Vřískot

Scream

Vreskot

Horor / Mysteriózní

USA, 1996, 111 min

Viděl jsem v noci a strach mě asi minul. Veliké plus, že je vše reálné, žádné nadpřirozené hovadiny. Jako horror to moc nefunguje, jako thriller jen o trochu víc. Nosná je kriminální záhada, to je síla příběhu – kdo že je ten srandista s maskou. A díky tomu – a nemálo známým tvářím – jsem neztratil pozornost. Bohužel motiv neexistuje, takže celkově s bídou průměr. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 6 | hudba 5 | humor 1 | akce 3 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5(26.12.2012)

Film nám už trošku zestárnul a tak se projevují nedokonalosti, které by se v dnešní době už neměly objevovat. Úprky od jisté smrti jsou rozhodně lepší než z hororů z 80.let, ale když se podíváte na novodobé horory, tak je rozdíl poznat. Stále to není úplně ono. Na druhou stranu Vřískot obdivuju. Na svou dobu přinesl zase něco nového a stal se kultem, hlavně použitím masky, kterou také mám doma.(26.11.2011)

• GilEstel

Nikdy jsem neskrýval, že horory nejsou zrovna moje parketa. U hororových komedií to je tudíž asi podobný. Vřískot je v mnoha ohledech filmem přelomovým. Získal si řadu pokračování přímých i nepřímých. S Vřískotem stejně jako s mnoha podobnými filmy mám trochu problém. Přijde mi to všechno strašně laciný. Příběh jako z nejbrakovějšího komiksu, trapné chování postav. Samozřejmě, že jde o nadsázku, ne skutečný svět. Přesto mi přijde ujetý smát se tomu, jak se lidi kuchají nožema a všude cáká krev. To vše bez jakéhokoli důvodu nebo motivu, kdy jediný motiv je zabavit diváka. Já se prostě moc nebavil a nic vtipného v tom neviděl. Fakt, že se podle týhlé šablony udělalo x dalších filmů a lidi na ně chodí, je spíš smutný. 40%(10.7.2011)

Snad prvni hohor, ktery jsem videl, protoze tohle nevyhledavam. To jsem jeste chodil do pujcovny a prodavali ho za 40,- tak jsem to vzal a jeste ten den si to hodil do sveho "starovekeho" videoprehravace. Film se prehupuje mezi dobrym a kvalitnim hororem a stupidnim filmem ktery jakoby parodoval sam sebe lepe, nez scary movie jednicka. 5/10(17.6.2006)

Tak mi bylo naservírováno něco trochu jiného než bych před projekcí čekal, ale vyloženě zklamaný nejsem. Jakože mi spojení komedie a hororu nevadí (někdy spíš naopak), tady mi to skřípalo. Protože ty ostatní hororové parodie moc žánrových prvků neměly, zatímco Vřískot s napětím, atmosférou, sem tam nějakou lekačkou pracuje a do toho je sráží zesměšňováním sebe sama. Ano, při všem divákově uznání za (nejistého) si střílení z hororových klišé, dochází k sebeparodizaci a tím se všechny ty výše jmenované kladné atributy začnou bourat jako domeček z karet. Pak najednou divák neví, jestli se má bát nebo smát (ono to kromě toho podezřele nešikovného zabijáka a narážek na filmy dlouho vypadá jako opravdový horor). S tím souvisí odkazy na spoustu žánrovek a pak závisí na samotném divákovi, kolik toho má nakoukáno (u mě tak půl na půl). Naivně jsem doufal, že záporák se třeba nenechá odhalit a chytit, když už vznikla ta pokračování (ostatně o čem by pak byla), ale takhle moc nechápu, proč byly další díly natočeny a už je asi ani nechci vidět. Za určitou (alespoň z mého pohledu) přelomovost, nebo chcete-li originalitu, to budou ještě slabší 4* a ne jen pouhý průměr. "Jsou na jedno brdo. Blbej vrah, co honí prsatou holku, co neumí hrát. Vždycky běží nahoru po schodech, místo aby utekla ven dveřma."(7.5.2012)

• - Časopis Empire zařadil film v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 482 místo. (Folky)

• - David Arquette měl původně hrát Billyho, ale zamiloval si postavu strážníka Deweyho. Ten byl v původním scénáři popsán jako urostlý a ne příliš bystrý chlapík. (DareDeer)

• - Ve filmu se v roli novinářky mihne hvězda filmu Vymítač ďábla (1973) Linda Blair. (DareDeer)