Texaský masakr motorovou pilou: Počátek

Texaský masaker motorovu pílou: Počiatok

Horor / Thriller

USA, 2006, 91 min

• Hellblazer

Tak na 3krát sa mi to konečne podarilo dopozerať, a pýtate sa prečo toľko problémov s dopozeraním? To, že sú tu mladí pekní ľudia, avšak nie herci, s tým nemám problém, pretože keď sa Jordana Brewster plazí, tak veľmi dobre vrtí riťkou a potom sa mi na to aj dobre pozerá alebo v tom, že postavy sa chovajú úplne blbo a celý dej je o ničom, to mi tiež nevadí, horšie je to s tým, že je to neskutočná nuda a navyše niekto nepochopil v čom spočívalo kúzlo pôvodného TCSM. Znechutenie, ktoré dokázal vyvolať za pomoci čistého, su rového a naturalistického násilia bez kvapky krvi, sa nedá len tak napodobniť a to, že to Jonathan Liebesman nahradil odpílenými nohami, skalpovaním a vnútornosťami, vždy v detailnom zábere a litrami krvi, je pochopiteľné, lenže Liebesman je tak neschopný, že aj tak žiadne znechutenie nevyvolá. Z Leatherface sa stal obyčajný vraždiaci stroj, ktorý pocit strachu nenavodí ani u malého decka. V konečnom dôsledku je dobré, že tento film vznikol, pretože pri ňom vynikne skutočné umenie akým je pôvodný TCSM. Bodycount: 10(9.1.2007)

• pan Hnědý

Nic nového a jako přes kopírku, ještě k tomu špatně vystřelené skrz Nispelův debut, který vytvořil velmi působivé prostředí a celkový dojem na celou realizaci jsem hodnotil velmi pozitivně, protože se velmi přiblížil k originálu ze 70. let (tam jsem měl, ale větší problémy ze spaní). Pokud by pokračování TMMP (2006) dostal před 20 lety JACKSON šlo by o splatter vybudovaný horor, který by byl přisolený humorem a šlo by o velký nářez - pokud RAIMI budil bych se v noci vícekrát než normálně a pokud CARPENTER hrůzou bych nestíhal zakrývat rukama oči (a mělo by to i myšlenku), ale "bohužel" vše nám naservíroval Liebesman, který udělal s TMMP tupý klišé horor, bez myšlenky, protože krev, střeva a rozřezané končetiny bijící do očí nijak nevyděsí, naopak to co dělalo v originálu hororovým prvkem a sofistikovaným zpracování bylo, když si vytvořil divák obraz (hrůzu) sám ve svých myšlenkách, kdy nám Hooper vše záměrně neukázal (promyšlenější tah).(21.8.2012)

• MIMIC

Tie remaky, sequely, prequely, počiatky, začiatky či vzkriesenia tu máme za to, že sme v detstve trhali muchám krídelká, takže nám to prozreteľnosť nejako zákerne musela vrátiť aj s úrokami. Liebesmanov film - rovnako ako predchádzajúci Nispelov - v skutočnosti nie je taký blbý ako sa môže zdať na prvý pohľad a dokonca je i celkom slušne nakrútený. Problém je v tom, že nový divák ohúrený touto kvalitou nie je potom častokrát v stave náležite oceniť geniálny originál. Preto hoci som ten film videl hneď dvakrát po sebe (nemohol som odolať :-) , v rámci zachovania určitej "rovnováhy" (kto film videl, dobre vie, prečo používam práve toto slovo) demonštratívne siaham po takom hodnotení, ktoré pri porovnaní s Hooperovou klasikou bude pôsobiť dostatočne kontrastne. "Počiatok" si zaslúži pozornosť minimálne z dvoch dôvodov - koeficient mortality má šokujúcu hodnotu (vyhladenie je dokonalé, Hitler sa obracia v hrobe) a Lee Ermey je americký národný poklad. PS: Čo sa týka naturalistického zobrazenia fyzického násilia nie je Liebesmanov film v porovnaní s takým "Rosemary´s Killer" (1981) ničím výnimočným, vlastne mu nesiaha po členky. V tejto súvislosti by ma veľmi zaujímalo, kam až súčasný "naturalistický" horor zájde.(5.6.2007)

• Cervenak

Ako si Leatherface ušil svoju leather face. V skutočnosti je však hlavnou postavou R. Lee Ermey, ktorý tu má väčšie sólo než v prvej hodine Full Metal Jacket ;-). Neškodná béčková volovina, ktorá si toľko nenávisti nezaslúži, v kine by som asi viac vnímal jej stupídnosť, ale na DVD je to celkom stráviteľná jednohubka, v ktorej nechýbajú hlášky a pekne rýchlo odsýpa. Po tunajších komentároch som čakal viac brutality, podľa mňa je to stále celkom čajíček - umelou krvou sa síce nešetrilo, ale keď sa na to dívate pozornejšie, vlastne tam nie je nič explicitne ukázané, kamera i strih sú k vraždeným postavám stále celkom milosrdné a ktovieako sa v ich smrtiach nevyžívajú.(14.7.2007)

• obitus

Sterilní, nesympatické a vrcholně nudné. Série TCM je v hajzlu stejne jako Hellraiseri, jen to stoji vic penez. Tam kde si mohl divak originalu predstavovat jak to vse asi zacalo, prichazi Beginning s polopatickym vysvetlovanim a trapnymi postavami. Film zcela splyva s remakem a stejne jako v nem, ani v Beginningu neni jedina scena, ktera by byt jen trochu stala za zminku. Horrorovy zmar.(17.1.2007)

• - Spoiler: K filmu bylo vytvořeno i několik alternativních závěrů. V jednom z nich Leatherface (Andrew Bryniarski) nezabíjí Chrissy (Jordana Brewster) motorovou pilou, nýbrž nožem. (Dlee)

• - Během natáčení filmu musel R. Lee Ermey odjet za svou umírající matkou. (Petr23)

• - Film sa odohráva v roku 1969, no motorkár, ktorý sa objaví vo filme, má zbraň Smith a Wesson model 586, 357 magnum, ktorá bola zavedená do výroby až v roku 1980. (NostraMovies)