Vřískot

Vreskot

Scream

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Snad prvni hohor, ktery jsem videl, protoze tohle nevyhledavam. To jsem jeste chodil do pujcovny a prodavali ho za 40,- tak jsem to vzal a jeste ten den si to hodil do sveho "starovekeho" videoprehravace. Film se prehupuje mezi dobrym a kvalitnim hororem a stupidnim filmem ktery jakoby parodoval sam sebe lepe, nez scary movie jednicka. 5/10(17.6.2006)

Cinefilsky zábavné. U prvního Vřískotu jsem vřískal blahem. To bylo TAKHLE geniální. Ano, miluju filmy, ve kterých postavy kecají o filmech. Tolik zábavy v jednom filmu se jen tak nevidí (samozřejmě když něco víte o slasherech nebo jste nějaký viděli). A je dobře, že jsem to viděl až nyní, po patnácti letech od premiéry. Ve dvanácti letech (v době premiéry) bych se tolik asi nepobavil.(17.4.2011)

Když kdysi v sedmdesátých letech přivedl za ručičku pan Carpenter šílence Myerse, vytvořil tak základní kámen pro ten žánr hororů, jenž nese nepříliš pěknou jmenovku vyvražďovačky. Jenže v průběhu 90tých let tenhle druh hororů začal kolísat. Vzniklo několik nepříliš originálních projektů až do roku kdy přišel do kin Vřískot. Klasický systém tohohle typu hororů převedl do moderního svižného kabátu a ve směsi s černým humorem opět oživil usychající odnož. A taky rozpoutal vlnu svých více či méně úspěšných napodobovatelů. Zkrátka Vřískot to je zábava, napětí a akce od začátku do konce okořeněná vtipem, zajímavými zvraty a vším co k hororu patří. Nebál bych se právě Vřískot zařadit mezi pětici nejlepších hororů posledních deseti let. Takže se usaďte, zkontrolujte zámky na dveřích, vypněte mobil a vytáhněte telefon ze sítě (pro jistotu) a dobře se bavte. Čtyři hvězdičky naprosto po právu.(9.2.2004)

Keď vznikol úplne prvý Vreskot, tak sa písal rok 1996 a vyzeralo to, že hororový subžáner s hromadou teenagerov je už out a nič nové už nevznikne. Vreskot ako horor s teenagermi oživil tzv. slasher, ktorý začal kultový vrah s maskou na tvári a smrtiacim zlom v očiach, áno Halloween(1978) to všetko začal síce sa zvykne hovoriť aj o Tooperovom Texaskom Masakre(1974), ale to je trochu iné. Potom po roku 1978 resp. po Halloweene vznikli ešte ďalšie dva kultové horory do tohto žánru, Sean S. Cunningham nám dal Jasona a horor Friday the 13th(1980) a o pár okov neskôr prišiel aj Wes Craven s niečím originálnym s Freddy Kruegerom a jeho Nočnou Morou(1984). Síce sa tieto filmy navzájom vyžierali ako kanibali a vykrádali sa, nič sa na tom nezmení, že už navždy ostanú ako kulty hororu. Potom prišlo ešte pár podobných hororou, ale nebolo to už nič nové a kopírovali buď už spomínanú trojicu, alebo iné horory, a tak sa zdalo, že tento subžáner skončilo, ale... Vtedy sa v hlavne jedného človeka zrodil neskutočný nápad. Mal víziu o novom teenage horore, plným teenagerou a jedným vrahom v maske. Ako sám scenárista Kevin Williamson povedal, potreboval súrne peniaze a tak chcel tento scenár predať, nakoniec sa mu to aj podarilo a scenár kúpilo štúdio Miramax. Tí s tým oslovili Wesa Cravena, ktorý mal za sebou úspešný horor Nightmare on Elm Street a ďalšie menej úspešné. Jemu sa to hneď zapáčilo a tak K.Williamson a W.Craven postavili základ pre novú hororovú sériu a tiež pre novú vlnu, tzv. "teenagerská vyvraždovačka" . . Vreskot je skvelé dielo, je plný odkazov na ďalšie horory, je vtipný a zároveň tak drsný . . Hrdinovia Vreskotu sú iný ako obyčajné postavy v iných hororoch. Tieto postavy majú svoj charakter, každá jedna postava je vo filme zobrazená tak aby sa s niektorou divák stotožnil a povedal si "Aha, ten týpek čo teraz umrel bol skoro ako ja :O" Postavy sú vychované na hororoch a sami dobre poznajú všetky tie veci okolo toho a rozmýšľajú "čo by som asi urobil, keby som bol v horore?" Aj samotný vrah nie je obyčajný tuctový psychoš, ktorý vraždí čo sa hýbe, aj vrah vo Vreskote sa vyzná v hororoch a tesne pred smrťou si s obetami zahrá jeho obľúbenú, tak trochu drsnú hru. To, že sa cez telefón vypytuje aký je tvoj obľúbený horor, alebo už v "hre" Kto vraždil v prvom Piatku 13. Williamson a Craven celý Vreskot postavili na tom, že i samotný diváci poznajú a budú postmodernú hru s žánrovými pravidlami hrať spoločne s filmom. Film má v sebe postavu a to dnešného hororového fanúšika Randyho, ktorý počas filmu sleduje horor Halloween a "radí" hlavnej hrdinke vo filme, nech sa otočí, že vrah je priamo za ňou, ale ich vrah je tiež priamo za ním. Postava Randyho vo filme slúži ako rozprávač hororových pravidiel, ktoré dokonale pozná a vysvetulje ich svojím kamošom, ale to najlepšie je na tom, že Williamson a Craven tieto pravidlá v ďalších scénach porušujú. Najprevratnejším okamžikom filmu je, úvodná sekvencia, v ktorej tvorcovia využili všetko to čo v dalšom priebehu deja len rozvíjajú. Hlavnou zbraňou dvojice tvorcov bola nadsázka s ktorou celé to predstavenie zincesovali. Žiadna z ich postáv sa nebere vážne a dej filmu je až moc jednoduchý na rozdiel od ďalších dvoch dielov, ktoré sú dosť prekombinované. Film sa predovšetkým pohráva s vašou filmovou znalostnou, ktorú sa snaží až do samého konca orientovať na zlú stopu. Vo Vreskote je všetko to čo sa stáva aj v ostatných hororch, len tu je to trochu iné a to, že Craven do filmu pridal kopu vtipu a okorenil to hláškami tipu: "Nikdy som netušil, ako budem rád, že som panic" pretože postavy, ktoré sú vo filme zastrelené ožijú a to preto, že doposiaľ nemali pohlavný styk. A keď to už vyzerá tak, že hlavný záporák filmu je už na druhom svete, prichádza nás posledný krát vystrašiť a aby ho tí čo prežili mohli doraziť! . . Horory psychopatov nevytvárajú, filmy im iba dobre radia . . Po tomto filme sa tento žáner stal znovuzrodeným a prišla následná vlna podobných filmov i keď za ďalšou sériou je scenárista Kevin Williamson, ked stvoril o čosi slabší teenage horor a to I Know What You Did Last Summer či po našom Tajomstvo Minulého Leta. Potom sa Craven a Williamson zišli pri ďalšom filme, ktorý sa ale skončil katastrofálne a ich film Prekliate nezožal žiadny veľký úspech. S následkom teenagerskej vyvraždovackej vlny sa v kinách stretávame doterazi i po 11 rokoch od vzniku Vreskotu. Ale vzhľadom k tomu, že prvý Vreskot bol postmodernou hrou s vyčerpaným subžánrom, žiadny z jeho nástupcov nemohol priniesť nič nové a svojrázny originál zostáva nepokonaný, nezabudnutý a stále svieži. Možno ešte viac než v dobe svojho vzniku, pretože až s rokmi prichádza na javo, ako moc múdro bol vymyslený. Preto je teraz Vreskot povinné pozeranie pre fanúšika hororu, je to kult! Ďalšie reči ako chválenie režiséra, scenáristu či samotných hercov to podľa mňa nemá ani zmysel, pretože všetci fanúšikovia hororu vedia čo to je Vreskot a aké kvality má. Toto píšem ako recku na svoj druhý najobľúbenejší horor(predsa len Nočná Mora je Nočná Mora) tak sa nebránim tomu dať 100%. pôvodný článok: DVD Vreskot /2005/ do tejto podoby upravil: Tomáš "2-Xtreme" Hrnčír(17.7.2007)

