Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1990, 115 min

Vynikající Gabriel Byrne v atmosférické gangsterce od Coenů, nadání irského herce nejvíce vyniká při manipulativních hrátkách, kdy nenápadně posouvá důležité figurky na šachovnici. Dobře napsaná a ještě lépe zrežírovaná gangsterka, scény v lese se jen těžko dají zapomenout, ale na čistých pět to za mě nebylo. Mohlo to být svižnější a největší výtku za sebe vidím v obsazení Marcii Gay Harden. Je to podobné jako v jiném mafiánském filmu Tenkrát v Americe. Prostě když se do role „femme fatale“ obsadí nijak zvlášť pěkná ženská (absolutně se míjí s mým vkusem), je to podle mě docela zásadní problém.(31.8.2014)

Moje prvni davne setkani s Coenovymi filmy - v te dobe jako blesk z cisteho nebe, jelikoz vetsina gangsterek mi prijde dost nudna bez kapky invence. Toto je jinaci kava - docela dobra gangnsterka v porovnani treba s vychvalovanou Road to Perdition. Zajimavy i kdyz ne uplne originalni scenar, charaktery jsou spravne rozporuplne a trousi velmi zajimave reci + Steve je tam bez chyby(26.5.2005)

Tenhle gangsterský film bratrů Coenových má skvělou atmosféru, ale byly bohužel chvíle, kdy se až moc mluvilo a to se dostavovala nepříjemná nuda. Ale když to vezmu jako celek, byl to docela dobrý filmový zážitek.(8.12.2009)

70%. Prvních 20 minut, kdy jeden rozhovor mafiánů, grázlů a dalších lumpů (plus jedné ženy) střídal druhý a kde padlo několik jmen, ve kterých jsem měl problémy se zorientovat, mě vůbec nezaujal. Pak se to zlepšilo, líbila se mi scéna pokusu o zabití Lea, ale většina filmu byla taková... vlažná. Místy zajímavý děj, spletitý, ale ne příliš dramatický a navíc chyběl hrdina, kterému bych fandil a jehož osud by mě alespoň trochu zajímal. Tom v podání solidního G. Byrnea mi k srdci nepřirostl. Podrazák, co se kamarádíčkuje s policajty, sází, dluží prachy a nelze mu věřit... Takže spíše průměrné ***.(3.2.2011)

Joelov, kde jeho v poradí, už tretí film, mi dal poriadne zabrať, aby som ho v kľude a bez stresov, dopozeral do konca, pozerať sa na debila, ktorý hrá na dve strany, nie je pre mňa zaujímavé, pokiaľ by si ho nezahral Ryan O'Neal z Barryho Lyndona, a nie Gabiel Byrne, ktorého v jednom kuse mlátia do brucha, až som si myslel, že sa pozerám na paródiu, úplne najlepšia pasáž z filmu, je v scéne, kde sa Albert Finney hrá na nezničiteľného muža - Terminátora, i taký strih, ma koľkokrát - znechucoval, postavy, ktoré mi nič nehovorili, aspoň, že som zazrel - Buscemiho, a večne kňučiaceho - Turturra. Sklamanie je tu ! Bratia vytvorili šialený guláš postáv, na ktoré mám chuť sa z vysoka...(23.4.2016)

• italka63

Nevěřícně zírám na zdejší vysoké hodnocení. Zač? Gabriel Byrne je charismatický jako kdekoliv jinde. Od samého počátku jsem byla uvržena do rozjetého děje, aniž bych tušila cokoliv byť jen o jediné souvislosti, tudíž jsem si hrála na ostříže rovnající jména k postavám, které již kdysi kdesi cokoliv vesele vyvedly a byly na tom, že jsem se téhož účastnila také. Posléze mi přišlo, že film není od Coenů, ale od Fandy a Lojzy z Horní Dolní, neboť i ti by zrežírovali lepší rvačky.Gabriel se neustále válel, ale jak skvěle! Bijec teprve naznačil úder a Gab už se na zemi svíjel. Tak se odehrávaly veškeré rvačky, absolutně amatérsky a fušérsky předvedené, že milou gangsterku jsem ve své hlavě popasovala na komedii, jinak bych tohle dílko opravdu znechuceně nedokoukala. Pouze scéna střelby, jedna z nejdelších kdy natočených v tahu, ta mi zabránila v tom dát ještě o hvězdu méně. Nikdy více nevidět.(12.2.2017)

Teda...už dlouho mi zápletka nedala tak zabrat. Člověk se musí na zvraty v ději a vykalkulované činy hl. hrdiny sakra soustředit, aby neztratil niť. Jde o stylový film, vypiplaný v detailech, atmosféře, dialozích...skvěle zahraný (Polito!!!) a s (aspoň pro mne) dobrou pointou. Je zde také luxusní scéna, kterou bych bez váhání zařadil do zlatého fodnu mafiánské kinematografie:-) - Albert Finney za zvuků irské písně "Oh Danny Boy" čelí zabijákům. které na něj pošle italská konkurence. Pokud milujete mafiánský žánr, jen kvůli této scéně se Vám vyplatí na film kouknout!(12.11.2008)

I když nejsem žádný velký fanoušek bratří Coenů, má jejich tvorba něco do sebe a pár prvotřídních zářezů na pažbě jim musím přiznat. Nicméně Millerova křižovatka k nim podle mě nepatří. Tohle je svět Martina Scorseseho a Briana De Palmy a nemůžu si pomoct, ale Coenové v něm nemají co dělat. Herci byli sice výborní a vymyšleno to nebylo vůbec špatně, ale ta přemrštěná ukecanost, která zabíjela všechny solidnější scény a roztahovala děj až k nesnesení, ta mi lezla nebetyčně na nervy. Palec nahoru za Lea s thompsonem, což byla takřka ikonická sekvence, ale jinak se jedná jen o obyčejný průměr. 50%(19.5.2016)

Nebýt bratrů Coenů (a jim několika málo podobným),už bych ani pro záplavu všech těch Ordinací v úplně růžových zahradách,Prci prci prci prcimprcampr prci prcičkách a Vopravdu vopravdovejch blondýnách,nevěděl jaký to je,když je parádní gangstrerka trošku říznuta noirem.(aneb ať žije Hammett a jeho Skleněný klíč,a drsná škola -samozřejmě)(11.4.2009)

Výborný film bratří Coenů, o kterém, přiznám se, jsem vůbec nevěděl. Jsou tu prvky jejich tvorby - ne zcela kladné charaktery, černý humor a propracovaný příběh. V Millerově křižovatce bych řekl, že scénář patří k tomu nejlepšímu od nich. Skládají tu poctu gangsterkám a filmu noir, povedlo se jim zachytit atmosféru. Ale možná, že ten příběh je překombinovaný až příliš. Nicméně herci byli výborní, zejména Turturo s Finneym, Byrne byl velmi dobrý a asi přesně vystihl hrdinu klasických filmů noir. Měl tu i svou femme fatale, které role sedla. Film se pak hodně povedl, škoda, že není tak známý, jako ostatní Coenovic díla. 80%(20.9.2009)

Velmi slusna gangsterka so skutocne vybornymi hercami, ktora je vsak prekombinovana trosku viac ako sa patri a to jej ubera na posobivosti, avsak nadalej ostava velmi dobrym filmom.(28.8.2005)

Sakra! To bylo ukecanější, než Leův Thompson! Napoprví jsem to vůbec nepobral. Navíc jedna finta za druhou a do teho ten neuvěřitelnej kameleon Byrne... špičková gangsterka, plná černýho humoru a prokládaná geniálníma akčníma scénama! Les má svojí poetiku a tohle MUSÍM vidět znova;)(27.6.2010)

A Kchoeni jdou po lacinějších Potížích s Arizonou zas nahoru. V Millerově křižovatce se nás totiž pro změnu snaží rozesmát jen velmi vzácně a je to dobře. Na světě je tak gangsterka, která díky tradičně nápaditým coenovským postavám stojí zcela někde jinde než třebas Scorseseho mafiánky. Postava Toma Reagana je zkrátka jedinečná a její neustálé lavírování od jedné strany k druhé (kde černě humorné pasáže střídají mrazivé hloubavější), které provází celý film, má grády. Je až neuvěřitelné, že převážnou část filmu se postava chová jako prospěchářská krysa a vy i přesto díky mistrnému coenovskému provedení takové postavě fandíte (aspoň u mně to tak bylo). No a scénu v lese u Millerovy křižovatky? Brilantní. Kdyby byl film o něco kratší a údernější, o pěti hvězdách bych se moc nerozmýšlel.(8.2.2012)

Skvěle napsaný a zahraný kousek, bohužel už ne tak skvěle zrežírovaný. Prvních 45 minut se táhne jak smrad, tudíž to dost ubírá na zajímavosti a naléhavosti hry hlavního hrdiny, kde vyjebává se vším a se všemi, a ještě z toho vždy vyjde on jako ten živý. Každopádně za dvojí skouknutí to stojí.(28.10.2012)

Úžasně stylová a atmosférické gangsterka, která je sice uvnitř chladná a odtažitá, ale rozhodně za to stojí(29.7.2007)

Hrozně moc zamotané! Nechci ani počítat, kolikrát hlavní představitel dostal přes hubu, kolik bylo vystřeleno kulek a kolik bylo nalezeno mužů s kulkou v hlavě .... pro mě béčková mafiánka(9.4.2010)

No, tri hvezdicky s odrenym zadkem. Nudne, utahane a neverohodne. Vyprava ani herecke vykony me nezaujaly. Spise podprumerny mafiansky film, na ktery si za dva dny nevzpomenu.(24.12.2013)

Nevím, jak to ti Coeni dělaj, ale na co sáhnou, to je kvalita a poctivá filmařina. Sice tady není žádnej humor, ani ten černej, ale to vůbec nevadí. Je to totiž to nejlepší v žánru mafiánských filmů, s vynikajícíma přestřelkama, sem tam nějakým tím kvalitním mrtvým a vyhcytaným scénářem. Sice Gabriel Byrne mi zrovna moc nesedí, ale to vyváží ostatní postavy v čele s Jonem Politem a Albertem Finneyem. Dobová atmosféra a celé to zpracování je špička v oboru, ale tak nějak mi nejde dát nejvyšší hodnocení. Možná je to tím, že ten děj je někdy až moc komplikovanej, překombinovanej a trošku jsem se ztrácel ve změti jmen a postav a na které straně vlastně jsou. Rozhodně to ale je skvělej filmovej zážitek.(26.2.2016)

To se zase povedla kvalitní gangsterka. Vůbec mi nevadilo, že šlo, až na pár epických přestřelek, spíše o komorní záležitost, protože snímku nechyběla atmosféra, ani výborné herecké výkony. Gabriel Byrne i John Turrturo byli vynikající a Jon Polito se velice přesvědčivě potil. Nejvíc mě pobavila scéna, ve které se Leo brání proti nájemným zabijákům, ta byla skvěle vymazlená i s těmi vyšívanými trepkami.(20.7.2017)

Nejlepší akce s tommygunem jaká lze v gangsterkách vidět.(29.10.2006)