Vřískot

Vreskot

Scream

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Hneď po extrémne zábavnom The Cabin in the Woods najlepší metahoror, aký som doteraz videl. Substancia zložená z metahumoru, inteligentnej sebareflexie a systému 1 veta = 1 hláška, 1 slovo = 1 žmurknutie na hororových všeznalcov (dokonca aj taký žánrový ignorant ako ja polovicu filmov, na ktoré sa slovami i citujúcimi scénami odkazuje, videl). Wes Craven sa rozhodol pojať žánrovú originalitu tak, že všetky mysliteľné hororové klišé povraždil, vypreparoval a zavesil za vnútornosti do výkladnej skrine. Zábavnejší koncept som dlho nevidel, herci sú skvelí a aj taký fetišista na steadicamy, dlhé jednozáberovky a nepredvídateľné využitie hudby ako ja si tu príde na svoje - extrémne dobre sa na to pozerá a rovnako počúva. Craven vytvoril uvedomelý teen slasher pre nové milénium, ktorý nestavia na strašidelnosti, ale šialene vtipnom prístupe k základným pôdorysom žánru. Najlepšia je vražda garážovými dverami. "What's this? I spit on your garage?" 85%(25.10.2014)

„PÁN GHOSTFACE, PROSÍM VÁS PEKNE, NEZABÍJAJTE MA. CHCELA BY SOM BYŤ V ĎALŠEJ ČASTI!“ ___ Veľmi vynachádzavý a zábavný „postmoderný vyvražďovací slasher“ Wesa Cravena mal taký úspech, že nielen oživil, ale aj (po)zmenil žáner. Lepšie povedané, prevrátil ho naruby. John Carpenter napísal knihu pravidiel svojím filmom Halloween v roku 1978 a nič sa veľmi nezmenilo, až kým sa koncom 80. rokov neobjavila vlna (hodnoverne) inteligentnejších a serióznejších hororových snímok: Angel Heart (1987), Misery (1990) alebo The Silence of the Lambs (1991). V prípade Screamu sa Craven rozhodol vykopať starú knihu pravidiel, oprášiť ju, pridať k nej niekoľko poznámok o posmeškoch do nablýskaného a trochu zriedeného slasheru venovaného novej generácii (takzvaný „teen-slasher“). Výsledkom bol nesmierne zábavný film, ktorý pôsobí ako prešibaná komédia a výborný dodatok k (sub)žánru slasherov. Cambellova Sidney Prescottová je skvelou náhradou za Laurie Strodovú Jamie Lee Curtisovej v Halloweene. Toto sladké a delikátne, typicky americké dievča, ktoré prežije svojich priateľov vďaka rozhodnosti a zachovaniu panenstva – to je podstatnou prevenciou, ak v tomto krváku chcete prežiť. Hororová legenda Wes Craven však zaručuje, že film sa neuchyľuje k všeobecne používanému programu, ak voľne uplatňuje svoje schopnosti prekvapiť a vystrašiť. Dômyselné používanie mobilov je účinný nápad, ktorý vyvoláva stúpajúci potenciál napätia, najmä pri často kopírovanej a mimoriadne úspešnej vstupnej sekvencii, v ktorej zdesené mladé dievča, ktoré je samo doma, prijíma volania vraha a náhle zisťuje, že vrah ju aj pozoruje. ___ Kritická obec sa zhodla, že vo filme sú dve kľúčové scény. V tej prvej podstupuje Drew Barrymore test, v ktorom má preukázať svoje znalosti hororových filmov, no hneď na to je ubodaná a obesená na neďalekom strome. V druhej scéne popisuje otravný Randy pravidlá, ako prežiť hororový film. Medzi klišé, z ktorých si snímka robí posmech, zaznie poučka, že zdanlivo mŕtvi zabijaci sa opätovne vracajú na svoj posledný lov, a že tá postava, ktorá prenesie vetu „Hneď som späť“, umrie. ___ Cravenov Scream desí a funguje dodnes: má skvelé herecké obsadenie, vkusne zrežírované napínavé sekvencie a pôsobivý i prekvapujúci detektívne ladený scénar. Vadou na kráse je už len jediné: neúprimný výsmech pop-kultúre (konkrétne jej necitlivosti k cudziemu utrpeniu), na ktorej film zároveň zarába. 65%(31.7.2011)

(1001) Film jsem nikdy neviděla v době puberty, kdy by byl víc relevantní, ale až jako nabubřelá studentka filmového umění na prahu takzvané dospělosti. Ve výsledku je to asi dobře, protože jako puberťák bych tím opovrhovala už jen proto, že to bylo in, kdežto později (když už jsem také mezitím viděla všechny filmy, na které se odkazuje) jsem si užívala tu parodickou a meta stránku celé věci. Některé to pomrkávání mi sice přišlo až příliš jednoduché, ale pár vymazlených kousků se tam nakupilo, třeba uklízeč Fred v pruhovaném svetru, a při větě "We all go a little mad sometimes." moje nerdovské srdíčko vyloženě poskočilo radostí.(13.2.2016)

celkem zajímavej nápad na "horor", ale po nějaké chvíli se to okouká a je to spíš nuda. nezáživná nuda. takovej oddychovej blábol o ničem. následující díly jsou ještě mnohem horší, takže k nim se vůbec vyjadřovat nebudu. nemyslím si, že udělat celou zápletku filmu na tom, že někdo je švihlej hororama a chce si vyzkoušet zabíjení a jestli mu to projde jako dostatečně zajímavou a nosnou myšlenku filmu.(18.1.2006)

Prvá časť trilógie "Vreskot", od významného, amerického, horrorového tvorcu Wasa Cravena, je veľmi podarený film. Pri druhom pokračovaní úroveň išla o stupienok nižšie, no a záverečná časť sa už takmer ani pozerať nedala. Malo to výrazne klesajúcu tendenciu. Ale ako som už napísal, úvodný snímok sa naozaj podaril. Moderný, svižný slasher horror pre teenagerov. V malom kalifornskom mestečku Woodsboro začínajú umierať násilnou smrťou stredoškoláci ako na bežiacom páse. Kto sa skrýva za bielou maskou šialeného vraha? Kto to bez zľutovania reže, pára, bodá, vraždí miestnu mládež? S napätím som očakával ako to dopadne. *****(19.1.2011)

• - Roztleskávačku na školních toaletách si zahrála přítelkyně Skeeta Ulricha, který hrál Billyho. (DareDeer)

• - Spoiler: Scéna, kdy Randymu (Jamie Kennedy) zazvoní telefon a je mu oznámeno, že ředitel školy Himbry (Henry Winkler) je po smrti a zavěšen na fotbalové bráně, byla použita záměrně, jelikož si scenárista Kevin Williamson nevěděl rady, jak z domu dostat všechny nedůležité postavy a ponechat v ději jen hlavní protagonisty. (DareDeer)

• - Spoiler: Použitie dvierok pre psa na garáži bol nápad Williamsonovho asistenta. Scéna, v ktorej Tatum (Rose McGowan) zomrie, mala byť pôvodne zápasenie päsťami s vrahom a garážové dvere sa jej mali zosunúť na krk. (Msscastillo)