Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Ollie235

Klasický slasher, který poměrně dobře zvládá budovat napínavou atmosféru. S tempem to bohužel už taková sláva není. Začátek nabízí poměrně dost děje a ani trochu nenudí, pak ale přichází poněkud slabší pasáže, kdy se kromě přehlídky podprůměrných hereckých výkonů neděje vůbec nic. Myers se ale naštěstí objevuje docela často a většinou na nudnější pasáže dává zapomenout. Nějvětší výhradu tak mám nakonec k nepříliš povedenému konci a otravné, dokola se opakující hudby. I tak ale Halloween řadím k silně nadprůměrným hororům. ()

lukasd

Hororová klasika, která přivádí na scénu jednoho z nejlepších zabijáků všech dob. Carpenter je velmi zručný režisér - dokáže budovat takřka nesnesitelné napětí pomocí pečlivého snímání, vynikající hudby a poměrně povedených lekaček. ()

Marius_ss

Dá sa povedať že sa stotožňujem s Tosimovim komentárom. Až na to že som sa trochu menej nudil. Na **** to dvíhla úvodná scéna, ktorá bola fakt niečo. ()

bobstock

´´Mami, mami venku chodí černý muž, viděl jsem ho. To je nesmysl a ještě jednou, tak vypnu televizi a půjdeš spát.´´Před produkcí nového a jak vidím i kladně hodnoceného Halloweenu po 40letech jsem byl, já ostuda, nucen doplnit vzdělání a rozhodně jsem to měl udělat mnohem dříve, tím myslím asi do šesté třídy základní školy. Léta a filmový postup udělují slavné psycho dušičkové prvotině pana Carpentera komediálně laciný nádech. V podstatě jsem se místo strachu a napětí těšil, kdo první a jak přijde o život. Uměle zahraná smrt v autě, připíchnutí 80kilového hezouna jedním nožem na dveře, nikde žádná krev. Vrah pendluje mezi dvěma domy a doktor v baloňáku vtipně odhání odvážné koledníky od domu maskovaného darebáka. Celým filmem mě provází prázdnota, protože až na pár dětí a jednoho zoufalého policajta k ničemu, nikdo nikde ve městě nežije. Samozřejmě se omlouvám fandům a pamětníkům, kteří zachytili zázračné odhalení v normalizačním programu československé televize. A konečně tedy plnou pochvalu uděluji pouze legendární hudební přesmyčce a krásné 20leté Jamie Lee Curtis, protože jí to s černým mužem velmi slušelo. 60% ()

Oralfabet

Ale jo, na to, jak primitivní je premisa, to funguje slušně, i když nějaké té repetitivnosti se nevyhnem. Až na pár drobností a chyb v kontinuitě záběrů skvěle natočené a hudba je prostě úžasná, bez ní by to popravdě bylo celkem o hovně. JLC celkem sympatická. 7/10 ()

Renfield

Úvodní Michaelovo sledování a následná vražda Judith, dokonale vtáhne do děje. Své v tomto případě samozřejmě udělá kamera z jeho pohledu, z pohledu masky, ještě jiné veselejší masky. Základ té nepříjemné atmosféry se dá nalézt už v úvodních titulcích, stačí k tomu stále se přibližující dýně a samozřejmě fantastická hudba Johna Carpentera! Ten si v tomto základu žánru jde tvrdě za svým a očividně má již zde jasný názor na Věc. Příliš se neřeší nějaké motivace, prostě kdo se Michaelovi nelíbí, nebo na něho moc štěká, má s ním problém. Samotným vraždám by sice z dnešního pohledu větší propracovanost prospěla, ale vzhledem k době vzniku jsou solidní. Především to platí pro scénu, ve které Laurie nachází kostlivce ve skříni i mimo skříň. Známé tváře v jednom pokoji, pro ni úhledně naaranžované. Prostřední část sice z tempa lehce ubere, ale i tady platí, že kde je maska, je i napětí, takže pozorovat okolní dění stačí. 75% ()

Kacitr

Klasika. Ten soundtrack....ten psychopat v montérkách a s maskou. Časy, kdy středoškoláky hráli převážně herci, jež mají nakročeno ke třicítce, levné lekačky a kdo nesouloží dostává se úspěšně do dalšího pokračování. Tenhle Halloween má prostě svoje kouzlo a protože je úplně první ve svém žánru a obsahuje spousty (a spousty) nelogičností...budiž mu odpuštěno. Co na tom, že to děsivé "tdm", když Michael kráčí topornou chůzí za svitu měsíce je úplně všude. A co na tom, že je všude tam, kde je i Lorie. Plné hodnocení nedám, dost mě naštvalo, že se bránila ramínkem ze šatní skříně. Ano. Ramínkem. Tdm. ()

