Expozitura (TV seriál)

• slovenský

Expozitúra

Organized Crime Unit

Akční / Krimi / Drama

Česko, 2009, 20 h 25 min (Minutáž: 16x75 min)

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Jan Novotný, Zuzana Bydžovská, Martin Sitta, Michal Slaný, Miluše Bittnerová, Sabina Králová, Michal Dlouhý, David Prachař, Václav Marhoul, Marko Igonda, Jan Kanyza, Čestmír Řanda ml., Jiří Štěpnička, Zuzana Kocúriková, Vladimír Dlouhý, Jakub Gottwald, Daniel Svoboda, Michal Pavlata, Maroš Kramár, Vladimír Kratina, Jiří Korn, Lucie Bártová-Zedníčková, Alice Šnirychová-Dvořáková, Jiří Kodeš, Miroslav Hrabě, Radek K. Vysoudil, Roman Blumaier, Marek Němec, Jiří Kout, Barbora Obozněnková, Zdeněk Maryška, Martin Pechlát, Renata Visnerová-Prokopová, Zbyněk Fric, Radek Žák, Roman Zach, Pavel Nečas, Zuzana Onufráková, Zdeněk Barták, Daniel Rous, Alexej Pyško, Jitka Ježková, Jiří Panzner, Hynek Čermák, Marek Vašut, Karel Zima, Michal Bumbálek, Nataša Gáčová, Martin Stránský, Marek Ronec, Václav Vašák, Hana Seidlová, Ladislav Hampl, Roman Štabrňák, Luboš Veselý, Luboš Vrňata, Jindřich Hinke, Věra Janků, Zuzana Skalníková, Martin Učík, Martin Myšička, Eva Vrbková, Marcel Vašinka, Petr Klimeš, Ladislav Kolář, Karel Polišenský, Vladimír Škultéty, Zdeněk Žák, Jan Vondráček, Igor Chmela, Věra Kubánková, Lucie Žáčková, Jan Vlasák, Dana Homolová, Marek Pospíchal, Romana Sittová, Josef Klíma, Stanislav Lehký, Jiří Wohanka, Pavel Skřípal, Martin Mejzlík, Michal Dalecký, Kryštof Rímský, Jevgenij Libezňuk, Věra Tichánková, Jindřich Kout, Jan Pavel Filipenský, Josef Kuhn, Robert Kroupar, Petr Florián, Sandra Černodrinská, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Andrea Opavská, Petra Navrátilová, Tereza Richtrová, Barbora Milotová, Aleš Bílík, Jiří Bartoň, Martin Pošta, Jaroslav Pížl, Filip Gavlas, Tomáš Bělohlávek, Daniel Tůma, Karel Beseda, Milan Horvát, Ivo Novák, Irena Kristeková, Vojtěch Efler, Marek Lambora, Jevhen Šokalo, Jevgenij Vrublevskij, Andrej Besčastnyj, Lukáš Kunz, Klára Štěpánková
  • Goldbeater

Dal jsem se do sledování první epizody a musím říct, že na další už chuť ani nemám. Suché, pro každého několikrát omleté téma je zde podáno velmi podprůměrně a herecké výkony jsou hodny tak akorát televizní reklami na vaniš. Dneska už prostě v Čechách kvalitní seriál vzniknout nemůže, a jestli česká policie opravdu pracuje tak zoufale, jako je zde líčeno, tak to potěš pánbůh.(8.9.2011)

• gudaulin

Expozituru hvězdičkami bodovat nebudu, protože jsem letem světem přelétl první dva díly a rychle poznal, že by pro mě tento seriál znamenal ztrátu času. Hana Vagnerová, jak to ostatně zaznamenává řada dalších komentů, ve své roli není uvěřitelná a vzhledem k dominantní pozici, jakou v seriálu má, představuje velkou zátěž. Chtělo to jiný casting a patrně i mnohem víc zapracovat na scénáři. Takhle je to jen další z řady tuctových nováckých seriálů. V porovnání s výsledkem je zajímavé, jaké naděje vkládalo vedení Novy do tohohle dílka...(4.11.2011)

Tady by se slušelo nejhorší a nejlepší možné hodnocení zároveň... Původně jsem byl dost zhrozen... Herci povětšinou otřesní, všechno strašně přepísklý a patetický. Scénář postrádal absolutně jakoukoliv snahu o nějakou funkční dramaturgii, nějakou ucelenou fungující strukturu. A to ani nemluvím o té absurdní žánrové stylizaci. Ozvučení prudkých pohybů kamery při záběrech na centrum expozitury nepůsobí jako stylotvornej prvek, ale spíš jako zcizovák, u kterého se popadáme za břicho. Říkám katastrofa. A pak nuda, kterou mi působily první epizody. Milionkrát opakovaná pohádka o policistovi v přestrojení... Něco se ovšem zlobilo a po několika dílech to dostalo lepší spád. Epizody měly lepší spád a byly pestřejší. Snahy o žánrové figurky (jako třeba sektářský mafián) ve mě vyvolávaly smíšené pocity. Na jednu stranu je to nápaditý a stylový, ale stále pořád nedotažený a směšný. Z Expozitury se pro mě stala výtečná perverzní zábava. řesto expozitura přinesla mnoho zářivých okamžiků... Na druhou stranu je to celý takový naivní... Hlavní postavy jsou naivní, děj je naivní, ideální divák bude asi naivní. Za světlejší místa seriálu považuji postavy služebně nejstarších policistů. Zvlášť Zedníčkova démoničnost pod knírem hodného strejdy... Celý to tak trošičku připomíná bulvární článek. Což odpovídá pánům Kroupa a Klíma. Je z toho příliš cítit povrchní snaha šokovat nás jak je ten svět prohnilej... Tohle téma naprosto perfektně zpracoval seriál The Wire. Při sledování jsem si na něj mnohokrát vzpomněl. Ambice expozitury jsou asi mnohem žánrovější (akční thriller?), ale i k řemeslu se dá přistupovat s nějakým citem.(24.12.2011)

Po prvním díle musím jednoznačně říct, že jsem mile překvapen. Po stránce technické, obsahové i herecké konečně seriál od TV Nova který se dá nazvat skutečně podařený, je sice pravda, že některé detaily byly nedotažené ale celková atmosféra byla silnější než pár nepřehledných střihů a zvláštních dialogů (ne blbých nebo trapných ale prostě divných), pokud si seriál udrží stejně vysokou úroveň i v dalších dílech tak to bude jen dobře, především mě samozřejmě zajímá hlavní dějová linka a pokud se naplní očekávání, které po prvním dílu mám tak třeba ještě zvednu hodnocení ale o tom je zatím předčasné uvažovat. EDIT: Zatímco druhý díl byl o něco slabší tak třetí je naprosto skvělí, po technické stránce není co vytknout, kamera, střih a celkové vyznění je více než podařené, tato epizoda je zatím určitě nejlepší. Jediné co trochu vadí je komentování hlavní hrdinky, obsah v pořádku ale forma by mohla být méně agresivní ale to je jen jedná výtka. Pokud se seriál bude vyvíjet podobným způsobem bude to jen dobře. EDIT 2: Polovina seriálu je už pryč a kvalita jednotlivých epizod zatím stále jen stoupá a to ve všech směrech. Akce, napětí, gradace hlavní dějové linky, to všechno je čím dál tím zajímavější a já doufám, že vše směřuje do strhujícího finále.(7.9.2011)

• igi B.

Hotová explozitúra ne/štěstí... Nebo že by jedna veká (ex)póza? 8-o Ještě navíc nepojištěná! Áááá... %-] . . . A proč v popisu žánru chybí "komedie"? Tak už se teda těším na ty "neuvěřitelné rozměry"... - - - P.S. Škoda, že si nemohl zahrát Janák, nebo aspoň Jandák, že pane Klíma... °-/ - - - P.P.S.ina je prosvištět si tu ta kvanta těsně po konci prvního dílu náhle čtyř a pětihvězdových hodnocení, respektive nicky některých jejich strůjců. Podivuhodně podobná forma jejich komentářů už ani nepřekvapí. Nova maká, nova to má... %-[.. - - - P.P.P.S. (Během epizdody 2 - dívám se se sebezapřením a tlemím, jojo Vaňku, tytyty, ty budeš pykati... ;o) Jen bych ještě poprosil, nemohli by experti z novácké čudlovize zaplatit >herečce< Vagnerové (případně i dalším telenovelovým čudlám ze svého stáda - ale to vlastně platí pro všechny k/anály napříč televizáckým spektrem...) kurzy u logopeda, aby se naučily normálně(!) mluvit a všelijak furt nešišlaly a neníkaly a nekuňkaly a nesekaly slova a ze souvětí nedělaly výtok z úst, aby prostě vůbec mluvily přirozenou dikcí jak dospělé ženy, když už si na ně tak rády v těch sračkách hrají. Případně totéž poté experimentálně aplikovat i u některých pánů, zejména též té mladé generace. Na těch jejich >jámudámu< je to zjevně nenaučili. Dívat se na to je tristní, poslouchat to je hnus! - - - - - (S úšklebkem 7.9.2011 po prvním >pičotním< dílu, hodnocení 52., kixmentář zde jako sedmnáctý - 7.9.2011) - - - - - - - - - - Mimo mísu: Asi je pro ČSFD signifikantní, že za den po premiéře - po ohodnocení množstvím skutečných myslících diváků a uživatel databáze - spadl rating serriálu o dobrých dvacet procent dolů... Ano, těsně po uvedení bylo hodnocení zde náhle 85%! Lze předpokládat, že postupem času půjde dále reálně dolů. A víc už nemá cenu nad tím ztrácet čas.(7.9.2011)

• - Spoiler: Mnoho postav ze seriálu má díky inspiraci skutečností své reálné předobrazy. Tereza Hodačová (Hana Vagnerová) představuje policistku ÚOOZ Helenu Kahnovou, Dan Chládek (Robert Jašków) policistu ÚOOZ Tomáše Gregora, Mráz (David Prachař) krále podsvětí Františka Mrázka zavražděného v roce 2006, Drobeček (Martin Sitta) šéfa Berdychova gangu Davida Berdycha odsouzeného v roce 2006, Vladimír Orava (Pavel Zedníček) policistu Josefa Opavu odsouzeného v roce 2007, Ota Kofčín (Jan Dolanský) zkorumpovaného policistu Petra Koňaříka odsouzeného v roce 2007 a Císař (Michal Dlouhý) šéfa gangu bratrů Zádamských Milana Zádamského, který byl osvobozen. (navabaca)

• - TV Nova, která se na tvorbě seriálu podílela, prodala adaptační práva k Expozituře do USA a Ruska ještě před uvedením na české obrazovky. Expozitura se tak stala prvním českým seriálem, který v podobě adaptace prorazil na americký trh. (navabaca)

• - V 10. díle s názvem "Ruská spojka" jde sl. Hodačová (Hana Vagnerová) hledat na webu, jak vypadá Audi TT. Při zadávání do prohlížeče zadává www.tipovaoznaceniaudi.eu. Krom toho, že se jedná o fiktivní web a je dosti zarážející, že sl. Hodačová zná přímo webovou adresu, mělo by se v názvu objevit slovo "typ", nikoliv "tip". (Lasmen)