Halloween

John Carpenter's Halloween

• slovenský

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

Takhle se dělají dobrý horory. Není to ani moc krvák, ale napětí film má na rozdávání. Přitom je to takové...skoro až minimalistické. A to i po scénáristické stránce. Rozhodně se tu nedočkáte nějakých zápletek. Michael prostě všechny vyvražďuje a jako hororová postava se Michael Myers Carpenterovi povedl.(15.10.2006)

• Pepinec

Asi nejsem ten správný klasik. Asi potřebuju u zrodu klasiky být přímo a živě, aby se pro mě nějaká klasika vůbec utvořila. Asi neumím razítkovat něco slovem klasika proto, protože to tak dělají ostatní. Asi nejsem fundovaný kritický profík, abych znal vývoj hororového žánru jako vývoj vztahu s moji holkou. Asi jsem jen obyčejný konzumní uživatel ČSFD, který se zmůže jen na těchhle šest řádků a dvě hvězdičky. Asi by se našel někdo, pro koho by to byla voda na mlýn. Asi mě to ale vůbec nezajímá, pane Procházko. To bylo sedmkrát asi a teď jedno určitě: se třemi pěknými kočkami se v Halloweenské noci určitě dají dělat o dost příjemnější věci, než jaké předváděl Majkl.(5.11.2016)

Napínavý v každém okamžiku a přitom s minimálními náklady. Stačí jedna ulice utopená ve tmě, strašidelné datum, nečitelná postava, výrazný hudební motiv a zručný režisér. Výborné lekačky zavání skatolem, děj diváka vcucne jako černá díra, je to zkrátka parádní a kultovní horor, který navíc obsahuje odkaz na Carpenterův další slavný majstrštyk... 325 tisíc dolarů(rozpočet)/47 miliónů dolarů(výdělek v USA)(9.2.2008)

Nejlegendárnější shlasher a praotec žánru. Jsou zde zastoupeny všechny povinné prvky. Pomalu se plížíčí zabiják, zakopávající oběti a odhalené dívky. John Carpenter kladl důraz spíše na atmosféru a tak se první vraždy dočkáme, kromě úvodu, až po hodině. Pro Jamie Lee Curtis jistě přelomový film, pro Johna Carpentera jeden z mnoha vydařených, kterými nás ve své filmografii oblažil. Výsledek Myersova řádění: sestra v úvodu, pak jeden pohozený v příkopě a na závěr 2 dívky a 1 chlapec. 80%(5.10.2013)

• Djkoma

Klasika, ale slabší než Věc, o dost. Což mě přivádí na otázku, jak je možné vidět v televizi na kterou se Jamiee L. Curtis dívá, film The Thing (je to začátek původní verze, ne remaku, který si John za pár let natočil:)). Legenda, která mě minula obloukem, možná tomu pomohl křik, možná něco jiného, ale přesto asi nikdy nepochopím, co na tom všichni vidí. Jamie Lee Curtis mě asi ve svém nízkém věku nedokáže pořádně zaujmout...(20.6.2004)

• - Podle tohoto filmu se údajně pojmenovala i slavná skupina Helloween, pouze se změnou jednoho písmena. (Maty.tekk)

• - Film byl Entertainment Weekly nazván pátým nejstrašidelnějším filmem všech dob. (masw)

• - Filmový debut Jamie Lee Curtis. (HellFire)