Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

PauloZ

Marc nám servíruje velkolepou zombie řež v každém druhém záběru a je si tím secsakramensky jistý. Od Úsvitu mrtvých a Já legendy jde o nejlepší temáticky stavěnou látku. Navíc zmíněné dva převyšuje svým globálním pojetím, parádním CGI a hlavně svou apokaliptickou epičností. Tuny těl v nejednom záběru v kadenci, až to obraz ani nepobírá a máte pocit, že se ty obludky cvakající chrupem vysypou z telky na návštěvu do kvartýru. Tyto momenty jsou pastva pro oči a evokovaly ve mě silné nadšení, protože tohle prostě ještě nebylo možno nikde vidět... a je to boží :). Knihu jsem nečetl, takže nemůžu srovnat s předlohou, ale osobně jsem byl trošku zaskočený vývojem a samotným závěrem. Pokud bych totiž měl nějak shodnotit vývoj děje, tak to jde nezvykle protisměrně. Tedy od excelentního úvodu ve městě, přes megalomanské scény v Izraeli až ke komornímu (Já, legenda) závěru v WHO a to mě trošku překvapilo. Pitt je skvělý, sentiment v klidu snesitelný, lokační rozmanitost parádní, scéna v letadle a Izraeli nevídaná, ale Marc si mě v úvodu tak rozmlsal, že jsem byl vyloženě překvapený, jak rychle to skončí... bez jakéhokoliv Epic endu, který by filmu více než pasoval. Jinak naprostá spokojenost a vizuální lahůdka. ()

Ten Druhy

V tomto prípade som bol milo prekvapený. Vcelku dobre investované peniaze, vcelku inteligentné. Zábava vo veľkom štýle. Epidémia zasahuje celý svet, a predsa jej dopad vnímame cez jednu konkrétnu rodinu. Hrôzu nenaháňajú iba zombi, ale preciťujeme ju cez postavy, vidno, že ich nestvárňujú ochotníci. ()

ConanVJ

Tato zombiárna se od klasických filmů tohoto ražení docela dost liší. Nejen že zombíci sprintujou jak vzteklý, ale taky přelézají ve velkých počtech dvacetimetrové zdi a přeskakují z baráků na barák. Ve filmu je pěkně ukázaná epidemie zombíků, kdy po dvanácti sekundách po kousnutí vznikají noví parchanti na porážku. S takovým náporem si nemůže nikdo dělat naději, tedy krom experta na krizové situace Gerryho Lanea. Ten se svojí rodinou prchá před otravnými kousavci, než po něm sáhne OSN a dobrovolně/nuceně ho naverbuje na prácičku, kterou může zvládnout jen on. Příběh je pěkně řešený a lokace se mění jak na běžícím pásu. On celý film pěkně odsýpá a rychle uteče. Zombíci jsou tu viděni spíš v masách, kty útočí na svou kořist ve velkém. Efekty jsou hodně povedené. Celkově hodně povedená podívaná. 80% :) ()

Tryskomyš

Že by další podřadný zombie film? Ale nějak jsem nemohla uvěřit, že by se k němčemu takovému Brad Pitt propůjčil. Po dost pěkném začátku se to zrvrhlo někam, kam jsme nechtěli. Ale popravdě řečeno na Pittovi byla nejlepší jaho manželka Jennifer Aniston. Po konci hodnotím jako lepší zombie film. ()

F.man

Je to velké, bouchá to, jsou tam tisíce zombií, Pitt cestuje po planetě... A kouká se na to samo. Ale to je všechno. Za dva dny člověk neví, o čem to bylo. Pamatuje si ale, že to bylo určité pořádně drahé. To ale na více než tři hvězdy u mě nestačí. If you can fight, fight. Be prepared for anything. Our war has just begun. ()

ledzepfan

Pro mě docela milé překvápko.. Od popkornového pseudozombie akčňáku s Bradem Pittem jsem fakt nečekal žádný zázrak, ale ono je to svěží, má to drajv, spád, pár dobrých nápadů, šikovně napsané postavy, debilní pathos potlačený na minimum a i ten Pitt byl v rámci možností civilní-osekaný o většinu svého pittovství. Takže jó-ve výsledku jsem pobaven a potěšen a až na pár drobností se mi to líbilo. ()

