Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

carly

úžasní herci portrétujúci zaujímavé postavy vo veľmi príjemnej réžii. atmosféra filmu presne kopírovala pocity zúčasnených - Daveovu frustráciu, Robertovu posadnutosť. film plynul pomaly, keď sa v prípade nič nedialo a bol napínavý, keď sa našli nové dôkazy. najlepšia scéna ale bola Robertova návšteva u Vaughna a jeho útek z pivnice. ()

Wormboy

Fincher je macher. Podarilo sa mu natocit kriminalku, ktora nestavia na prekvapivych zvratoch, ale na brilantnom scenari, vybornych hercoch, ale predovsetkym na atmosfere, ktora nas ako samotnych ucinkujucich sprevadza pocas celeho patrania. Fincher vynikajucim sposobom navodzuje pocit napatia, neistoty, ako aj pocit nudy a znechutenia nad zdlhavym odhalovanim pravdy v niekolkorocnom procese vysetrovania, vrcholiac dychberucou zaverecnou polhodinou.4,5/5* ()

Dannysek4U

Toz zajimave to bylo, a ne, ze ne. Gyllenhaal a jeho vnitrni rozklad dobry, Downey super, retroatmoska bajecna, jen od poloviny na me sla trochu zivacka - ale to bude asi spis charakterem zobrazovanyho pripadu, pricemz samozrejme nepomohl ani znamej/neznmej konec. Ale jinak samozrejme bajecny remeslo. Jen mu proste chybi spad a nakonec nejaky roz(h)reseni. ()

Andre3000

Hodně intenzivní, hodně fascinující. jake Gyllenhall shodou okolností během týdne zázářil v dalším filmu co jsem viděl a začíná stoupat v mé oblibě. Ano, se stejnou posedlostí jako on hledal Zodiaca sem sledoval tenhle film a musím přiznat, že mě ten fim vzal. Jo a ještě něco...on to udělal, já to vím! ()

gabin(a)

Naprosto souhlasím s Limou, nenapsala bych to líp!Nejpříjemnějším překvapením ale pro mně bylo, že rodina hlavního hrdiny přežila, vzhledem k režisérovi jsem se bála, že to tak nebude. ()

pakobylka

David Fincher dokázal, že i na základě notoricky známého případu lze natočit napínavý thriller s osobitou, mrazivou atmosférou. ()

pufina

Sakra, to je film! Ještě teď nabírám dech a snažím se urovnat myšlenky.. Fincherova režie byla dokonalá (rozhodně jsem o dost víc unešená ze Zodiaca než z filmu Sedm) a herecké výkony mi vyrážely každou chvíli dech (obzvlášť Jake Gyllenhaal). Atmosféra 70. let byla výborná, nemám co bych namítala. Příběh Zodiaca je napínavý, zajímavý, strhující a poutavý (mě doslova přikoval ke křeslu). Pokud člověk má rád krimi a drama, tak to nejde jinak, než si film pořádně vychutnat až do dna. K Zodiacovi (který nebyl nikdy dopaden) můžu říct jediné:,,Dobře chlape! (To patří Davidovi Fincherovi) 100% spokojenost" ()

necisty

Na tak dokonalém filmu vás dokáže nasrat jen ten závěr, ale proč říct nemůžu, prostě se na to musíte podívat. Fincher je třída a to úplně každým novým i starým dílem. ()

MovieKings

Před deseti lety, když jsem byl v kině na "Miss Potter", jsem si z něj přinesl plakát Zodiaca. O pár měsíců později, v roce 2008, jsem si koupil DVD s filmem. Včera, skoro po deseti letech, jsem film konečně viděl. Dlouhé, náročné, ale celou dobu napínavé, pevně zrežírované a brilantně zahrané. SPOILER Zodiaca vidíme ve filmu vlastně jenom jednou; za ostrého denního světla a v neškodném prostředí násilně přetíná životy dvou lidí. To, že páchá zlo, víme od začátku filmu, ale zhmotnění toho zla, byť jen na pár minut, ve mně zůstalo ještě dlouho po skončení filmu, kdy jsem naprázdno zíral do stropu. ()

