Texaský masakr motorovou pilou: Počátek

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

Texaský masaker motorovu pílou: Počiatok

Horor / Thriller

USA, 2006, 91 min

Nebuďte takové přecitlivělé slečinky.. Co jste čekali? Bourání mládeže pod anestézií? Kameru odvracející zrak? Kapky krve schnoucí v letu a oběti kousající se do rtů, aby nekřičely? U Tomíčka Hewitta z babyboxu u masokombinátu už nejde přijít s něčím jako strach z neznámého, takže pokud jste hematofobik a nepříliš otrlí, běžte na Louskáček.. Horor, pokud nevzbudí nějaké emoce, nefunguje. Strach, stísněnost, obava o některé postavy, nenávist k jiným, ale třeba i smích pro odlehčení a znechucení explicitou. Něco z toho tam musí být, jinak je to mrtvá sterilní nuda a tady jsem chtěl celou tu rudokrkou rodinku Hewittů zaškrtit přes monitor, což se počítá. Ty výkřiky nad přehnanou brutalitou mi přijdou scestné, vždyť už od Coenovic prvotiny se dobře ví, že Texas rovná se zbytečná krutost.. Na tom, že Liebesman nejspíš musí každé léto sekat producentům zadarmo trávník, aby zas a znova dostával šanci ukázat svůj „talent“, si však trvám..(6.2.2015)

• Dudek

Texaský masakr motorovou pilou: Počátek opravdu dodrží to co v názvu slibuje. Dozvíme se totiž, jaké byly první oběti Leatherface a jeho psychopatické rodinky, ale o to tu teď nejde. Snad největším problémem tohoto snímku je scénář. Neřeším v několika případěch až neskutečně vtipnou nelogičnost, jako spíše dementnost hlavních hrdinů, kteří nejsou schopni postavit se jednomu šílenému dědkovi. Ale dobrá, je to horor a v jednom momentě si dost legračně pohrává i s tradičním klišé, ano, to se tvůrcům povedlo na výbornou. Příjemná je i vizuální stránka snímku, která je příjemně syrová a díky použití filtrů podkresluje všechny ty nechutné rekvizity a tváře záporných postav. A to je další kámen úrazu, režisér je natolik neschopný, že nedokáže vyvolat napětí a dokonce ani nezvládá znechutit diváky. Stejně tak nefunguje neoriginální hudební doprovod, jehož motivy budou všem nejspíš známé. Nejhorší na něm je, že hraje snad po celou dobu a nepříjemně nabourává pocit úzkosti, který by jinak mohl přijít. Zpočátku se může zdát dobrý, ale později unavuje, neboť nepřichází s ničím novým. Nejzajímavější jsou pak scény, v nichž vystupuje šerif, neboť jeho proslovy opravdu někdy stojí za to. Celkově se jedná o slabší průměr.(22.11.2006)

• Hellblazer

Tak na 3krát sa mi to konečne podarilo dopozerať, a pýtate sa prečo toľko problémov s dopozeraním? To, že sú tu mladí pekní ľudia, avšak nie herci, s tým nemám problém, pretože keď sa Jordana Brewster plazí, tak veľmi dobre vrtí riťkou a potom sa mi na to aj dobre pozerá alebo v tom, že postavy sa chovajú úplne blbo a celý dej je o ničom, to mi tiež nevadí, horšie je to s tým, že je to neskutočná nuda a navyše niekto nepochopil v čom spočívalo kúzlo pôvodného TCSM. Znechutenie, ktoré dokázal vyvolať za pomoci čistého, su rového a naturalistického násilia bez kvapky krvi, sa nedá len tak napodobniť a to, že to Jonathan Liebesman nahradil odpílenými nohami, skalpovaním a vnútornosťami, vždy v detailnom zábere a litrami krvi, je pochopiteľné, lenže Liebesman je tak neschopný, že aj tak žiadne znechutenie nevyvolá. Z Leatherface sa stal obyčajný vraždiaci stroj, ktorý pocit strachu nenavodí ani u malého decka. V konečnom dôsledku je dobré, že tento film vznikol, pretože pri ňom vynikne skutočné umenie akým je pôvodný TCSM. Bodycount: 10(9.1.2007)

• pan Hnědý

Nic nového a jako přes kopírku, ještě k tomu špatně vystřelené skrz Nispelův debut, který vytvořil velmi působivé prostředí a celkový dojem na celou realizaci jsem hodnotil velmi pozitivně, protože se velmi přiblížil k originálu ze 70. let (tam jsem měl, ale větší problémy ze spaní). Pokud by pokračování TMMP (2006) dostal před 20 lety JACKSON šlo by o splatter vybudovaný horor, který by byl přisolený humorem a šlo by o velký nářez - pokud RAIMI budil bych se v noci vícekrát než normálně a pokud CARPENTER hrůzou bych nestíhal zakrývat rukama oči (a mělo by to i myšlenku), ale "bohužel" vše nám naservíroval Liebesman, který udělal s TMMP tupý klišé horor, bez myšlenky, protože krev, střeva a rozřezané končetiny bijící do očí nijak nevyděsí, naopak to co dělalo v originálu hororovým prvkem a sofistikovaným zpracování bylo, když si vytvořil divák obraz (hrůzu) sám ve svých myšlenkách, kdy nám Hooper vše záměrně neukázal (promyšlenější tah).(21.8.2012)

• Lateef

Samolibý a neuvěřitelně sadistický rádoby horor, který ale staví pouze na ozubené motorové pile a několika řezných nástrojích, nikoliv na budování napjaté atmosféry a tíživosti situace. Ani nevím, proč jsem film dokoukal dokonce, jediné, o co tu jde, je způsob, jak co nejbrutálněji popravit čtveřici mladých lidí. Snímek postrádá jakýkoliv děj, pila se nahazuje po nějakých 60-ti minutách stopáže a pak už jen porcuje a porcovaní lidé umírají. A to je patrně smysl tohoto filmu. Možná se někdo bavil, já tedy ne. Samotný Leatherface(kulturista Andrew Bryniarski) byl skoro zazděn šíleným a zvrhlým staroušem, hrajícím si na místního šerifa. Film je neskutečnou vykrádačkou svého prvního dílu a mě jen hodně mrzí, že vzniknul částečně v produkci Micheala Baye. Myslím, že není nutné, aby vznikaly takovéto naprosto bezduché zplácaniny, kde vše stojí na drsných způsobech lidského mrzačení a utrpení. Ruce pryč. 16 miliónů dolarů(rozpočet)/50,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(29.1.2007)

• - Whitney Able měla zájem o roli Bailey (Diora Baird). (newpage)

• - Původním podtitulem filmu byl název The Origin. (hippyman)

• - Jordana Brewster, která ve filmu hrála postavu Chrissie, se během natáčení poznala s filmovým producentem Andrewem Formem, který se také podílel na natáčení. O rok později se za něj provdala a v roce 2013 se jim narodil syn Julian. (newpage)