schizmo

KONEČNĚ! Konečně někdo udělal velkorozpočtový zombie film. Chtělo se mi zvolat při prvních pár minutách, ale doma nikdo nebývá prorokem a žádná kaše se nejí tak horká jak se uvaří, takže z počátečního nadšení z kurevského střihu, rychlé kamery a parádních efektů se vyklubalo spíš kroucení hlavou nad celou plajádou chyb, které by jste akceptovali u hororového béčka ale ne u kinového trháku. >SPOILER< Truck hrnoucí před sebou celou ulici stojících aut v koloně, aniž by ho to nějak zpomalilo; největší nadějě lidstva virový specialista, který zakopne a prostřelí si hlavu nebo odpálení granátu v letadle - to jsou takové fatály, které znechutí film i jinak velmi velkorysému divákovi. Oproti jiným zombie snímkům, které se povětšinou omezí na lokaci jednoho města, nákupáku či domu, konstrastuje WWZ až přehnanou cestománií z jednoho města do druhého, z druhého města na letadlovou loď, z letadlové lodi do jiného státu, na jiný světadíl...., no buďmě rádi, že jsme zůstali aspoň na jedné planetě. Pokud vám Pitt příjde v hlavní roli takovéhoto tématu málo uvěřitelný, asi sotva si napraví reputaci tím, přežije pád letadla pouze se střepinou v břiše a poté, co si na kus plechu trčící jak z břicha, tak ze zad, ještě padne z několika metrové výšky, v pohodě pak dojde do vzdáleného města a experimentálně si naočkuje protilék, který má potenciál rovněž ho zabít. Jako plus ovšem hodnotím koncept zombíků a jejich genezi pohybu, kdy spíše připomínají rojení mravenců. Takže nic nového pod sluncem, v podstatě trochu dražší a blbější verze Boylova 28 dní (týdnů) poté a to se vším všudy. ()

spaceboyCZ

Tak trochu jinej zombie-shit, nez jsme zvykli. Kazdopadne Pittak dokazuje, ze je to pan Herec. Snesl bych jeste o 20-30minut delsi stopaz za cenu toho, ze konec nebude tak useknuty a ze nam tvurci ukazou vice z toho, jak se svet zbavuje nakazy.. Od pocatku tvurci tak krasne rozehravaji hru, napinave, kousek po kousku, investigativni sceny stridaji bojove rychlovky hry zivota se smrti a pak najednou se priblizi konec, bumbac, asi jsme to vyresili, nashle. Skoda. Je to nadprumer sveho zanru, hudba je silne inspirovana Zimmerem, ale to je vlastne pro nej pocta :). Vizualni efekty na jednicku. ()

jarkolar

Vskutku příjemnej filmovej zážitek. Brad opět nezklamal a táhl skvěle celej film. Efekty byly hodně povedený, ale tenhle typ zombíků/nakažených mi prostě nesedí. Neříkám, že by se měli šourat, až by to bylo trapný, ale tohle bylo trochu moc. K úplné spokojenosti mi kromě pohybu nakažených chybělo lepší rozzuzlení a trochu odlišnej konec. ()

hous.enka

Nemám ráda filmy se zombie tématikou, ale na druhou stranu postapokalyptické vize světa mě něčím velmi přitahují. U Světové války Z mě bavila zejména druhá část, když se Brad seznámil s tou vojačkou v Jeruzalémě. No a akce, kdy se vydali pro sérum do budovy B, to bylo opravdu něco. Tenhle snímek neberte tak vážně, už od počátku je nutný k tomu přistupovat s nadsázkou, protože jinak byste mohli být zklamaní, neb Brad se zdá být dítětem štěstěny - všichni kolem padaj jak mouchy a jen on kráčí se svou zbraní neohroženě dál (cesta městem až po střechu paneláku, letadlo v Asii, jízda na kole v Asii, mise v Jeruzalému, letadlo z Jeruzaléma, výzkumák...). Mně se tahle jeho neohroženost ale líbila a svým způsobem by z Brada mohl být nový Avenger, mnohem zábavnější než ta nová generace Avengerů. ()

