Halloween

John Carpenter's Halloween

• slovenský

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

Prvý a s HALLOWEENOM: H20 (1998) aj najlepší HALLOWEEN. V Amerike je 31. október, večer pred slovenským Sviatkom Všetkých svätých. Nervózna opatrovateľka detí, nevinná stredoškoláčka Laurie Strodeová, je znepokojená tajomným tieňom mužskej postavy, ktorý ju sledujúce naprieč jesennými ulicami sychravého mestečka Haddonfield. Niečo sa chystá a bude z toho dlhý deň a ešte dlhšia noc, mrazivá nielen kvôli teplotám, blížiacim sa k nule. Stará skupina klasikov (Carpenter, Hillová, Pleasence, Akkad, Curtisová) v plnej poľnej alebo Založili sme slasher (hoci za zakladateľa bývajú pokladané skôr o čosi staršie ČIERNE VIANOCE). Znepokojivé a tiesnivé.(7.2.2006)

Halloween, aneb za málo peněz hodně muziky. Carpenter pokládá koleje, na kterých budou dalších několik dlouhých let všechny podobné horory jezdit. Takže nám představuje všechny ty hloupé a nesmyslné charaktery a situace: nesmrtelný zabiják (no nee, několik ran nožem, několik výstřelů, kdepak, nic nepomůže...vraha zabijí jen další a další filmová pokračování), bezbranná dívka, která se však zvláštním způsobem ubrání vraždícímu maniakovi, atd. atd. Na druhou stranu atmosféra brnkala na nervy, zvuk dechu odrážejícího se od masky byl strašidelný a klidu nepřidala ani Carpenterova hudba (která ale na samostatný poslech nemá šanci). Jeden z nejvýdělečnějších filmů, svým způsobem průlom, ale jinak průměrný snímek plný nelogičností a násilně poslepovaného děje. Dal bych vyšší hodnocení, ale nesnáším nesmrtelné zabijáky (trochu logiky na úkor magičnosti by neškodilo)...(28.8.2008)

Večná a nazabudnuteľná klasika. Lenže zatiaľ čo niektoré filmy zostávajú nadčasované aj po toľkých rokoch, niektoré stárnu rýchlejšie, ako si chcú niektorí pripustiť. Horor je žáner asi najviac zasiahnutý zubom času a nároky na strašenie sa za tú dobu stihli poriadne navýšiť. Spolu s druhým dielom stále uspokojivý zážitok s kultovým hudobným motívom ale najlepší horor? Ale no ták, aj taká Vec je dnes omnoho pôsobivejšia.(6.4.2007)

• gudaulin

Kultovní horor, který mě přes slušnou režii Johna Carpentera nikdy nedokázal nadchnout jednoduše proto, že tématicky mě vyvražďovačky tohoto ražení naprosto míjí. Jen v málo subžánrech se najde tolik klišé a hloupostí jako tady. V téhle oblasti mě zaujal snad jen Vřískot 1 a 2 pro svůj ironický nadhled. Na druhou stranu, když už vyvražďovačka, tak v Carpenterově pojetí. Jeho následovníci často svůj vzor jenom vykrádali. Celkový dojem: 45 %(21.1.2009)

• EvilPhoEniX

Seriously? Chápu, že tohle byl první slasher, který ovlivnil mnoho dnešních slasherů, ale jen proto, že Halloween je první svého druhu si nezaslouží tak vysoké hodnocení. Ve filmu není žádná záhada, žádné děsivé či lekavé scény, vraždy jsou podivné, bez napětí a bez snahy šokovat ještě k tomu ukázané letmým pohledem a chybí i KREV! Michal Myers nemá žádný důvod k zabíjení postav, vždy se objeví a zemře a přijde zpátky k životu. Úsměvná a nepřesvědčivá fraška. Tohle je druh filmu, kde si můžu zajít do mikrovlnky pro hotový popcorn a o nic nepříjdu. Každý kdo shledává film strašidelným, musí žít velice bezstarostný život.(6.10.2013)

• - Podle tohoto filmu se údajně pojmenovala i slavná skupina Helloween, pouze se změnou jednoho písmena. (Maty.tekk)

• - Carpenter obsadil P. J. Soles do role Lyndy poté, co ji viděl ve filmu Carrie. (HellFire)

• - Kvůli nízkému rozpočtu použili tvůrci tu nejlevnější masku, kterou v prodejně našli – masku kapitána Kirka (William Shatner), který vystupuje ve Star Treku (od r. 1966), jíž nasprejovali na bílo, odstranili vlasy a zvětšili díry pro oči. (HellFire)