellFire)

• - Dům, kde Laurie (Jamie Lee Curtis) hlídá Tommyho (Brian Andrews), se nachází na 1530 Orange Grove Avenue v Hollywoodu. Dům Annie (Nancy Kyes) je přímo naproti přes ulici na adrese 1537 Orange Grove Avenue. Dům Laurie Strode se pak nachází na ulici 1112 Oxley St v Jižní Pasadeně. Dům Michaela Myerse (Tony Moran) od dob natáčení změnil majitele a byl přemístěn ze své původní lokace na rohu ulice 707 Meridian Avenue na ulici 1000 Mission St v Jižní Pasadeně. V roce 2012 bylo v případě zastižení majitele možné uskutečnit prohlídku domu uvnitř. Základní škola, do které chodí Tommy (Brian Andrews), prošla po čase různými rekonstrukcemi, ale místo, kde Tommy opouští školu a setkává se s Michaelem Myersem (Will Sandin), je stále rozpoznatelné. Škola se jmenuje Garfield Elementary a nachází se v čtvrti Alhambra v Los Angeles. Scéna, kdy Michael Myers (Tony Moran) sleduje dívky jedoucí v autě, byla natočena na ulici North Hidalgo Avenue mezi East McLean Street a East Alhambra Road ve čtvrti Alhambra v Los Angeles. Střední škola, kterou navštěvuje Laurie (Jamie Lee Curtis), je South Pasadena High School na Fremont Avenue v Jižní Pasadeně. Obchod, kde se Annie (Nancy Kyes) a Laurie v autě setkávají s otcem Annie, místním sheriffem, se nachází na 987 Mission Street v Jižní Pasadeně. Dům Michaela Myerse je hned vedle přes ulici. Hřbitov v Haddonfieldu, kde Loomis (Donald Pleasence) a sheriff nacházejí vykopaný hrob, je Sierra Madre Pioneer Cemetery ve čtvrti Sierra Madre v Los Angeles. Úvodní scéna se záběrem na Haddonfield byla natočena na křižovatce Oxley Street a Montrose Avenue v Jižní Pasadeně. Dívky, které se vrací ze školy, jdou po ulici Montrose Avenue. Dům Lyndy (P.J. Soles) je tedy na 1029 Montrose Avenue a keř, za kterým se schovává Michael Myers (Tony Moran), je kousek dál po ulici na 1019 Montrose Avenue, jak je tomu ve filmu. Ben Tramor, který byl omylem považován za Michaela Myerse, je viděn krátce před jeho smrtí z auta, které stojí na 1002 Magnolia Street, chodící v masce po ulici Meridian Avenue v Jižní Pasadeně. Ulice, po které jde Laurie (Jamie Lee Curtis) a Annie (Nancy Kyes), zatímco je Michael Myers sleduje v autě , byla natočena na Highland Street v Jižní Pasadeně. (jurasino)

• - Názvom a propagačným plagátom sa film viaže k 31. októbru, ale v skutočnosti sa natáčalo v jarnej Kalifornii. Aby štáb vytvoril dojem jesene, namaľoval kvantum papierových listov a rozhadzoval ich po slnečných uliciach. (Han-cock)