Zayl

V uplynulých několika letech si do nás kousnuly desítky zombie filmů a přesto nemáme dost. Apokalypsa, města plná oživlého masa a houževnatost posledních přeživších, je součástí takřka každé nemrtvé zábavy. Ani World War Z na to nejde jinak. Zombíci jsou všude, mají hlad a pro jeden kusanec udělají cokoli. Akční scenérie se povedly, jsou v obrovském tempu a za rozmanitost prostředí dávám taky plusové body. Obzvlášť masakr v Jeruzalému byl prvotřídní. Snad jen zamrzí absence výraznějších hororových prvků a závěr samotný, což se ale vzhledem k nízkému ratingu dalo předpokládat. Naštěstí se však podařilo vyhnout výraznějším propadům a tak můžu být spokojený, jak to nakonec všechno dopadlo. ()

maddy

Hollywood's first high-budget zombie movie! Už to jednoducho muselo prísť, popularita „zombies“ sa rozprestiera od videohier (Dead Island) cez seriálovú tvorbu (Walking Dead) až po filmy (Dawn of the Dead). Napriek nesporným kvalitám niektorých hororových zombie počinov sa však až s príchodom World War Z jedná o prvý pravý „zombie blockbuster“ (s tradičným Forsterovým vytunelovaným rozpočtom). A s tým súvisia zároveň všetky klady aj zápory. Marc Forster, mnou považovaný len za priemerného režiséra (všetky jeho filmy som ohodnotil za rovné 3*), sa tento krát vrhol do projektu, ktorý sa zo začiatku utápal vo veľkých pôrodných bolestiach (doslovný World War P as People: niekoľkokrát prepisovaný scenár, konflikty medzi Pittom, ktorý mal svoju víziu / Forsterom, ktorý mal zase svoju predstavu o filme až zasiahlo „mocné“ štúdio a presadilo si svoju verziu, kde film doplatil na to, že celá posledná tretina v Moskve ostala na podlahe strižne a záverečných 30 minút sa natočilo nanovo). Z filmu je tak cítiť, že v určitých miestach nevie, čím chce vlastne byť, resp. chcel by kombinovať toľko rozdielnych prístupov k zombie žánru a zavďačiť sa čo najväčšej skupine divákov. Úvodu dominuje jednoznačne rodinný „feeling“ nepatrne sa podobajúci na Snyderov Dawn of the Dead oklieštený o akúkoľvek brutalitu - Philadelphia: klasický útek pred zombies, kde sa rodina snaží dostať do bezpečia a cestou sa zásobiť v potravinách, síce jej chýba strach zo zombies, nahrádza ju však masová hystéria, ktorej dopomáha pár davových záberov na panikáriacich ľudí a mesto v chaose. Jadro následne nesie vojenský/politický podtón, kde sa jedná o akčnejšie pojaté pátranie po prvom nakazenom pacientovi. South Korea & Jerusalem: kde sa strhne tá najväčšia zombie naháňačka známa z ukážok. Ponúka pár „eye-candy“ momentov, hordy tisíce zombies pôsobia epicky (CGI ale bije do očí a je vidieť, že rozpočet nafúkli skôr spory ľudí pri natáčaní ako samotné nakrúcanie), a akcia má spád. Napriek marketingovej kampani však WWZ nie je postavená na klasickej šablóne priniesť, čo najviac atrakcií, ale neustále prepína svoj mód z globálnej-akčnejšej perspektívy do tej komornejšej-konverzačnej. Po scéne v lietadle, kde je evidentné, že nastáva zlom, vystrihla sa celá spomínaná tretina v Moskve a vo finále ju nahrádza tretí „medicínsky“ kontext vo forme komorného putovania po laboratóriách (pripomínajúci prvý filmový Resident Evil). Opäť sa síce splňujú tie najzákladnejšie klišé, kde sa postavy musia v tichosti zakrádať laboratóriami a medzi to narážajú do čo najväčšieho množstva predmetov. Neviem ako by film dopadol, keby pokračoval v pôvodnom zostrihu, ale dané náhle prepnutie z režimu veľkolepého blockbusteru do komorného „survival hororu“ dokázalo na scénu priniesť napätie a očakávania od ďalšieho vývoja. Samotné rozuzlenie je v rámci zombie žánru rozhodne originálne, aj keď samotný scenár si dopomáha rôznymi barličkami ako sú náhody, ale zdatne sa dopracuje k logickému záveru. Nijako zvlášť počas filmu neurazí, ani neprináša „wtf“ momenty. World War Z síce prekvapivo chýba stiesnená atmosféra globálnej katastrofy, pocit úzkosti, akýkoľvek strach, ale tieto atribúty nahrádza melodramatickým feelingom, ostatné nedostatky zase vynahrádza veľmi slušným spádom, kde vyslovene nenudí ani minútu z dvojhodinovej stopáže, po celých čas je dostatočne zábavný, vďaka striedajúcim sa prostrediam a prístupom k žánru aj neustále zaujímavý. Akurát od neho nie je žiaduce čakať „horor“, čo potvrdzuje aj rating PG-13. Síce rozhodne nemusím vidieť v každom a jednom filme vystrelené mozgy, ale daný rating je pre film až príliš obmedzujúci. Viem, že priniesť „zombie blockbuster“ do širokej distribúcie si vyžaduje určité kompromisy a celé je to o ziskoch, takže nikto by si netrúfol vyslať film s takýmto rozpočtom v ultra-krvavej verzii, ale je tu až príliš okato vidieť, že kamera sa pred akýmikoľvek drsnejšími zábermi otáča iným smerom, točí z nesprávnych uhlov, zobrazuje nežiadajúce zábery na detaily ako tváre hrdinov a pod., samotné zábery na zombíkov sú skôr len v náznakoch (a vyzerajú skôr ako naštvaní futbalisti ako rozkladajúce sa mŕtvoly) a krvi alebo kontaktných súbojov so zombies sa tu nedočkáme. Osobne mi skôr pripomínal Soderberghovú Nákazu z predminulého roku vo viac „hollywoodskejšom poňatí“. EDIT: Po druhom domácom pozretí upravujem z 3* na rovné 4*. Tá rozšírená "Unrated" verzia, ktorá vyšla na DVD/BluRay totiž filmu výrazne pomohla. Zábery pri útokoch zombies už nepôsobia tak chaoticky a konečne pribudla aj krv, ktorá jednoducho k zombie žánru patrí. Nič brutálne, ale súboje konečne pôsobia reálnejšie, keď vidíme ako Brad Pitt zombíkovi rozšliape hlavu! CELKOVO: 4* PS: na tie vystrihnuté Moskovské bitky (keď ich už majú natočené a nevyužité) by som sa však rád pozrel, snáď ich využijú v pokračovní, nakoľko po produkčných problémoch sa očakávaný prepadák ani zďaleka nekoná a pri svojej premiére World War Z viac menej rozdrvil domáci Box Office, odborná kritika ho dostatočne chváli a nakoniec sa označuje ako jedno z najväčších tohtoročných prekvapení. Veď viac ako polmiliardový zárobok hovorí za všetko. () (méně) (více)

baribal

Z 90% stejné jako všechny ostatní katastrofické zombie filmy. To co je zde možná tak trochu "nové", je globální záběr všech možných lokací, pak celkem slušné rozuzlení a charismatický brad. Stejné pocity jsem měl z Já, Legenda s Willem, který film táhnul stejně jako Pitt, pak se našlo pár pozitiv, ale jinak originalita nula nula nic. WWZ je lepší než většina filmů tohoto stylu, ale pořád je to kýčovitý blockbuster s nevyhnutelným koncem. Slušná "zapomenutelná" letní zábava. ()

VojinRyan

World War Z je viacej akčný film ako hororový alebo nebodaj Thriller. Áno, má s každého žánru niečo. V prvej polovici prevláda ten thriller a trošku horor ale v druhej polovici to je už len čistá akcia, kde prvok napätia išiel na druhú koľaj. Nikde nie je povedané, ako to vzniklo, čo sa vlastne stalo, a to je možno námet pre druhý diel ( otázka na tvorcov ). Celkom dobre natočený digitálny zombíci, ktorý potrebujú len zdravé telo. Tento prípad ma trochu zarazil, že nemrtvý požiera len čisté a zdravé. To ma trochu sklamalo. Tým pádom scenár bol veľmi jednoduchý a hlavný hrdina opäť prišiel nato, ako to vyriešiť. Jedná sa o film, ktorý nenudí, občas drží v napätí ale ničím výnimočný a ani neprekvapí. Ako sa hovorí, Forster išiel na istotu. 70% - 4*. ()

