Muž se železnou maskou (TV film)

The Man in the Iron Mask

Muž so železnou maskou

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1977, 100 min

Literární předlohu neznám, ale film sám o sobě mi připadá hodně povedený. Kostýmy, herci, scénář - všechno má úroveň. Upřímně řečeno mě trochu zarazilo, když jsem zjistila, že to bylo natočeno pouze do televize. Možná pár logických přešlápnutí a jednou dvakrát dobrovolné podřezávání si vlastní větve, Colbert možná trochu moc riskuje (jakože nebezpečněji by tu výměnu asi provést nemohl), ale to se dá odpustit. Po dlouhé době jsem tenhle film vyhrabala v mé sbírce DVD a opět jsem se dobře pobavila. P. S. Richard Chamberlain má jednu ze svých světlých chvilek a role mu dokonale sedne.(7.9.2013)

Velmi dobré, nenatahované a přímočaré zpracování slavného příběhu. Chamberlain je svůj, Jenny Agutter moc pěkně nalíčená, Patrick McGoohan správný záporák a celé tomu dodává nový rozměr úžasný původní dabing z dílny Ludvíka Žáčka (v dvojroli krále a krále Eduard Cupák) s dominujícími Sejkem a Růžkem. Sázka na jistotu, byť v televizním hávu (což bylo poznat především na kameře).(24.8.2016)

Příběhové celkem slabší než Monte Christo (taktéž s Chamberlainem), ale to je spíše dáno předlohou. Rád bych srovnal tuhle verzi s tou s DiCapriem, ale protože jsem viděl naposledy před hodně dlouhou dobou, nepůjdu do žádných velkých extrémů. Tato verze je starší (což samo o sobě o něčem vypovídá), je lépe natočená, má takovou tu úžasnou atmosféru, kterou dokáží navodit jen anglické a staré francouzské historické filmy a má to již zmíněného Chamberlaina, jenž si svou dvojroli náležitě užil, hlavně Ludvík byl parádní. Navíc mu dabing Eduarda Cupáka sedí víc než ten Moravec (viz Hrabě), snad jediné, co mi na tom filmu nesedělo, byl trochu nevýrazný D'Artagnan a občas pomalejší tempo. V rámci žánru jde ale o skvělý historický nadstandart a já byl s filmem spokojen. A jak nad tím tak přemýšlím, tahle verze je asi opravdu lepší, a hlavně jiná (dobře jiná), než její mladší zpracování. Celkem rychle to uteklo a délka je ucházející, takže celkově mi z toho vychází tak 75%.(15.1.2015)

Zřejmě nejlepší zpracování románu. Ani Leonardo Di Caprio, ani Beau Bridges, žádný nemá tolik charisma jako Ludvík/Filip Richarda Chamberlaina (přidává mu ho i skvělý dabing Eduarda Cupáka). Mike Newell se vyhnul kostýmnímu velkofilmu a natočil ponurou a komorní podívanou s depresivní hudbou a syrovými scénami. Patrick McGoohan (záporák z několika dílů "Columba") je démon, Louis Jourdan výtečně předvádí usedlejší D'Artagnanovu formu. Kvalitní dobrodružství.(3.8.2006)

Pěkné 4 *, podle mého minimálně 75%. Chamberlain zde odehrál opravdu vynikající partii, scénář byl značně přesný (v porovnání s námětem, resp. předlohou), takže mně osobně vadil opravdu jen značně pitomě obsazený d´Artagnan. Pěkné. A v mém telecím teenagerském věku naprosto úžasné doplnění milovaného Cartouche.(16.3.2010)

• - Po zhlédnutí tohoto filmu se rozhodl Steve Harris svou novou kapelu pojmenovat podle mučícího přístroje - železné panny - Iron Maiden. (mak.)