Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Scénář Vřískotu je jen logickou odpovědí na mediální a společenský vývoj v první polovině 90. let. Pulp Fiction stvrdilo možnost hláškujících postav v hraném filmu s odkazy na další multimediální díla v maximální míře, Takoví normální zabijáci upozornili na možnosti dopadu žánrů hraných filmů na jednání jejich diváků v dalším extrémním příkladu. A Wes Craven byl dvakrát na správném místě ve správnou dobu. Nejprve, když si přečetl čerstvý scénář Kevina Williamsona, pro kterého úspěch Vřískotu byl otázkou kariéry, a podruhé, když mu studio později nabídlo jeho režii. Svým ideálním stylem pak stmelil dohromady fungující mix teen vyvražďovačky a popkulturní smršti odkazů na filmy od Rebela bez příčiny po Bezmocnou (1955-1995), samozřejmě nevyjímaje některé Wesovy kasaštyky jako Noční můra v Elm Street (1984). Ze zpětného hlediska pozdější trilogie zde bylo zasazeno mnoho zajímavých témat, která byla později rozvinuta naprosto uspokojivým způsobem. A samozřejmě pak každý z filmů může dobře fungovat i samostatně. Čili prvnímu Vřískotu, který měl od samého začátku samá pro, pomohla ještě ikonická účast Drew Barrymore a dál už byla možnost nechat herecky vyrůst další tváře. Neve Campbellová si na Vřískotu postavila filmovou kariéru, Courteney Cox se vymanila ze šablony Přátel a společně s Davidem Arquettem vytvořili úspěšný pár. Mláďatům Rose McGowan a Jamie Kennedymu zdejší zkušenost také velice prospěla. Dnes můžu jen uvažovat o tom, jaké by to bylo, kdybych se k úvodnímu dílu dostala ještě před Dvojkou, kterou mám ovšem z celé trilogie nejraději. Na každý pád je skvělé, že ani jeden z Vřískotů doposud neztratil na aktuálnosti.(12.4.2011)

Mám s tímhle filmem takový zásadní problém, hmm, jak to jen říct slušně: všechny postavy mě iritovaly k posrání. A to navzdory faktu, že v době prvního (a posledního) sledování "Vřískotu" jsem byla odpovídajícího, tedy postpubertálního věku, tudíž mi kdákající slepičky a namyšlení frajeři měli imponovat. A ono prd... jak se mám bát u horroru, když se není koho ani o koho bát? To už mě snad více pobavila ta krávovina "Scary Movie". Bylo to zklamání, čekala jsem od slavného filmu víc - hlavně víc napětí. 55%(14.10.2010)

|| Scenár: Kevin Williamson | Hudba: Marco Beltrami | Produkcia: Cathy Konrad, Cary Woods | Distribúcia: Dimension Films | Štúdio: Woods Entertainment | Rozpočet: 15 miliónov $ | Tržby: 173,046,663 $ || Grupa Wes Craven / Kevin Williamson svojím dielom dali prácu a živobytie stovkám ľudí na ďaľších 20 rokov týmto bláznivým, no celkom obyčajným počinom skrze parodickej série Scary Movie. A práve to je najväčším prínosom diela, ajkeď film nepopierateľne obsahuje faktor napätia a prekvapenia, jeho význam na dlhú trať tkví omnoho viac skôr v tom, že od tej doby sa teen strašiačky vyrábajú akoby na bežiacom páse. Vždy je to o nápadu. Tento bol z masového hľadiska, sa zdá, viac, než nadpriemerný. Stačí maska, ktorá v sebe skrývá faktor kultu. 65% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(24.11.2013)

