• Česko

The Babysitter Murders

(pracovní název)

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

I když už měl v roce 1978 John Carpenter za sebou pár zdařilých snímků (např. Temnou hvězdu a 13. okrsek), byl to právě Halloween, který ho proslavil po celém světě. Jednoduchý příběh, naplněný perfektní hororovou atmosférou a několika žánrovými klišé (byla to tenkrát vlastně klišé?), doslova rozpoutal diváckou mánii a dal vzniknout několika pokračováním kolísavé úrovně. Původní snímek však patří k filmové klasice a vystřelil do první ligy ještě jednu budoucí hvězdu - ječící královnu Jamie Lee Curtis.(2.9.2013)

Carpenter-režisér se nezapře, režijně vymáčkl ze slaboučkého námětu co se dalo. Carpenter-scenárista maximálně zklamal. Je mi jasné, jak strašně převratně muselo tohle dílo působit v roce 1978, ale z dnešního pohledu je to téměř nesledovatelné. Atmosféra v podstatě neexistuje, místo napětí se dostaví smích... Ale významné místo v historii bych tomuto hororu rozhodně neupíral.(1.11.2010)

Neupírám Halloweenu legendárnost, ale léty určitě vyčpěl. Asi jsem prošvihl ten správný věk, kdy se mají tyhle filmy sledovat (dřív jsem se fakt nebál rád), ale mám zkrátka více v lásce psychologičtější strašení. Chybělo mi vysvětlení vzniku toho zla, téměř půlka filmu, kdy Michael jen pozoruje a vyčkává, je nudná skoro k nepřežití. Občas se najde nějaký zajímavý dialog ("Víte, co je to Haddonfield, doktore?"), ale z celku mi nadprůměrná připadá fakt jen ta hudba.(9.11.2015)

Po vsetkych tych plagiatoch, pokracovaniach a neviem akych remakoch som si konecne pozrel original, slavny Carpenterov Halloween. A som prekvapeny. Prekvapeny, ze som videl vsetky tie sceny, ktore boli neskor nespocetne krat pouzite v inych filmoch, avsak nikde nefunguju tak skvelo ako v tomto. Carpenter proste vie. Vie vyvolat napatie, vie vystrasit, vie navodit atmosferu. Velmi sikovna kamera snima tak rafinovane, ze som mal vela krat nutkanie "nakuknut" sa za roh, ci sa tam neskriva sialeny Myers. Ocami som prehladaval kazdy tien, kazde tmave miesto na obrazovke, ci tam nezazriem bielu masku a zakazdym, ked osamela osoba vosla do prazdnej miestnosti som priam trpol, kedy uz Myers konecne vyblafne. A to "Vaderovske" fucanie je fakt na nervy :) A samozrejme nemozem zabudnut na fantasticku hudbu, ktora je jednym z hlavnych dovodov, pre co su Carpetnterove filmy take ake su, Pre mna tento film nie ani tak zakladatlom noveho subzanru, ale hlavne masterpiece z dielne pana Johna Carpenteraa. (jedina vec co ma stvala - preco si do prcic nikto v tych tmavych miestnostiach nezasvieti ?:)) (9/10)(9.10.2007)

Napínavý v každém okamžiku a přitom s minimálními náklady. Stačí jedna ulice utopená ve tmě, strašidelné datum, nečitelná postava, výrazný hudební motiv a zručný režisér. Výborné lekačky zavání skatolem, děj diváka vcucne jako černá díra, je to zkrátka parádní a kultovní horor, který navíc obsahuje odkaz na Carpenterův další slavný majstrštyk... 325 tisíc dolarů(rozpočet)/47 miliónů dolarů(výdělek v USA)(9.2.2008)

• - Dům, kde Laurie (Jamie Lee Curtis) hlídá Tommyho (Brian Andrews), se nachází na 1530 Orange Grove Avenue v Hollywoodu. Dům Annie (Nancy Kyes) je přímo naproti přes ulici na adrese 1537 Orange Grove Avenue. Dům Laurie Strode se pak nachází na ulici 1112 Oxley St v Jižní Pasadeně. Dům Michaela Myerse (Tony Moran) od dob natáčení změnil majitele a byl přemístěn ze své původní lokace na rohu ulice 707 Meridian Avenue na ulici 1000 Mission St v Jižní Pasadeně. V roce 2012 bylo v případě zastižení majitele možné uskutečnit prohlídku domu uvnitř. Základní škola, do které chodí Tommy (Brian Andrews), prošla po čase různými rekonstrukcemi, ale místo, kde Tommy opouští školu a setkává se s Michaelem Myersem (Will Sandin), je stále rozpoznatelné. Škola se jmenuje Garfield Elementary a nachází se v čtvrti Alhambra v Los Angeles. Scéna, kdy Michael Myers (Tony Moran) sleduje dívky jedoucí v autě, byla natočena na ulici North Hidalgo Avenue mezi East McLean Street a East Alhambra Road ve čtvrti Alhambra v Los Angeles. Střední škola, kterou navštěvuje Laurie (Jamie Lee Curtis), je South Pasadena High School na Fremont Avenue v Jižní Pasadeně. Obchod, kde se Annie (Nancy Kyes) a Laurie v autě setkávají s otcem Annie, místním sheriffem, se nachází na 987 Mission Street v Jižní Pasadeně. Dům Michaela Myerse je hned vedle přes ulici. Hřbitov v Haddonfieldu, kde Loomis (Donald Pleasence) a sheriff nacházejí vykopaný hrob, je Sierra Madre Pioneer Cemetery ve čtvrti Sierra Madre v Los Angeles. Úvodní scéna se záběrem na Haddonfield byla natočena na křižovatce Oxley Street a Montrose Avenue v Jižní Pasadeně. Dívky, které se vrací ze školy, jdou po ulici Montrose Avenue. Dům Lyndy (P.J. Soles) je tedy na 1029 Montrose Avenue a keř, za kterým se schovává Michael Myers (Tony Moran), je kousek dál po ulici na 1019 Montrose Avenue, jak je tomu ve filmu. Ben Tramor, který byl omylem považován za Michaela Myerse, je viděn krátce před jeho smrtí z auta, které stojí na 1002 Magnolia Street, chodící v masce po ulici Meridian Avenue v Jižní Pasadeně. Ulice, po které jde Laurie (Jamie Lee Curtis) a Annie (Nancy Kyes), zatímco je Michael Myers sleduje v autě , byla natočena na Highland Street v Jižní Pasadeně. (jurasino)

• - V pokoji Laurie (Jamie Lee Curtis) leží stejná loutka, jakou u sebe Laurie má ve filmu Halloween: Zmrtvýchvstání (2002). (JasonIX)

• - Pôvodne mal mať Dr. Loomis (Donald Pleasence) telefonát s manželkou. Nakoniec sa tak nestalo, pretože si Donald myslel, že by jeho postava nemala mať rodinu ani minulosť. (WalterIK7)