Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

Moiraine

Zažila jsem trochu zklamání. Celou dobu jsem myslela, že tu bude nějaký dějový zvrat a ono nic. Navíc se většina filmu odehrává ve tmě, takže jsem tam nic moc neviděla. Jako zabiják času to ještě projde. Pamatuju si ale, že mě to kdysi dávno, když jsem to viděla, docela bavilo. ()

Zet

Původně sem dal ***, ale po druhém shlédnutí po 15ti letech musím zvýšit na ****. Dneska se už takové filmy snad ani netočí a pokud ano, tak jsou to buď levné filmy, kterým chybí pořádná výprava a nebo vysokorozpočtové pohádky pro děti/náctileté plné CGI. ()

psychoza

Kombinácia Inidiana Jonesa a Sandokana ma vôbec nenadchla. A už vôbec nezodpovedá českému a slovenskému názvu filmu... ()

Nix

Tuhle klasiku jsem viděl ještě ve VHS době a hrozně mne uhranula. Ten příběh je tak primitivní až se mi zalíbil a putování jeskyní, stavění zábran a závěrečný boj je prostě skvělej. A celé, jak se Banderas dostane mezi partu Vikingů a naučí se jejich jazyk, to je prostě super. Ono je to takové béčko až si ho člověk zalíbí a tady nic mezi není buď na to máš hlavu nebo ti to tu hlavu usekne. ()

kukkik

Celkově průměrný film. Škoda, že filmařům trvá tak dlouho pochopit, že méně je někdy více a je tedy kámen úrazu, že historická věrnost je pro dobré historické drama zásadní, tady silně chybí. Děj není dostatečně fantasy aby tuhle díru vyrovnal a obsazení jednotlivých postav je asi nejhorší část příběhu. Povětšinou sice kvalitní herci ale pro svoje role nepříliš vhodní. Asi je to střihem ale děj občas působí jako slepené epizody různých seriálů.. Jako oddechovka na jedno podívání ucházející, podruhé to ale vidět určitě nepotřebuju. 2/5 ()

Dexx

Ať už to takhle zmrvil kdokoliv (rád věřím tomu, že to byl Crichton), tak by zasloužil pověsit na kandelábr. Zahodit takový potenciál se jen tak nevidí, a tím spíš to vynikne, když člověk vidí, že i v téhle příšerně poslepované a nelogickým střihem zdecimované podobě se na to dá dívat. ()

Dantte..

Nevyužitý potenciál, který s tohoto filmu čiší mě rmoutí. Pěkné prostředí, bojové scnény a skvělí Banderas, bohužel nic víc a nic míň. 50 % ()

Alojs

Začátek je fajn. To ještě svítá naděje, že by se mohl konat "tak trochu jiný Desperado". Banderas je však ve své roli nepřesvědčivý a nechtěně směšný (ostatně jako jeho kolegové). Nehledě na to, že snímek s přibývajícím časem nehorázně (pardón) sra*kovatí. 2* ()

klo11bouk

jelikož jsem četl knihu,u filmu jsem se dobře bavil a bavím. jen pár poznámek k nejčastějším rozporům : jelikož matka vendolů je mimozemšťan (kniha) mělo by to být spíše sci-fi ale to z filmu není zřejmé. íbn byl učenec a básník a cesta z asie do skandinavie trvala 7 let (kniha) dá se věřit že staroseverštinu zvládl.opět není zřejmé. fakta (tvrdí historici,já to jen opsal) : vikingové (normané pro anglány a franky,vajgaři pro slovany) si říkali rhos(mořeplavci) obsadili island,zajeli do ameriky,napadali anglii , byli u paříže,na sicílii a od napadaných vybírali výpalné.po dněpru a donu dopluli do čer.moře.založili kyjev a novgorod (840) a jeli mrknout do konstantinopole a bagdádu.vrátili se a z rodu rurikovců vzniklo rusko. ()

Homerking

Jelikož jsem fanouškem vikinské tématiky tak mě tento snímek velice potěšil, akční scény stáli sice za nic ale já se spíš pobavil nad neotesaným a hrubým chováním všech vikingských válečníků .Arabský princ to s nimi neměl opravdu lehké .) ()

Kariya

Čím film pokračuje dál, tím se zhoršuje. Na začátku to vypadá slibně, je tu přeci Banderas a jeho charisma. Ovšem toho v roli zakřiknutého muslima moc neukáže. Děj je takový vratký prohnilý srub, držící se na stromě na posledním hřebíku. Nějakou svou formu i záměr má, ale moc to tak nepůsobí. Na konci se srub zřítí, rozpadne se na cucky a já si jdu radši pustit The Vikings s Kirkem Douglasem z roku 1958, kteří aspoň ukazují, jací Vikingové byli. ()

Shanen29

No, co na to říct,určité zklamání tam je,film netáhne,nudí,nebýt Banderase,film je propadák,ale i tak je to velmi zlé. ()

ANTYCHRYST

Pro vikingy mám prostě slabost..a překvapivě Antonio mi tady jako arabský válečník dost sedí.. Celkově příběh opreden tajemstvím a mistikou o vendolech.. Jejich matka se svým drapkem se povedla.. :) příjemný ač temný příběh.. 75% ()

papadoce

Jááááájjjjj Vikingovia, pre starého deda ďalšia nostalgia. Tento film mi ostane v pamäti z niekoľkých dôvodov, ktoré sú každý z iného súdka, ale spolu sú pre mňa klasikou. Tak za prvé, Tonko Banderas napriek tomu, že bol už v tej dobe veľkou hviezdou, tu nehral tak úplne prvé husle. Film vlastne ani nemal jedného hlavného hrdinu. Za druhé, navždy si budem pamätať odvahu vyvolených severanov, bola natočená naozaj umne, s cieľom ukázať ich statočnosť a odhodlanosť, čo sa aj podarilo. Tiež sa mi páčili ich reakcie v rozhovoroch. Nie sú mi cudzie (žeby bol prapradedo Švéd ?? …hmmmm). Za tretie, pes vie skákať. John McTiernan natočil svižnú, pritom temnú a tuším že nie až tak veľmi nákladnú historickú rozprávku o statočných bojovníkoch zo severu. Mňa to rozhodne bavilo a hoci po rokoch by som tomu ako celku dal len štyri, tak už kvôli Bulvajovi, stopárovi, blonďákovi, a tým ostatným gigantickým obrom, to tu nechám pôvodne. My Göteborgčania musíme držať spolu. ()

Něrpa

Po prvnim zhlednuti jsem dal 2*, po patem 3* a ted uz 4*. Kdyby to byla takova blbost tak se na to tolikrat asi nedivam. ()

Řízek

Pěknej přímočarej film, u kterýho se nevyplatí příliš přemýšlet, ale u kterýho se rozhodně výborně navečeříte. Jeden z mála snímků, kde mi obrovský logický chyby vůbec nevadili, prostě sem se jen bavil. ()

Dominicus

Historický epos režiséra Smrtonosnej pasce, Johna McTiernana, sa odohráva v časoch, keď známy svet tvorí len Európa a Blízky Východ a na prejdenie cesty z Arábie do Švédska potrebujete skoro 2 týždne. Mladému Arabovi v podaní Antonia Banderasa, ktorého za údajné pechtle-mechtle so ženou bagdadského kalifa vyhostia zo zeme a služobne ho prevelia na sever, neostáva nič iné len poslúchnuť a odísť s výpravou do nehostinneších krajov, kde sa stáva svedkom prepadnutia púštnymi kmeňmi. V poslednej chvíli sa však zľaknú vikingskej lode , ktorá zablúdila do týchto končín a vzala ho do svojich služieb. Tiernanovi by som zo snaženia nič neuprel, no prílišná snaha o autentickosť vyzerá v jeho podaní dosť fádne. Napríklad, keď sa každú cenu snaží o to, aby vikingovia a Banderas nehovorili tým istým filmovým jazykom. Niektorí filmári si s tým nerobia ťažkú hlavu, a preto sa v ich filmoch v pohode dohovorí aj Fín s Tahiťanom, bez toho aby mali komunikačný problém. Tiernan (za čo má u mňa veľké plus) robí tieto tieto jazykové bariéry (a oprávnene), čím film u mňa v jeho príprave postúpil ďalej za hranicu, ktorú veľa filmov neprekročí a radím ich medzi tie primitívnejšie. Komplikuje si to, ale aj tak ako sa s tým vysporiadal sám, mohol riešiť trocha inak. Jazykové rozdiely sa dajú filmársky spracovať aj inak, ako keď sa pri ohni snaží pozorovať reč vikingov a za necelý večer im už dokáže opoovať ich vlastnou rečou. No ale čo mu musím uznať je ,že sa o to aspoň pokúsil. Rada starších si ho vyberá za trinásteho bojovníka a spolu s ostatnými vikingami odchádzajú pátrať po krvilačnom kmeni ľudožrútov. Historické reálie sú dosť zjednodušené, ale gradácia napätia a bojové scény to všetko vynahradia. Aj preto radím tento kúsok medzi Gladiátora, Statočné srdce a Posledného mohykána. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)