• Česko

The Babysitter Murders

(pracovní název)

Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých

Horor / Thriller

USA, 1978, 91 min (SE: 101 min)

• sud

Kdybych viděl Halloween před lety a v mladším věku, možná bych hodnotil jinak. Dnes bohužel konstatuji, že na něm krom hudby a atmosféry bohužel nefunguje snad nic. Schematismus a béčkový feeling bych odpustil, jenomže lekačky jsou slabé a předvídatelné, žádná z postav mě nepřesvědčila abych si ji oblíbil, postava Donalda Pleasence je absolutně nevyužita a navzdory úsporné stopáži film nudí. S gore scénami je to navíc dost vlažné a jediná scéna, která mi výrazněji uvízla v paměti, je Michaelovo přepadení auta. 40%.(27.12.2016)

John Carpenter, v podstate otec vyvražďovačiek, nie len položil základy slasheru, ale stvoril aj kultovú postavu menom Michael Myers. Halloween ma až prekvapivo dobru atmosféru. Carpenter dokáže držať diváka v napätí, ťažko odhadnúť kedy a kde príde vrah na scénu a nezabudnuteľná hudba (ktorá nie jednému divákovi brnká ešte v hlave) pekne dokresľuje nervóznu atmosféru. Nie je to vyložene krvák, ale skôr kvalitne natočený Thriller, keď sa obzrieme na rok výroby. Na záver jedna zaujímavosť. Keď deti v telke pozerajú film, ide o horor The Thing, ktorý o štyri roky neskôr Carpenter zremakoval. 80% - 4*(19.7.2018)

Po vsetkych tych plagiatoch, pokracovaniach a neviem akych remakoch som si konecne pozrel original, slavny Carpenterov Halloween. A som prekvapeny. Prekvapeny, ze som videl vsetky tie sceny, ktore boli neskor nespocetne krat pouzite v inych filmoch, avsak nikde nefunguju tak skvelo ako v tomto. Carpenter proste vie. Vie vyvolat napatie, vie vystrasit, vie navodit atmosferu. Velmi sikovna kamera snima tak rafinovane, ze som mal vela krat nutkanie "nakuknut" sa za roh, ci sa tam neskriva sialeny Myers. Ocami som prehladaval kazdy tien, kazde tmave miesto na obrazovke, ci tam nezazriem bielu masku a zakazdym, ked osamela osoba vosla do prazdnej miestnosti som priam trpol, kedy uz Myers konecne vyblafne. A to "Vaderovske" fucanie je fakt na nervy :) A samozrejme nemozem zabudnut na fantasticku hudbu, ktora je jednym z hlavnych dovodov, pre co su Carpetnterove filmy take ake su, Pre mna tento film nie ani tak zakladatlom noveho subzanru, ale hlavne masterpiece z dielne pana Johna Carpenteraa. (jedina vec co ma stvala - preco si do prcic nikto v tych tmavych miestnostiach nezasvieti ?:)) (9/10)(9.10.2007)

Bravurně natočený minimalistický horor s neodmyslitelným hudebním motivem - atmosféra přicházejícího zla je skvěle vylíčená, kamera je jedním slovem úžasná. Přemýšlel jsem, s kterou jinou vyvražďovačkou se dá originální Halloween co do filmových kvalit srovnávat, ale nic mě nenapadá... Vedle The Thing nejlepší Carpenterova práce.(25.3.2006)

Mrazivá atmosféra, maniak v maske a najstrašidelnejšia hudba v dejinách kinematografie. Zrod slasheru a zároveň jeden z vrcholov žánru. Mal som trinásť a toto bol prvý horor, ktorý som videl. Po dopozeraní som si povedal, že je to úžasný film, ale že už ho nikdy nechcem vidieť. Do roka som ho videl ešte šesť krát. PS: môj rebríček ságy: H1, H20, H4, H6, H3, H2, H8, H5(17.8.2005)

• - V roce 2006 byl vybrán k uchování v United States National Film Registry by the Library of Congress jako kulturně, historicky a esteticky významný film. (Chatterer)

• - Jamie Lee Curtis si odniesla zárobok 8 000 amerických dolárov a Donald Pleasence 20 000 amerických dolárov. (WalterIK7)

• - Pôvodne mal mať Dr. Loomis (Donald Pleasence) telefonát s manželkou. Nakoniec sa tak nestalo, pretože si Donald myslel, že by jeho postava nemala mať rodinu ani minulosť. (WalterIK7)