Halloween

• USA Halloween (více)

Před čtyřiceti lety dokázala Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) jako jedna z mála přežít řádění maskovaného zabijáka Michaela Myerse. Útok, který se odehrál o halloweenské noci, v ní však zanechal hluboké jizvy na duši. Od noci, během které vyšinutý mladík ubodal její přátele, jen aby mohl připravit o život i ji, se důsledně připravuje na jeho návrat. Žije v ústraní, v domě plném důmyslných pastí, zoufale si nerozumí s dcerou (Judy Greer), která ji kvůli téhle posedlosti považuje za blázna, a velmi těžce si hledá i cestu k dospívající vnučce. To vše navzdory tomu, že Myers dožívá v jedné z nejpřísněji střežených psychiatrických léčeben a možnost jeho útěku je jen teoretická. Blíží se však Halloween a všechny Lauriiny obavy se rázem zhmotní po havárii vězeňského autobusu, který převážel nebezpečné psychiatrické pacienty do nového ústavu. Některým z nich se podařilo uprchnout. Michael Myers byl mezi nimi a o svou nezdravou fixaci na Laurii nepřišel. (CinemArt)

Trancetino

Pre mňa je tento Halloween najlepší zo všetkých. Nenudil som sa ani sekundu. Nedopadlo to ako veľa iných zbytočných častí tohto žánru. Má to skvelú atmosféru pripominajúcu prvé dva slávne dieli. Bolo to super. ()

Hapretor

Pořád to samé ... tady mě už nic nepřekvapí ... ani kdyby Michael Myers přilétl vesmírnou lodí ... na zabití času kvalitka-oddych-brainwash ()

fr3ak

Film, který se strašně moc snaží být postavený na starých postupech a být naoko pomalý, jenže si sám podráží nohy svoji zkratkovitostí a vypravěčskou uspěchaností. Krásný příklad rozdělení dvou postupů, kdy jeden chce aby to vypadalo jako tenkrát a druhý zase potřebuje říct spustu věcí a vysoký bodycount (podle mě úplně zbytečně). Buď měli přidat stopáž při zachování stávajících událostí (teleportování Jamie Lee Curtis v průběhu filmu mě strašně vytáčelo a bylo v ostrém kontrastu s finální naháněčkou, která naopak po stránce pomalejšího tempa fungovala na výbornou). A nebo aspoň vyhodit linii s reportéry, kteří tam byli úplně zbyteční a film by se bez nich v klidu obešel. Stejně jako hlavní postava by potřebovala pobrat trochu víc inteligence. Jestli se 40 let pečlivě připravovala na konfrontaci s Myersem, včetně tréningu dcery a stavby pastí v domě, tak se v závěru chová jako naprosto hloupá blonďatá kráva. Raději už to ukončím, protože bych musel ještě snížit hodnocení. ()

GOREGASM

Od začátku a nemyslím tím moderně pojatý úvod, je čitelný respekt a obdiv vůči Carpenterově klasice. David Gordon Gordon Green se vydává podobným směrem, určitě ale nekopíruje, jde si svou cestou, nicméně na atmosféru kultu, přes využití kultovního a skličujícího hudebního podkresu, nedosáhne. A to ani zdaleka. Přítomnost Jamie Lee přitom není vyumělkovaná, dobře to do celé "ságy" zapadá, ale chybí tomu větší nápaditost a celý kult Michaela Meyerse to nikam neposouvá, což vidím jako problém většiny pokračování (kromě H20). Určitě nejde o plýtvání kultovním materiálem, ale krom kvalitního řemesla nepřichází s ničím navíc. 70% ()

BOURQUE

Halloween po 40-ke predovšetkým vnímam ako poctu pred jeho otcom J. Carpenterom. Je to vidieť, pretože režisér D. G. Green takmer na každom kroku odkazuje na slávne dielo. (Tá hudba mi ešte stále pôsobí zimomriavky.) J. L. Curtis aj po šiestom X pôsobí svižne a energeticky. Bez nej by to nebolo ono. Z hľadiska príbehu som čakal trošku viac nečakaných „prekvapení“. Každopádne, „remake“ dopadol lepšie ako som čakal. Záver opäť otvorený (ja osobne po 40-ke by som to už ukončil, ale vypadá to tak, že v roku 2021 to už nastane). Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

kkarx

Jalový pokračování po 40 letech ignorující druhý díl... Rutinní slasher, který nemá čím překvapit. Úvod jsem uvítal, ale vše ostatní bylo o ničem. Recyklace toho samého dokola a ani postavy mě nebavily.  Laurie Strodeová se 40 let připravuje na návrat Michaela zavřeného v blázinci. To je prostě podvod na divákovi. Tím chci říct, že to jakési reverzní projektování. Připravuje je se jen proto, aby v očích diváka nevypadala jako paranoidní kráva ve chvíli, když Michael uteče. I tak, nebylo by lepší to prostě risknout a těch 40 let prožít normálně? Navíc Curtis je už strašně stará pro tuhle roli. A to ještě přijdou další dva díly... ()

stepankoby1

Témata to má, smysl to má, ale příběh za nic nestojí a není to tam. Vyprávění vůbec nedrží pospolu, dějové linky jsou po celou dobu rozhárané všude po Haddonfieldu a přeskakuje se mezi nimi surově, bez citu k atmosféře a náladotvornosti. Navíc příliš nedávají smysl - Laurie se podle scénáře připravuje 40 let a má barák plný pastí, ale na obrazovce je vidět opak. Místnosti mají extrémní množství nedomyšlených částí a Michael jich svévolně využívá. Laurie se chová neobezřetně, místnostmi prochází a brání se, jako by se chtěla nechat zabít (krčení se u vchodových dveří wtf). Její dcera, která strávila dětství cvičením se zbraněmi, nedokáže na chvilku udržet chladnou hlavu. Sklepní "past" s jediným únikovým východem a brána na pozemek, jež je zjevně po celou dobu obležení otevřená (nebo fakt nevím, jak jinak se dovnitř Michael s tím autem dostal), jsou na rvaní vlasů. Úplný konec je nesmírně vtipný, protože dokonale zrcadlí původní pokračování z osmdesátek (evidentně i včetně megatrapných sequelů, které ještě pár let značku budou dojit), jehož existenci po celou dobu tvrdě odsuzuje. Mimochodem, sice tvrdě aplauduju vymazání ségra twistu, ze kterého si film i při jedné příležitosti udělá srandu, ale... stejně glorifikuje Michaelův vztah k Laurie a stejně skrz nejsilnější nostalgickou čočku vnímá i Michaelův vztah k té jedné masce, kterou použil před 40 lety, přestože i tehdy to byla jen náhodná rekvizita z obchodu, kterou ukradl, aby si zakryl obličej. Sám mám pak problém i s hudbou, která je na Halloween až příliš propracovaná. Děs té původní je dle mého v extrémní jednoduchosti a monotónnosti, která zrcadlí Michaela. Jako celek je to sice jeden z nejlepších sequelů Halloweenu, převážně díky kvalitní výstavbě v první půlce, ale vzhledem k jejich odpadovosti to není vůbec silné tvrzení. Pro mě velké zklamání, a přestože se to říká těžko, H20 bylo lepší. ()

franzkfk

Moc close-upů. Moc Michaela. Moc dlouhé. Moc hybridní. Moc vykrádající. Moc agresivní. Moc lidí. Moc trapných bonmotů. Moc demytizování. Moc artefaktů pro plánované pokračování. Až je toho "moc" tolik, že ztratilo svůj význam. ()

Barka88

Po projekci filmu, jsem si chvíli vůbec nedokázala odpovědět, zda se mi líbil či nikoli. Ve výsledku jsem došla k závěru, že mě nový Halloween tak trochu zklamal. Čekala jsem asi od všeho víc - příběh, souvislosti, krvavé scény, strach. Mnohem víc se mi líbil Halloween 2 z roku 1981, který mi přišel víc propracovanější a krvavější a z těchto třech je pro mě určitě top. V první třetině filmu jsem se totiž docela nudila. I tady si dovolím to srovnat s prvním a druhým dílem - i ty se dost táhnou, ale jednička aspoň začíná prvním Michaelovým mordem. Spousta scén mi ve filmu ani nedávala smysl. Například scéna, kdy psychiatrovi Michaela Myerse nečekaně přeskočí a zapíchne místního legendárního sheriffa propiskou. Co oceňuji, jsou vtipné dialogy a hudba, která je opět v režii Johna Carpentera naprosto geniální. Žánrově se přikláním spíš k tomu, že nový Halloween je thriller a tak trochu tajně doufám, že tento jedenáctý Halloween je i poslední. ()

S.U.E.S.

Halloween (H40) je v podstatě jakýmsi lehkým hybridem, který balancuje na jedné hraně jakožto poloremake klasické jedničky ale také zároveň jako to nejduchovnější pokračování s opatrným předání štafety té nejmladší generaci (což je patrné hlavně v jedné ze scén v samotném závěru.) To, že relativně nepřichází prakticky s ničím novým ale drží se 40 let zavedených postupů, tedy hutné atmosféry a místy nervy drásajících scén, kde Michael opravdu ztělesňuje ono čisté zlo bez duše a emocí, kde není jeho řádění ušetřen vůbec nikdo (ano, dojde na porušení jednoho pomyslného žánrového pravidla), snad jedině s výjimkou čerstvého novorozeněte po vzoru dvojky, jenom dotváří dobrý dojem, že hlavní tvůrci tohoto dílu Green a McBride mají patrně opravdu nakoukáno a chtěli co nejvíce ctít originál. Ono vůbec H40 (jak se mu určitě bude mezi fanoušky přezdívat, aby se to náhodou v sérii nepletlo z dalšími dvěma díly) je podle mě určena hlavně milovníkům a fanouškům původních dvou dílů (zbytek lidí ho nemusí tak hodně docenit), jelikož na ně v mnoha scénách nejen odkazuje, ale také je místy chytře nebo možná až fanouškovsky úsměvně obrací aby ukázala, že i hlavní role se můžou někdy na okamžik vyměnit. I samotný soundtrack v čele s otcem série a její nezapomenutelné hlavní znělky je skvěle přepracovaný a využívá jak klasických tónin z původní verze, tak i těch nových a proto třeba takové skladby jako Halloween Triumphant či The Shape Hunts Allyson se určitě po čase stanou klasickou. Hlavní trio Curtis, Greer a Matichak pak skvěle dotváří onu "rozvrácenou" rodinu Strodeových, na jejíchž bedrech bez ustání lpí Michaelův stín, který patrně nikdy nezmizí. Sečteno podtrženo, bavil jsme se víc než dobře a s přihlédnutím k faktu, že se v sérii nachází mnoho balastových dílů, včetně toho úplně posledního, působí tento jako živá voda a to navíc od tvůrců do kterých bych nikdy neřekl, jsou schopni takhle skvěle a hlavně s úctou a oldschoolovými postupy navázat tam, kde to před čtyřmi dekádami všechno začalo. Zasloužených 5*. PS. Na případnou nemocniční (dvojku/trojku?), ke které samotný závěr nenápadně a nenásilně vybízí, se opravdu těším. Hlavně když zůstane stejný tvůrčí tým za dohledu Carpentera. ()

Vabr

Sakra lidi opravdu jsem chtěl jít na tenhle film, ale je mi jen 13 let. Tomu byste fakt nevěřili!!! Oni mě tam pustili s dalšíma dvěma kamarády!!! Bylo to včera v sobotu 20. října 2018 v kině Cinestar. Já a můj brácha jsme na to chtěli jít s nějakými kámoši, ale jeden nemohl, protože někam jel, ale jinak by ho pustili, druhá kámoška nemohla, protože byla nemocná a třetí kámoška nemohla, protože jí to máma zakázala, že by se pak bála. Tak já a brácha jsem asi hodinu psali na Messengeru a zkoušeli jí radit, jak to obejít, aby mohla. Napadlo nás asi snad přes 10 rad, ale radši to nechtěla riskovat, aby jí máma nepřestala důvěřovat. Tak jsme zavolali kámošovi v Jihlavě a ten mohl. Chtěl jít se svým starším bráchou, ale on nechtěl riskovat, tak kámoš souhlasil a mohli jsme jít. Plánovali jsme to asi 2 dny, jak to obejít atd. Před kinem jsem si rozepnul bundu, abych vypadal na 15. Pak jsem šel ke kase a trošku otráveně jsem řekl:,, Dobrý den 3 krát na Halloween.'' Otrávěně jsem to řekl, abych vypadal na 15. Pak říkal:,, Dobře, takže 3 krát na Halloween a kolik vám je let?'' Když se na tohle zeptal, tak jsem byl celkem dost po***nej strachy, protože chtěl občanku. Začal jsem jakože hledat v peněžence občanku, ale fakt sakra naštěstí řekl:,,Né to je dobrý, to stačí říct.'' Tak jsem řekl, že nám je 15 let. Pak říkal jaká řada a sedadlo. Pak jsme šli k sálu a já byl dost po***nej štěstím, že nám to sakra vyšlo. Ale byl tam štípač. Moje babička říkala, že tam jsou, ale já jsem si myslel, že kecá, protože jsem minule žádnýho neviděl. Odštípnul nám to a řekl:,, Hezký zážitek a užijte si film.'' Podle mě možná něco tušil, ale to je jedno. Jak jsem byl nervozní, tak jsem omylem vrazil do dveří a ty se zavřely. Brácha se je snažil dát zpět, ale ten štípač řekl, ať je tak nechá. Pak jsem si sedli a užívali si film. Moc jsme o tom nemluvili, jak nám to prošlo, aby nás nenačapali. Když byly u filmů světlé záběry, tak se vedle bráchy vždycky nějakej chlap na něj podíval, jestli mu je 15 let. Když jsme vyšli ven, tak jsme úplně řikali:,, K**va ono to vyšlo, dopr atd.'' A TEĎ K FILMU. Zkouknul jsem všechny díly a tenhle byl opravdu nejlepší. Hudba opravdu bombastická jako slevy v kauflandu. Furt si ji musím pouštět. Četl jsem si komentář jednoho člověka tady a ten říkal, že pro nové diváky to nebude dobré, ale ten můj kámoš neviděl ani jeden díl a byl z tohohle úplně nadšenej a říkal, že se mu to opravdu líbilo. Líbilo se mi tu více krve než v jiných dílech. Takhle by měl vypadat film. Někteří tu nadáváte, že prvních asi 40 minut je nuda, ale to jsou kecy. Líbí se mi jak to je ze začátku dramatické, poté děsivé a potom to bylo děsivé atmosférou. Náš kámoš sice neviděl žádnej díl ,ale to nemusíte ani vidět, protože i bez toho pochopíte děj filmu. Konec tak akční není, jak tu říkáte, mnohem akčnější byl i ten rozhovor u pokladny. Na postavách mi záleží, ale u toho táty mi to je jedno. U nějakých postav ani nečekáte, že zemřou. Nejvíc mi záleželo na chůvě toho čerňocha. Mnohem lepší než 1.díl, kterej byl nudnej, ale tak špatnej nebyl. Za ten risk do kina to stojí děcka!!! Od týhle doby to budu riskovat víckrát, pokud to bude film, co stojí za to!!! Tohle bude asi můj nejdelší komentář lidi. Proč tenhle film je tak podhodnocenej, vždyť teď má jen 69%, BOŽE!!! VYHODNOCENÍ: UŽ SE NEVRACEJ TY ZRŮDO!!! () (méně) (více)

TheSompeque

Od prvního dílu kultovní série Halloween, zakladatele žánru slasher, uběhlo 40 let. Během těchto let bylo natočeno více než dost pokračování, které díl co díl ztrácely na kvalitě. Je na tom nejnovější kus taky tak bídně? Laurie, ústřední postava, má solidní PTSD na události původních dílu a žije sama. Zabydlela se v osamělé chajdě, kde má výbavu, za kterou by se nemuseli stydět ani Mr & Mrs Smith. Její paranoia na to, že se Michael Myers vrátí, je tak silná, že se její vlastní rodina od ní distancuje. Zabiják se dostane (zase) z léčebny, najde svou masku a likvidování kohokoli může začít. Samozřejmě jeho hlavní cíl je nikdo jiný než Laurie. Začátek se může zdát poněkud zdlouhavý a nezajímavý, ale podobně na tom byl i díl první. Svým způsobem se tak přibližuje Halloween 2018 k originální stylizaci, nesází na akci, ale na brutální zabíjení a napětí. Není třeba dodávat, že film trpí neoriginalitou. Filmaři se rozhodli opět vydojit nějaké ty další dollary ze slavné, ale už několikrát využité značce. Čím více dílů série má, tím ztrácí na kvalitě. (Viz. Pátek 13.) A Halloween není výjimkou. Pokud vám nevadí pozvolnější tempo, přetrpíte syndrom "silné ženské charaktery," a máte první dva díly v oblibě, (ve filmu je pár narážek) tak na film zajděte. Pro ty, co neviděli ani jeden díl Halloween, ideální. Pro ty, co už nějaký viděli, nenajdete tu nic nového. 3/5 ()

RobLord

Stephen King by můj věk popsal tak, že jedu pátý gumy. Filmové horory tím pádem hltám od té doby, kdy pirátské kopie na VHS daboval v domácích podmínkách pokašlávající, popotahující a jiné hezitační zvuky vydávající amatér. Patřím tudíž k zapřísáhlým fanouškům staré klasiky, který si ze současných filmových hororů (nikoliv však seriálů) drží hlavu nešťastně v dlaních, protože brak střídá brak jak na běžícím pásu asijské montovny. Mezi obdivovatele původního Carpenterova Halloweenu se ovšem nepočítám. Co se slasherů s maskovaným zabijákem týče, vždycky na mě strašidelnějším dojmem působil Jason Voorhees a Pátky 13. Za Carpenterovy majstrštyky pak považuji spíš The Thing a In the Mouth of Madness. Počátkem 90. let mě na zaniklém tv kanálu OK3 pobavil 4. halloweenský díl The Return of Michael Myers, ovšem dostanu-li náladu na Myersovy vraždy, sáhnu rozhodně po remaku Roba Zombieho. Především je zábavnější a nápaditější než všechny Halloweeny dohromady, scénář obsahuje výrazné postavy a Michael pochází z dysfunkčního rodinného prostředí, které je pro sériové vrahy typické. Ale k věci, tedy k čerstvému halloweenskému zářezu do masa. Původní Carpenterův Halloween byl originální v tom, že divák sledoval krveprolití z pohledu vraha. Halloween 2018 není originální vůbec ničím, což mě vzhledem k letopočtu nijak nepřekvapuje. Scénář je tupý jak kuchyňský nůž z hollywoodské rekvizitárny, kterým se do zblbnutí bodalo a řezalo 40 let bez nabroušení. Postavy jsou mdlé; divák si k žádné z nich nenajde cestu, takže jen nostalgicky vzpomíná na hrdiny Zombieho celuloidu. SPOILER: Halloweenský vrah je převážen po x letech z jednoho zařízení do druhého ausgerechnet na konci října, po x-té uteče z havarovaného vozidla a po x-té vraždí na veřejných záchodcích a následně v haddonfieldských domech po způsobu nejprofláklejšího klišé, ze kterého se musí Alfred Hitchcock obracet v hrobě a Dario Argento zápasit s mrtvicí. Twist s psychiatrem, který je ve své vědecké posedlosti Michaelem Myersem vedle hellraiserovského doktora Channarda či re-animujícího Herberta Westa jen patetickým hříbátkem v závějích, rychle vyšumí do prázdna, ačkoliv z něj šlo vytěžit daleko víc. Dávám jednu hvězdičku za účast Jamie Lee Curtis. Rád jsem jí po čase znovu viděl (a slyšel křičet), nicméně vedle vyzrálosti věkem takové J. Lange v American Horror Story dcera slavné oběti z Psycha jaksi propadá. V titulkách si můžeme přečíst, že tuhle nudnou a zbytečnou vyvražďovačku bez nápadu dokonce produkovala. Druhou hvězdičku dávám za původní carpenterovský soundtrack, plus za to, že se to jmenuje Halloween, pár lidí v tom umře, je to barevné a hýbe se to. ()

helraiser

Tak na co se tolik let čekalo je zde. Nový zářez do halowenské série, který se kvalitou neskutečným způsobem přiblížil originálu a je prvnímu pokračování. Atmosféra nemá chybu, Michael řádí jak diví, počet jeho obětí je opravdu uctihodný. Fanoušek série musí být opravdu spokojenej. ()

emdvojka

Svižnejšie ako remake z roku 2007 je toto pokračovanie s masovým vrahom bez mäsa a kostí. Monštrum alebo ak ho nazveme pravým menom Mike Myerse si neberie servítky a vraždí kadekoho a kdekoľvek kde sa len dá. Cez biely deň na benzínovej pumpe, v nočných hodinách na trávniku u suseda či priamo za oknami domov. To sa musí nechať. Atmosféru si to buduje celkom dobrú až sa to začne zasekávať na nelogických blbostiach ktoré si mohli scenáristi odpustiť. Ale všeobecne je to dobre poskladaný triler z pár lakačkami a s finále, ktoré je síce napínavé, ale neobsahuje nič veľkolepé. Takže za 3. ()

mana90

Hloupější lidi jsem v životě neviděl. Hodinu po sobě křičí místo aby něco udělali (fakt jsem z těch lidi měl nerv :D). Navíc člověk pohybující se rychlosti šneka dělajíc robo pohyby a nikdo ho nedokáže zabít?! Navíc ten chlap má snad hroší kůži,2x postřelená revolverem, sražen autem, jednou ustřelenou ruku a on pořad jako by se nechumelilo .. ()

dalziel

Bu-bu-bu po 40-rokoch.A zase prevážame Michalea deň pred Halloweenom?A hadajte čo ??? podarí sa mu újsť...?Tento krát Michael siahne po Fiskarsi namiesto po Solingene. "Jamie Lee Curtis Culkin"pripravý dom plný nástrah a vybavenia a poď ho na to.....Trápne a bez šťavy ()

Nový Vymítač ďábla je v problémech

Nový Vymítač ďábla je v problémech

12.01.2024

Hollywoodská studia Universal Pictures a Blumhouse Productions měla velké plány, co se týče nedávného oživení série Vymítač ďábla s podtitulem Znamení víry. Společnost NBCUniversal v roce 2021… (více)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly