Muž se železnou maskou (TV film)

The Man in the Iron Mask

• slovenský

Muž so železnou maskou

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1977, 100 min

Prešibaný lišiak a ničomný špekulant a kráľ podkutých Dumas servíruje také teatró, že fancúzski učitelia dejepisu zmätene hrabú listiny. No nie až tak, ale celý Newell aj s en samblé by bez námetu Kreátora zápletok mlátili slamu. Takto si pomohli navázjom a skĺbili ukážkový šerpový trik. Rutinné remeslo, k dobe vzniku však úctyhodné. (videné 06.01.2016,STV1 archív)(6.1.2016)

Literární předlohu neznám, ale film sám o sobě mi připadá hodně povedený. Kostýmy, herci, scénář - všechno má úroveň. Upřímně řečeno mě trochu zarazilo, když jsem zjistila, že to bylo natočeno pouze do televize. Možná pár logických přešlápnutí a jednou dvakrát dobrovolné podřezávání si vlastní větve, Colbert možná trochu moc riskuje (jakože nebezpečněji by tu výměnu asi provést nemohl), ale to se dá odpustit. Po dlouhé době jsem tenhle film vyhrabala v mé sbírce DVD a opět jsem se dobře pobavila. P. S. Richard Chamberlain má jednu ze svých světlých chvilek a role mu dokonale sedne.(7.9.2013)

Kvalitní historickodobrodružný film, který ukazuje s určitou škodolibostí možnou podobu slavné historie francouzského království. Král králu Ludvík XIV. byl pro svou rozmařilost a státnickou neschopnost zaměněn za své starší tajné dvojče Filipa (krásná dvojrole pro Richarda Chamberlaina). Pochopitelně musí vystupovat pod jménem Ludvík, výměnu, kromě obou zainteresovaných stran, zaregistrovali jen nejbližší. A ti to přijali s velkou nadějí pro své vlastní potřeby. Jinak je poměrně krásně zpracovaná nejistota, strach a beznaděj Filipa, který dlouho nevěděl, co se to vlastně děje. Všech se stále ptal, kdo je, a když se dočkal odpovědi, byl šokován. Svou novou roli ale přijal a moc se tomu nebránil. Dalo by se říci, že jedna mocenská skupina, která nemohla provádět své vládnoucí záměry, touto záměnou vyšachovala druhou mocenskou skupinu. A to vše ve jménu a rozkvět Francie. První skupinu vedl ministr Colbert de Voliere (Ralph Richardson) se všeho schopným pohůnkem d'Artagnanem (Louis Jourdan). Druhou skupinu vedl ministerský předseda Fouquet (dobrý Patrick McGoohan) s ještě více podlejším pohůnkem Duvalem (Ian Holm). Z dalších rolí je třeba zmínit ženy: Louise de la Valiére (Jenny Aqutter), do které se zamiloval jak Ludvík, tak Filip. Ludvíkem byla znechucena, Filipem pak okouzlena. Dále Ludvíkova stará manželka Marie Terezie (Vivien Merchant), která přijala příchod Filipa s velkou nadějí a Ludvíkova matka Anna Rakouská (Brenda Bruce). Napínavé, svižné, zajímavé.(28.3.2011)

Historický filmový příběh z dob Ludvíka XIV. Alexander Dumas opět nezklamal, nezklamal ani režisér Mike NEWELL, z kterého se stala za ta léta režisérská hvězda. V hlavní roli můžeme vidět Richarda CHAMBERLAINA, který zahrál roli dvojníka mistrně, takže L. Di Caprio měl co dělat, aby se v pozdějším remaku filmu aspoň trochu přiblížil výkonu R. Chamberlaina. Podle mého názoru se mu to nezdařilo, protože nemá pro historické filmy to pravé mužské charisma. Vypadá furt jak když tam hraje 17 letý kluk a tváří se ne odhodlaně, ale zarputile. Prostě nemá ten správný "drive".(5.12.2008)

Ono je jedno, že to nebzlo podle Dumasova románu, že tam vypadli tři mušketýři. Ono to mělo šťávu. Výborná hra mezi Colbertem a Foucetem. A ten konec "Bratře, nepolíbíš mě?" Je plno železných masek: jedna brilantně francouzská, ale na můj vkus příliš snažící býti vtipný. druhá zase typicky americká bez taktu, kdy se královně "tyká", atd atd... Pro mě zatím vítěz tématu Filip vs Ludvík. "Jsem Ludvík, jsem Ludvík..... Ludvík!"(1.12.2013)

• - Po zhlédnutí tohoto filmu se rozhodl Steve Harris svou novou kapelu pojmenovat podle mučícího přístroje - železné panny - Iron Maiden. (mak.)