Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Chrustyn

Dnes již legendární vyvražďovačka, která přinesla celou řadu pokračování i napodobitelů. Pro mě slabší a méně zajímavé než takové hody Freddyho nebo Michaela. ()

korbitch22

Na svoji dobu řádně brutální,se skvělou atmosférou.Jako děcko jsem si u toho přisrával do slípků slušně.Zklamáním je odhalení vraždícího maniaka a pátek 13náctého trpí,trpěl a bude vždy trpět jednou zásadní věcí a tou je Halloween,který drtí pátek v prach.Na tu dobu ovšem jedna z těch lepších žánrovek,až se divim jaká série se z toho nakonec stala. ()

heyda

Bude to znít asi hodně tvrdě, ale Pátek třináctého je pro mě osobně jeden z nejhorších hororů, co jsem kdy viděl. Bylo to trapné a směšné a neřekl bych, že ta směšnost byla záměr režiséra. Přihlédnu snad jen k roku vzniku a proto ta malinká 1 hvězdička. ()

rollman1

Začátek kultovní série o blbém hromutlokovi s mačetou nabízí pohled z první osoby vraha, takže to má něco do sebe. Atmosféra taky není zlá a některé scény stojí za to. To je ale vše co tento kultovní snímek nabízí, scény mezi vraždami nudné a pořád dokola. Pěkný průměr. ()

jojinecko

Temná a pochmúrna stará záležitosť, ktorá pri správnej atmosfére dokáže navodiť zimomriavky. Kto by sa už len pozastavoval nad takou malichernosťou, že je to maximálne tupé a dementné?!?! A ten skvelý hudobný podmaz k tomu, waw:) Klasika! ()

honajz

Dnes již klasická vyvražďovačka z roku 1980, kde se v jedné z rolí objeví i mladý Kevin Bacon. Parta mladých se sejde v opět otevřeném kempu Crystal Lake, ale jak se nějaká dvojice pokusí o milostný akt, je krutě zavražděna. Teprve později zjistíme děsivé tajemství, že malý Jason utonul v jezeře ve chvíli, kdy se rodiče milovali a nedávali na něho pozor. DVD: V bonusech bez jakékoliv titulkové podpory najdete komentář režiséra, trailer a nově natočené Making Of (trvá 22 minut a jde jen o rozhovory s herci a tvůrci). ()

HellFire

Zlatá osmdesátá a devadesátá hororová léta. Tehdy ještě všichni teenageři nevypadali jako hory svalů a coury se silikonama a vrah nebyl nezničitelné monstrum. Na rozdíl od dnešních hororů nemáte pocit, že vrah ví přesně o pohybu svých obětí a objevuje se z ničeho nic. Potěšila mě účast Kevina Bacona. Člověk by v takovém hororu nečekal kvalitního herce. Přesto, že to není vyloženě průšvih, netuším proč se z tohohle stala klasika vzhledem k tomu, že vrah je vykreslen naprosto nevěryhodně a závěr je špatný. ()

Pítrs85

Tak první (a vlastně nejslavnější) návštěva Křišťálového jezera je docela... nuda, alespoň první půlka, druhá už odsejpá o něco líp. Přeci jen, když je tu hlavním vrahem s mačetou (a s nožem, sekerou...) ženská krátce po menopauze, tak to takovej respekt nevyvolá jako dvoumetrový hovado jménem Jason, na kterého si však budeme muset počkat až do příštích dílů. Kromě Saviniho skvělých efektů bych vyzdvihl ještě výbornou kameru, kdy se jejím přičiněním díváme na oběti okem Mrs.Vorhees. A samozřejmě skvělý soundtrack (skoro jak z Psycha). 3,5* ()

d-corso

Slashery nikdy nebyly mým šálkem koky a Pátek třináctého a Halloween, tedy filmy, které do značné míry odstartovaly jednu hororrovou vlnu, mě při vší dobré vůli jakkoliv výrazně nezaujaly. ()

eraserhead666

Jeden ze základních kamenů slasher žánru. Tenhle film postrádá všechno, co současné podobné filmy činí blbými a hloupými: 1) Zdejší omladina se chová úplně normálně, nečekejte od ní žádné nelogické, stupidní a nesnesitelné chování. Výkon herců zcela odpovídá charakteru a věku jejich rolí 2) Žádné stupidní, ploché a nelogické dialogy, všechno sedí, všechno má smysl a svůj důvod. Překvapivé? Vzhledem k tomu, že to je film z roku 1980 (kdy se ještě odváděla poctivá práce) a ne někdy z roku 2000 a později (kdy už se většinou jede jen na prvoplánovitost a na efekt a na ostatní se kašle) ani ne. Atmosféra houstne hezky od začátku a každou minutou je hustší a hustší, hlavní záporačka je většinu filmu mimo kameru (často koukáme jejíma očima) a po jejím nástupu před kameru podává skvělý výkon. Vraždy jsou docela povedené (Bacon) a nijak nevadí ani to, že tak čtvrtina z nich ani není ukázána (o to větší efekt pak je, když se na ty vraždy přijde). Přesto všechno mi ale u toho filmu něco chybí, něco, co mě nutí tu jednu * ubrat. ()

SOLOM.

Dnes je příhodné datum / den, abych konečně začal plnit své resty a dlouhodobé sliby, že i já se konečně podívám na tuto dnes již kultovní sérii. Samozřejmě jsem musel začít prvním dílem, na který mám dost rozporuplné vzpomínky – potažmo na celou sérii. Dodnes si vzpomínám, jak všichni básnili o Pátku 13 a já už coby náctiletý jsem pořád neviděl ani jeden díl. V dětství mě totiž tato série tak nějak minula – já dával přednost Noční můře, Vetřelcům a zvířecím hororům typu Čelisti a Orca. Když to pak dávali v televizi, celý nadšený jsme tehdy s bratrancem usedli k TV, začali nahrávat na video. Během toho jsme si pořád říkali: kde je sakra ten opěvovaný Jason? Takže trošku přišlo dost velké zklamání a svým způsobem i zanevření. No a za nějaký čas se mi dostal do rukou 9 a 10 díl – no a co si budeme povídat, o moc lepší pocit (no spíš ještě horší) jsem nepocítil. Následoval Freddy vs Jason a já si mohl konečně vychutnat i legendárního killera od jezera Crystal Lake. Teď po letech jsem se tedy vrátil úplně na začátek a hodlám si jeho „story“ vychutnat pěkně postupně. No a v mnoha případech to bude má premiéra. Konečně jsem však mohl ocenit přínos Seana S. Cunninghama jak pro celý slasher (coby subžánr) tak i hororový žánr jako takový. Zrodila se legenda a ani mi moc nevadilo, že to vlastně bylo „bez Jasona“. Základy pro kvantum následovníků byly položeny a společně (a hlavně) s Halloweenem (který jsem mimochodem rovněž dodnes neviděl komplet – taky jen asi dva-tři díly) se stali ikonami a vzory pro několik následujících generací i hromadu dalších tvůrců. Ač má film potažmo celá zápletka několik docela viditelných nedostatků, v té době to musela být naprostá bomba. Ponuré prostředí s ještě děsivější minulostí, záhadný vrah, který nelítostně likviduje všechny živé – některé obzvláště brutálními způsoby, jiné klasicky mimo záběr kamery – což nám však nezabrání si následně vychutnat objevení mrtvol. K tomu tam pobíhají polonahé děvčata i chlapci – no prostě všechny potřebné ingredience k uspokojení diváka. Jasně, dá se tu narazit na dost chyb a nelogičností, ale jak jinak by vzniklo ono „klišé“, které následně všichni tak rádi okopírovali. Tady to máte přece v originálním provedení. Dodnes mi však vrtá hlavou, jak se kurňa vecpala pod tu postel Kevina Bacona. Já ale prostě nemůžu jinak, ale tohle je lehce nadprůměrná záležitost, která sice není dokonalá, ale sakra tohle je začátek „kultu“…70% ()

ARI50

Takže první super tábor a jeho nástup na plac legendy. Křišťálové jezero je místem zrodu téhle vraždící série a nikdo by si ji neměl nechat ujít. ()

mm13

Priemerná filmárčina, ktorá ale v tomto prípade plne postačuje. Pekné vraždy (ešte krajšie masky), aj nejakú tú atmosféru to chvíľami má a povedačkám o cirkusoch na premiérach v osemdesiatom nemám problém uveriť. Vo finálnom súboji to ale riadne prepískli, nebol to nervák, bolo to na nervy. Snová scéna v závere naopak príjemne šokovala. ()

JASON_X

Další "nesmrtelná kultovní klasika", která mě nijak zvlášť nebere. Místy má sice slušný spád a obsahuje několik povedených vraždiček (vede určitě mladý Bacon se svou pěknou holkou), ale konec se táhne jako smrad a finále je spíš nechtěně komické, nežli horrorové. Navíc z celé té partičky nesnesitelně bodrých skautíků, kterým od první minuty nepřejete nic jiného než pořádné vyvraždění, přežije ta bezkonkurenčně nejošklivější herečka, kterou jsem kdy v horrorové hlavní roli viděl, což je od tvůrců opravdu nepochopitelný až zločinný nevkus. Pro našince pak může být zajímavostí lokace poblíž Moravian Cemetary v Hope, New Jersey, před jehož bránou vysadí řidič trucku Annie. ()

Mordenroth

Napodobenina Halloweenu, ktorá je menej zábavnejšia, menej napínavejšia... a celkovo oveľa slabšia ako kultové Carpenterove dielo. ()

HateBreeder

Film, který podle mnohých odstartoval onu vlnu Slasherů, to jest hororů kde je parta lidí (většinou teenagerů, kteří si užívají života stylem sex, drogy a rock´n´roll) pronásledována tajemným zabijákem, kterému je jedno kde, kdy, proč a koho zabije, důležité je že teče krev. Ať už jde o Pátek třináctého, Halloween, Vřískot nebo Tajemství loňského léta, pointa je vždy stejná. Jde vlastně jen o to který snímek přijde s originálnějším provedením vraha a jeho příběhu. První díl série začíná "od píky". Naštěstí tady se autoři vyvarovali tzv. parodických prvků a pojali to ve vší vážnosti, což filmu určitě svědčí. Všechny vraždy sledujeme z pohledu zabijáka - originální a velice působivé. Herci si svých pár minut slávy užili a třeba takový Kevin Bacon to dotáhl poměrně daleko. Kultovní horor a proto dávám 4*. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej