Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

HellsAngel

Zodiac je film natočený s brilantnou filmárskou precíznosťou, prvotriednou prípravou a preniknutím do látky, ako i citom pre zobrazenie čo i len najdrobnejších detailov. Podporené skvelými hereckými výkonmi a Fincherovým remeselným rukopisom ide o jednu z najlepších snímok, aké sa na poli krimi-thrilleru kedy objavili. ()

vandamator

Skvělý film, ne každého zaujme, ale Fincher dokázal v divákovi evokovat velmi silný zážitek, který hned tak neopadne.Někdo by si řekl že tak dlouhá stopáž začne nudit ale opak je pravdou. ()

zigy

Pětku nedávám jen proto, že jsem spoustu věcí nepochytil, takže to pro mě často byla honba za nevím přesně čím. Jinak ovšem mńam mńam, mysteriozní atmoška, strach!!! (scéna ve sklepě s možná vrahem je lahůdková) a Gylenhaal jako umanutý slídil je skvělý. Pokud neznáte skutečný příběh, určitě si to dopředu nezjišťujte. ()

hony23

Film o jednom z nejznámějším masovém vrahovi historie sliboval víc, než jen pomalu se vlekoucí nudu. Žádné napětí, dramatičnost, ani dějové zvraty se v úvodních 2 hodinách totiž nekonaly, výsledný dojem trochu vylepšila závěrečná půlhodina, kdy se konečně začalo pátrání po vrahovi rozplétat. ()

serdehelan

Rewatch 2021 - Fincherov Zodiac je iný typ filmu, aký divák od Finchera očakával, preto po prvom zhliadnutí nastalo viac menej sklamanie. Opakované zhliadnutie ale ukazuje kvality filmu. Fincher rekonštruuje udalosti okolo vrážd precízne a nápadito, formálna stránka je ako obyčajne dokonalá. Herecky tiež nie je čo vytknúť. Prvú hodinu a pol sa asi žiadny divák nenudí. Potom ale do popredia príde druhá rovina - ešte vyše hodiny dlhá, kde sa ukazuje aké ma nekonečné pátranie devastačný dopad na jednotlivé postavy - Downeyho, Ruffala, Gyllenhaala. Film stratí dynamiku v podstate mení žáner, ale nepôsobí to ako nezvládnuté, práve naopak, ako jasný Fincherov zámer. ()

Salvator

Linie investigativního vyprávění není pro každého. Výjimečnost skutečných událostí si ale zaslouží výjimečnou délku. ()

PanJelen

Film podle skutečných událostí, který možná nejlépe ukazuje onu zdlouhavou práci policie, pří řešení neobvykle složitého případu. Vrah má přeci jen volnější ruce, než policista či novinář, který neustále naráží na právní mantinely, či na soukromý život, kdy ho posedlost prací téměř zničí. Pomalým tempem a zneklidňujícími scénami, typu piknik u jezera nebo jízda autem (než tě zabiju tak to tvoje dítě vyhodím z okna) se buduje pochmurná atmosféra, která udržela mou pozornost i přes lehce natahovaný konec. ()

KajlQ

Brrrr až mám z toho husinu. Úžasně zpracovaný film o sériovém vrahovi Zodiacovi. Stopáž byla možná dlouhá, ale ani na chvíli mě nenudila, film vás vcucne a pustí až v titulcích. Herci byli naprosto famózní, především Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. a Mark Ruffalo. Celou stopáž jsem byl napjatý a chvílemi měl i strach. Zamotaná, zvrácená, temná a zajímavá detektivka z pohledu novinářů, kteří v případě Zodiac hráli nemalou roli. Fincher je prostě génius a ví jak udělat dílo. 97% ()

PanPyzamo

Detektivka dle skutečné události. Za mě v pořádku. Bylo to zajímavé. O to zajímavější to nejspíš bude pro ty, co znají případ Zodiaca. Skvělý film. Nevím, co víc bych dodal. Pro fandy detektivního žánru doporučuji. 8/10 ()

SaxGuy

Znovu thriller, tentokrát však s docela jiným přístupem než třeba v Sedm. Místo stále se stupňujícího napětí tu dostáváme mnohem pomaleji se odvíjející pátrání po sériovém vrahovi. Zodiac tu vlastně nemá žádný konkrétní charakter, ale to proto, že příběh je hlavně o trojici postav (Gyllenhaal, Ruffalo, Downey Jr), kterým případ vzal roky jejich života, a skrze jejichž perspektivu je na pátrání nahlíženo. Zase mě tu chytila skvělá, místy až skoro utahaná fincherovská atmosféra a pořád rostoucí beznaděj postav, kdy se vraha stále nedaří dopadnout. Skvělý detektivní thriller. ()

Modular

Vrah Zodiac byl reálný sériový vrah, jenž zabíjel mezi lety 1968 až 1970. Proslul zájmena díky svým posměšným dopisů, které posílal novinám a policii, jimiž získal popularitu. Zodiacova identita, i když byla mnoho let vyšetřována, nikdy nebyla stoprocentně potvrzena. Jak byl tento pozoruhodný případ zfilmován? No, překvapivě dobře! Oproti filmu Zlo s lidskou tváří, pojednávající o sériovém vrahovi Tedu Bundym, se snímek snaží být, aspoň podle mého pocitu, víc dramatičtější a snaží se divákovi přinést co největší množství napětí, aby se zdálo, že postavy na Zodiacovu identitu skutečně přicházejí, i když se tak nikdy nestane. Je to zvláštní, začátek snímku je docela trhaný, neboť zachycuje skoro nenávazně všechny potvrzené Zodiacovy vraždy, což kontrastuje s druhou polovinou filmu, která je zaměřena na vyšetřování a interakci hlavních postav s důkazy. Popravdě se mi tento přechod moc nelíbí, odtrhává to od příběhu a člověk pak neví, co si má myslet a co je důležité. Herecké obsazení je ale výborné, to se musí nechat. Bezpochyby bych řekl, že se jedná o dobrý film. O nejlepší detektivní snímek, co jsem viděl? Ani moc ne. Ale jako drama dost dobrý. 8/10. ()

karnifex

Vydržel jsem asi hodinu a pak mě to přestalo bavit. Ano, je jasné, že si produkce dala záležet na dobových detailech a možná se i jedná o cinefilní záležitost (jak někteří zmiňují), ale k čemu to, když je to taková nuda. A k tomu téměř tříhodinová stopáž: nejsem nekompromisním odpůrcem dlouhých filmů, ale musí to mít smysl - a Fincher vážně není Béla Tarr.. ()

F2003F

Fincher na polovičný výkon snažiaci sa zodpovedne vyhýbať klišé (pivnica) a nenechať pri tom diváka chladným. Film si udržuje ponuro napätú atmosféru, až sa toho v poslednej polhodine nakopí príliš. Nenudí, ale 2,5hod je moc keďže sa tam dokopy nič dôležité často nedeje. Niektoré obsadenie pôsobí rušivým elementom, najmä dejovo zbytočný Downey a nevýrazný Ruffalo (nie, že by sa mu úloha nehodila veď v Shutter Island bol fajn) rovnako ako príbeh. Hľadanie vraha je tvorené bez chuti, navyše z neusporiadaného pohľadu na novinárov vynechávajúc pre prípad nevšedne príťažlivo záhadné okolnosti ako spôsoby rozšifrovania dopisov (niektoré ani dodnes nie sú) a kým alebo detektívna práca usporiadania dôkazov do súvislostí ich hľadaním. Znovu sa musím opakovať, že pri podobných výplodoch je najhrozivejší ich reálny podklad, ale cez to tu nebol úplne naplnený mimoriadne tvorivý potenciál ani prácou talentovaného perfekcionistu. ()

ste

Po velkých očekáváních pro mě přišlo zklamání. Film byl dlouhý, nudný a o ničem. Vědela jsem, že tu jde spíše o postavy a jak je ovlivňuje dlouhé vyšetřování a pátrání po Zodiacovi, ale ani to nebylo dobře udělané. Osoby se tam spíše míhaly, do jejich života nás nic nevtáhlo, tudíž na mě ani nezapůsobilo, když se jim pak začal hroutit. Už po půlhodině jsem se začala koukat na hodinky a to u filmu, který má 160 minut není dobré. Nevím, v čem ostatní vidí těch 85%, ale pro mě to bylo zabití dobrého námětu. ()

xoxoxoxo

priznam sa pacil sa mi ten film...., ale ...zial Fincher uz pred tym natocil se7en a fight club, takze.. ma, to len 5 hviezdiciek..predosle dva, maju u mna , "alespoň" 7 :) ()

pat_rafter

přiznávám, že jsem moc nečekal a moje předpoklady se celkem potvrdily. překvapivě nudní herci a pouze jediná výborná(mrazivá) scéna a to vražda u jezera. rozhodně nejhorší fincherův film. 50% ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině