Vřískot

Vreskot

Scream

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Tááák, konečně jsem se k Vřískotu dostal a udělal jsem obrovskou chybu, že jsem to neudělal dříve. Wes Craven a jeho Vřískot je pořádná a dobrá vyvražďovačka s naprosto dokonalým závěrem. Dnešní vyvražďovačky se nedají s Vřískotem vůbec ničím srovnávat. Dnes je ten den, kdy pro mě vyvražďovačky dostávají nový směr... 9/10 = 95%(16.7.2011)

• Rex Mundi

Áno, kompletný Vreskot som videla až 12 rokov po jeho vzniku. Nie je to prvý ani posledný raz, čo poznám najprv paródie až potom originálny horor ;-) Áno, pozrela som si dokonca aj film o filme s rozhovormi a všetkými tými vysvetleniami, prečo je Scream taký geniálny, čo znamenal pre znovuoživenie tínedžerských hororov (sú vážne až také nepostrádateľné?).... Ale nie, nepodľahla som absolútne jeho čaru, nevyviedol ma z miery, to šialenstvo okolo ma obišlo, keď vznikol a teraz ho už nedobehnem. Súhlasím s Civalom i Monologom - po chvíli som sa začala nudiť, potom stále viac, no a ten prekombinovaný záver ma veru "do víru deja" už nevrátil. Vo svojom čase a pre znalcov hororu asi novátorské dielo - ale i o tom by sa dalo diskutovať. V o rok staršom Upírovi z Brooklynu je čierneho humoru viac než vo Vreskote a je úprimnejší čo sa týka miešania a priznávania sa k žánrom. Nestal na Vreskot vlastne kultom preto, že humor nikto slovkom nespomenul a diváci sa potom cítili úžasne výnimoční, lebo ho tam našli? Dobrý marketing je predsa na nezaplatenie ;-)(30.4.2008)

Tomuhle filmu (z mého pohledu) ublížila, jedná jediná věc - to, že první díl Scary Movie znám prakticky nazpaměť a proto jsem se téměř nebál a věděl jsem, co přijde dál… Jo, chlapci tenkrát věděli, o čem točí parodii… :-) Teď trochu vážně - Scream jsem viděl až dnes, ale považuju ho za kultovní snímek (bez jakékoliv nadsázky). A proč? Především byl nesčetněkrát parodován, maska, kterou nosí vrah, se stala legen… počkej si na to… dární a pořád tam je nějaká souvislost s jinými filmy (především horory). No dobře, to poslední není žádný důkaz kultovního statusu, ale to je mi výfuk. Pro mě tento film je kult, který definoval žánr "vraždících puberťáků", který se mnoho režisérů snaží napodobit, ale málokterému se to povede. A i když jsem se nebál, tak musím uznat, že atmosféru to mělo opravdu skvělou. K tomu parádní herci (hlavně Neve, Rose, Courtney a David) a mně nedělá problém dát čistý plný počet s tím, že okamžitě jdu na druhý díl.(30.10.2010)

• salahadin

Ten plakát snímku je velmi výstižný...vystihuje patrně pocity hlavní hrdinky po shlédnutí konečné verze filmu, kdy se s hrůzou dověděla, v čem že to vlastně hrála a že její vřískot láme decibelové rekordy. První díl je vždycky první díl, takže je většinou z celé série nejlepší, tady to není jinak...Vřískot je parodie a není to až zas tak podprůměrné dílko, ale mě na tom bavila fakt jen ta maska zabijáka a celou dobu jsem se nemohl ubránit obrázkům zhuleného "vřískoťáka" ze Scary Movie :) IMHO stejný nůž mám doma, masku jsem dostal k narozeninám už dávno a černý plášť mám taky doma...takže mě napadá...mmt...ale ne...nemám měnič hlasu, tak příště.(10.8.2008)

První film (minimálně takhle populární a všeobecně známý) svého druhu. Zábavné a v detailech vynalézavé popkulturní pomrkávání, které dokáže stát na vlastních nohou coby otevřená parodie na žánrová pravidla, tak i jako klasický horor, jenž se těmito pravidly musí řídit. V závěru už lehce přiblblé a protahované, ale jinak velmi nadčasové a nestárnoucí. Úvodní scéna i po letech jedním z nejlepších hororových otvíráků.. 80%(8.5.2020)