Halloween Returns

• Nový Zéland

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2018, 106 min

Moje očekávání bylo schizofrenní stejně jako výsledný film. Sice jsem se strašně těšil, ale tak nějak jsem tušil, že se to nepovede tak...jak fanoušci čekali a tak, jak tvůrci slibovali. Michael Myerse je můj nejoblíbenější zabiják a Carpentrova ústřední melodie je asi to nejúžasnější, co kdy jako hudební motiv vůbec vzniklo, mám dost rád i špatně hodnocené díly z téhle série a přesto jsem se v kině nudil a odešel bez jediné pozitivní emoce. Carpenter kydal hnůj snad na všechny díly na kterých se nepodílel a ještě hůř reagoval na Zombieho remake. Přitom evidentně zapomíná, že jeho jednička sice dala základy, ale bez hudebního motivu by byla poloviční a navíc on sám natočil tolik šílených sraček, že by měl raději mlčet. Po svojí egoistické kanonádě svěřil pokračování do rukou komediálního scénáristy a komediálního režiséra, kteří nedokázali absolutně udržet ve filmu atmosféru a diváka něčím strhnout. Laurie je neskutečně otravná, charaktery nezajímavé, atmosféra se podaří jen u několika scén ale hned zase zmizí. WTF s novým doktorem asi nepoberu nikdy a když už se malinko dostanu na vlnu v závěrečném twistu, přijde naprosto bezradný a odfláknutý konec. Halloween sám o sobě je zvláštní značkou, plnou odboček a spinoffových pokračování. Nový film není ničím jiným, než neinvenčním pokračováním plným klišé, které vlastně do jisté míry paradoxně remakuje H20 a první díl. Jestli tohle Carpenter považuje za dobré a lepší, než natočili předešlí tvůrci, je víc senilní, než sem si myslel. Nejlepším dílem ze série tak dál zůstává unikatní H20, která svojí svižnou stopáží a skvělou atmosférou jednoznačně vede. Nejlepším dílem z vedlejší dějové linie zůstává naprosto brutální čtyřka, která má atmosféru jako málokterý slasher kdy vůbec měl a nejlepším dílem vůbec je první díl Roba Zombieho, který perfektně příběh Michaela rozvedl a dal celému Halloweenu úplně jiný rozměr. Carpenter se může dušovat jak chce, ale kdyby Rob totálně nedojebal halucinogení dvojku, byl by v téhle sérii jednoznačný vítěz. Skončít s původním dějem se mělo už v roce 1998, protože nadupaná H20 měla i efektivní konec, bohužel co mělo potom znamenat Znovuzrození, to už asi nikdy nikdo nepochopí. kdyby celá látka zůstala u ledu, už by se asi nic nestalo. To, že nový Halloween ignoruje Znovuzrození je fajn, že ignoruje H20 fajn není, protože nedosahuje jejích kvalit. Takový přístup si zasloužil víc péče a hororového režiséra s vizí, ale to Carpenter nechtěl, Carpenter chtěl svojí neinovativní rutinu a tak nám jí prostě naservíroval, stejný ignorant jako Ridley Scott a jeho doprznění Vetřelce...''já natočil jedničku, já to celý vymyslel, já sem king'' leda hovno pánové. Nejlepší díly z obou sérií mají na svědomí úplně jiní tvůrci, než vy. Doma tomu dám ještě samozřejmě šanci, ale ten film jsem více či méně prozíval a to mě strašně mrzí.60%.(30.10.2018)

Je to zvráceně průměrné.(19.12.2018)

• Raziel_cz

Dostatečně kompetentně natočené a staronová maska je cool. A to je skoro všechno, co tomu můžu dát k dobru. Odpich to má super, ale jakmile se děj přesune do Haddonfieldu, je pryč veškeré napětí a atmosféra (i přes OST, takže fakt congrats, Greene). Je tu příliš mnoho postav, na kterých vám nezáleží, a věci, co jim lezou z pusy, jsou tak nepřirozené (expozice), hloupé a často i afektované (vztah všech k Laurie), že jediné, co chcete, je, aby je Michael konečně vykydlil. A to ještě předtím, než začnou dělat všechna pitomá rozhodnutí (a dělají je fakt skoro všichni, včetně zconnorované Laurie) a chovat se nekonzistentně (Karen). Má to dvě a půl zajímavé scény (z toho dvě jsou v traileru), pěknou jednozáběrovou pasáž (s využitím Halloweenu jako svátku, což letos uniklo Predátorovi, tak aspoň malá záplata), zajímavý nápad s Lauriným domem a zajímavý, i když polovičatý zvrat s novým Loomisem. A odkazy na minulé filmy. Jeden dokonce i chytrý. Jo a vtipy o tom, že někdo musí na záchod. Protože přesně to Halloween potřeboval... Seriózně, tahle série má jeden legitimně dobrý film a dva zábavné díly – a z toho jeden de facto ani není její součástí. Nechte ji konečně bejt.(25.12.2018)

Po té chvále kterou jsem na to četla všude okolo jsem chtěla vyrazit do kina, ale nevyšlo mi to a tak to doháním zpětně. No a možná, že v kině bych byla lehce zklamaná a dala o hvězdičku méně, když bych za to musela platit. Takhle jsem to viděla zadarmo a tak proč být zbytečně kritická, byť pořád platí, že Michael Myers, Jason a jim podobní tupci co ubijou, podříznou a zmasakrují každého kdo se jim postaví do cesty mě úplně neberou, ale ve srovnání s tím jak dopadly některé předělávky nebo zgruntu nové verze starých hororových klasik je to svým způsobem poklad. Potěší staromódní zpracování co si na nic nehraje a i když z hlediska originality nemá ten film co nabídnout a vrší jedno klišé na druhé, tak možná právě proto to celkem slušně funguje. Nejvíc mě pak určitě pobavila vtipná vyvražďovací scéna na záchodech, kdy zařvou oba dva ti akční reportéři, ale aspoň se slečna stihla vykakat, než byla zmasakrována :0) To se počítá!(30.12.2018)

Nejsmutnější na tom všem je, že z kůl zabijáka udělají jen tupý stroj. Jeho příznivci jsou bezmozci a jeho protivníky bych bodnul na první dobrou. Těžko se v tom pak člověk orientuje, těžko Myerse nachází nějakou vzpěru, která by mu to pomohla táhnout. Jako už asi 15815. díl hezky natočeno a konečně doufám naposledy. Myerse si zasloužil konec, který doufám přišel.(10.2.2019)

Moc remake, málo nových nápadů. Ok slasher, Jamie Lee forever.(3.3.2019)

• franzkfk

Moc close-upů. Moc Michaela. Moc dlouhé. Moc hybridní. Moc vykrádající. Moc agresivní. Moc lidí. Moc trapných bonmotů. Moc demytizování. Moc artefaktů pro plánované pokračování. Až je toho "moc" tolik, že ztratilo svůj význam.(17.10.2018)

Po tom počátečním hypu tady na čsfd (jednu chvíli jsem zahlédl i 94%) jsem čekal ještě trochu víc, ale stejně musím říct, že co se remaků, rebootů a všech těchhle kravin týče, jedná se o jednu z nejlepších věcí, co jsem kdy viděl. Líbí se mi hlavně, jak moc respektuje nový Halloween svého dědečka a kolika scénami mu složil poklonu. V mém případě se navíc nedá mluvit o žádné nostalgii, nějaký starší divák se asi nadšením posere. Začínám být na sebe dost naštvaný, že jsem dřív tuhle kultovní sérii odkládal. Celá ta idea o neuchopitelném zlu je nesmírně fascinující, ostatní filmy se vše snaží vysvětlit, Carpenter si vystačil "jen" se skvělou filmařinou. Green jí ve svém novém filmu dostatečně zručně napodobil a já byl chvílema napjatější než tanga na plus size modelce. Na režiséra Prince a Pruďase docela slušný výkon. 80%(18.10.2018)

Vo vynikajúcom zložení sme sa vybrali na premiéru filmu Halloween 2018, tentokrát do kina v mojom meste, takže pre dvojicu skvelých priateľov do bola premiéra dvojnásobná, ktorú nepokazili ani celý film bľabotajúce deti, ktorých rodičia nepochopili že za necelých 7 eur mesačne môžu svojim ratolestiam zaplatiť internet od miestneho poskytovateľa služieb na celý mesiac a detičky sa môžu vyrozprávať aj tam a nemusia kvôli tomu chodiť do kina. Príbeh je odlišný, násilnejší, vrážd je menej ale napriek tomu sa jedná pravdepodobne o druhé najlepšie spracovanie príbehov s Michaelom Myersom. Kamera a hudba znesú tie najprísnejšie kritéria a príbeh je dostatočne dobrý nato, aby bol Halloween ak nie najlepším filmom roku, tak určite aspoň najlepším hororom. Dej točiaci sa predovšetkým okolo Laurie Strode ponúkol trochu odlišný pohľad a rozhodne nesklamal. V jednom sme sa však všetci traja pri odchode na parkovisko k autu zhodli, koniec bol trochu zbytočne natiahnutý a vadilo asi aj to, že po 40 rokoch príprav si Laurie na zbrane nedokúpila flashlight z Aliexpressu za 1,99...Avšak nôž v rukách Laurienej vnučky je prísľubom, že Halloween nekončí, a to je výborná správa.(18.10.2018)

Veľká pocta originálu...(80%)(20.10.2018)

• Baron Noktur

Troška nechápem existenciu filmu. Aj keď má celkom podarený začiatok, ktorým sľubne stupňuje atmosféru, akonáhle sa Mike Myers dostane "na slobodu", zrazu sa to mení na klasické epizodické vyvražďovanie pre dej zdanlivo dôležitých postáv na tých najrôznejších miestach, pri ktorom len netrpezlivo čakáte, kedy sa to povinné naťahovanie atmosféry skončí a Mike konečne vytiahne nôž, kladivo alebo kutáč, aby sa po chvíľke mohlo ísť na ďalšieho/ďalšiu v rade. Film sa snaží o psychologickejšie vykreslenie najhrôzostrašnejšieho sériového vraha v histórii filmu, no bohužiaľ len na začiatku, nakoľko potom to je len klasický, asi miliónkrát videný slasher s kopou typických nelogickostí (Jamie Lee Curtis sa vždy proste nejakou náhodou objaví, kde treba; šerif sa smeje, že kvôli tomu, že utiekol najhorší vrah ešte nezastaví Halloween - nie, zastaviť nemusel, stačilo dať príkaz nevychádzať von), hlúpych scén (vražda opatrovateľky je asi najzbytočnejšia pasáž filmu) a ešte hlúpejšej žijúcej náplne do truhiel (prakticky všetky obete). Záver filmu je navyše nevýrazný a pôsobí trestuhodne nedokončene. Na úchvatný, efektný a nervydrásajúci záver Halloween H20 nemá ani náhodou. Aby som len nehanil, pár scén tu je skutočne podarených a nemyslím tým to brutálne rozšliapnutie hlavy psychiatra, pri ktorom celé kino odvrátilo zrak (hoci to bolo samozrejme zaujímavé a nečakané). Myslím tým teraz hutnou atmosférou nasiaknuté scény, ako keď Mike vkročí počas Halloweenu do mestečka a začne si hľadať zbraň (a obete). Asi najlepšou časťou filmu je hudba, ktorá je svojim spôsobom famózna, a to aj napriek tomu, že častokrát išlo len o rôzne variácie na legendárny hlavný motív. 2/5(22.10.2018)

• fablefavorit

Zbytečné pokračování.(27.10.2018)

Velmi zdařilý sequel, který navazuje na původní Halloween, je o parník lepší než ostatní díly od trojky přes H20 a Ressurection a o dvě třídy jinde než Zombieho bezduché remaky. Opět se vrátila atmosféra svátku všech svatých, vraždami ani gore tvůrci nešetří a umírá se v hojném počtu. Laurie je správně weird a její bratr Michael možná zestárl, ale v killování ze cviku nevyšel. V kině jsme se s kamarády pozastavovali nad různými klišé, tolik typickými pro žánr slasherů, jako hloupé chování postav nebo rychlost přesunu vraha, ale to už je tak nějak klasika. Příjemné překvapení podzimu 2018. 4*(2.11.2018)

Tenhle film byl natočen pro fanoušky originálu. A toho si nejvíc cením. P.S. Hudba od Johna Carpentera je nejlepší z celé série, strašně se mi libí ty modernější prvky. SUPER!(3.11.2018)

• Dymatize

Jako parodie by to mohlo obstát, ale ne jako plnohodnotné pokračování. Už v traileru, když jsem viděl že Michaela hraje starý děda s asi 160cm jsem měl velké pochyby, které se naplnily. Jediný způsob, jak takový malý a seschlý dědula někoho přemůže je za 1. Postavy se budou chovat natolik hloupě, jak je v hororu možné, nebo 2. Udělají z dědka nadpřirozenou postavu. A přesně to se i stalo. Vtip, a ne horor.(29.11.2018)

Nejlepší slasher minimálně od Zombieho prvního Halloweenu. Vše funguje na výbornou a kdo má rád původní film, bude si chrochtat blahem. Úplně mě to vrátilo do dob, kdy mi bylo 8 a já viděl prvně jedničku. Je to temné, napínavé, má to spád a Jamie Lee Curtis je prostě pořád ultimate scream queen. 11/10(30.11.2018)

• RobLord

Stephen King by můj věk popsal tak, že jedu pátý gumy. Filmové horory tím pádem hltám od té doby, kdy pirátské kopie na VHS daboval v domácích podmínkách pokašlávající, popotahující a jiné hezitační zvuky vydávající amatér. Patřím tudíž k zapřísáhlým fanouškům staré klasiky, který si ze současných filmových hororů (nikoliv však seriálů) drží hlavu nešťastně v dlaních, protože brak střídá brak jak na běžícím pásu asijské montovny. Mezi obdivovatele původního Carpenterova Halloweenu se ovšem nepočítám. Co se slasherů s maskovaným zabijákem týče, vždycky na mě strašidelnějším dojmem působil Jason Voorhees a Pátky 13. Za Carpenterovy majstrštyky pak považuji spíš The Thing a In the Mouth of Madness. Počátkem 90. let mě na zaniklém tv kanálu OK3 pobavil 4. halloweenský díl The Return of Michael Myers, ovšem dostanu-li náladu na Myersovy vraždy, sáhnu rozhodně po remaku Roba Zombieho. Především je zábavnější a nápaditější než všechny Halloweeny dohromady, scénář obsahuje výrazné postavy a Michael pochází z dysfunkčního rodinného prostředí, které je pro sériové vrahy typické. Ale k věci, tedy k čerstvému halloweenskému zářezu do masa. Původní Carpenterův Halloween byl originální v tom, že divák sledoval krveprolití z pohledu vraha. Halloween 2018 není originální vůbec ničím, což mě vzhledem k letopočtu nijak nepřekvapuje. Scénář je tupý jak kuchyňský nůž z hollywoodské rekvizitárny, kterým se do zblbnutí bodalo a řezalo 40 let bez nabroušení. Postavy jsou mdlé; divák si k žádné z nich nenajde cestu, takže jen nostalgicky vzpomíná na hrdiny Zombieho celuloidu. SPOILER: Halloweenský vrah je převážen po x letech z jednoho zařízení do druhého ausgerechnet na konci října, po x-té uteče z havarovaného vozidla a po x-té vraždí na veřejných záchodcích a následně v haddonfieldských domech po způsobu nejprofláklejšího klišé, ze kterého se musí Alfred Hitchcock obracet v hrobě a Dario Argento zápasit s mrtvicí. Twist s psychiatrem, který je ve své vědecké posedlosti Michaelem Myersem vedle hellraiserovského doktora Channarda či re-animujícího Herberta Westa jen patetickým hříbátkem v závějích, rychle vyšumí do prázdna, ačkoliv z něj šlo vytěžit daleko víc. Dávám jednu hvězdičku za účast Jamie Lee Curtis. Rád jsem jí po čase znovu viděl (a slyšel křičet), nicméně vedle vyzrálosti věkem takové J. Lange v American Horror Story dcera slavné oběti z Psycha jaksi propadá. V titulkách si můžeme přečíst, že tuhle nudnou a zbytečnou vyvražďovačku bez nápadu dokonce produkovala. Druhou hvězdičku dávám za původní carpenterovský soundtrack, plus za to, že se to jmenuje Halloween, pár lidí v tom umře, je to barevné a hýbe se to.(16.12.2018)

Svižnejšie ako remake z roku 2007 je toto pokračovanie s masovým vrahom bez mäsa a kostí. Monštrum alebo ak ho nazveme pravým menom Mike Myerse si neberie servítky a vraždí kadekoho a kdekoľvek kde sa len dá. Cez biely deň na benzínovej pumpe, v nočných hodinách na trávniku u suseda či priamo za oknami domov. To sa musí nechať. Atmosféru si to buduje celkom dobrú až sa to začne zasekávať na nelogických blbostiach ktoré si mohli scenáristi odpustiť. Ale všeobecne je to dobre poskladaný triler z pár lakačkami a s finále, ktoré je síce napínavé, ale neobsahuje nič veľkolepé. Takže za 3.(21.12.2018)

• LordMysti

Začátek zajímavej, natočeno opravdu stylově, ale ta neskutečná imbecilnost tou to prostě autoři totálně zazdili. Ano pochopím že je potřeba budovat strašidelnou atmosféru, ale takhle hloupě to fakt ne. Vím že spousty nových horrorů to mají stejně, ale to tvůrce neomlouvá. Za mě hodně zbytečně pokaženo, hlavně ten stupidní trapný konec :(.(8.1.2019)

• mana90

Hloupější lidi jsem v životě neviděl. Hodinu po sobě křičí místo aby něco udělali (fakt jsem z těch lidi měl nerv :D). Navíc člověk pohybující se rychlosti šneka dělajíc robo pohyby a nikdo ho nedokáže zabít?! Navíc ten chlap má snad hroší kůži,2x postřelená revolverem, sražen autem, jednou ustřelenou ruku a on pořad jako by se nechumelilo ..(12.1.2019)

Takmer dokonalé pokračovanie pôvodného Halloweenu. Svojím pomalým budovaním atmosféry ctí originál a pôsobí oldschoolovo, pričom je natočený tak, aby oslovil aj súčasnú generáciu. Klasika sa navyše samoúčelne nevykráda, ale chytro parafrázuje a rozvíja. Film tak najviac dopláca na vlastné mantinely - stále je to len slasher, pri ktorom je potrebné prehliadať pochybné konanie postáv (hlavne štyridsaťročná posadnutosť Laurie je na zváženie) a Michaelovu priam nadprirodzenú silu a odolnosť. Finále mohlo ísť tiež viac pod kožu ale inak vlastne veľká spokojnosť. 7+/10(10.2.2019)