campix

Zodiac od Davida Finchera není úplně tak diváckým filmem. Stopáž je dost roztáhlá, docela dost se to vleče a není tam zas tolik zapamatovatelných a napínavých momentů, které by ozvláštnili nějak ozvláštnili děj, protože je to hodně ukecané, ale i tak dokázal Fincher udržet zajímavost na maximu. O řemeslné kvalitě snímku není třeba mluvit. V tomhle Fincher naprosto vyniká a ve spojení s velmi kvalitním hereckým obsazením tu máme další kriminální kultovku o sériovém vrahovy, který nebyl nikdy dopaden. V dnešní době by z toho asi byl pouze kratší televizní seriál, protože v celovečerním formátu, už by to v kinech asi haló neudělalo. ()

Juto

Film je krásne natočený a Fincher nám opäť ukazuje svoje úžasne šikovné schopnosti so zábermi. Všetci herci žiaria a skutočne sa stávajú ich postavami. Jake Gyllenhall a Robert Downey Jr. predviedli vynikajúce výkony, rovnako ako Mark Ruffalo. Je to neuveriteľné, pútavé, dramatické a strhujúce. 10/10 ()

Martrix

I když Zodiac nepatří mezi nejlepší filmy Davida Finchera, pořád je to silně nadstandardní kriminálka. I když krimi...já to vnímám spíš jako film pojednávající o odhodlání jednoho chlapíka, vyřešit složitý případ, který byl nad síly policie. Tvůrci tento hlavolam vykreslují poměrně přehledně, nesnaží se Zodiaca démonizovat, ale stejně tak nelíčí policisty jako neschopné tupce. Provádí diváka případem od A do Z, trpělivě (pro někoho zdlouhavě) vysvětlují, proč se vraha nedaří chytit. Nicméně nečekejte podobně propracovanou drasťárnu, jako v Sedm. Zodiac je vlastně vcelku civilní příběh. Řemeslně na skvělé úrovni, ale obsahem a emocionálním dopadem se nemůže rovnat Zmizelé, Klubu rváčů, ani zmiňovanému Sedm. Úděl těch nejlepších bývá, že nastaví laťku tak vysoko, že už se přes ni občas sami nedostanou. Pro mě nebyl Zodiac dostatečně vtahující na to, abych tu dlouhou stopáž nevnímal. ()

Ondatra

Skvělý příběh o jednom z nejvíce záhadných a vyšetřovaných sériových vrahů USA. Kriminálka, která se nese celou dobu v temné atmosféře a opět se potvrzuje, že Fincher prostě umí dělat filmy. Do toho výborní herci, co víc si přát. 9/10 ()

Davosh

Jak to sakra ten Fincher dělá, že mě každý jeho film dokáže dokonale pohltit. Přestože je Zodiac "nejnormalnější" Fincherův film, patří určitě mezi ty nejlepší. Ještě bych vyzdvihl 2 scény a to zrychlenou stavbu mrakodrapu a sklepní scénu ke konci. ()

blitzer

Jedná se o zajímavej film se zajímavým námětem, ale na Finchera mi tam stále něco chybí (nebo přebejvá - 160 min je opravdu silná káva). Zkrátit to minimalně na 2 hodiny a dal bych 5* ()

emo

Kvalitný thriller, aj keď na Finchera dosť umiernený a netradičný. Filmu by síce prospelo trochu prestrihať a skrátiť o takých 20 minút, ale vďaka uveriteľným výkonom Gyllenhaala a Ruffala na vás určite neprídu driemoty ;-) ()

Eviator

Z počátku úžasně navozená atmosféra 60.-70. let umocněná vraždami, ze kterých opravdu běhal mráz po zádech. (obvzláště scéna u jezera) Škoda jen mírné komplikovaného konce, kdy se zde těch postav už vyskytovalo hodně, nicméně stále na vysoké úrovní a ty skoro tři hodiny mi utekli jako voda... ()

DominikV

Tak to je přesně styl, který mi šmakuje. Parádní rekonstrukce vražd ze San Franciska je napínavá a srší z ní strach. Nejlepší film Davida Finchera od filmu Sedm. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině