Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Wes Craven se ukazuje jako neskutečně uvědomnělý tvůrce, který přesně zná hranice žánru a dokáže si s nimi pohrávat. Vřískot je klasický teen horor, který jede podle schématu, který moc dobře známe, jen s tím rozdílem, že se jej drží až křečovitým způsobem, což samo o sobě působí komickým dojmem. Ale tvůrci v čele se scénáristou si dovolují jít ještě dál, nastrkávají do děje veliké množství komediálních vložek, které během celého děje fungují díky jejich různorodosti. Ale nebojte se, že díky vtipným scénám přijdete o očekávaný horor, to se totiž vůbec nestane. Wes Craven pečlivě buduje atmosféru, pohrává si s hudebním doprovodem a nechává diváka pomalu předvídat co se asi tak stane. Vřískot je jeden z mála hororů, který disponuje chytrými dialogy a inteligentně sepsaným scénářem, který musí potěšit snad každého fanouška. Jediným záporem je až přiliš vybledlý konec, který se sám polapil do vlastní pasti. Dvojice magorů sice skvěle zapadá do posavadního dění, ale závěrečná scéna již nemá takové grády jako zbytek filmu.(2.11.2007)

Tááák, konečně jsem se k Vřískotu dostal a udělal jsem obrovskou chybu, že jsem to neudělal dříve. Wes Craven a jeho Vřískot je pořádná a dobrá vyvražďovačka s naprosto dokonalým závěrem. Dnešní vyvražďovačky se nedají s Vřískotem vůbec ničím srovnávat. Dnes je ten den, kdy pro mě vyvražďovačky dostávají nový směr... 9/10 = 95%(16.7.2011)

Tomuhle filmu (z mého pohledu) ublížila, jedná jediná věc - to, že první díl Scary Movie znám prakticky nazpaměť a proto jsem se téměř nebál a věděl jsem, co přijde dál… Jo, chlapci tenkrát věděli, o čem točí parodii… :-) Teď trochu vážně - Scream jsem viděl až dnes, ale považuju ho za kultovní snímek (bez jakékoliv nadsázky). A proč? Především byl nesčetněkrát parodován, maska, kterou nosí vrah, se stala legen… počkej si na to… dární a pořád tam je nějaká souvislost s jinými filmy (především horory). No dobře, to poslední není žádný důkaz kultovního statusu, ale to je mi výfuk. Pro mě tento film je kult, který definoval žánr "vraždících puberťáků", který se mnoho režisérů snaží napodobit, ale málokterému se to povede. A i když jsem se nebál, tak musím uznat, že atmosféru to mělo opravdu skvělou. K tomu parádní herci (hlavně Neve, Rose, Courtney a David) a mně nedělá problém dát čistý plný počet s tím, že okamžitě jdu na druhý díl.(30.10.2010)

• Rex Mundi

Áno, kompletný Vreskot som videla až 12 rokov po jeho vzniku. Nie je to prvý ani posledný raz, čo poznám najprv paródie až potom originálny horor ;-) Áno, pozrela som si dokonca aj film o filme s rozhovormi a všetkými tými vysvetleniami, prečo je Scream taký geniálny, čo znamenal pre znovuoživenie tínedžerských hororov (sú vážne až také nepostrádateľné?).... Ale nie, nepodľahla som absolútne jeho čaru, nevyviedol ma z miery, to šialenstvo okolo ma obišlo, keď vznikol a teraz ho už nedobehnem. Súhlasím s Civalom i Monologom - po chvíli som sa začala nudiť, potom stále viac, no a ten prekombinovaný záver ma veru "do víru deja" už nevrátil. Vo svojom čase a pre znalcov hororu asi novátorské dielo - ale i o tom by sa dalo diskutovať. V o rok staršom Upírovi z Brooklynu je čierneho humoru viac než vo Vreskote a je úprimnejší čo sa týka miešania a priznávania sa k žánrom. Nestal na Vreskot vlastne kultom preto, že humor nikto slovkom nespomenul a diváci sa potom cítili úžasne výnimoční, lebo ho tam našli? Dobrý marketing je predsa na nezaplatenie ;-)(30.4.2008)

Mám s tímhle filmem takový zásadní problém, hmm, jak to jen říct slušně: všechny postavy mě iritovaly k posrání. A to navzdory faktu, že v době prvního (a posledního) sledování "Vřískotu" jsem byla odpovídajícího, tedy postpubertálního věku, tudíž mi kdákající slepičky a namyšlení frajeři měli imponovat. A ono prd... jak se mám bát u horroru, když se není koho ani o koho bát? To už mě snad více pobavila ta krávovina "Scary Movie". Bylo to zklamání, čekala jsem od slavného filmu víc - hlavně víc napětí. 55%(14.10.2010)

• - Spoiler: V poslední scéně, během níž za ranního svítání podává televizní reportérka Gale Wheaters (Courteney Cox) informace o Woodsborském masakru, se natáčela při západu slunce. (Fenk)

• - Drew Barrymore se jednou při obědu s Wesem Cravenem rozbrečela, když si vzpomněla na nedávnou zprávu, že někdo upálil svého psa. Od té doby Wes používal toto trauma, aby se Drew před kamerou rozbrečela. Vždy říkal: „Už si jdu pro zapalovač". Další pákou na herečku bylo opakování pravdivých příběhů o krutostech, která jsou páchány na zvířatech. Drew Barrymore je ve skutečnosti nadšený milovník zvířat. (StrYke)

• - Meno Lindy Blair sa nenachádza v záverečných titulkoch. (Msscastillo)