Texaský masakr motorovou pilou: Počátek

Texaský masaker motorovu pílou: Počiatok

Horor / Thriller

USA, 2006, 91 min

• MIMIC

Tie remaky, sequely, prequely, počiatky, začiatky či vzkriesenia tu máme za to, že sme v detstve trhali muchám krídelká, takže nám to prozreteľnosť nejako zákerne musela vrátiť aj s úrokami. Liebesmanov film - rovnako ako predchádzajúci Nispelov - v skutočnosti nie je taký blbý ako sa môže zdať na prvý pohľad a dokonca je i celkom slušne nakrútený. Problém je v tom, že nový divák ohúrený touto kvalitou nie je potom častokrát v stave náležite oceniť geniálny originál. Preto hoci som ten film videl hneď dvakrát po sebe (nemohol som odolať :-) , v rámci zachovania určitej "rovnováhy" (kto film videl, dobre vie, prečo používam práve toto slovo) demonštratívne siaham po takom hodnotení, ktoré pri porovnaní s Hooperovou klasikou bude pôsobiť dostatočne kontrastne. "Počiatok" si zaslúži pozornosť minimálne z dvoch dôvodov - koeficient mortality má šokujúcu hodnotu (vyhladenie je dokonalé, Hitler sa obracia v hrobe) a Lee Ermey je americký národný poklad. PS: Čo sa týka naturalistického zobrazenia fyzického násilia nie je Liebesmanov film v porovnaní s takým "Rosemary´s Killer" (1981) ničím výnimočným, vlastne mu nesiaha po členky. V tejto súvislosti by ma veľmi zaujímalo, kam až súčasný "naturalistický" horor zájde.(5.6.2007)

No, myslel jsem, že budu hodnotit tak jednou hvězdou, a on tenhle film je snad povedenější než díl první. Teda obsahově je to shit, prostě nic výjimečného, všechno tu už bylo tisíckrát a těla se dneska řežou vejpůl v každém druhém drsném filmu, ale prostě tenhle snímek nějak extra kvalitativně nevybočuje od filmů typu Hostl, a těm jsem dával kolem tří hvězd, tak výjimku neudělám ani tady. Nic to ale nemění na tom, že kdyby tenhle film nevznikl, tak byo se to ani nepoznalo.(1.5.2008)

• Dudek

Texaský masakr motorovou pilou: Počátek opravdu dodrží to co v názvu slibuje. Dozvíme se totiž, jaké byly první oběti Leatherface a jeho psychopatické rodinky, ale o to tu teď nejde. Snad největším problémem tohoto snímku je scénář. Neřeším v několika případěch až neskutečně vtipnou nelogičnost, jako spíše dementnost hlavních hrdinů, kteří nejsou schopni postavit se jednomu šílenému dědkovi. Ale dobrá, je to horor a v jednom momentě si dost legračně pohrává i s tradičním klišé, ano, to se tvůrcům povedlo na výbornou. Příjemná je i vizuální stránka snímku, která je příjemně syrová a díky použití filtrů podkresluje všechny ty nechutné rekvizity a tváře záporných postav. A to je další kámen úrazu, režisér je natolik neschopný, že nedokáže vyvolat napětí a dokonce ani nezvládá znechutit diváky. Stejně tak nefunguje neoriginální hudební doprovod, jehož motivy budou všem nejspíš známé. Nejhorší na něm je, že hraje snad po celou dobu a nepříjemně nabourává pocit úzkosti, který by jinak mohl přijít. Zpočátku se může zdát dobrý, ale později unavuje, neboť nepřichází s ničím novým. Nejzajímavější jsou pak scény, v nichž vystupuje šerif, neboť jeho proslovy opravdu někdy stojí za to. Celkově se jedná o slabší průměr.(22.11.2006)

V podstatě to samé jako "jednička", jen s jinými herci. Pokud při pohledu na krev omdlíváte, je možné, že se nedočkáte ani úvodních titulků. Celý film je sice pěkná řezničina, ale zase tak stupidní mi to nepřišlo. Zkrátka na zapadlém a poklidném texaském venkově žije rodinka zvrácených úchylů a šílenců, která si v důsledku zavření místních jatek začne obstarávat obživu (rozuměj maso) poněkud jiným způsobem a tak se občas stane, že tyto choutky odnese nějaký ten nevinný turista nebo motorkář. Minule jsem zaokrouhloval nahoru kvůli Jessice Biel, tentokrát zase kvůli Jordaně Brewster, 50%. PS: Víte co mají společného Transformers a tenhle film? Michaela Baye a Stevea Jablonskyho :)(25.9.2008)

„Mäso je mäso. Kosti sú kosti.“ Liebesmanov prequel k TCHM univerzu sa nesie v svižne brutálnom duchu jatiek. Je zábavné sledovať umne pospájané nitky (napríklad to, ako sa z Charlieho stal šerif Hoyt). Napriek tomu, že snímka používa otravné klišé (hľadanie kľúča) a logické nedostatky (ponechanie zbitého, ale živého, zajatca uprostred voľného priestranstva), je brutálna, dravá, sexi (Jordana Brewster), atmosférická a horúca. Záporom je absencia napätia, keďže vďaka "skoršiemu" remaku z roku 2003 už dobre vieme, ako niektoré postavy dopadli, kto skončil s amputovanými nohami, kto prežil a kto nie. Viac v mojej recenzii: http://recenzie.org/hixploitation/54-texasky-masaker-motorovou-pilou-poiatok-60-(22.7.2009)

• - Natáčení probíhalo v Pflugerville v Texasu. (J*A*M*A*L)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 62. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Povodne chceli tvorcovia filmu Andrew Form a Bradley Fuller natočiť pokračovanie filmu z roku 2003, no nezodpovedané otázky fanúšikov k tejto časti im vnukli myšlienku urobiť k nemu prequel. (NostraMovies)