JimWayne

Zombie útočí a svet sa snaží resp. dokáže zachrániť len jediný človek a to je Brad Pitt. Pobehujúci, "hladný" nemŕtvy ktorým stačí jedno zakusnutie a sú spokojný trocha fail, ale nevadí stáva sa. WWZ je predovšetkým o záchrane, boji proti Zombie a hrdinstve. Akčné scény fajn, scenár dobrý, réžia no neviem možno by sa to dalo zveriť aj trocha lepšiemu režisérovi pre tip takéhoto veľkého, zábavného projektu. Filmu možno uškodil zbytočne bojazlivý rating, avšak zisky sú na prvom mieste a divák až na druhom. Pri ratingu R by sa mohlo jednať o poriadnu krvavú nálož ale čo už je to len moje prianie. 75% ()

agentmiky

Po 10 letech jsem si dal takový menší filmový zombie maraton. A Světová válka Z na tom seznamu samozřejmě nechyběla. Musím po tak dlouhé době říct, že film ze svých kvalit moc neztratil. V tomhle žánru se snažil přijít s něčím neokoukaným. Takhle rychlé nemrtvé totiž jinde nenajdete. S tím se tudíž fakt, že se film po stránce tempa rozjede a vůbec se do konce nezastaví (za mě vrcholí scénou v Jeruzalémě...tam jsem ani nedýchal). Peníze v tom divák vidí na každém záběru, po audiovizuální stránce vám autoři přichystají velké hody, to mi věřte. A Brad Pitt se s rolí též popasoval dobře (ale jeho manželka mě dost iritovala...ten její telefonát spustil šílenou řetězovou reakci :D). Jinak mi závěr přišel trošku po americku laděný, tam jsem čekal nějaký pořádný twist. No nic, pořád to patří mezi topku v těchto žánrových vodách, ale Úsvit mrtvých prostě stavím výše :) Za mě si WWZ  odnáší 8/10 ()

Bakllazaan

Možná slabší 4. Je to zábavný popkorňák, který jsem si užil snad o něco víc než Suprtrenýrky od Snydera. Překvapilo mě, že si nevybrali ani JEDNU povídku z knihy. Hrozně rád bych viděl Battle of Yonkers. Konec je bohužel hrozně pomalý, v porovnání s epičností zbytku filmu. Čekal jsem ještě nějaké obří kataklyzma a ono prdlajs. Kdyby se místo objímání ve Skotsku, mlátil se zetkama v Rusku, odcházel bych naprosto uspokojen. 70% ()

wikked

Velmi průměrný scénář, který dle nějakých indicií kolem zašlapali do země hlavně vylekaní producenti, kteří se báli o tržby v případě, že by se nejednalo o pouhou letní zábavu, ale měla by mít nedejbože i nějaký přesah. Film tak nemá s předlohou příliš společného a je pouze výpravnějším PG-13 mixem Resident Dawn of the Dead, kde je možné se pokochat několika leteckými záběry na vlny zombies decimující města. Pitt postupně obletí zeměkouli, vždy během chvíle získá potřebné informace na postup do dalšího levelu (města), až hru nakonec vyhraje. K dobru budiž fakt, že to celé dynamicky pospíchá kupředu a nezkouší to marně zdržovat oduševnělými dialogy od akce. I Pitt se snaží, co to dá a pár scének skutečně pobaví. ()

pools

Film to byl dobrý, jediné co mi trochu vadilo byla značná rozdílnost jednotlivých částí, a konec který byl 1:1 s Já, legenda. Ale v posledních letech rozhodně nejlepší katastrofický film, a jeden z nejlepších zombie filmů EVER (a fanoušci Rommera ať mě klidně pokoušou...). ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech