Pátek třináctého 5

• Československo

Piatok trinásteho 5

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1985, 92 min

Jo jo jo, chybí Jason, chybí atmosféra, naprostá sračka a bla bla... tyhle názory zcela chápu a nemůžu je vyvrátit. Když jsem viděl tenhle film poprvý, nemohl jsem tomu taky věřit, že se mnou jeho tvůrci takhle vyjebali! Ale když jsem se na to podíval znova, po dlouhý době, hezky v klídku a bez brzkého odsuzování, zjistil jsem, že tohle vlastně až tak špatný film není, jenom má ten pech, že nese název Pátek třináctého. Protože jinak se jedná o docela slušný slasher, a konec konců i o zajímavou hru s divákem. Tentokrát chybí na palubě i mistr Savini, takže gore nulový, ale masakr přesto solidní... Bodycount se myslim zastavil na úctyhodných 17 mrtvých, což je v této sérii rekordní číslo! Nakonec jsem tedy celkem spokojen, a s ohledem na to, co za "majstrštyky" vznikaly potom, je to pořád obstojný kousek.(31.7.2010)

• dr.horrible

SPOILER! V tejto časti nevraždí Jason. Koniec SPOILERu. A to by nevadilo. Teda vadilo, ale prekusnúť sa to dá, byť piaty Piatok originálny alebo zábavný. A on takmer je. Vrážd je naozaj dosť, okrem toho sa konečne zmenilo prostredie, a nápad zasadiť dej do cvokhauzu pre mladých je super. Psychické poruchy ponúkajú nové neokukané charaktery a mať svojprávneho scenáristu, dalo sa z toho vyťažiť vážne dosť. A v tom je ten problém. Scenárista tohoto filmu nevie o duševných poruchách zhola nič, tak ako režisér nevie nič o napätí (jeho Savage Streets zbožňujem, no tiež v nich nejde zrovna o remeselné kvality) a riešiť diery v logike, na to nemám čas ani odvahu. Ďalší problém je v samotných vraždách. Vraha neni vidieť skoro až dokonca a akonáhle niekoho zabije, vidíme iba vystrašenú obeť a následne jej naaranžovanú mŕtvolu. Gore nula bodov. Cez to všetko sa viacmenej stále je načo pozerať a tie nápady, nech sú zle natočené, stále celkom fungujú (minimálne scéna zavraždenia toho tlstého chlapca má pekne úchylnú atmosférku). Problém je teda v remeselnej stránke a v hercoch. V tejto sérii (žánri?) nikdy nehrali herci nejak svetoborní (sorry Kevin Bacon), ale táto časť už prekročila pomyslenú hranicu kedy film prestáva byť zle zvládnutý a stáva sa smiešnym. A to je škoda, pretože A New Beginning nie je úplne zlý slasher. PS: Ten malý černoško mal zomrieť ako prvý.(3.3.2013)

• kingik

Lze vůbec popravit ikonickou hororovou postavu? Lze. Pokud ji do režijních pracek dostane neumětel, který není schopen instruovat jediný obraz, co by dával smysl. Danny Steinmann stanul v čele popravčí čety, přečetl narychlo Jasonu Vorheesovi rozsudek smrti a ťal. Událost to byla natolik veliká, až se ani dnešním režisérům nechce Jasona probudit k životu. Dalšími díly se ani nemá smysl zabývat. Jsou zcela zoufalé. Bod za vysoký bodyc(o)unt. 1/10(1.10.2017)

V princípe nemám problém s tým, že s výnimkou vízií a flashbackov tu nie je Jason (to spoiler nie je, je to jasné už z toho, ako sú rámcované scény), pravdou ale je, že kvôli tomu tu pravdaže chýba mystika okolo Jasona a kempu pri Crystal Lake, čo je riadne mínus na atmosfére. Kľúčovým problémom je, že scenár je taký odfláknutý a postavy také debilné, že je to ešte otravnejšie než v trojke. Vraždy, sex i debilita postáv je tu úplne úmyselne hnaná až na úroveň "too much of a good thing". Okrem toho je tu Tommy Jarvis úplne zbytočný (a riadne dementne zahraný) a s výnimkou úplného záveru film nijako nenadväzuje na koniec štvorky. PS: môj rebríček série: F4, F1, F2, F3, F6, F5, F7, F8, F10, F9(28.1.2006)

Myslím, že by si filmaři s názvy filmů jako např. Poslední kapitola (předchozí díl) měli dát pořádnej pozor a moc je nepoužívat, když pak za čas napíšou kapitolu další (kterou pro jistotu nazvali Nový začátek he, he). Kvalita se od předchozích dvou dílů trochu zlepšila, hodně mě tady bavila ujetá matka s ještě ujetějším synem. Ale to odhalení na závěr. Abych parafrázoval můj oblíbený seriál „Jason není tím, čím se zdá být“. Ani nevím, jestli mě to nasralo, ale v rámci série mi to nepřipadá jako moc dobrý nápad.....(2.4.2009)

• - Počet mrtvých: Jason zabil 2 osoby, SPOILER! dalších 17 zavraždil Roy Burns v masce Jasona. (Stocki)

• - Poté co Tommy sundá z obličeje masku mimozemšťana, položí ji tak, že leží na pravou stranu, v následujícím záběru leží rovně. (Stocki)

• - Poté co Joey vchází na verandu, má ve své mikině na úrovni prsou zastrčenou čokoládu ve žlutém obalu, po střihu tam ale není po žlutém obalu ani památky a v dalším záběru je opět vidět. (Stocki)