Expozitura (TV seriál)

• slovenský

Expozitúra

Organized Crime Unit

Akční / Krimi / Drama

Česko, 2009, 20 h 25 min (Minutáž: 16x75 min)

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Jan Novotný, Zuzana Bydžovská, Martin Sitta, Michal Slaný, Miluše Bittnerová, Sabina Králová, Michal Dlouhý, David Prachař, Václav Marhoul, Marko Igonda, Jan Kanyza, Čestmír Řanda ml., Jiří Štěpnička, Zuzana Kocúriková, Vladimír Dlouhý, Jakub Gottwald, Daniel Svoboda, Michal Pavlata, Maroš Kramár, Vladimír Kratina, Jiří Korn, Lucie Bártová-Zedníčková, Alice Šnirychová-Dvořáková, Jiří Kodeš, Miroslav Hrabě, Radek K. Vysoudil, Roman Blumaier, Marek Němec, Jiří Kout, Barbora Obozněnková, Zdeněk Maryška, Martin Pechlát, Renata Visnerová-Prokopová, Zbyněk Fric, Radek Žák, Roman Zach, Pavel Nečas, Zuzana Onufráková, Zdeněk Barták, Daniel Rous, Alexej Pyško, Jitka Ježková, Jiří Panzner, Hynek Čermák, Marek Vašut, Karel Zima, Michal Bumbálek, Nataša Gáčová, Martin Stránský, Marek Ronec, Václav Vašák, Hana Seidlová, Ladislav Hampl, Roman Štabrňák, Luboš Veselý, Luboš Vrňata, Jindřich Hinke, Věra Janků, Zuzana Skalníková, Martin Učík, Martin Myšička, Eva Vrbková, Marcel Vašinka, Petr Klimeš, Ladislav Kolář, Karel Polišenský, Vladimír Škultéty, Zdeněk Žák, Jan Vondráček, Igor Chmela, Věra Kubánková, Lucie Žáčková, Jan Vlasák, Dana Homolová, Marek Pospíchal, Romana Sittová, Josef Klíma, Stanislav Lehký, Jiří Wohanka, Pavel Skřípal, Martin Mejzlík, Michal Dalecký, Kryštof Rímský, Eugen Libezniuk, Věra Tichánková, Jindřich Kout, Jan Pavel Filipenský, Josef Kuhn, Robert Kroupar, Petr Florián, Sandra Černodrinská, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Andrea Opavská, Petra Navrátilová, Tereza Richtrová, Barbora Milotová, Aleš Bílík, Jiří Bartoň, Martin Pošta, Jaroslav Pížl, Filip Gavlas, Tomáš Bělohlávek, Daniel Tůma, Karel Beseda, Milan Horvát, Ivo Novák, Irena Kristeková, Vojtěch Efler, Marek Lambora
  • gabin(a)

Musím přiznat, že první díl mě příjemně překvapil, přistupovala jsem k němu se smíšenými pocity: scénář J. Klímy a J. Kroupy bude asi dobrý, ale jak to TV Noha zpracuje? Tož šlo to, sice vykřičený dům hlídaný jedním nebo dvěma poskoky a ochotně vypovídající štětule se mi moc nezdály, ale budiž. Jenže v dalších dílech tempo a záběr bohužel nevydržely, a já taky ne, včera jsem viděla Řezníky a měla z toho pocit, že teď už jenom jezdí autem a otravujou Mráze. Ten mi připadá už jako vcelku směšná figura, asi je to taky tím, že si asi vzal do hlavy, že je podobný Michaelu Douglasovi, tak ho napodobuje (nebo snad paroduje?) Všimněte si prosím, kolik se tady a v detektivkách vůbec projezdí zbytečně autama, dokonce i v tak kvalitních jako Vraždy v Midsommeru. Asi jde o jednoduchý product placement, to chápu, ale tady už je to fakt na obtíž. Celkově mě to nebaví a když k tomu přičtu superextraotravné reklamy (první hned po sedmi minutách), je to jasné, příště budu louskat ořechy na vánoce u něčeho jiného:-)(27.10.2011)

Tady by se slušelo nejhorší a nejlepší možné hodnocení zároveň... Původně jsem byl dost zhrozen... Herci povětšinou otřesní, všechno strašně přepísklý a patetický. Scénář postrádal absolutně jakoukoliv snahu o nějakou funkční dramaturgii, nějakou ucelenou fungující strukturu. A to ani nemluvím o té absurdní žánrové stylizaci. Ozvučení prudkých pohybů kamery při záběrech na centrum expozitury nepůsobí jako stylotvornej prvek, ale spíš jako zcizovák, u kterého se popadáme za břicho. Říkám katastrofa. A pak nuda, kterou mi působily první epizody. Milionkrát opakovaná pohádka o policistovi v přestrojení... Něco se ovšem zlobilo a po několika dílech to dostalo lepší spád. Epizody měly lepší spád a byly pestřejší. Snahy o žánrové figurky (jako třeba sektářský mafián) ve mě vyvolávaly smíšené pocity. Na jednu stranu je to nápaditý a stylový, ale stále pořád nedotažený a směšný. Z Expozitury se pro mě stala výtečná perverzní zábava. řesto expozitura přinesla mnoho zářivých okamžiků... Na druhou stranu je to celý takový naivní... Hlavní postavy jsou naivní, děj je naivní, ideální divák bude asi naivní. Za světlejší místa seriálu považuji postavy služebně nejstarších policistů. Zvlášť Zedníčkova démoničnost pod knírem hodného strejdy... Celý to tak trošičku připomíná bulvární článek. Což odpovídá pánům Kroupa a Klíma. Je z toho příliš cítit povrchní snaha šokovat nás jak je ten svět prohnilej... Tohle téma naprosto perfektně zpracoval seriál The Wire. Při sledování jsem si na něj mnohokrát vzpomněl. Ambice expozitury jsou asi mnohem žánrovější (akční thriller?), ale i k řemeslu se dá přistupovat s nějakým citem.(24.12.2011)

Nejde mi na rozum jak to všechno mohla ta skutečná policajtka přežít. Zřejmě měla u sebe pořádného anděla strážného, který měl co dělat, aby se neulítal svoje perutě. Jelikož se kolem Berdychova gangu vyrojilo spousta nejrůznějších teorií, legend a polopravd,tak se klidně může nabíze i možnost, že to všechno bylo jenom jedna velka hra, kde všichni zúčastnění byli jenom figurky na něčí šachovnici a někdo si s nimi posouval podle libosti a taky podle toho jak se mu to hodilo, když už někoho nepotřebovali, tak ho prostě obětovali jako piónka. Nebudu se v tom šťourat, protože to stejně nemá cenu. Po shlédnutí prvního dílu jsem si říkala jak mohl Kroupa s Klímou napsat tak blbý seriál, přesto jsem mu dala šanci. Přece se oba věnují investigativní novinařině, takže zkušenosti mají veliké. Jsem ráda, že Robert Jašków konečně dostal pořádnou roli, kde se může ukázat. V Ulici toho moc nepředvede. Hana Vagnerová mi nevadí, zvykla jsem i na to její bilancování, kdy s sebou neustále vláčela Drobka a nahrávala se na kameru.(4.11.2011)

Absolútny súhlas s Faustkou. Oplakávať tunajšiu snahu a porovnávať ju s mimóznymi okolitými pokusmi o dielo , ktoré nedovidí ani na slnko je síce ľahké, ale hrabať sa v tunajšom odpade - na to má kuráž kadekto . Beriem snímok , ako seriálový priemer a som rada, že sa aspoň u susedov deje nejaký progres. Vyskúšaj " PANELÁK " a snáď sa ti rozsvieti. Vadí Mi tam kopec vecí , ale neokecám, len aby som okecala. Ostávajú ešte 2 časti ale na Mojom hodnotení to už nič nezmení. Spokojná a rada pridám bodík. Faustka mala pravdu - ten Jašków ! Slovenský Kraus sa pokúša o nový seriál - potešenie z jeho strany. Držím palce, aby sa vám darilo aj v takejto TV forme.(26.7.2012)

V rámci české seriálové tvorby nadprůměr, porovnávat se seriály z Ameriky nemá cenu a jen blázen by je porovnávat chtěl. To je prostě jiná liga. Po prvním dílu jsem poměrně spokojenej a palec nahoru za odvahu se vydat konečně jiným směrem, než ty kraviny, který běží pořád a všude. Nemá cenu je jmenovat, všichni víme o kterých je řeč. Ti co sem hned prdli odpad a jednu hvězdu, tak určitě byly rozhodnuti už dopředu, že tak učiní. Těším se na ty akční scény, který by měly teprve přijít. Vypravěčský části ale opravdu tahají za uši, to by chtělo zlepšit a dost. Připíchnu zatím 3 hvězdy a uvidíme, jestli si je udrží až do konce :)(8.9.2011)

• - Ve 13. epizodě, kdy drobeček (Martin Sitta) láme tágo, je jasně vidět, že je naříznuté, aby šlo zlomit. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Rada pro prozhlasové a televizní vysílání udělila TV Nova CET 21 za násilné scény pokutu 300 000 Kč. (morgos)

• - Ve 13. epizodě s názvem "Válka gangů" vyjíždí přibližně ve 34. minutě dlužník z domu mafiána ve stříbrném Fordu Focus 1st edition s paprskovými koly a blinkry v nárazníku. V jednom z dalších záběrů však detektivové zastavují vozidlo se stejnou SPZ, avšak jde o Ford Focus po faceliftu. Blinkry jsou umístěny v rámci světlometů a kola mají plechové disky s poklicemi. (Topper.H)