Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Kultovní snímek Wese Cravena, který je výborným thrillerem s prvky hororu. Přímo hororem bych ho nenazýval, jen proto, že zde do sebe kluci bodají nože. Neve Campbell je krásná, ještě taková vykulená holčička a moc jí to sluší. Courteney Cox zase jako dychtivá reportérka, která se honí za senzací - velice nepříjemná, ale nakonec ukáže kousek citu. Skvělý film a pokud ho vidíte poprvé, čeká vás pěkný zážitek a několik lekaček. Craven boduje.(17.11.2009)

Baf! Lekli jste se? Pokud ano, tak pro vás bude Vřískot horrorem minimálně desetiletí. Pokud ne, tak víte co je horror... No a teď vážně. Vřískotu jde spíše o zábavu stavěnou na lehkém parodování vyvražďovacích klišé, než-li o vzbuzování pocitu děsu. A to je také ten problém, jelikož nakonec se sám v klišé utopí. Přesto jde o celkem příjemný počin, škoda tedy, že právě on na dlouho uvrhl filmové horrory do osidel nesnesitelných pištících amerických teenagerů.(1.11.2007)

• Rex Mundi

Áno, kompletný Vreskot som videla až 12 rokov po jeho vzniku. Nie je to prvý ani posledný raz, čo poznám najprv paródie až potom originálny horor ;-) Áno, pozrela som si dokonca aj film o filme s rozhovormi a všetkými tými vysvetleniami, prečo je Scream taký geniálny, čo znamenal pre znovuoživenie tínedžerských hororov (sú vážne až také nepostrádateľné?).... Ale nie, nepodľahla som absolútne jeho čaru, nevyviedol ma z miery, to šialenstvo okolo ma obišlo, keď vznikol a teraz ho už nedobehnem. Súhlasím s Civalom i Monologom - po chvíli som sa začala nudiť, potom stále viac, no a ten prekombinovaný záver ma veru "do víru deja" už nevrátil. Vo svojom čase a pre znalcov hororu asi novátorské dielo - ale i o tom by sa dalo diskutovať. V o rok staršom Upírovi z Brooklynu je čierneho humoru viac než vo Vreskote a je úprimnejší čo sa týka miešania a priznávania sa k žánrom. Nestal na Vreskot vlastne kultom preto, že humor nikto slovkom nespomenul a diváci sa potom cítili úžasne výnimoční, lebo ho tam našli? Dobrý marketing je predsa na nezaplatenie ;-)(30.4.2008)

Je jasné, že se jedná o úplnou novotu, která zanesla svěží vzduch do pěkně zapáchajícího žánru. Zároveň však dle mého názoru úplně potlačila klasické atributy vyvražďovacího hororu a nabídla "jenom" černý humor a rozbití většiny klišé, což bohužel vede ke ztrátě jakékoli "vyššího smyslu". Jediným věčným plus asi navždy zůstane hnusný hlas Rogera L. Jacksona.(23.4.2005)

Film nám už trošku zestárnul a tak se projevují nedokonalosti, které by se v dnešní době už neměly objevovat. Úprky od jisté smrti jsou rozhodně lepší než z hororů z 80.let, ale když se podíváte na novodobé horory, tak je rozdíl poznat. Stále to není úplně ono. Na druhou stranu Vřískot obdivuju. Na svou dobu přinesl zase něco nového a stal se kultem, hlavně použitím masky, kterou také mám doma.(26.11.2011)

• - ** SPOILER!! ** Záverečná scéna v ktorej sa Billy a Stuart navzájom bodajú do brucha, aby si zaistili aliby, bola taktiež zamietnutá komisiou MPAA a tak ju musel režisér zostrihať. (2-Xtreme)

• - Název města Woodsboro není vymyšlený. Autoři se inspirovali malým městečkem s totožným názvem v Marylandu v USA. (DominikV)

• - Ve scéně na školních toaletách se náramek Sidney (Neve Campbell) v každém střihu neustále stěhuje z jednoho zápěstí na druhé. (DareDeer)