Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

ondy1985

Musím povedať, že na romantické filmy som nikdy nebol, ale na odporúčanie mojej najlepšej kamarátky som si prečítal knihu, a pozrieť si film už potom bola samozrejmosť. Hoci s knihou sa zďaleka nedá porovnávať, je plný skvelých hereckých výkonov a rozhodne si ho rád pozriem aj štvrtý krát... :) ()

Yara

Čekal jsem víc, ale jen do chvíle, než jsem si uvědomil, o čem to celé je. Trvalo mi to 254 minut (2 kola) než jsem pochopil, proč film začíná dlouhou chůzí Keiry a proč je v něm tolik detailních záběrů její tváře. Svět, který ve svém díle Jane Austinová popsala, je především světem Lizzy, tím, co ona sama vnímá, to, jak se postupně vyvíjí její pohled na vlastní rodinu, přátele i Darcyho. Podle mě se tohle všechno tvůrcům filmu podařilo dobře zachytit a myslím, že na tom má jak Keira i Matthew obrovský podíl. V knize jsem teprve na začátku, tak doufám, že až ji dočtu pochopím i to, která postava v románu je autorčinou autobiografií. ()

oh_my_god

Opravdu skvely film, jeden z mych nejoblibenejsich. Vynikajici herci, atmosfera... A Matthewa MacFaydena jako pana Darcyho jsem Lizzie opravdu zavidela :) ()

rosualt

Pouze po filmové stánce pěkné dílo, ale pořád se, a to ani v divadelní nebo knižní předloze, nemohu stotožnit s uvažováním a cílem života mladých pěti sester, kde při každé zmínce o chlapech a penězích sou poblázněné jak světlušky u Hory Osudu. A ten sladký konec, panebože. Cynikům nepřístupné. ()

fishbonik

Předtím, než jsem viděla film, jsem si přečetla knížku,...a to jsem neměla dělat, protože se mi ten film pak zdál neúplný, postavy málo propracované, žádná atmosféra a pro toho, který to nečetl, tak se musel potýkat s tím, že měl trochu zmatek ve jménech, vztazích a přišel o některé, podle mě, celkem důležité scény, které jsou v knížce...mohlo to být lepší... ()

Noc17

Jsem velký fanda Jane Austen, Pýchu a předsudek mám snad ve všech verzích včetně té Blywoodské. Mám i seriál s Colinem Firthem, myslela jsem si, že jeho pana Darcyho už nikdo nepřekoná, ale to jsem se pletla. Matthew MacFadyen ho vykreslil dokonale, ale největší "hvězdou" tohoto filmi je bezpochyby pan režisér a skvělá kamera. Scéna houpačce je má oblíbená a taky se mi líbí vykreslení vztahu maželů Bennetových s ohledem na tehdejší dobu mi připadá mnohem přijatelnější než ten v seriálu. Citlivá práce. ()

qwxyz

Velmi dobré. Opravdu se na to dalo dívat a to jsem moc Keiře nevěřil, že by to mohlo projít a šlo to. 78% ()

Huhulačka

Poté, co jsem přečetla knihu, jsem si chtěla vychutnat tento kousek také jako film, ale byla jsem hluboce zklamána. V některých pasážích se to od knihy naprosto odlišovalo. Nedokážu objektivně posoudit jaký to byl film, poněvadž se neustále snažím srovnávat s knihou. ()

Ludva

2021-12-18*[2009-06-05] * Ačkoliv proti Rozumu a citu nemám výhrad, tady už jsem tak nadšený nebyl. Obsazení je o něco slabší (i když Knightleyová je krásná a bezprostřední jako vždy a velkou radost mi opět udělal Tom Hollander) a dialogy ještě více šroubované, někdy téměř až k nesrozumitelnosti. Nicméně opět boduje vynikající výprava a romantický příběh ze "staré dobré Anglie". ()

jiri0001

Dvě hodiny vizuálně výborně zpracované a dobře zahrané nudy podmalované pěknou hudbou a okořeněné správnou dávkou kýče. To vše bohužel bez emocionálního náboje a v zásadě o ničem. Možná nechápu anglický humor, možná přílišná věrnost knižní předloze, možná jen přehnané očekávání, ale ani dialogy nenechají uplynout 127min rychleji. ()

Kovárka

Nikdy jsem nečetla nic od Jane Austinové a tak nevím, jak hodně tento film knihu vystihuje. Faktem ale je, že jsem se od něj nemohla odtrhnout. Zaujal mne takovým způsobem, že jsem si ho pustila hned 3x po sobě a musím říct, že pokaždé jsem tam viděla další a další detaily, které mi předtím unikly, protože je ten film plný drobných detailů, které vytvářejí dokonalý celek. Keira hraje Lizzie úžasně, i když mám pocit, že nadabovaný hlas do češtiny se k ní hodí víc, než její hlas v originále. Navíc mne mrzel vystřižený konec. Naštěstí mám ale originál DVD a ten vystřižený konec je v bonusech. Příběh má opravdu úžasné zpracování. ()

ondrab

Prvni hodina filmu me nejak extra nevtahla do deje, coz se ale neda rici o pulce druhe, ktera byla o poznani lepsi. K tomu prekrasna hudba, prostory a velice povedene dlouhe sceny.4* ()

Shameeka

Miluju knížky Austinové, ale z filmu jsem byla celkem zklamaná. Děj filmu je příliš rozvláčný, málo dialogů - přitom na dialozích je celá kniha postavená. Skvělá kniha by si zasloužila lepší zpracování. Kiera Knightley mi nepřijde vhodná pro Elizabeth, obzvláště styl oblékání ji nesedl. Čekala jsem, že vytěží trošku více z ironie a nadhledu Austinové. Je jasné, že kniha je natolik obsáhlá, že ji nejde přenést celou, ale kdyby vynechali točení se na houpačce a přidali pár dialogů, mohlo to být mnohem lepší. ()

J.Bonnie

Asi poslední film, kde se mi líbila Keira. V podstatě stejně jako v Rozumu a citu báječné vykreslení staré Anglie, kde se málokdy někdo bál vzepřít tradicím a zvykům. Krásně zfilmovaný krásný román. Ačkoliv hlavní dvojice mi přijde trochu nesourodá, Keiře prostě víc sluší Orlando, ale co se dá dělat. :) ()

JerryPilsen

Těžká romantika,která ale vybočuje dobrým příběhem a slušným tempem.Takže se ani neromatik nenudí.Dobová atmosféra je výborně vystižená,předsudky jsou cítit v každém druhém záběru. Dialogy mezi hlavními postavami samozřejmě dlouze(od půlky filmu) směřují k tomu hlavnímu,ale to se jaksi čeká a odpouští.Konec naopak dost uťatý. ()

GilbertL

Zcela souhlasím s Civalem. Herecky i filmařsky je to mnohem slabší než "Rozum a cit". Děj tak nějak samovolně plyne a až na jednu dvě scény (poslouchání za dveřmi, okaté hromadné předstíránínezájmu:)) nenabídne nic zvláštního, jen sbírku klišé, občas sklouzne ke kýčovitosti a lacinému sentimentu. Co se herců týče, Keira Knightley mi sem absolutně nesedla, ostatní slečny přehrávaly , mužské osazenstvo (možná i vzhledem k "charakteru" příběhu) mne nezaujalo vůbec. Výjimkou je snad jen hlava rodiny v podání D. Suterlanda, který celé to hemžení svých slečen okolo potížích s muži sledoval s povzdálí a myslel si celou dobu svoje.:) ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)