Muž se železnou maskou (TV film)

The Man in the Iron Mask

• slovenský

Muž so železnou maskou

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1977, 100 min

Pěkné 4 *, podle mého minimálně 75%. Chamberlain zde odehrál opravdu vynikající partii, scénář byl značně přesný (v porovnání s námětem, resp. předlohou), takže mně osobně vadil opravdu jen značně pitomě obsazený d´Artagnan. Pěkné. A v mém telecím teenagerském věku naprosto úžasné doplnění milovaného Cartouche.(16.3.2010)

Ani nevím proč, ale tuto verzi mám tendenci brát velice vážně a pak mě na ní zarážejí zásadní rozpory s předlohou a s realitou. To co bych u americké verze z roku 1998 „Man in the iron mask“ s klidem přešla, protože v tomhle paskvilu je možné všechno, mi tady vadí! Film zachovává Dumasův styl plný dobrodružství, napětí, poměrně složité zápletky a romantiky. Nicméně nezachovává historická fakta, která jsou v předloze více respektována. Nikdo neví, kdo byl muž se železnou maskou, ...prosím, tady je velký prostor pro představivost filmových tvůrců..., ale dobře známe reálné osobnosti 17. století, jejich charakteristiky a data. Je pak dosti šokující spatřit Marii-Theresii (španělskou infantku a manželku Ludvíka XIV), jako obstarožní dámu s holou hlavou, jíž Louis XIV. otevřeně pohrdá. Je totiž fakt, že královna Francie byla stejně stará jako její bratranec a manžel, který žil pro okázalé tradice a rituály! Proto jeho vztah k ní musel veřejně vypadat jinak. Fyziognomie filmového Colberta a Fouqueta je naopak skvělá. Příběh je dost ponurý, vážný a francouzský šarm a „barvitost“ se mu nepodařilo vytvořit. V tomto směru je mnohem zábavnější verzí je „Le masque de fer“ (1962).(31.10.2003)

Kvalitní historickodobrodružný film, který ukazuje s určitou škodolibostí možnou podobu slavné historie francouzského království. Král králu Ludvík XIV. byl pro svou rozmařilost a státnickou neschopnost zaměněn za své starší tajné dvojče Filipa (krásná dvojrole pro Richarda Chamberlaina). Pochopitelně musí vystupovat pod jménem Ludvík, výměnu, kromě obou zainteresovaných stran, zaregistrovali jen nejbližší. A ti to přijali s velkou nadějí pro své vlastní potřeby. Jinak je poměrně krásně zpracovaná nejistota, strach a beznaděj Filipa, který dlouho nevěděl, co se to vlastně děje. Všech se stále ptal, kdo je, a když se dočkal odpovědi, byl šokován. Svou novou roli ale přijal a moc se tomu nebránil. Dalo by se říci, že jedna mocenská skupina, která nemohla provádět své vládnoucí záměry, touto záměnou vyšachovala druhou mocenskou skupinu. A to vše ve jménu a rozkvět Francie. První skupinu vedl ministr Colbert de Voliere (Ralph Richardson) se všeho schopným pohůnkem d'Artagnanem (Louis Jourdan). Druhou skupinu vedl ministerský předseda Fouquet (dobrý Patrick McGoohan) s ještě více podlejším pohůnkem Duvalem (Ian Holm). Z dalších rolí je třeba zmínit ženy: Louise de la Valiére (Jenny Aqutter), do které se zamiloval jak Ludvík, tak Filip. Ludvíkem byla znechucena, Filipem pak okouzlena. Dále Ludvíkova stará manželka Marie Terezie (Vivien Merchant), která přijala příchod Filipa s velkou nadějí a Ludvíkova matka Anna Rakouská (Brenda Bruce). Napínavé, svižné, zajímavé.(28.3.2011)

Zřejmě nejlepší zpracování románu. Ani Leonardo Di Caprio, ani Beau Bridges, žádný nemá tolik charisma jako Ludvík/Filip Richarda Chamberlaina (přidává mu ho i skvělý dabing Eduarda Cupáka). Mike Newell se vyhnul kostýmnímu velkofilmu a natočil ponurou a komorní podívanou s depresivní hudbou a syrovými scénami. Patrick McGoohan (záporák z několika dílů "Columba") je démon, Louis Jourdan výtečně předvádí usedlejší D'Artagnanovu formu. Kvalitní dobrodružství.(3.8.2006)

Literární předlohu neznám, ale film sám o sobě mi připadá hodně povedený. Kostýmy, herci, scénář - všechno má úroveň. Upřímně řečeno mě trochu zarazilo, když jsem zjistila, že to bylo natočeno pouze do televize. Možná pár logických přešlápnutí a jednou dvakrát dobrovolné podřezávání si vlastní větve, Colbert možná trochu moc riskuje (jakože nebezpečněji by tu výměnu asi provést nemohl), ale to se dá odpustit. Po dlouhé době jsem tenhle film vyhrabala v mé sbírce DVD a opět jsem se dobře pobavila. P. S. Richard Chamberlain má jednu ze svých světlých chvilek a role mu dokonale sedne.(7.9.2013)

• - Po zhlédnutí tohoto filmu se rozhodl Steve Harris svou novou kapelu pojmenovat podle mučícího přístroje - železné panny - Iron Maiden. (mak.)