icedalaman

Michael Mayers je bezesporu jednen z najznámějších masových vrahů, kterému kdy dal filmový průmysl vzniknout. Jeho nic neříkající maska, která mu dává mrtvolný zjev, ledový klid, velká fyzická zdatnost, černé nic neříkající oči a nezdolný cíl zabít toho koho chce z něho dělají nezničitelý stroj. Na své krvavé žně si vybral nejpříhodnější den v roce. Byl mu přidělen bláznivý psychiatr. A pak už jen stačí aby se jeden rok o halloweenu serbral a šel zkontorlovat jak se daří jeho sestře (i když se dovídáme že Laurie je jeho sestra až ve druhém díle). A tak Michael spustí jatka, které daly vzniknout slasherovému hororu. Vše dokresluje vynikající Carpenterova hudba. Je jasné že John Carpenter vytvořil monstrum. ()

chalp

John Carpenter stvoril hororovú ikonu, ktorá ovplyvnila celý následujúci vývoj hororu a hlavne subžánru vyvraždovačiek na minímalne ďalších 20 rokov(čo to kecám, dodnes!).Nechápem prečo sa Carpenter neuberal presne týmto smerom a hlavne prečo nerežíroval pokračovanie!Z jeho ďalšej tvorby mi už žiaden film(okrem The Thing) nikdy takto neulahodil. ()

kamil.i

Klasický atmosférický horor, ktorého hlavnými devízami pri budovaní napätia sú výborná kamera a hudba. Návod ako minimalistickými prostriedkami vytvoriť atmosféru strachu a efekt "veľkého" hororu. Učebnica gradácie a vzor pre súčasných hororových tvorcov ako z mála prostriedkov vytvoriť niečo nadčasové a hlavne zmysluplné. ()

andio

Skvělej horrorovej zážitek. Hudba ve spojení s kamerou vytváří úžasně napjatou atmosféru. A i bez velkých efektů a spousty krve, dokázal Carpenter vytvořit jeden z nejsuprovějších horrorů vůbec. Vždycky jsem se Halloweenům poměrně záměrně vyhýbal, protože mě postava Michaela Myerse prostě nezaujala, ale teď toho lituju. Psychologická hra a nervy drásající hudba ve své době jistě americkým teenagerům zničila nejedny spodky. 10/10 ()

Nolanofil

Aby už pri úvodných titulkoch, som mal v žalúdku to bojácne chvenie, to sa len tak nevidí. Výborne vystavaná atmosféra, ktorú dotvára postupné odhaľovanie postavy Michaela Myersa (sledovanie autom, schovávanie sa za kríkom, sledovanie pred školou), to sú silné momenty, ktoré dotvárajú celok hororoveho napätia a posúvajú ho nad hranicu perfektnosti. A že si Carpenter vystačí len s dvoma hudobnými skladbami, len potvrdzuje jeho talent a genialitu. ()

IvcaSammet

Podle hodnocení a ostatních komentářů tady na ČSFD by člověk čekal, že to bude prostě bomba ... No, bohužel, nejsem 'ze staré školy', byla jsem odkojená na hororech typu Saw nebo Vřískot, takže tohle je pro mě prostě hodně nudné drama, které se konečně aspoň trošku rozjede až v posledních dvaceti minutách. Příběh je sice skvělý, ale bohužel prostě strašně nudný. A to se ani nebavím o scénáři ... Laciné rozhovory na úrovni dětí ze školky ... Já chápu, že tohle muselo být ve své době něco, ale mě, 18-ti letému divákovi, už to postě bohužel zas až tak neříká ... Každopádně se ale asi podívám na celou sérii, protože si myslím, že ten příběh opravdu k zahození není ... Možná mě třeba zaujme remake od Roba Zombieho, který zase neoslovuje tu 'starší' generaci ... ()

WinstonS

V dobrém slova smyslu staromódní snímek, který staví na pozvolna budovaném napětí, skvělé hře světla a stínů, dnes již ikonickém hudebním motivu a působivém zabijákovi, který nikdy neběhá a svoji "práci" vykonává pomalu, místy až monotónně a extrémně pečlivě. Ve své době to muselo být naprosté zjevení a i dnes má HALLOWEEN větší koule a lepší atmosféru než drtivá většina jiných hororů. ()

Flopik

No popravde som skôr sklamaný, na mňa to bolo až príliš pomalé veď na prvú vraždu teda vlastne druhú čakáme skoro hodinu. A čo sa celkovo vrážd týka tak krv žiadna. Atmosféru to malo ale perfektnú a nakoľko sa jedná a prvý takýto plnohodnotý Slasher tak tú hviezdičku prihodím. Soundtrack samozrejme skvelý. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)