Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

upson

Někdy je lepší od filmu mnoho nečekat a pak můžete být docela slušně překvapeni. To se Bradovi Pittovi a jeho produkční společnosti PLAN B docela i povedlo. To, že byl scénář tak trochu přepisován, bylo v některých zlomech příběhu cítit, jednou se film tváří jako apokalyptická honba za přežitím a následně se jakoby na drobný okamžik rýsuje možná honba za lékem v podobě vyšetřování a hledání klíče, končící až z nouze hrající o čas (stopáž snímku) vyhrocenou a vypozorovanou všímavostí hlavního hrdiny, jenž pro modrou planetu získal místo odpovědi nějaký ten čas na adaptaci a další možná rozhodnutí. Snímek by si určitě zasloužil pokračování, protože si vydělal, podle mého názoru moc lidí nenaštval a v divácích vyvolal otázky co dál, kdo je prapůvodcem smrtící epidemie a vůbec vyčlenit tento žánr například do dobrodružné formy za hledáním odpovědí tohoto hektického patosu. Opravdu jsem při cestě v letadle, kdy Brad Pitt mluví s expertem na virologii, čekal masivní vyšetřující žánrovou akci s pointou ze sociálního prostředí, kdy se lidi dělící na kasty podle sociální pyramidy dožadují stejných podmínek vs. vyvolení (ty co jsou na té pyramidě o nějaký ten sociálně-ekonomický stupeň lépe) :-D Nakonec se to nevyhrotilo a tvůrci to opětovně nehodili na farmaceutické korporace a konspirační teorie o tom aby se nějaký ten lék prodával musí být nejprve zapotřebí, protože peníze jsou až na prvním místě. ()

vitekpe

Objektivne by to mozna melo byt hodnoceno vyse, ale ja se proste nejak nedokazu oprostit od myslenky, ze je to jen dalsi digitalni blbost s modni zombie tematikou. Pitt i moje oblibena Mireille tomu docela pomohli, ale jak rikam, vic nez stred nedam ani omylem... 3- P.S.: Svou pritomnosti potesila tez moc hezka Ruth Negga. ()

BMAJTZ

Jestli se má zombie žánr uchylovat tímto směrem tak to raději na něj přestanu koukat. První velká chyba je Brad Pitt, ačkoli ho mám za dobrého herce, tak tady se jednoznačně nehodí. Snaha přilákat do kina haldu lidí je patrná úplně všem. Dále pokud to dobře chápu, tak je film natočen podle námětu nějaké knihy. To je ten problém, protože co může v knize fungovat na plátně prostě fungovat nemusí. Na sebe se skládající zombie, které vytvoří pyramidu mi rozhodně vyšlo jako WTF celého filmu. Filmu rozhodně nemůžu upřít perfektní výpravu, na druhou stranu stavím závěr filmu a naprosto stupidní vyřešení problému. Jak by tohle mohlo v reálném světě fungovat si nedokážu tak úplně představit. Mimochodem příběh by se na první pohled mohl zdát nějak moc komplikovaný a detektivní práce hlavního protagonisty jako perfektní dedukce. Opak je pravdou, všude kolem jsou rozházeny tak velké nápovědy, že by člověk musel být úplný hlupák aby si jich nevšiml. Navíc některé scény nedávají vůbec smysl, například úplně vše co se stalo v Jeruzalémě. Celý tento film chápu spíše jako snahu zpřístupnit téma široké mase (rodinná podívaná), která s čistokrevným hororem nemá nic společného. Snaha vyždímat prachy z diváků na lidi přímo křičí a závěrečný stoprocentní happy end člověka spíše nasere. Udělejte už někdo prosím originální vážně myšlený temný zombie horor. ()

netahlo

Nemohu jinak, nez plny pocet! Pecka jak svine! Pri scene, kdy se slo pro virus do trezoru, jsem ani nedutal. Brad je furt borec! ()

Kejdlo

Světovou válku jsem si si užil jako málo co za poslední dobu. Forster nám nabídl skvělý snímek o zombie apokalypse, ve které to šlape hned od začátku a po celou dobu film nestačí ani na chvíli nudit. K tomu všechny akční scény měly ten správný náboj a byly přehledně nasnímané. Zkrátka a jednoduše - chci dvojku a chci ji hned! 9/10 ()

LuciusWlk

Pravděpodobně první film o zombi, který mi nepřišel jako prvoplánovita blbost. Ona to v podstatě blbost je, co si budeme..., ale celý děj má spád, Pitta, který byl prostě perfektní, ať si kdo si co si, propracované zombíky a udržel mě v očekávaní až do konce. Tudíž, už za toto přihazuji jednu hvězdu. Protože kdys sednu k nějakému filmu, a nemám potřebu přitom dělat cokoli jiného, či pokukovat na hodinky, je to dobře. A o čem že to vlastně celé je? Inu, podívejte se. Litovat pravděpodobně nebudete :) ()

Sdoom

Instatní spravení si chuti po zhlédnutí 1. série Walking Dead. Zombíci jsou dost hustý, tempo akce nepolevuje, Bradík je fajn, stejně jako hudba. Přičíst k duhu můžu i to, že film mimo jiné nepostrádá logiku, je tu jen nezbytné minimum rodinného patosu a žádné nesmyslné alias WTF scény. Naopak, např. Izrael je naprosto skvělý. Bavil jsem se dobře celé dvě hoďky, proto rád dávám 4 hvězdičky. V budoucnu zkusím, jak film vypadá ve 3D, nicméně nemyslím si, že by 3Déčko filmu nějak zvlášť prospělo. Viděna unrated verze. (HD, orig.) ()

Firebug

Velkohubé pitomoučké a nekonzistentní béčko, které je tu značně nadhodnoceno, asi díky Pittovi, který k filmu přiláká i publikum zombie žánrem nepolíbené a nemající tak s čím srovnávat. Samotný Pitt si přitom prakticky celý film drží tentýž výraz utrápeného znuděného dítka. Napětí ve snímku neexistuje, protože všechno se děje tak nějak "naskriptovaně" . Ty mříže prostě nepoleví, dokud Piťák neprotne imaginární hranici, za níž je v bezpečí. Herní slang jsem nepoužil náhodou. Snímek je více než kde jinde, separován na 3 samostatné akty (levely), které spojuje jen několik prvků. Super hrdinská aura okolo hlavní postavy tak zřetelná, že o jeho život strach nemáte ani v nejmenším, nezvládnuté akční scény (ten střih je fakt na facku), opulentní katastrofické záběry (CoD hadr!) a hybatelem všeho dění je vždy a všude Pitt, který kam strčí nos, tak se něco strašně pos..e, aby mohl zdrhnout do dalšího levelu. Koukal jsem na snímek s přítelkyní, a neznám nikoho, kdo se tak bojí horrorů a thrillerů, jako ona. Stejně u toho nudou téměř usnula. V rámci žánru prostě průměr mezi 2-3* s pár fajn momenty, ale se strašlivou spoustou neduhů. Knihu jsem nečetl a snad to časem napravím. ()

Zemi11

Zřejmě nejlepší vyZobrazení Zombíků ever. Vida, že to jde i bez hezkých holek a umírajícího hrdiny v závěrečné scéně. Fantastická podívaná umocněná Blu-Ray kvalitou. ()

sedm.1

Ikdyž tomu do maximálního hodnocení něco málo chybí, tak jsem z World War Z nadšený a vážně mi to celé nevídaně sedlo. A přitom se tu najde tolik zajímavých paradoxů. Vlastně, když to tak vezmu, World War Z je postaven jenom na paradoxech, které z něj ovšem zároveň dělají i ojedinělý filmový počin a zážitek. Tak například, přestože je prakticky celá zápletka seskládána z již mnohokrát použitých a otřepaných scén z jiných, žánrově totožných filmů, stejně jde o velice nestandartní a originální zombiárnu. Další, přestože tu evidentně tvůrci nebrali vůbec žádný ohled na nějaký výraznější spád filmu, stejně jde o nehorázně strhující jízdu, bez vteřiny nudy. A další, přestože mi tu atmosféra až tak moc důležitou roli, stejně mě svou působivostí po celou dobu naprosto dostávala. Dále, World War Z není o krvi a brutalitě, ikdyž pár chuťovek se také dočkáme, přesto ale celkové vyznění je daleko hororovější, než většina filmů, soustřeďujících se především na masakrování. A v neposlední řadě, přestože ani na efektní stránku tu od filmařů nebyl kladen až ten největší důraz, už dlouho mě právě v tomto ohledu nic tak nenadchlo, jako právě efektní a triková smršť ve World War Z. Samozřejmě pak musím ještě vyzdvyhnout velmi funkční napětí, velice působivé emoce a určitě i nejen Pittův výkon, neboť všichni herci byli výborní a herecky přesní. Zajímavý je i fakt, že film obsahuje jak nehorázně kulervoucí pasáže, kdy Pittova postava dostává neuvěřitelný záhul, tak pomalé, mrazivé, dechberoucí minuty, oboje ale funguje velice dobře v zájemné symbióze a to mě také hodně nadchlo. To samé se dá říct i o velkolepých scénách a komorních místech, kdy se oboje průběžně prolínají a přesto se vůbec neruší, naopak onen kontrast vytváří velice zajímavý a výrazný efekt. Diskuze by se pak mohla vést i nad tématem primárního žánrového zařazení, zda-li je Světová válka Z spíš hororem, či katastrofickým filmem, nejdůležitější ovšem je, že z obou si vzala to nejlepší, čím ony žánry disponují. Trochu mě tak snad jen zamrzela pointa, která mi přišla tak nějak ne až moc vyšperkovaná, ale to vem čert. World War Z mě zkrátka velmi mile potěšil, myslím, že si ho mohou užít jak popcornožrouti, tak intelektuální hnídy, a to se dnes už moc nevidí. A já si ho užil vážně naplno. ()

harapag

Bylo mi jasný, že Brad jen tak nevleze do nějaký fekální sračky, ale malinko jsem váhal. Zombie žánr není moje kafe, ale tady jsem se pobavil a to velmi gut, ()

herr_carter

Hodně příjemné překvapení i pro mě, jakožto "antimilovníka" všech zombie movies, některé scénky opravdu braly dech, po celou dobu filmu jsem ani nedutal a napjatě čekal, jak to všechno dopadne - po dlouhé době jsem také v novějším filmu viděl opět Brada a hrál výborně.................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Circumscriptor

Nie veľmi typický, ale predsalen geniálny zombie horror. Kto by bol nakoniec povedal, že takáto úloha sa Bradovi Pittovi celkom dobre hodila : ) ()

coscarelli

Už som sa nenechal nachytať. Poprvykrat v 3D - chaos, neskôr exploze = po 3x vytriezvenie. Tak je to už spriemerované. Z- filmy idu už mimo mňa, idú si vlastný cyklus, ja kráčam inam. Dotyční sú v poho, ale nebojím sa potriasť rukou. Pohľady z diaľky ok, a to že zapojili aj obyvateľov, rovnako +. Inak cesta bola dlhá a vyšliapaná inými, ktorí nemali (vtedy) dostatok prostriedkov. I tak nebola bolestivá. ()

Pyth

Cekal sem velkou akci, kde vsechno pujde do hnoje a nakonec svalnatej Brad odstreli brokovnici par zombiku a najde lek, vsechny vyleci a stihne nedelni obed s rodinkou. Nastesti sem dostal neco uplne jinyho - cistou akci od zacatku do konce. Pro me absolutni prekvapeni, prachy tam jdou hodne videt a je to za me fakt bomba - jen to chtelo mit Rko a rozsekany mozky na asfaltu atd :p. (a diky bohu bez nakych velkych HappyEndu...) ()

charlie_ando

Není to špatný film, ale po jeho shlédnutí mám z něho takové smíšené pocity. Počítám, že to můžu připočíst na vrub velkému očekávání, které se mísilo s obavami jak to celé dopadne. Vznik filmu totiž provázely těžké porodní bolesti. Několikrát se přepisoval scénář, přetočil se celý závěr filmu a jeho hlavní hvězda a producent v jedné osobě Brad Pitt zasahoval do průběhu natáčení. Každý si musí udělat svůj obrázek. Ač jsem nakonec nebyl zklamán, tak podruhé se na film z vlastní vůle asi už nekouknu. Všechno odstartovala úspěšná kniha od Maxe Brookse, která popisovala v reportážním stylu náš svět, v němž zuřila neúprosná válka mezi lidmi a zombiemi. Už se moc těším až si tuhle knížku přečtu a budu si moc udělat ucelený obrázek. Režie se chopil Marc Forster a jasně ukázal, že jeho nejsilnější stránkou je konverzační drama. V pasážích filmu, kde se jen mluví je vidět jak je pevný v kramflecích, ale akční scény nijak nezazdil. Ty dolů na můj vkus sráží roztřesená kamera Bena Seresina, sice asi chápu proč jí použil, ale mě samotnému ubrala na celkovém zážitku. Děj se může pochlubit svižným tempem a několika slušnými lekačkami. Ještě nikdy nebyly zombie tak rychlé. Na vše co bylo do teď o chodících nebožtících natočeno zapomeňte. Moderní doba si žádá rychlý vývoj a tak od kousnutí k proměně v sprintující mrtvolu uplyne pouhých 12 vteřin a jejich jediným cílem je šířit nákazu. Musím přiznat, že nejvíce mě strhl začátek filmu, kdy se starostlivý otec snaží zachránit svoji rodinu. Vše bylo neuvěřitelně stísněné a napjaté. Nejdražší film o zombie není špatný, ale mohl být lepší. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech