• Česko

The Babysitter Murders

(pracovní název)

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

Kultovní klasika, která v podstatě založila nový žánr horroru - slasher. Carpenter zřejmě úmyslně nevsadill na vlnu brutality a věděl proč... Vsadil raději na strach, všudypřítomné obavy z neznámého, podivného, vyšinutého a nebezpečného ... Michael Myers se stal kultovní horrorovou postavou a osobně ho mám ze všech postav nejraději ... Je skutečnější, realističtější a chladnější než Freddy s Jasonem ... přitom od běžného "strejdy" má hodně daleko ... První díl je pefektně zvládnutý po filmové stránce, úžasná kamera, perfektní atmosféra, dokonalý hudební motiv ... Výborné a povedené dílo, které díky střízlivosti v oblasti gorescén nezapadlo na "videonasties" seznam a tím nemohlo být opomenuto ... a stalo se kultem a vzorem pro desítky a desítky dalších slasherů ... Jejichž kvalita z dnešního hlediska je již velmi problematická .... Bohužel, Halloween jednička byl úžasný, ale na mnoho let doslova pohřbil horrorový žánr, který se začal ubírat tímto směrem v nepříliš kvalitních pokračováních a napodobeninách (další díly Halloweenu, Pátky 13tého, Noční můry, Vřískoty atd.), kde se čistá hrůza a syrovost 70. let naprosto vytratila v parodii sebe sama ...(31.1.2008)

Prvý a s HALLOWEENOM: H20 (1998) aj najlepší HALLOWEEN. V Amerike je 31. október, večer pred slovenským Sviatkom Všetkých svätých. Nervózna opatrovateľka detí, nevinná stredoškoláčka Laurie Strodeová, je znepokojená tajomným tieňom mužskej postavy, ktorý ju sledujúce naprieč jesennými ulicami sychravého mestečka Haddonfield. Niečo sa chystá a bude z toho dlhý deň a ešte dlhšia noc, mrazivá nielen kvôli teplotám, blížiacim sa k nule. Stará skupina klasikov (Carpenter, Hillová, Pleasence, Akkad, Curtisová) v plnej poľnej alebo Založili sme slasher (hoci za zakladateľa bývajú pokladané skôr o čosi staršie ČIERNE VIANOCE). Znepokojivé a tiesnivé.(7.2.2006)

• Gilmour93

Tatínek všech slasherů, kterého spousta dítek přerostlo.. Vyjma úvodního point-of-view mordu a bizarní scény „Duch Bob ve dveřích“ mě eskapády Terminátora z léčebny nechaly chladným. Cáklý Michael má po dvou třetinách filmu na kontě více němých tváří, než sexuchtivých teenagerů a tolik opěvovaná atmosféra to má šanci utáhnout snad jedině v rauši nostalgie. Navíc, činnost místní policie, která snad ani nechce na třech hektarech najít nebezpečného pacienta či kradené auto, dala vzpomenout na profesionalitu týmu kolem šerifa Clancy Wigguma.. Po kolikáté už je Carpenterův film těžký cukrovkář, kterého zachraňuje sám autor inzulínem hudby? Přeceňovaná legenda dávno po expiraci..(15.5.2013)

Asi nejsem ten správný klasik. Asi potřebuju u zrodu klasiky být přímo a živě, aby se pro mě nějaká klasika vůbec utvořila. Asi neumím razítkovat něco slovem klasika proto, protože to tak dělají ostatní. Asi nejsem fundovaný kritický profík, abych znal vývoj hororového žánru jako vývoj vztahu s moji holkou. Asi jsem jen obyčejný konzumní uživatel ČSFD, který se zmůže jen na těchhle šest řádků a dvě hvězdičky. Asi by se našel někdo, pro koho by to byla voda na mlýn. Asi mě to ale vůbec nezajímá, pane Procházko. To bylo sedmkrát asi a teď jedno určitě: se třemi pěknými kočkami se v Halloweenské noci určitě dají dělat o dost příjemnější věci, než jaké předváděl Majkl. /// V kine to melo trichu jinou atmosferu, zvlast pri vedomi, ze za par noci mi pod okny bude mozna behat Majkl opravdickej. Jeste par projekci a treba vam zacnu rozumet. (Vancouver, Kanada)(5.11.2016)

V roku 1978 natočil americký režisér John Carpenter filmový slasher "Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých" a zrodila sa legenda. Veľká, kultová, horrorová ikona - Michael Myers. Psychopatický zabiják v bielej maske, v čiernom mundúre a s dlhým kuchynským nožom v ruke. Sériový vrah ktorý nepozná zľutovanie. Vraždiace monštrum, čo nemá žiadne city. Už ako adolescent zabije svoju staršiu sestru. Za to je izolovaný v psychiatrickej liečebni. Ako dospelému sa mu odtiaľ podarí újsť. Zamieri rovno do svojho rodného mesta Haddonfield. Tam stále žije jeho mladšia sestra Laurie. Michael Audrey Myers ju chce zabiť. ****(1.1.2016)

• - Panenka, ležící na prádelníku v pokoji Laurie (Jamie Lee Curtis), je stejným typem panenky jako reálná Annabelle, která je dosud vystavena v muzeu manželů Eda a Lorraine Warrenových. Tento typ panenek se vyráběl v 60. a 70. letech 20. století. (Hallam)

• - Pôvodné návrhy pre masku Michaela Myersa boli masky karikatúry tváre bývalého prezidenta Spojených štátov Richarda Nixona, Spocka zo Star Treku a kapitána Kirka zo Star TrekuTommy Lee Wallace nakoniec vybral masku kapitána Kirka, ktorej zväčšil očné otvory, upravil vlasy a masku nafarbil bielou farbou. Výsledok je finálna podoba masky, ktorá bola použitá v prvej a druhej časti série. (Stefan Deryck)

• - Poté, co Michael Myers (Tony Moran) vejde do domu, bere v kuchyni nůž do pravé ruky. Když však poté vystupuje po schodech nahoru, bere masku ze země opět do pravé ruky. (fiLLthe3DD)