Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Mr.Ripley

Světová Válka Z měla na to být skutečnou revolucí ve svém žánru, leč nedokázala plně vytěžit z toliko nápady kypící předlohy. Forster jakožto vskutku renesanční režisér, jemuž sluší každý žánr, přináší spoustu nápadů, ale většina jich končí kdesi v půli cesty, což je obrovská škoda. Na druhou stranu, opomeneme-li slaboduchý závěr (očekával jsem dle ohlasů mnohem katastrofálnější) a povrchnost ze strany studia, dostává se nám dravý netradiční blockbuster s neustálým napětím a vražedně rychlým tempem v němž je Bradovo strhaná smutná tvář jenom hezkým bonusem. Lepší tři hvězdy, ale příště by to chtělo předlohu detailně rozebrat. P.S. Lindelof nezklamal! ()

SniperG1

Začátek byl fakt parádní, zarazilo mě to do sedačky a představoval jsem si,že by to tak nějak vypadalo, kdyby přišla světová epidemie. Jinak chybělo mě tam více emocí, ta scéna s letadlem byla naprosto zbytečná, 3D bylo hrozný a Brad Pitt ( ani nevím proč ) mě osobně v tomhle snímku moc neseděl. No ohodnotil bych to za 3 * , ale za výbornou atmosféru která se dala krájet a vynikající zombíky musím dát o hvězdu navíc. 80% ()

Triple H

Takto to dopadá, keď chce niekto zadaptovať inteligentnú a nekonvenčnú látku na niečo prístupného širokým masám. Knihu som čítal a považujem ju za sakra podarený a zaujímavý prístup k zombie žánru. Film síce svojou štruktúrou nadväzuje na epizodickosť knihy, ale vynecháva to najpodstatnejšie - faktografickosť, logiku, uveriteľný popis priebehu celej nákazy, štúdiu reakcií ľudskej psychiky na podobne abnormálnu situáciu a v neposlednom rade silnú atmosféru. Nedostatok posledného menovaného ma prekvapil najviac - aj Snyderov Dawn of the Dead s týmto vytre podlahu. Zostala len zameniteľná a nudná thrillerová hlušina, kedy sa hlavná postava presúva z bodu A do bodu B popri čom sa vždy stáva súčasťou nejakého zombie výjavu. Samozrejme treba telefonovať aj rodinke, aby si ten cieľový divák mohol kýbel popcornu prisoliť aj vlastnou slzičkou. Rating PG-13 pritom filmu podráža nohy, pretože nám neumožní vizuálne vstrebať hrôzu ktorá sa po svete šíri, ktorú naši hrdinovia zažívajú a Forster nevie pôsobivosť celej situácie nahradiť iným spôsobom. Pyramída zombíkov pri stenách Jeruzalema ma nechala úplne chladným, rovnako ako ich použitie v takmer celom zvyšku filmu. Skrátka tomu chýbajú gule. Jedine záverečná pasáž v sídle WHO bola aspoň celkom napínavá. Herci nestoja za zmienku, pričom Pitt samotný mi aj trochu liezol na nervy. Ten film nepotreboval nastylovaného modela s feši účesom a macgyverovskou vynaliezavosťou - mal to byť obyčajný človek, na ktorom by sme si pekne mohli preštudovať do akých extrémov ho táto situácia dotlačila. Ale to by sme sa opäť pohybovali možno v trooošku odvážnejších vodách ako si pýta hamburgerový mainstream (či predstava štúdia o tom čo mainstream chce). Snaha spraviť z celej veci záležitosť pre celú rodinu je teda síce z komerčného hľadiska pochopiteľná, ale bohužiaľ si na to tvorcovia vybrali veľmi nevhodnú látku. Pre mňa sklamanie. ()

Lopezka1982

Od filmu jsem toho očekávala mnohem více, neboť knižní předloha má dobrý děj, který filmaři podle mě moc nevyužili. Ztrácelo se zde napětí, masky zombie také nic moc a bez Brada Pitta by to ani nebyl žádný film. Nepochopila jsem, proč Matthew Fox zde nedostal více prostoru a zahrál si pouze v prvních minutách filmu, neboť pro zde byli samí neznámí herci. Mám ráda tento žánr, takže se mi film líbil, ale mohl být i lepší. ()

Ogen

Čekal jsem příšernou sračku a úplně hroznej film a z kina jsem odešel napjatý a při tom nečekaně překvapený. Film byl bezvadný. Hlavní hrnida nebyl všeuměl a i ten pitt se mi líbil i když nepatří mezi mé oblíbené herce. Dvojka by neprospěla, ale takovýhle filmů by mohlo být více. ()

eye candy

Dospěle uchopená tematika zombíků, přijatelná dávka rodinnýho klišé, výbornej casting, především skvělej Pitt v hlavní roli, jo je to rozhodně fajn mít áčkovýho herce v takovýmhle filmu, dodává totiž celý tý absurditě svým umírněným civilním projevem uvěřitelnost. No všechno by to bylo docela fajn, jen ze štýlu jakým byla natočená akce se mi chtělo brečet a srát. Takovej třas ať si fakt strčí do řitě. Bez Pitty by to bylo obávám se poloviční. ()

Cedr

Mám slabost pro survival filmy se zombies či jinými monstry, ve kterých hlavní hrdina je kompetentní a chová se aspoň trochu logicky. Nečekáte-li příliš tak World War Z určitě nezklame. ()

Remivsremi

World War Z mě celkem milé překvapil. Film se staví zajímavě k celé otázce zombiekalypsy a snaze, jak se s ní vypořádat. Můžeme si tedy proletět skrz naší zamořenou planetu s tím, že to také bude dávat smysl. Po příběhové stránce tedy opravdu příjemné překvapení a plusové body. Co mi však po celou dobu vadilo, byla neustále roztřesena kamera při jakékoliv akci. Je tak těžké použit statický záběr na celou plochu? Navíc, když se k tomu připojí také neustálý střih, akční složka se stává nepřehledná a otravující. Naštěstí snímek stojí na jiných pilířích, jako je velmi přirozený projev Brada Pitta a zajímavý příběhová koncept. Přesto si film nejspíš podruhé jen tak brzy nepustím. ()

Lamprea

Charizma Pitta vynáší tenhle kousek o hodně výš než by se mohlo zdát. Pro mě to byl taky jedinej důvod proč si tenhle film pustit. A přestože zombíky ve filmech moc nemusím, tady to dopadlo vcelku dobře, ale znovu řikám: bez Pitta by to šlo o hodně níž. ()

chelseaman22

Jasně, jasně, brnkni mi a helikoptéra ti přiletí na požádání! A co takhle polopenzi na základně mariňáků kdes v Atlantiku? No proč ne, ale musíš mastit k svrchovaným nepřátelům KLDR, kde máš z neznámého důvodu vygůglovat pacienta 0. Resumé: Zbytečný JETLAG se zpáteční letenkou do města, kdes jsou muslimové diskriminováni stejně jako japonský šéf cestovky kandidující na prezidenta ČR. Není nad hlasitou oslavou bar micva - degeni se ztrnulými ksichty vytvoří alternativní cestu pro přechod do města, které Egypťané po výprasku v roce L.P. 1956 ("Suezská krize") zatracují až k proroku Jóbovy. A jednoduchý konec byl vskutku briskní, věčná škoda, že těch mrtvých nebylo zas tolik. 78% Celosvětový výdělek k 6. 12. 2013: $540,007,876, což je 2,84 násobek budgetu..........105. nejvýdělečnější snímek historie ()

Estrellita

Tohle jsme už stokrát viděli. Ale nakonec to nebylo až tak špatné - aspoň to není typická žánrovka, spíš několik žánrovek sprsklých dohromady. Bradovi to jde, jako ostatně vždycky, záběrování se mi líbilo, hudba slušná a vůbec... Jsou to sice jenom další zombíci do party k Úsvitu mrtvých a 28 dní poté, ale nejenergičtěstí a nejnápaditější. Bohužel mě tohle téma už nudí. 60% ()

Khumbac

Tak za prvé je třeba říct, že mám rád když film se hned ze startu rozjede a adrenalin se zvedá již od prvních minut. Zpočátku se mi zdálo, možná nejen zpočátku, že Pitt jaksi nemá ve tváři ten správný vyděšený výraz, že mu nějak nejde mimika obličeje...jenže pak jsem si uvědomil, že když bude někdo tak zběhlý v OSN tak už je na ledacos zvyklý, tudíž jsem nedostatek gumovosti v ksichtu v pohodě. Samotný film má dost různých lokací. Co mě upnulo v křesle, byl záběr na zombies v Jeruzalémě. Masy nemrtvých řítící se ulicí. Pitt si toho hodně zakusil, na ulicích, v domech, letadle, střeše, laboratořích...Všiml jsem si také, že po vzoru Walking Dead, použili v dramatické scéně(po pádu letadla), podobnou hudbu kdy divák jen oněmněle zírá. Líbila se mi vizualní stránka. Každopádně po delší době film, který si určitě zapamatuju! ()

Swansea

OSN je jedna velká shit firma. Jestli ji chtěl rejža zesměšnit ještě víc, podařilo se. Pokud má "top experty" jako je náš krasavec BP, který neumí najít na mapě Israel a při záchranné misi celého světa si musí neustále cvrlikat se svojí pošahanou manželkou, tak to mi ho teda vyndej. Nevyndáš, nemám. ()

VaHo

Docela příjemná jednohubka, u které se ale nesmí moc přemýšlet, jinak vyplavou na povrch různé nesmysly a nelogičnosti. Škoda, že s předlohou to nemá takřka nic společného. ()

filmmovier

Velice slušná apokalyptická jízda. Zombíci jsou v módě, s tím nikdo nic neudělá a v tomto filmu jsou ztvárněni velice zajímavě. Mají nějaké ty nové schopnosti (třeba běh) a jako celek působí v některých scénách opravdu působivě. A navíc tady Peter Capaldi hraje Doktora WHO (no vážně, je tomu tak). Přitom tak první polovinu nevypadalo. Rozjezd je pomalejší a slabší, ale zaujme už tehdy, ale pořádně se to rozjede, až když Brad Pitt (který opět potvrdil své herecké kvality) odjel z Ameriky, pak už je to jeden velkej nářez, od kterého jsem se nemohl odtrhnout a skvěle se u něj bavil. Je tu docela dost vynikajících scén (zombie v letadle) a i když to celé tahne Pitt, skvěle obsazené jsou i vedlejší a menší role. Film mě velice mile překvapil, opravdu příjemné překvapení. Atmosféra pěkná, příběh skvěle napsaný, zombíci vynikající. JMS mě prostě zase nezklamal. Horor to není, ale jako mix sci-fi, akce, thrileru a katastrofického filmu to funguje skvěle jako máloco. Velká filmová perla roku 2013, vskutku epický zážitek, asi tak jako píše superpero. Na plný počet to není, ale je to blízko. Kdyby se film rozjel tak fantasticky dřív než po čtyřiceti minutách, asi bych to tam be váhání hodil, ale takhle jen 85%. ()

Doudis19

Netradiční, akční horor, který přes všechny tvůrčí komplikace potěší, a to především ze dvou důvodů. Tím prvním je áčkové obsazení, spolu s áčkový režisérem. Pozice "lone survival" Pittovi sedne jako málokomu, v nepříliš hvězdami vyhledávaném zombie žánru. Druhým důvodem proč Světová válka Z není jen koukatelným krveprolitím (v celém filmu ani kapka), jsou nemalé finanční prostředky do filmu vložené. Proto, jsou právě zde k vidění ty nejepičtější útoky zombíků, jaké jsme kdy mohli vidět :-). ()

tatanapope

Člověk čeká kvalitní válečný či akční film a co dostane ? Zombíky , jupí :(Děj nijak zvlášť nápaditý , který dost připomínal spoustu jiných filmů o nákazách . Zombíci vydávali zvuky , které připomínali spíš velociraptola z Jurského parku a to včetně pohybů z ksichtem . V podstatě se zdálo , že inspiraci pro tento film čerpali na základě vykrádání jiných filmů a nebyla v něm ani špetka něčeho nového . Film po celou dobu táhl utahaný Brad Pitt a to tak ležérním stylem , že měl člověk pocit , že se za roli tak stydí , že se po natáčení hned zastřelí . Efekty byli lehce přepísknuté , ale ještě relativně snesitelné .Pokud všechny tyhle věci přehlídnu a budu předstírat , že jsem všechny ty filmy ze kterých čerpali neviděla , pak se na film dá dívat , ale bohužel je mimo jiné trochu nudný . K tomu všemu je naprosto předvídatelný a na mě měl až moc pohádkový konec . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

Vitow

Nemám rád dvě věci klišé a zombie. Tento počin se trefil do obojího. Přemýšlím jestli se rozepisovat o tom co vše mi tam nudilo nebo o generickém a zaměnitelném příběhu každé zombie-akčního filmu, hry nebo čehokoliv. Hlavně nechápu jak lidi můžou pět takové ódy na propracovanost postav a lidské příběhy, možná snad knižní předloha je v tomto smyslu hlubší a uvěřitelnější, ale z filmu jsem neměl pocit zaujmutí jakoukoliv postavou. ()

UhLee

(7/10). Asi nějak takhle bych si představoval kvalitní zombie apokalyptický biják. Zombie masky byly perfektní a celkový chaos, který vládl po většinu filmu diváka parádně vtáhl do děje. Brad Pitt tady hraje docela dobře, ale že by mě vysloveně dostal něčím do kolen, to říct úplně nemůžu. Taktéž mi moc nesedl casting jeho ženy, protože k sobě vůbec nehodili a jejich odloučení na mě mělo nulový dopad. Co se týče zpracování filmu, tak k němu nemám nějaké větší výhrady až teda na tu akci, která byla opět totálně nepřehledná. Přestřelky to samé. V paměti mi asi nejvíce zůstane scéna s přelézáním zni v Izraeli a taktéž závěrečná scéna se zombie v laboratoři. To z něj fakt šel strach a člověk by se nejraději schoulil do klubíčka. Nedokážu si představit, co bych dělal kdyby tady najednou přišli zombíci. A ten konec mohli udělat taky lépe. Šlo vidět, že tam hrály svou roli přetáčky. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech