Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

st.ranger

Brat Pitt s účesem na mikádo cestuje po světě, aby si odpočinul od rodiny a mimo jiné se snaží spasit svět od agresivní lidské vztekliny. Nutno podotknout, že kde se objeví, nastane zkáza a chaos. Aby se proplížil mezi nakaženými, využívá vrzající kolo a společnici mu dělá jednoruká lesba. Neznám knižní předlohu a film mě nepřesvědčil k potřebě ji vůbec znát. Film má sice slušné tempo, na dnešní poměry průměrnou kameru, ale po shlédnutí převládá dojem, že něco takového bych v kině vidět ani nechtěl. Takové 28 dní poté, co má rozpočet na to, odehrávat se nejenom ve stísněném prostoru, přesto nepříliš nezáživné a občas i neúmyslně vtipné. ()

Terva

CITÁT - Neboj, oni tam budou............ Tak že plánovaná trilogie získala zajímávý rozjezd, ale nic není dořešeno. Film, který vzbuzuje odpor, smích, nechuť, strach a zvyšuje adrenalin. Je "jednoduše" natočen. Žádné přehnané akční scény, výbuchy jen z dálky (až na dvě, tři vyjímky) a nabídne nový pohled na možnost zamoření neznámou látkou. Film poskytuje i několik dobrých návodů, jak se v podobné situaci chovat. Hlavně časopisy z tvrdým obalem dobře poslouží, když už si je člověk přečetl. Já jsem maximálně spokojen a z kina jsem odcházel s dobrým pocitem, že tu tvůrci odvedli vynikající práci. CITÁT - 12.....11.....10.....9.....8.....7.....6.....5.....4.....3.....2.....1..........0..0.0.0. ()

CiTrus007

Ach jo, zase další promarněná šance. Forster mohl mít na svědomí tak úžasný trhák, místo toho se ale spokojil se zadumaným hybridem Resident Evilu a I Am Legend. Omezující knižní předloha mu zřejmě nesedla a řada klidnějších scén na to doplatí. Jakmile se ale objeví zombíci, úroveň zábavy prudce vzroste. Akční bitky, velkolepé honičky i plíživé hororové momenty jsou zkrátka dovedeny do dokonalosti. To si vysvětluji jako režisérskou snahu přílišnou "knižnost" vyvážit. Na jednu stranu dobrý tah, vedlejším účinkem je ale dynamika rozhoupaná jak na horské dráze. Podezřele nezranitelný Brad Pitt sice celkem táhne, s dlouhými vlasy ale vypadá spíš jako rakouský eko-aktivista. A zbytek hereckého osazenstva prakticky spíše zaclání nebo umírá, žádné překvapení se nekoná. Scénář je natahovaný a prošpikovaný klišé, finále je originální, přesto vyčáchlé. Musím však ocenit kameru a hezky realistický portrét post-apokalyptického světa dnešní doby (pokud o něčem takovém lze vůbec hovořit). Konečný verdikt: kdyby se Forster mohl zbavit želízek, které mu spisovatel Brooks ukoval, mohla to být pětihvězdičková zábava. 7/10 ()

jh666

Senzační překvapení. Nikdy jsem zombie nemusel, ale tenhle film je super. Ačkoli Brada Pitta dvakrát nemusím, v téhle roli byl opravdu dobrý. Jen je škoda urychleného konce. Snad bude druhý díl. 80% ()

Ouwen odpad!

Hloupej film, kde akce má kojeneckej rating a proto se dost té akce odehraje mimo záběr a celkově je to dost špatně natočený s otřesnýma střihama, close up kamerou a místama strašnými digitálními efekty. Charaktery jsou pouze roboti bez známky emocí protože se neustále odehrává akce nebo se obměňují lokace. Hudba nevýrazná, režie průměrná, atmosféra je naprosto nulová a to co přezije hlavní postava je neskutečnej bizár. Pocit survivalu zde neexistuje. Matthew Fox a James Badge Dale jsou nevyužitý a při tom jsem je chtěl vidět víc. Zombíci co maj rozlámaný kosti v tomhle filmu disponují supersílou že vojáka s plnou výbavou vymrští do stropu a v běhu na sprint by ani Usain neměl šanci i s tim faktem, že zde padaj střemhlav dolů z absurdních vejšek. Je to solidní komedie která není ani vtipná. ()

Chermy

Jako člověk nedotčený internetem bych si asi řekl, že jde o slušný film. Trochu rozervaný, bez začátku, bez konce, se slušnou pointou, na kterou nelogicky, ale klasicky hollywoodsky, přijde ten nejvíc sexy člověk na place, namísto patřičně vzdělaného a zainteresovaného vědce, kterých bude na planetě asi víc než ten jeden, který ve filmu neuspěje.... Ale nad tím dokážu mávnout rukou, protože jsem se i tak bavil a některé scény mi přišly přímo skvělé. Protože se ale o filmy zajímám, vím jaké porodní bolesti provázely vznik tohohle. 3x přepisovaný scénář, námět z knihy, která nemá hlavního hrdinu a k tomu jedna velká filmová hvězda na place věčně rozhádaná s režisérem.....a tak musím říct: ano, je to na filmu znát, ale bál jsem se, že to dopadne hůř. ()

JohnCZ

Nejprve bych chtěl konstatovat, že knižní předlohu neznám, na trailery se ze zásady nedívám a tedy jsem od filmu s názvem World War Z čekal trochu něco jiného. Čekal jsem válku, čekal jsem obří bitevní scény, čekal jsem hordy nemrtvých stojících proti "nesmrtelným" americkým vlastencům a hlavně jsem čekal, že si tvůrci více pohrají s žánrem. Nedočkal jsem se. WWZ je klasická zombie vyvražďovačka, kterou jsme viděli už stokrát, ovšem nutno dodat, že místy dost napínavá, inteligentní, místy docela epická a místy naopak hezky komorní. Nemohl jsem se ale zbavit pocitu, že tohle a tohle... a tohle... a taky tohle jsem už sakra někde viděl. No, jednoduše se o nijak originální podívanou nejedná, ale zubama cvakající mrtvolák byl dokonalej... ()

m.krudenc

Velmi zajímavý film, ale už jsem to někde vyděl. Velmi mi to připomíná 28dní po té. Mám tyto katastrofický filmy se špetkou hororu velmi rád. Brad Pitt to zahrál moc pěkně. Jedině co tomu to dílku můžu vytknout je, že nakažený bubáci se vždy proměnily tak neuvěřitelně rychle a začali mít nad lidské schopnosti. Tomu se nedá uvěřit. Ale jinak to byla moc hezká podívaná. ()

corpsy

Snímok kráča v šľapajách, ktoré po sebe zanechala Spielbergova VOJNA SVETOV. Má všetky jej znaky ( globálna katastrofa z pohľadu jednej rodinky ), samozrejme ale mínus Spielbergova réžia. Marc Forster nieje akčný režisér, čo dokázal už v QUANTUM OF SOLACE a tu to len potvrdzuje. Ide mu to skôr v komorných chvíľach, tie ale niesu až tak dokonalo napísané. V krátkosti ide o letnú oddychovku ( teda ako pre koho ), ktorá svoj účel spĺňa. Ale nie na sto percent. ()

Zeebonk

Sledovat přístupný zombie film je jako šoustat po 100 mg Zoloftu - jste uvnitř, víte, že dokážete přirážet do rozdrcení kyčlí, ale po krátkém zamyšlení si uvědomujete, že to bez toho posraného vrcholu nemá cenu. Tak tedy, technická stránka byla u režiséra vždy diskutabilní, osobně se řadím ke skupině, která ráda rozezná ksicht od prdele, takže bych pro tento odkrvený epileptický guláš ani pandu do ohně nešoupl. A pak je tu ona bolestivá absence explicitního násilí, s níž se snímek stává kastrátem na sekačce od mountfieldu, sekačce, která nahradila střihačské nůžky a do toho všeho přichází pan Richardson, jenž směle zastupuje Forsterova dvorního kameramana, kolegu Schaefera, ale oplývá stejně pokročilým stádiem Parkinsona. Nicméně nás nad vodou stále drží v žánrové kategorii nevídaně inteligentní scénáři, bravurní výkon taťky Pitta a jakási důstojnost a preciznost každého šmiknutí střihačské sekačky. A to vše navzdory rozšklebeným svárům způsobeným poměřováním vercajků u výroby, jejichž zásluhou je notně obtížné nevnímat snímek jako epizody, mezi které ta poslední ne a ne pasovat. ()

Pegas1632

Děj od začátku poměrně hezky odsýpá. Žádný camrání se s charakteristikou postav, proč se mají rádi, žádné trapně zdlouhavé sluníčkové scény - hezky šup rovnou do akce. Rodiny se hlavní hrdina poměrně brzo zbaví, což je jen dobře, protože není nic otravnějšího než děti v akčním filmu. Bohužel někdy ve 2/3 dochází snímku dech a už se jen plíží k nevyhnutelnému happyendu. 70% ()

Marek1991 odpad!

Voľba z nás tiež robí ľudí a v tomto idem proti väčšine. Brad Pitt sa nakazil od Angeliny Jolie a ovládla ho jeho horšia časť zvaná Vred Hnid. Dodnes som až 7 filmov s ním hodnotil plným počtom, no žiadny odpadom, no tá chvíľa nastala. Predpokladaný rozpočet tohto filmu je 190 000 000 $ a preto sa divím, že otec navonok charitatívnej rodiny sa dá na komerčný trhák, ktorý témou nemŕtvych alebo inak povedané zombie, láka najmä mladšie pubertálne osadenstvo do kín, ktoré v posledných rokoch opantali témy upírov, vlkodlakov, či práve zombie. Niet sa preto čomu diviť, keď to získalo už nominácie okrem dvoch na Golden Trailer Awards aj jednu na Teen Choice Awards. U mňa však kandidát na najhorší film roku. Zaujímavé však je, že toto dielo zaujalo aj dospelú verejnosť vrátane mojich obľúbených užívateľov tu na tejto stránke, ktorá akoby s ľahkosťou prehliadala ten útok s poriadnou dávkou klišé. Na úvod ma zarazilo, že opäť stavili na rodinku, kde sú dievčatká a ako sa stalo zvykom, jedno z nich má astmu. Už sa z toho robí priam normálna vec, ale čiastočne som to zobral, veď sa jedná o film s pandémiou, aj keď na druhej strane katastrofický film, kde týmto zvyšujú hystériu a hru na city. Neskôr mi nešlo do hlavy, prečo sa nenakazil, no to som zobral viac než záver, kde expert na krízové situácie vo svete si ako laik dá do seba nebezpečný vírus, ktorý ho nepoloží skôr než zombie, vlastne ktorý ho nakoniec nepoloží vôbec. Veľmi ma však rozladila politika v tomto filme, najmä tá skrytá, kvôli ktorej nie som ochotný tomu dať lepšie hodnotenie, lebo to je nebezpečné vymývanie mozgov, priam až propaganda. Ak vám Američania napríklad v Armageddone v 90. rokoch zachraňujú svet ako najväčší experti na vesmírny program, beriem to. Ak vám Američania zachraňujú svet v Pearl Harbor, či iných filmoch zo svetových vojen, tak je to postavené často na realite. Ak to robia hoci aj v Transformers, tak je to zábava, ktorú treba brať s nadhľadom a užívať si akciu s často romantikou, no v tomto vraj horore, kde sa cestuje po svete nereálnou rýchlosťou ako vo filme 2012, napríklad s lietadlom, kde chvíľu po udaní súradníc na pristátie, lietadlo sa stane kvôli incidentom na palube neovládateľným, padne blízko určeného miesta a hlavné postavy to prežijú bez vážnejšej ujmy, môžem len neveriacky krútiť hlavou. Škoda len, že v realite by podobný pád lietadla s dierou v trupe skončil podobne ako tragédie pri Hejciach, Tunošne, či Smolensku. Veľmi mi vadilo, že odignorovali do veľkej časti svet, ktorý sa USA a jeho spojenectva veľmi netýka a išli rovno do Južnej Kórei, kde ešte zvráteným spôsobom akoby pochválili diktatúru a socialistické riadenie Severnej Kórei, keď spomenuli vyberanie zubov väčšinovej populácii, neskôr ohľadom Izraela obhajovali stavanie múrov pripravenosťou na všetky nebezpečenstvá, akoby si zobrali za svoje slová Obamu, že si treba ubrať slobody, aby im politici vraj zabezpečili bezpečnosť, pritom tie múry, čo sa tam majú podľa filmu stavať stáročia, nabrali nechutný rozmer ohľadom Palestíncov v posledných rokoch v realite, odporúčam k tomu dokumenty Occupation 101 a Slzy Gazy. Nakoniec nám predstavili aj niečo z britskej pôdy. Záver mi pripomínal scény z Jurského parku, nielen tie v laboratóriách, ale aj tie keci ku koncu, najviac ma na nich šokovali v zlom tie posledné slová o tom, že naša vojna práve začala, najmä v súvislosti s bojmi a vakcináciou, kde by mala vládnuť sloboda, no pretláčajú sa nám tu opačné názory strašením. Toto dielo je akoby horší nasledovník filmu Vojna svetov, no aj filmu Ja, legenda, kde sa nám tiež hrala hlavná postava na hrdinu a tiež to malo podobný úvod, aj keď vo filme Ja, legenda to bolo formou návratov v deji. Toto dielo bolo chronologické, ako stvorené pre nenáročné masy, ešte nám tu zopárkrát viali vlajky tých, ktorých chceli ukázať a politickú korektnosť chceli urobiť prísnosťou na vojenskej lodi, spevom a tancom Palestíncov s Izraelcami, bieloruským lietadlom, ktoré ich zachránilo, či záverom s Moskvou, no to tú akoby reklamu nezmaže. Prihlúple bolo, že kam iba na chvíľu vkročil, tam sa hneď všetko zvrhlo a dokonca sme mali možnosť vidieť akoby scénku z hudobného klipu od skupiny Linkin Park z piesne From the inside. Ale ani zombie s behom v rýchlosti akú dosahuje automobil, otrepané odkazy rodine, že odkážte ich, že ich mám rád, či reklama na sladený nápoj, tomu nepomohli. Dúfam, že som neprezradil viac než upútavky. Ospravedlňujem sa aj za rozsiahli komentár podobný recenzii, no je to odo mňa výstraha, že sa tu nejedná o dielo plné zábavy so správnym napätím. Je to vypočítavé dielo, kde sa obávam, že sa vyhodili obrovské peniaze na pochybne inšpiratívny film, ktorý nie je žiadnym posunom vpred, ba naopak má otrasné dialógy, neoriginálny scenár, no obstojnú atmosféru okolo nezmyslov. Toľko dobrých kníh je a oni si tu vybrali na sfilmovanie knihu Maxa Brooksa. Je smutné, že ľudia to majú radi a nejde ani tak o zombie, ako tu tie použité prvky. Pochybné, ľahkovážne, megalomanské, so škaredým strihom, je to proste Z(lé)! () (méně) (více)

