Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

jilda

Trochu moc komplikovaná podívaná, ale drama a slušní herci tam jsou. Atmosféra výborná, jen tak dál Zodiacu:-) ()

Gore

Po slabším Úkrytu se Fincher vrátil ve skvělé formě a výtečně navodil retro atmosféru San Francisca 70. let. Výprava je opravdu brilantní, lze si toho všimnout, jak v celku, tak v maličkostech. Příběh začíná klasickou detektivkou, kdy jsme svědky několika vražd, přes pátrání až k posedlosti Zodiacem, karikaturistou Robertem Graysmithem. Co se ale Fincherovi povedlo nejvíc, je výběr herců. A je to celá plejáda vynikajících herců. Někteří mají prostor jen třeba 2 minuty, ale dokážou je využít k nadlidským výkonům. Vyzdvihnout bych chtěl hlavně: Ruffala, toho chválit ani nemusím, ten snad špatně ani hrát neumí. Sevigny dokázala, že od Kids už uběhlo hodně času, a že na Brown Bunny (kvůli kterému ji vyloučili z herecké asociace, a tím přišla o hodně rolí) už snad každý zapomněl (snad i ona) a po dlouhé době zde předvádí plně soustředěný výkon. Neobyčejně civilní výkon Edwardse. Downey Jr., který hrál novináře propadající se alkoholu a drogám, určitě hodně z vlastní zkušenosti. Gyllenhaal, který hlavně od druhé poloviny začíná být nebezpečně dobrý (chtěl bych se někdy dočkat ho vidět v negativní roli) a zejména J.C.Lynch, který během svých zhruba 5 minut dokáže navodit pocit plíživého strachu. A za zmínku stojí i Koteas a pozvolna šedivící Mulroney. Prostě, tak brilantní herecké výkony jsem hodně dlouho ve filmu neviděl. ()

dr.block

Velmi dobře natočená kriminálka podle skutečných událostí. 160 minut podle mě filmu jen prospělo, protože bylo možné případ rozebrat až do těch nejmenších detailů. Nádherná atmosféra sedmdesátých let a fakt, že případ nebyl nikdy vyřešen vás vtáhne do děje a nepustí. ()

D@ve

Další předlouhý film od Davida Finchera, který jsem za poslední dobu shlédl a opět je to skvěle odvedená práce. Myslím si, že Fincher nám ještě pár skvělých kousků předvede. ()

martalini

Rád bych dal Fincherovi za tuhle machrovinu plnej počet, ale bohužel mi do toho ždibíček chybí...Zodiac má atmosféru jako kráva, celou dobu na mě doslova dejchaly(především) sedmdesátý léta...Fincher si skvěle pohrává s formou a občasný, i když ne úplně patrný, přeskakování mezi žánrama mu krásně vychází a štimuje do koncepce celýho filmu...Stopáž vůbec nevadí, nenudí a mistrovský naznačování zodiacových vražd hutně přidává na atmosféře a mrazí...Gyllenhaal, překvapivě skvělej Ruffalo a Downey ale i další herci perfektně seděj ve svejch rolích (pochvala za casting) a po skončení vás film rozhodně nenechá klidnejma...jenže mi tam prostě pořád něco nesedí...v prostřední třetine film trochu ztratí švih a svoje tempo...sice se v poslední třetině zase vrátí do pečlivě postavenejch kolejí, ale nemůžu so pomoct, jenom za 4**** ()

Martinius

vzhladom na to, ako kvalitne bol co do atmosfery, vyvoja deja, gradacie a atmosfery rezijne zvladnuty seven alebo trojka votrelca, pustil fincher pri tomto snimku naplno do gati. dva a pol hodinovy zodiac je pri absencii jedineho dramatickeho zachvevu neumerne roztahanou monotonnou zmesou mrtveho interieroveho tliachania, otravene posobiacich hercov, neustale vyzvanajucich telefonov a bezradneho civenia na sifry jedneho frustrovaneho vraha. byt na mieste zodiaca, najprv si podam scenaristu za dialogy bez davky inspiracie a potom finchera za ich verne bezduchu adaptaciu. nestastne vybrani herci (slaby a nezaujimavy gyllenhaal posobi ako vecny student na praxi, bezne sympaticka chloe sevigny vyzera ako michael caine po zmene pohlavia a inokedy vynikajuci downey sa tvari ako by mu niekto ukradol oblicky) vkladaju do filmu (a hlavne svojho verbalneho prejavu) povinne minimum entuziazmu i hereckeho vykonu, akoby museli pracovat zadarmo, ci dokonca s nabitou dvojhlavnovkou za chrbtom. film nasledne posobi bezutesne, odflaknuto a prvoplanovo, pricom mate pri jeho nekonecnej stopazi pocit, ze tych 22 rokov, v ktorych rozpati sa odohrava, si aj fyzicky odtrpite pred obrazovkou a z kresla sa dvihate (prinajmensom dusevne) zostarnuti o celu generaciu. neubranim sa dojmu, ze fincher prisiel s napadom tohto filmu pocas nejakej crevnej chripky a nasledneho behu na zachod. pustil to vsak este pred latrinou, obsah tak vytiekol mimo misu, rovno na platna kin ci na nase obrazovky. ()

Pitrsss

Všechna čest Davidu Fincherovi. Vtiskl totiž do Zodiacka tolik atmosféry, že by z ní vyžilo dalších pět filmů. Mistrovské dílo po všech stránkách. Výborně vystupňovaný děj. A co se stopáže týče, tak ani jedna z těch 160 minut mi nepříjde zbytečná. 90% ()

RomanHyde

Jednoznačně maximální hodnocení. Jedná se o precizní bezchybnou filmařinu, ze které je čitelný originální rukopis Davida Finchera. Je jasné, že lidé, kteří čekali v příběhu o masovém vrahovi "jatka a deprese" stejně jako v Sedm, museli být zklamání. V Zodiacu je naopak většina mordů natočena z odstupu, ovšem výsledek byl ten samý, a to mráz na zádech a všude jinde.. David Fincher výborně zachytil atmosféru šedesátek a sedmdesátek, jakoby se postupně s časem měnil i obraz a filtry a krásně retrospektivně zachytil vývoj situace a vyšetřování. Při samotném závěru jsem byl napnutý jak struna a doufal v rozuzlení, byť dopředu jsem věděl, že ve skutečnosti nepřišlo a nepříjde proto ani zde. Tenhle snímek musím vidět co nejdřve znovu! Miluji filmy se specifickou atmosférou a Zodiac patří mezi ty nejlepší. ()

Kratoc

Perfektně zprostředkovaná atmosféra ze sedmdesátých let orámována úděsnou stopáží, která ale překvapivě není jenom kvůli tomu, že by se režisér vyžíval ve zbytečném protahování - vše co mělo být řečeno a ukázáno také bylo, ovšem na konci se ukázalo, že to vlastně nikam nevedlo. Nebo ano? V tomhle je Fincher prostě svůj a točí film bez Hollywoodského popcornu, ale za to dokáže herce vybičovat k neuvěřitelným výkonům. Myslím, že Jake Gyllenhaal hrál tak, že překvapil i sám sebe. ()

Gagner

Čtyři hvězdy za kvalitní kriminálku, od Finchera jiný typ filmu než jsem očekával. Ale skutečnost je skutečnost. Tak moc mne štvalo, že se vrah nikdy nenašel, tomuhle filmu by vyvrcholení v podobě kriminálky Miami slušelo :)) ()

Harpy

Ano, presne takéto filmy sa mi páčia....konečne niečo čomu som uverila úplne na 100% a detaily ktoré presne zapadali kam mali a boli pre mňa naozaj tak reálne že som sa do filmu doslova "vcucla" a nervózne sledovala pozvoľna sa odvíjajúci dej. Herci samozrejme perfektní, najviac sa mi však páčil Robert Downey Jr. :) a celkovo ma film prekvapil, nečakala som že sa mi to až tak zapáči dávam 90% ale len preto, že miestami som mala pocit že sa to až moc naťahuje, no sama neviem či by som z toho mala taký zážitok aj vtedy keby som pozerala nejakú skrátenú verziu.... ()

radekgfx

Zatím můj nejoblíbenější Fincherův film. Sedm a Klub rváčů mají určitě více akce, ale právě atmosféra příběhu vás u Zodiaca natáhne už v první minutě a pustí na konci třetí hodiny. A ještě budete chtít přídavek. ()

driverx

Fincher pojal svůj snímek jako takřka doslovnou rekonstrukci hrůzných vražd, které otřásly americkou společností. Vydržet dvě a půl hodiny v jen zřídka polevujícím napětí, které je místy okořeněno špetkou černého humoru, totiž není nic snadného. Právě díky režisérově přístupu se však film nestává nudným a po naběhnutí závěrečných titulků si buďte jisti, že se budete cítit všelijak, jen ne úplně příjemně z toho, co vám bylo právě dovyprávěno. A to byl ostatně nejspíše i Fischerův záměr. ()

j0nathan

Na můj vkus přespřílíš dlouhý a místy dost fádní. Zodiac mě bavil opravdu jen asi do poloviny filmu a s přibývající stopáží mě pomalu přestávalo zajímat, kdo Zodiac skutečně je. ()

bolan

Je málo režisérů od kterých se mi líbí vše co natočí a Fincher je jeden z nich . . . vlastně je asi jediný, ()

kamil.i

Unikátne zdramatizované vyšetrovanie sériového vraha. Kriminálny thriller na úrovni, ktorého devízou sú nielen prešpekulované detaily prípadu Zodiac, ale aj výborné herecké výkony a zaujímavá výstavba deja odohrávajúceho sa počas niekoľkých rokov a zmien, ktorý udrží diváka v pozore počas celej úctyhodnej stopáže. ()

Erik7595

Asi som po bravúrnom Seven očakával podobne brilantne vybrúsený a vygradovaný snímok, a práve Zodiac ma najviac sklamal tým, že ma počas celej stopáže nedokázal udržat v plnej pozornosti a neustálom napätí. Chvíľami na mňa to neustále preskakovanie deja pôsobilo spoločne s množstvami informácií v dialógoch unavujúco. Spočiatku ma úvod navnadil, začiatok sľuboval veľa, ale časom sa film stal "len" precíznym prevedením skutočného prípadu, ktorý ale dopláca na príliš veľké množstvo dejových skokov, poskytovaných faktov a informácií. Tých dejových skokov je tu jednoducho až príliš veľa. Aby to nevyznelo len negatívne, Fincher nenatočil z môjho pohľadu prepadák, režisérsky aj technicky je Zodiac samozrejme bez výhrad. Retro atmosféra sa podarila vynikajúco vyobraziť, tiež herecké obsadenie filmu je bez výnimky skvelé, Ruffalo, Downey Jr. i Gyllenhall predvádzajú výborné herecké výkony. A čo sa týka tej depresívnej hustej atmosféry, prítomná tu je, najmä skvelý mrazivý začiatok nečakane prekvapil svojou surovosťou. Problémom je len, že film stratí dych a chytí ho tesne pred poslednou 40- minútovkou, v ktorej sa dej začne konečne stupňovať, ako som si predstavoval, a práve vďaka tejto časti sa Zodiac vyšplhal aspoň na solídny priemer. 3* Slabších 60% ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině