Expozitura (TV seriál)

• slovenský

Expozitúra

Organized Crime Unit

Akční / Krimi / Drama

Česko, 2009, 20 h 25 min (Minutáž: 16x75 min)

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Jan Novotný, Zuzana Bydžovská, Martin Sitta, Michal Slaný, Miluše Bittnerová, Sabina Králová, Michal Dlouhý, David Prachař, Václav Marhoul, Marko Igonda, Jan Kanyza, Čestmír Řanda ml., Jiří Štěpnička, Zuzana Kocúriková, Vladimír Dlouhý, Jakub Gottwald, Daniel Svoboda, Michal Pavlata, Maroš Kramár, Vladimír Kratina, Jiří Korn, Lucie Bártová-Zedníčková, Alice Šnirychová-Dvořáková, Jiří Kodeš, Miroslav Hrabě, Radek K. Vysoudil, Roman Blumaier, Marek Němec, Jiří Kout, Barbora Obozněnková, Zdeněk Maryška, Martin Pechlát, Renata Visnerová-Prokopová, Zbyněk Fric, Radek Žák, Roman Zach, Pavel Nečas, Zuzana Onufráková, Zdeněk Barták, Daniel Rous, Alexej Pyško, Jitka Ježková, Jiří Panzner, Hynek Čermák, Marek Vašut, Karel Zima, Michal Bumbálek, Nataša Gáčová, Martin Stránský, Marek Ronec, Václav Vašák, Hana Seidlová, Ladislav Hampl, Roman Štabrňák, Luboš Veselý, Luboš Vrňata, Jindřich Hinke, Věra Janků, Zuzana Skalníková, Martin Učík, Martin Myšička, Eva Vrbková, Marcel Vašinka, Petr Klimeš, Ladislav Kolář, Karel Polišenský, Vladimír Škultéty, Zdeněk Žák, Jan Vondráček, Igor Chmela, Věra Kubánková, Lucie Žáčková, Jan Vlasák, Dana Homolová, Marek Pospíchal, Romana Sittová, Josef Klíma, Stanislav Lehký, Jiří Wohanka, Pavel Skřípal, Martin Mejzlík, Michal Dalecký, Kryštof Rímský, Eugen Libezniuk, Věra Tichánková, Jindřich Kout, Jan Pavel Filipenský, Josef Kuhn, Robert Kroupar, Petr Florián, Sandra Černodrinská, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Andrea Opavská, Petra Navrátilová, Tereza Richtrová, Barbora Milotová, Aleš Bílík, Jiří Bartoň, Martin Pošta, Jaroslav Pížl, Filip Gavlas, Tomáš Bělohlávek, Daniel Tůma, Karel Beseda, Milan Horvát, Ivo Novák, Irena Kristeková, Vojtěch Efler, Marek Lambora, Jevhen Šokalo, Jevgenij Vrublevskij, Andrej Besčastnyj
  • Genero

Jako Velmi křehké vztahy z policejních análů, ale zase ne tak příšerný. Dávám zatím za dvě, ale jestli tu někdo napíše jako tuhle na Super.cz, že Hana Vagnerová je jedna z nejkrásnějších českých hereček, tak mu nacpu tři vázaný ročníky Maximu do stejné části těla, odkud si Hlína a Stoupa vylovili scénář, a ten odpad!, co sem vystřihnu, mu pak rozmažu po celých zádech.(16.11.2011)

Tady by se slušelo nejhorší a nejlepší možné hodnocení zároveň... Původně jsem byl dost zhrozen... Herci povětšinou otřesní, všechno strašně přepísklý a patetický. Scénář postrádal absolutně jakoukoliv snahu o nějakou funkční dramaturgii, nějakou ucelenou fungující strukturu. A to ani nemluvím o té absurdní žánrové stylizaci. Ozvučení prudkých pohybů kamery při záběrech na centrum expozitury nepůsobí jako stylotvornej prvek, ale spíš jako zcizovák, u kterého se popadáme za břicho. Říkám katastrofa. A pak nuda, kterou mi působily první epizody. Milionkrát opakovaná pohádka o policistovi v přestrojení... Něco se ovšem zlobilo a po několika dílech to dostalo lepší spád. Epizody měly lepší spád a byly pestřejší. Snahy o žánrové figurky (jako třeba sektářský mafián) ve mě vyvolávaly smíšené pocity. Na jednu stranu je to nápaditý a stylový, ale stále pořád nedotažený a směšný. Z Expozitury se pro mě stala výtečná perverzní zábava. řesto expozitura přinesla mnoho zářivých okamžiků... Na druhou stranu je to celý takový naivní... Hlavní postavy jsou naivní, děj je naivní, ideální divák bude asi naivní. Za světlejší místa seriálu považuji postavy služebně nejstarších policistů. Zvlášť Zedníčkova démoničnost pod knírem hodného strejdy... Celý to tak trošičku připomíná bulvární článek. Což odpovídá pánům Kroupa a Klíma. Je z toho příliš cítit povrchní snaha šokovat nás jak je ten svět prohnilej... Tohle téma naprosto perfektně zpracoval seriál The Wire. Při sledování jsem si na něj mnohokrát vzpomněl. Ambice expozitury jsou asi mnohem žánrovější (akční thriller?), ale i k řemeslu se dá přistupovat s nějakým citem.(24.12.2011)

• Agoran

Hodnocení po prvním díle: Velká škoda velmi zajímavého námětu. Proč proboha všechny seriály od TV Nova vypadají úplně stejně (nebo alespoň třeba tenhle a Ordinace)? Doteď jsem myslel, že je to amatérskými herci, ale teď vidím, že je to nejen tím. Režisér jim asi musel říct: přehrávejte, ale nereagujte na sebe, jakoby recitujte. Tohle s hraním nemá nic společného, takže i kdyby byl scénář geniální, přes to prostě nelze přenést, takže bohužel nepředpokládám, že by se s dalšími díly hodnocení změnilo. Chybou také je být za každou cenu akční, vyhrocený, hrající na city. Kdyby autoři ponechali trochu české obyčejnosti, bylo by to celé více uvěřitelné a diváka by třeba i mrazilo v zádech, že se podobné věci děly jemu za humny. Ale kdyby jsou chyby, tohle prostě dobrý seriál není. (PS: Kdyby nebylo tak nadějného námětu, dal bych třeba o hvězdičku víc, ale tohle je tak promarněná šance...)(8.9.2011)

Výpravnější Kriminálka Anděl. ,,Čmaňa", Dolanský, Kanyza, Bydžovská ad. -- drsný poldové? Snažej se, ale nevěřim jim to. Vagnerová je kus ženský, ale tady se hodnotí filmy. Zatím **. ---Dopisuji 21.12.2011 po dosledování posledního dílu. Sice mi občas některý díl zcela utekl, či jeho část, přesto jsem celou dobu stíhal sledovat hlavní linii příběhu. Připouštím, že některé díly byly opravdu napínavé a povedené. Holt korupce mezi strážci zákona je těžký průser a člověka skutečně mrazí při představě jen částečné reálnosti příběhu..Při každodenním sledování dalších korupčních kauz jimiž nás zaplavují média člověka mrazí ještě více. To je také jeden z důvodů proč zvedám celkové hodnocení o jednu hvězdu. Myslím si ale TV NOVO, že kriminálek už bylo dost. * * *(8.9.2011)

Tak zpracovaní je na český seriál určitě nadprůměrné, bohužel je zabito roztažením na 16 dílů z nichž má každý i s reklamou skoro dvě hodiny, což je vražedné. Přesto to dokoukám. Hlavní linie s Drobečkem (Berdych) mě totiž zajímá. 55% EDIT: Po skončení celého seriálů nemám pocit, že bych mu průměrným hodnocením nějak zvlášť ublížil . Seriál, který v dnešní době neurazí, ale zároveň nenadchne.(5.11.2011)

• - Název seriálu je odvozen podle elitního policejního sboru, kde ke zločinům docházelo. (morgos)

• - V 11. díle s názvem „Osamělá mise“ ve scéně, kdy je Dan (Robert Jašków) nasazen do vězení, je během zpěvu jednoho z rusů záběr na Dana (Robert Jašków) sedicího u plotu věznice. V tu chvíli Dan (Robert Jašków) nemá na hlavě žádné známky přechozích zraněni ze sprch. V následující scéně, kdy je telefonovat z toalety, už je opět má. (#47)

• - Spoiler: Scéna vzpoury ve vězení se nátáčela v reálném prostředí přímo ve fungující věznici. (navabaca)