Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Atmosféra 9/10 Efekty 7/10/// +napětí, hudba -někdy nelogické chování postav/// Ještě než si půjdu počtvrté zavřískat, chtěl jsem si oprášit znalosti, atmosféru a postavy z prvního dílu, který restartoval zájem o žánr teenagerských vyvražďovaček. Od té doby jich byla natočena spousta, některé ještě lepší a spousta průměrných nad kterými první Vřískot stále vyniká. A to i přesto, že již ztratil hodně ze svého líbivého kabátku a na první pohled vypadá jako tuctová hororová podívaná devadesátých let. Atmosféra však zůstala a je stále velice dobrá. Vzhledem k tomu, že už jsem zase zapomněl kdo je vrah, koukal jsem na film jako kdybych na něj koukal poprvé a na závěr byl opět překvapen. Někdy jsem opravdu rád, že tak snadno zapomínám. Jinak potěší účast Drew Barrymore, která už v té době byla hvězdou filmu číslo jedna. Děkujme tedy Vřískotu za to že byl po dlouhé době první, ani mi nepřijde, že už je to 15 let./// Celkem 78%///(12.11.2011)

Scénář Vřískotu je jen logickou odpovědí na mediální a společenský vývoj v první polovině 90. let. Pulp Fiction stvrdilo možnost hláškujících postav v hraném filmu s odkazy na další multimediální díla v maximální míře, Takoví normální zabijáci upozornili na možnosti dopadu žánrů hraných filmů na jednání jejich diváků v dalším extrémním příkladu. A Wes Craven byl dvakrát na správném místě ve správnou dobu. Nejprve, když si přečetl čerstvý scénář Kevina Williamsona, pro kterého úspěch Vřískotu byl otázkou kariéry, a podruhé, když mu studio později nabídlo jeho režii. Svým ideálním stylem pak stmelil dohromady fungující mix teen vyvražďovačky a popkulturní smršti odkazů na filmy od Rebela bez příčiny po Bezmocnou (1955-1995), samozřejmě nevyjímaje některé Wesovy kasaštyky jako Noční můra v Elm Street (1984). Ze zpětného hlediska pozdější trilogie zde bylo zasazeno mnoho zajímavých témat, která byla později rozvinuta naprosto uspokojivým způsobem. A samozřejmě pak každý z filmů může dobře fungovat i samostatně. Čili prvnímu Vřískotu, který měl od samého začátku samá pro, pomohla ještě ikonická účast Drew Barrymore a dál už byla možnost nechat herecky vyrůst další tváře. Neve Campbellová si na Vřískotu postavila filmovou kariéru, Courteney Cox se vymanila ze šablony Přátel a společně s Davidem Arquettem vytvořili úspěšný pár. Mláďatům Rose McGowan a Jamie Kennedymu zdejší zkušenost také velice prospěla. Dnes můžu jen uvažovat o tom, jaké by to bylo, kdybych se k úvodnímu dílu dostala ještě před Dvojkou, kterou mám ovšem z celé trilogie nejraději. Na každý pád je skvělé, že ani jeden z Vřískotů doposud neztratil na aktuálnosti.(12.4.2011)

Wes Craven se ukazuje jako neskutečně uvědomnělý tvůrce, který přesně zná hranice žánru a dokáže si s nimi pohrávat. Vřískot je klasický teen horor, který jede podle schématu, který moc dobře známe, jen s tím rozdílem, že se jej drží až křečovitým způsobem, což samo o sobě působí komickým dojmem. Ale tvůrci v čele se scénáristou si dovolují jít ještě dál, nastrkávají do děje veliké množství komediálních vložek, které během celého děje fungují díky jejich různorodosti. Ale nebojte se, že díky vtipným scénám přijdete o očekávaný horor, to se totiž vůbec nestane. Wes Craven pečlivě buduje atmosféru, pohrává si s hudebním doprovodem a nechává diváka pomalu předvídat co se asi tak stane. Vřískot je jeden z mála hororů, který disponuje chytrými dialogy a inteligentně sepsaným scénářem, který musí potěšit snad každého fanouška. Jediným záporem je až přiliš vybledlý konec, který se sám polapil do vlastní pasti. Dvojice magorů sice skvěle zapadá do posavadního dění, ale závěrečná scéna již nemá takové grády jako zbytek filmu.(2.11.2007)

Cinefilsky zábavné. U prvního Vřískotu jsem vřískal blahem. To bylo TAKHLE geniální. Ano, miluju filmy, ve kterých postavy kecají o filmech. Tolik zábavy v jednom filmu se jen tak nevidí (samozřejmě když něco víte o slasherech nebo jste nějaký viděli). A je dobře, že jsem to viděl až nyní, po patnácti letech od premiéry. Ve dvanácti letech (v době premiéry) bych se tolik asi nepobavil.(17.4.2011)

Tomuhle filmu (z mého pohledu) ublížila, jedná jediná věc - to, že první díl Scary Movie znám prakticky nazpaměť a proto jsem se téměř nebál a věděl jsem, co přijde dál… Jo, chlapci tenkrát věděli, o čem točí parodii… :-) Teď trochu vážně - Scream jsem viděl až dnes, ale považuju ho za kultovní snímek (bez jakékoliv nadsázky). A proč? Především byl nesčetněkrát parodován, maska, kterou nosí vrah, se stala legen… počkej si na to… dární a pořád tam je nějaká souvislost s jinými filmy (především horory). No dobře, to poslední není žádný důkaz kultovního statusu, ale to je mi výfuk. Pro mě tento film je kult, který definoval žánr "vraždících puberťáků", který se mnoho režisérů snaží napodobit, ale málokterému se to povede. A i když jsem se nebál, tak musím uznat, že atmosféru to mělo opravdu skvělou. K tomu parádní herci (hlavně Neve, Rose, Courtney a David) a mně nedělá problém dát čistý plný počet s tím, že okamžitě jdu na druhý díl.(30.10.2010)

• - Spoiler: V poslední scéně, během níž za ranního svítání podává televizní reportérka Gale Wheaters (Courteney Cox) informace o Woodsborském masakru, se natáčela při západu slunce. (Fenk)

• - Neve Campbell si měla původně zahrát i scénu, kdy padá ze střechy před Ghostfacem. Poprvé však dopadla špatně na matraci, a tak přišla kaskadérka a udělala to za ní. (StrYke)

• - Když Tatum (Rose McGowan) hází po vrahovi v garáži lahve piv, rozbijí se a namočí mu jeho kostým. Po chvíli ale vrah přes Tatum přepadne na zem a jeho kostým je opět suchý. (DareDeer)