• Rex Mundi

Áno, kompletný Vreskot som videla až 12 rokov po jeho vzniku. Nie je to prvý ani posledný raz, čo poznám najprv paródie až potom originálny horor ;-) Áno, pozrela som si dokonca aj film o filme s rozhovormi a všetkými tými vysvetleniami, prečo je Scream taký geniálny, čo znamenal pre znovuoživenie tínedžerských hororov (sú vážne až také nepostrádateľné?).... Ale nie, nepodľahla som absolútne jeho čaru, nevyviedol ma z miery, to šialenstvo okolo ma obišlo, keď vznikol a teraz ho už nedobehnem. Súhlasím s Civalom i Monologom - po chvíli som sa začala nudiť, potom stále viac, no a ten prekombinovaný záver ma veru "do víru deja" už nevrátil. Vo svojom čase a pre znalcov hororu asi novátorské dielo - ale i o tom by sa dalo diskutovať. V o rok staršom Upírovi z Brooklynu je čierneho humoru viac než vo Vreskote a je úprimnejší čo sa týka miešania a priznávania sa k žánrom. Nestal na Vreskot vlastne kultom preto, že humor nikto slovkom nespomenul a diváci sa potom cítili úžasne výnimoční, lebo ho tam našli? Dobrý marketing je predsa na nezaplatenie ;-)(30.4.2008)

• - Spoiler: Použitie dvierok pre psa na garáži bol nápad Williamsonovho asistenta. Scéna, v ktorej Tatum (Rose McGowan) zomrie, mala byť pôvodne zápasenie päsťami s vrahom a garážové dvere sa jej mali zosunúť na krk. (Msscastillo)

• - Ve scéně při večírku u Stua (Matthew Lillard) jeden z hostů při sledování filmu Halloween (1978) poznamená, že v uvedené scéně, kdy Michael Meyers (Tony Moran) oběť probodne a pověsí na zeď, je barva krve příliš křiklavě červená. V této scéně však krev vidět není, podobně jako se neodhalila herečka v záběru, který Randy (Jamie Kennedy) uvádí slovy: "Povinné ukazování koz." (Alfréda)

• - Když odmítla Drew Barrymore roli Sidney (Neve Cambell) a přišla s nabídkou, že může zahrát postavu Casey, Wes Craven zpočátku uvažoval jestli to je dobře rozhudnutí, protože se obával, jak budou reagovat diváci, kdy jedna ze známých tváří z filmu zemře v prvních minutách. (newpage)