Padme_Anakin

Haló, slyší mě někdo? Tisíc deset. Tisíc jedenáct. Tisíc dvanáct. Běžte! Honem!!! Prezident je mrtvý, ve městech vládne absolutní chaos a nákaza se naprosto nekontrolovatelně šíří po celém světě. Matka příroda je masový vrah, nikdo není lepší, ani kreativnější. A jako všichni masoví vrazi, ani ona se nemůže zbavit touhy, nechat se chytit. K čemu by jí byly brilantní zločiny, když se k nim nikdo nehlásí? A tak nechává drobečky a v nich skryté nápovědy. Hrdlo se svírá, dech se úží, srdce tluče jako o závod, buch buch, buch buch. A zoubky cvakají, cvakají staccato. Rákšasy nebrat, vtlačí se do osobního prostoru bez ptaní a nedůstojně slintají. A pozor. Zvuk je přitahuje. Tak ani pípnutí. ()

Kevin 3171

Jelikož jsem velkým fanouškem zombie filmů a seriálů (The Walking Dead), troufnu napsat, že tohle je jeden z nejlepších filmech o zombie. Brad v čele toho všeho předvedl fascinující herecký výkon. A samotný film a jeho zpracování se mi také velmi líbilo. Hlavně ty masy zombie, paráda. 85% ()

Ajinka126

Bože! To byl chaos! Ale s Bradem Pittem bych se jím klidně prodírala! On ten film v mých očích neskutečně pozdvihl. Neviděla jsem film o "zombíkách" s takovou sílou a napětím. Jak se Bradova postava chovala chladnokrevně a rozumně mě velmi mile překvapilo a potěšilo. Vždycky mě iritovala ta hloupost hlavních hrdinů, která je slepě návaděla do scénářovi pasti. Připomíná mi to vždy herní "koridorovku", kde není prostor pro vlastní nápady a smyslem je jen projít předem daným koridorem, ze kterého není možné uhnout. Proto se mi Světová válka Z tak líbila. Připadala mi svobodná a nezávislá. Jako otevřený svět, kde je konečně prostor pro vlastní úvahu. Jediné, co se mi nelíbilo, byla filmová manželka Brada. Svým vzhledem se k němu nehodila. On je příliš dokonalý na takový průměr ;). ()

Marsik

Premiere Cinemas (ČSFD projekce) - Můj čtvrtý film od Marca Fostera, co jsem viděl a již po čtvrté dávám čtyři hvězdičky :) Prvních 30 minut bylo poměrně nudných a chvíli mi trvalo, než jsem se do filmu pořádně ponořil. Na to, že se jedná o zombie movie, což já určitě nevyhledávám, tak mě to nečekaně brzy vtáhlo a upřímně mě to bavilo. Velký podíl na tom má skvělá kamera (četné pohledy z obřích výšek nebo záběry z letadel byly skvělé), podmanivá hudba, skvěle udělané efekty (viz halda zombíků, co se dere přes zeď a poté padají dolů), dobře hrající Brad (ostatně jako vždycky) a v neposlední řadě scénář, který tentokrát neutrpěl výrazné rány a díkybohu se vyvaroval nesmyslností a WTF scén. Jenom teda menší výtku bych měl - ty "rodinné" scény si mohli odpustit, ale čert to vem, zas až tak moc mě to neiritovalo. Jo a taky oceňuji fakt, že se film obešel bez hektolitrů krve a rozsekaných hlav - důkaz, že i bez krve to jde. Jinými slovy...tentokrát se ČSFD projekce vydařila (ne jako posledně, co jsem byl - film Jen bůh odpouští :)) a z kina jsem odcházel s pocitem, že jsem 2 hodiny svého drahocenného času v podstatě nepromarnil a nelituji jich. Procenta hovoří za vše. 80% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech