Na Západ

USA, 2005, 9 h (Minutáž: 90 min)

Hudba:

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, Tyler Christopher (více)

Epizody(6)

Roku 2005 se na obrazovkách amerických televizí objevila šestidílná minisérie Into the West (Na Západ), na které se jako vedoucí výroby (producent) podílel slavný Steven Spielberg. Epizody seriálu jsou dlouhé zhruba 90 minut a velmi věrně mapují historii amerického západu v letech 1820-1890. Na pozadí příběhu dvou hlavních hrdinů- jižanského koláře Jacoba Wheelera a lakotského šamana Milovaný Bizony, se velmi důvěrně seznámíme s reáliemi té doby i hlavními historickými postavami. Znalci mohou ocenit dobové oděvy, prostředí a nesmírně citlivě zpracované téma lakotských obřadů, kde se vystřídala plejáda snad všech nejlepších indiánských herců v rolích legendárních náčelníků té doby. (tuwanakha)

Rami

Tento mini seriál je těžké hodnotit. Jak už tu bylo několikrát řečeno - tato tématika (postupná genocida indiánů) mi mezi "historickými" filmy dost chyběla (zvláště když jsem viděl jeden dokument, kde jedna indiánka skoro až aktivisticky napadala "politicky korektní" historii USA). Herecké výkony, kostými, scenérie a hlavně téma - to vše se opravdu povedlo a klidně bych zhodnotil seriál 5 hvězdičkami. Jenomže... Časté střídání herců hrajících jednu postavu (a následovné zvykání si na nového herce), zběsilé prolítnutí některých scén a naopak zbytečné natahování scén jiných. To vše ubírá z hodnocení při dobré vůli minimálně 1 hvězdičku. A k tomu se přidává (dle mého subjektivního názoru) současná politicko-výchovná korektnost, která je zaměřena spíše na raně náctileté než na diváky, co chtějí vidět syrovou pravdu podanou skvělými herci. Z toho mi jasně vychází 3 hvězdičky (74%). Snad se jednou objevý dokonalý snímek s indiánskou tématikou a napraví tak chyby, kterách se "Into the West" dopustil. :-) ()

Hapretor

Je skvělé, jak "Amerika" o sobě prohlašuje, že je to země nevídaných možností, svobody a tolerance. Více pokrytecký, namyšlený a omezený národ snad těžko ve světě najdete. Tento snímek mi jen excitoval již dávno zformovaný postoj k onomu slavnému a "všemocnému" americkému národu - in general. Mnohem vhodnější je tvrdit, že je to země paradoxů, planých keců a slibů a absolutní falešnosti. Je smutné jak vyspělejší civilizace skrze celou naší historii "konzumují" ty méně "vyspělé". Nabízí se otázka - "Má opravdu vyspělá civilizace opravdu zapotřebí jinou zcela vyhladit, předělat či nějak zdeformovat ?" - Jinak ohledně filmu - je ultra-dlouhý a giga-nudný. Má ale myšlenkovou hodnotu, a to nemalou a je hezky natočený a kostými samozřejmě také velmi povedené. Pro toho, kdo čekal nějakou "western akci" (aspoň sem tam nějaké bum, bum, bác, bác z pistole) si moc neužije. Snímek na mě působil více jako dokument. A těch postav je tam tolik, že už ve třetím díle jsem nevěděl, kterej Wheeler je kterej, a kdo dělá kola a kdo čtverce. Howgh ! ()

moviechecker

Podľa môjho názoru najlepšie spracovaná westernová miniséria súčasnosti. Neukazuje iba zidealizovaný svet divokého západu ako ho podávali niektorí spisovatelia tohoto žánru, ale ukazuje aj rôzne kruté nástrahy divočiny a života osadníkov a indiánov ako ho opisujú dejiny tejto doby. Vynikajúca atmosféra, krásna príroda a strhujúci dej. ()

Charlie84

Takový rozpor mezi formou a obsahem...ale TAKOVÝ!! Nádherná a historicky přesná výprava v tomto případě NEDĚLÁ historický seriál. Obsahem je to velmi zjednodušené něco, jako třeba svého času Legenda o vášni, čiročistý holyvůd, patosem se to pohybuje ve vodách třeba Bayova Perl Harboru...to je mi panečku přirovnání, sory. Ale vážně, série si bere největší mezníky v dějinách USA a prezentuje je na těch nejprovařenějších charakterech velice, ale VELICE romantizujícím způsobem. V tomto komentáři jsem, ale nepoužil tolik VELICE zvýrazněných písmen jen tak pro nic za nic, je Into the West je totiž VELIKÁ série, výpravou hodná kina a přese všechno také hodná pozornosti, protože ona ta Legenda o vášni, ač je to v jádru hrozná blbost, je taky dost parádní film. Pokud si dokážete tento typ parády užít. Já ano. ()

Ewík

Nádherná minisérie o tom, jak se Američané chovali k indiánům v 19. století - postupná systematická vyhlazovací akce. Krásná příroda, silné příběhy a jako celek prostě paráda. Ovšem velmi smutné. ()

J.e.r.e.c

Tragédie původních obyvatel Ameriky naservírovaná v opravdu velkolepém provedení. Skoro se zdráhám nazvat Into the West seriálem, protože jej tvoří šest v podstatě plnohodnotných filmů, víceméně volně propojených skrze osudy několika postav do fiktivně-historické ságy pokrývající značnou část 19.století. Všechno je tu velké jako prérie Divokého západu – výprava, mraky herců (potkáme se s představiteli snad všech filmových indiánů z let 1980-2005) i ambice pustit se do něčeho, co ještě nikdo předtím nezkusil. Každý film má své nosné téma – od romantiky prvních trapperů a pionýrských stezek napříč kontinentem (celé 1883 se tady vlezlo do jedné hutné devadesátiminutovky), přes zlatou horečku, stavbu ohnivého oře, až po indiánskou inkluzi a finální pokus o sametovou revoluci v podobě Tance duchů. Po rozpačitém úvodu, který hyzdí digitální bizoni a především hned dva nehorázně ukecaní vypravěči, jde kvalita rapidně nahoru a s ubývajícími voiceovery mizí i pocit, že koukám na suchopárný dokument. Oceňuji i dnes již nepříliš často vídanou snahu o držení se faktů, od zobrazení indiánského života, včetně rozličných rituálů, přes historicky věrné převyprávění smutných události jako Sand Creek, Washita, až po Wounded Knee, kde veškerá romantika Divokého západu definitivně chcípla a zmrzla na kost. A protože indiánskou tématiku stále považuji za svoji srdeční záležitost, prolil jsem při sledování Into the West víc slz než při novoročních projevech Miloše Zemana. 85 % ()

Soubi

Pro mne, jakožto chodce po stezce Lesní moudrosti a milovníka týpí, itipy a muh-mohwy, povinnost. Krásný, i když smutný seriál s vynikající výpravou a exteriéry, dobrým hereckým obsazením a pěknou (i když tu a tam nenápadnou) hudbou. Cestu na západ by si měli povinně pustit všichni Američané, aby věděli čí zemi právě ničí. ()

rodik

Bezmoc a zoufalství diváka provází při sledování toho, jak bílý muž postupně vyhlazoval bizony a indiány... ()

VanillaIce

Dne 10. června 2005 na televizní stanici TNT odstartoval 6-ti dílný seriál Into the West. Po šest víkendů mohli američtí diváci sledovat napínavé osudy propojených rodin Wheelerů z Virginie a rodiny Lakotů. Výkonným producentem seriálu je Steven Spielberg. Rád bych se s vámi podělil o pár čistě subjektivních názorů na tento seriál. Od začátku jde na seriálu vidět, že se jedná o televizní projekt, kde nemůže být vysoký rozpočet. Proto se v seriálu vyskytují historické chyby, kostýmy Indiánu jsou poměrně odbyté. Pravděpodobně si tvůrci nesehnali ani jazykového poradce, protože u některých nelakotských indiánských herců je lakotšina dosti těžkopádná a sekaná. Co bych ještě seriálu vytkl je časté střídání herců u stárnoucí postavy. U jedné postavy jsem jich napočítal pět. Je samozřejmé že 13-ti letý mladík nemůže hrát dědečka, ale proč měnit herce, když postava zestárne v dospělosti třeba o 10 let? Nejdůležitější však je samotný příběh. Nejde o zdokumentování indiánských válek, ale o útok na city diváka. Zejména poslední tři díly byly dosti náročné a vyčerpávající. Já a většina mých přátel jsme některé scény úplně proplakali. Popsat 9-ti hodinový děj, kde vystupuje 6 generací obou rodin, by bylo značně složité, proto se zaměřím jen na dojmy, které ve mně seriál zanechal zejména v „indiánských“ částech příběhu. V prvním díle vypraví Bručící Medvěd o své vizi, ve které viděl jak se bizoni vrátili do Země a Lakotové žijí ve čtvercových obydlích a strádají hladem. Tato vize je neustále v ději připomínána a Milován Bizonem se ji snaží celý svůj život jakýmkoliv způsobem změnit. Moc se mi líbilo ztvárnění lovu bizonů na „bizoním skoku“, protože jsem to ještě v žádném jiném filmu neviděl. Také se mi líbilo citlivé ztvárnění obřadů haŋblečheyapi, wiwaŋyaŋg wačhipi a huŋkalowaŋpi. V druhém dílu dochází k rozporu dvou lakotských bratrů. Jeden se chce víc přiblížit k bělochům, obchodovat s nimi. Druhý se chce držet tradičního způsobu života. Díl je věnován spíše dobývání západu a prvním šarvátkám mezi Indiány a bílými. Třetí díl je z poloviny věnován zlaté horečce. Ukazuje se, jak se bílá civilizace přibližuje k území Lakotů. Národy putují k pevnosti Laramie v r. 1851 a je zde hezky zfilmovaná krajina se stovkami týpí, postavených u pevnosti. Moc se mi líbilo ztvárnění Grattanova masakru r.1854, vše bylo natočeno přesně tak, jak jsem četl (zatoulaná kráva, opilý tlumočník, snaha Vítězného Medvěda zachránit situaci). Ve čtvrtém dílu se divák dostává do tábora Černého Kotlíka r.1864 na Sand Creeku. Celý masakr je natočen dosti zajímavě. Nutno dodat, že v příběhu v táboře přebýval bílý fotograf, který vyfotil většinu lidí. Tedy scéna- plačící holčička u mrtvé matky, za dítětem voják, výstřel, střih, fotografie holčičky na skleněné tabulce, tabulka se výstřelem roztříští. Rozhodně nechtěli filmaři jatka (zastřelení dítěte), která to ve skutečnosti byla a chtěli diváka ušetřit. Na jednu stranu si americký divák asi neuvědomí jak hrozné to bylo, na druhou stranu mohl být seriál sledován celou rodinou. Já krváky nemusím, takže se mi zvolený způsob líbil. V tomto díle také divák shlédne Fettermanův masakr a masakr na Washitě. Pátý díl začíná zlatou horečkou v Černých horách. Sedícího Býk vypráví o vizi o velké bitvě. Samotná bitva na Little Bighornu je také zfilmována zajímavě- z pohledu přes dalekohled. Druhá polovina dílu je věnována převýchově indiánských dětí v internátních školách. Jsou zde vylíčeny drsné metody převýchovy (žvýkání mýdla atd.). Tato část byla pro mě dost psychicky náročná. Šestý díl začíná vyprávěním Wovoky a počátkem „hnutí“ Tance duchů. Děj se odehrává zejména v rezervaci Pine Ridge 1890. Indiánská policie, příděly, hladomor, válčením unavený Rudý Oblak, vražda Sedícího Býka, zajmutí Velké Stopy, hluchý bojovník, náhodný výstřel, masakr na Wounded Knee- to vše divák uvidí v závěrečném dílu. Ze známých indiánských herců vyskytujících se v seriálu v hlavních rolích bych vyjmenoval: Irene Bedard (Smoke Signals- Suzy Song, Lakota Woman- Mary Crow Dog), Graham Green (Dances With Wolves – Kicking Bird), Zahn McClarnon (Lakota Moon- Sky Walker, Crazy Horse- Little Big Man), Russell Means (The Last of the Mohicans- Chingachgook), Eric Schweig (The Last of the Mohicans- Unkas, Skins- Rudy Yellow Lodge), Wes Studi (Geronimo- Geronimo, Crazy Horse- Red Cloud). () (méně) (více)

Santek

No já čekal, že to konečně bude parádní seriál o divokém západu. A ono je to zatím historický šestidílný film o vyhlazení indiánů. Takže opravdu nevím jak hodnotit. Historicky korektní díla a dokumenty moc nehodnotím, tam bych musel hodnotit jen ty fakta, kostýmy, způsob kamery a to bych musel dát 100%. Jenže tady je ještě ten příběh, postavy atd. Postavy jsou určitě zajímavé, ale ten příběh je dost mnohačetný a než si na něco zvyknu, tak už je to pryč. Takže dávám 60%, protože po třetím díle bylo velké zklamání ten rozházený děj, mrtvé větve příběhu a velká rychlost jakou se děj ubírá ku předu. Tohle téma by si zasloužilo minimálně 30 hodinových dílů. První a druhý díl byl dobrý, ale ten třetí to už podle mně dost pokazil :-( ()

papuchalk

To co jsem vyčítal seriálu 1883, jak z historického tak filmového hlediska, je tady zpracováno výrazně lépe. Úžasně zpracovaná sága rozebírá hned tři hlavní témata rozvoje západních států USA. Zaprvé téma původních obyvatel, jejich vývoj a kolize s civilizaci bílých. Zadruhé technologický rozvoj USA, objevování kontinentu, telegrafy, vlaky, fotoaparát, zlatá horečka, války mezi státy. A zatřetí, kde šlo být opravdu kreativní nejvíce, jelikož se jedná o nejvíce fikční stránku seriálu, rodinné osudy Wheelerů na pozadí všech těch historických událostí. Zatímco první dvě témata jsou odvyprávěna podle známých faktů, ale přitom emotivně nikoliv jako hraný dokument, u té rodinné části bych nejvíce vypíchnul to, že seriál velice uvěřitelně rozvádí, proč byly některé rodiny donuceny se zcela rozdělit, a proč velice blízcí příbuzní skončili každý v jiném koutě kontinentu. To v zavedené evropě nebylo tak běžné. Seriál je až do třetího dílu velice kompaktní a ucelený, protože rozvádí osudy pouze několika málo hlavních postav. Pokrývá období zhruba od 1825 až do 1861. První tři díly lze považovat za jeden kompaktní celek, který má top kvalitu jednoho celovečerního filmu, a mě velice emotivně zobrazil události z doby, které mě na osidlování USA nejvíce zajímají. Od čtvrtého dílu zmizí prakticky všechny dosavadní postavy, a začne sledovat až moc nových postav najednou, přičemž jsem si už opravdu nebyl jistý, kdo je čí syn, synovec, a odkud vlastně nový Wheeler pochází. Problém je také výměna herců na jedné postavě, z důvodu stárnutí. Přehledu to opravdu moc nepomůže a radši mám když jednoho herce uměle zmaskujou na konkrétní věk. Nové postavy nemají čas na důkladnější rozpracování, takže k nim máte trochu chladnější postoj. Vyprávění ztratí dynamiku po stránce rodinného příběhu, ale historické události zobrazuje podle nastavené kvality z prvních tří dílů. Čeho jsem si dále všiml a fakt se mi to líbilo, bylo naturalistické zobrazení doby. Osady jsou blátivé, a zakouřené dýmem z mokrého dřeva. Často sněží opravdový sníh.. lidé zimou vydechují  páru. Kostýmy i boty jsou často nepadnoucí (podle mě záměrně), jak je vidět i na dobových fotografiích. Lidé prostě obleky zdědili po někom jiném, nebo si koupili nějakou standardní jednu velikost a nikdo neřešil, že mu to je trochu velké. Vlasy rozcuchané, nemyté, oblečení používané, obnošené, a nečisté. Ruce špinavé. Prostě západ, daleko od civilizace, spaní pod širákem! Zkrátka vizuálně jsem měl pocit, že opravdu koukám na scénky z roku osmnáct set něco a z okraje civilizace, jelikož i vojenská pevnost je zde stovky, možná tisíce kilometrů vzdálená od větších měst. Jedná se o daleko komplexnější a realističtější pohled na osidlování ameriky, než poskytl seriál 1883. Dokonce ve druhé epizodě seriálu jsem měl pocit, že 1883 vykradl z obsahu této epizody co se dalo.. Nadruhou stranu 1883 se některými lyricky poetickými výjevy, obrazy, citáty a emocemi tak trefil do černého, že pro mě v lecčems zůstává nepřekonaný. ()

the_doctor

Spielbergova produkce opet nezklamala. Vyborne napsana serie o nekolika generacich americkych osadniku a domorodych Indianu, kteri citi, ze se blizi konec jejich doby. Herecke vykony moc dobre, hudba (se znelkou v cele) taky kvalitni. Nelze nez doporucit. Po Band of Brothers a Taken, dalsi skvela miniserie. ()

COWBOY86

milujem divoký západ, osýdlovanie a podobne. žijem tým, hrám sa na Kovboja celí život, Na západ je kráasny hlavne vizuálne, zaznamenáva historické fakty, no... asi tisíc krát v tom filme niekto odíde a asi tisíc krát sa zase objavi... stále dokola odchody, hladanie a návraty. Drsnosť aká je predvedená v deadwoode tomuto miniseriálu chýba. Príde mi to skôr rozprávkové zobrazenie histórie severnej ameriky, ale určite to stojí za zhliadnutie, v podstate je to krásny film, len mne osobne (subjektívny názor) sa zdá prehodnocovaný... ()

Judhisthira

Tehdejší americké vládě nelze upřít částečnou snahu o začlenení indiánů do společnosti, ale bohužel díky nevraživosti mnohých bílých nepůvodních obyvatel a také některých pravověrných indiánů, to snad nikdy nemohlo fungovat bez masakrů a krveprolití. Povinná věc pro všemožné americké patrioty, kteří pomalu nevědí na čem postavili jejich předkové svou milovanou vlast. Silná a výborně natočená minisérie, která na obrazovce dlouho chyběla. ()

mikel

Většina westernů se odehrává v době opakovaček a koltů. Tento seriál je výjimkou a jako jeden z mála začíná s předovkami a v době, kdy si každý dobře rozmyslel než vystřelil, protože věděl, že bude trvat věčnost, než opět nabije. Proto je daleko věrohodnější než většina westernů, ve kterých nakonec leží padouch v prachu a je prostřílený jako řešeto. Také velice pravdidě zachycuje dobu, kdy Kalifornie patřila Mexiku a Američani nebyli vůbec vítáni. Kdo by chtěl znát jak vznikaly USA asi nenajde lepší film. Tohle je úplně jiný Spielberg. Pět hvězd! ()

badajajuak

Přesně tendle typ filmu nebo seriálu mi už nějakou dobu chyběl. Pro příznivce indiánské tématiky toho věru moc reálného není, ale tohle mě natolik uspokojilo, že nemůžu dát jiné hodnocení. Jen mohli tvůrci svůj příběh zasadit ještě do dřívějších let, abychom se podívali na nejvyýznamnější indiánské náčelníky jako byl Pontiac nebo Tekumseh. ()

boulala

Poslední divoký západ v 19. století. Poslední život v romantickém souladu s přírodou a nepříjemně věrně vyobrazená genocida indiánského obyvatelstva evropskými přistěhovalci. Filmové (seriálové) zpracování dalšího z témat, které ve mně opět vyvolává velmi nepříjemné otázky s depresivně skeptickými odpověďmi. Proč jsme my lidé takoví, jací jsme a proč se nedokážeme změnit? Protože tento zvláštní druh nelítostného zvířecího jednání je bohužel lidem přirozený a pevně zakořeněný. Až převládne ta naše lepší stránka, která v nás také je, asi se zároveň posuneme na vyšší vývojový stupeň a přestaneme se nazývat lidmi. Jen doufám, že se toho dočkáme dřív, než zničíme sami sebe i prostředí, v kterém žijeme. ()

tixi

Tento seriál ma len jednu chybu ale je tak zasadna že my to bráni dať vysie hodnotenie a ta chyba je totálna absencia bitiev pritom tieto udalosti sa odohrávali v tieni obrovskej brutality a krvavých súbojov no tu nieje ani jeden zobrazený len pár spomalených záberov a to je všetko ale zbytok čo sa týka hercov,kostýmov,dobovej atmosféry atd. je tento seriál dokonalé dielo 85%. ()

Agnostik

Zajímavý seriál z dob divokého západu který nás provede všemi jeho hlavními historickými milníky.Od začátků pionýrských průniků dále na západ,přes postupné osidlování a krvavé boje s indiány,až k první transkontinentální železnicí napříč amerikou od pobřeží jednoho oceánu k druhému a barvitými životními osudy prvních osídlenců tohoto období.V tomto případě jedné rozvětvené kolařské rodiny a současně časově ve stejné linii ubíhající tohoto příběhu,členů indiánského kmene napříč generacemi.80%. ()

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (více)