„PÁN GHOSTFACE, PROSÍM VÁS PEKNE, NEZABÍJAJTE MA. CHCELA BY SOM BYŤ V ĎALŠEJ ČASTI!“ ___ Veľmi vynachádzavý a zábavný „postmoderný vyvražďovací slasher“ Wesa Cravena mal taký úspech, že nielen oživil, ale aj (po)zmenil žáner. Lepšie povedané, prevrátil ho naruby. John Carpenter napísal knihu pravidiel svojím filmom Halloween v roku 1978 a nič sa veľmi nezmenilo, až kým sa koncom 80. rokov neobjavila vlna (hodnoverne) inteligentnejších a serióznejších hororových snímok: Angel Heart (1987), Misery (1990) alebo The Silence of the Lambs (1991). V prípade Screamu sa Craven rozhodol vykopať starú knihu pravidiel, oprášiť ju, pridať k nej niekoľko poznámok o posmeškoch do nablýskaného a trochu zriedeného slasheru venovaného novej generácii (takzvaný „teen-slasher“). Výsledkom bol nesmierne zábavný film, ktorý pôsobí ako prešibaná komédia a výborný dodatok k (sub)žánru slasherov. Cambellova Sidney Prescottová je skvelou náhradou za Laurie Strodovú Jamie Lee Curtisovej v Halloweene. Toto sladké a delikátne, typicky americké dievča, ktoré prežije svojich priateľov vďaka rozhodnosti a zachovaniu panenstva – to je podstatnou prevenciou, ak v tomto krváku chcete prežiť. Hororová legenda Wes Craven však zaručuje, že film sa neuchyľuje k všeobecne používanému programu, ak voľne uplatňuje svoje schopnosti prekvapiť a vystrašiť. Dômyselné používanie mobilov je účinný nápad, ktorý vyvoláva stúpajúci potenciál napätia, najmä pri často kopírovanej a mimoriadne úspešnej vstupnej sekvencii, v ktorej zdesené mladé dievča, ktoré je samo doma, prijíma volania vraha a náhle zisťuje, že vrah ju aj pozoruje. ___ Kritická obec sa zhodla, že vo filme sú dve kľúčové scény. V tej prvej podstupuje Drew Barrymore test, v ktorom má preukázať svoje znalosti hororových filmov, no hneď na to je ubodaná a obesená na neďalekom strome. V druhej scéne popisuje otravný Randy pravidlá, ako prežiť hororový film. Medzi klišé, z ktorých si snímka robí posmech, zaznie poučka, že zdanlivo mŕtvi zabijaci sa opätovne vracajú na svoj posledný lov, a že tá postava, ktorá prenesie vetu „Hneď som späť“, umrie. ___ Cravenov Scream desí a funguje dodnes: má skvelé herecké obsadenie, vkusne zrežírované napínavé sekvencie a pôsobivý i prekvapujúci detektívne ladený scénar. Vadou na kráse je už len jediné: neúprimný výsmech pop-kultúre (konkrétne jej necitlivosti k cudziemu utrpeniu), na ktorej film zároveň zarába. 65%(31.7.2011)

Geniální pocta a zároveň parodie žánru, plná odkazů a stylových hlášek pro znalé. Snímek vrátil dech žánru a paradoxně tento čerstvý závan přivál tvůrce, který již jednou podobné šílenství odpálil (ale tenkrát s populárním Freddym). Vzdejme hold Cravenovi, který musel již podruhé zasáhnout, aby jsme se opět mohli pěkně bát...(6.9.2002)

• - Drew Barrymore se jednou při obědu s Wesem Cravenem rozbrečela, když si vzpomněla na nedávnou zprávu, že někdo upálil svého psa. Od té doby Wes používal toto trauma, aby se Drew před kamerou rozbrečela. Vždy říkal: „Už si jdu pro zapalovač". Další pákou na herečku bylo opakování pravdivých příběhů o krutostech, která jsou páchány na zvířatech. Drew Barrymore je ve skutečnosti nadšený milovník zvířat. (StrYke)

• - Rose McGowan urobila všetky kaskadérske kúsky sama. (RosieMcgowa)

• - V televizi je možné vidět film Halloween (1978). Ve filmu Halloween H20 (1998) je vidět v televizi Vřískot 2 (1997). (DareDeer)