Noc žraloka 3D

Čeľuste 3D

Noc žraloka

Horor / Thriller

USA, 2011, 91 min

Po prvním zkouknutí traileru byl pro mě Shark Night jeden z nejočekávanějších hororů roku. S prvními recenzemi mé nadšení klesalo, ale stále jsem se těšil. Musím uznat, že je to opravdu hloupá ptákovina a že z prvního setkání s digitálními, nepřirozenými žraloky jsem měl celkem šok. Ale naštěstí mě film potkal v takové unavené, pohodové náladě, tak jsem jen bezmyšlenkovitě seděl a koukal. Nakonec se mi to celkem líbilo, tyhle teen vyvražďovačky u vody fakt můžu (hambařin a krve teda ale mohli přidat), revenge námět mě zaujal a hlavně jsem si zamiloval to prostředí jezera. 70%(7.1.2012)

Došlo k střídání stráží. Blázna Aju loni nesežraly piraniy, a pomyslnou hororovou rybí štafetu letos přebral o něco menší šílenec David R.Ellis. Netradičně vysadil žraloky do jezera pro jednu partu mladých lidí, která si sem přišla zarelaxovat a zpátky už se většina z nich nevrátila. Ellis je po Ajovi druhým výrazným zástupcem, který se podílí na vzkříšení hororů s dravými rybami, navíc se mu v boji s nimi náramně hodily několik let staré zkušenosti s hady v letadle. Ani představitelka jedné z hlavních rolí, lepá Sara Paxton, nezažívá první setkání s vodou a aby taky ne, když se v ní před lety cachtala coby mořská panna. Stranou nezůstane ani vyzývavá Katharine McPhee, která promenádu v bikinách zvládne na jedničku s hvězdičkou, ale když ji následně vyzkouší drobný žralok brazilský se znalostí, jak přežít jeho útok, tak hanebně propadne. Mezi známější mužské tváře patří komik Joel Moore, jemuž scénář příliš nedovolil komicky se projevovat, a Chris Carmack s Donaldem Loguem, kteří hrají záporáky, co se baví zabíjením turistů, natáčejí to, vydělávají na tom a jsou to vlastně oni, kteří žraloky do jezera vysadili. Po agresivně zpracovaných titulcích přichází scéna, která je nápadnou reminiscencí na jedno slavné dílo ze sedmdesátých let. Prozradím jen, že tato scéna přece jen doznala drobných změn. Blondýna, kterou povozí po hladině žralok, je hezčí než její předchůdkyně a má na sobě ty nejmenší bikiny, jaké jsou na trhu. Žraloka sice v inkriminované scéně nevidíme, ale podle intenzity vřískající oběti se dá usoudit, že to, co jí dělal pod hladinou, asi bolelo. Pak následuje tradiční vtipkování nadržených mladíků na adresu atraktivních slečen, posléze se objeví první žraloci, nezůstane jen u jednoho druhu a studenti začnou umírat jeden po druhém. Předpokládal jsem však větší jatka a nějakých naservírovaných krvavých detailů je ve filmu nedostatek. Vyloženě nepovedených bylo několik záběrů žraloka plujícího k vyhlídnuté oběti. Prostě to vyznělo komicky a může za to příšerná animace. A jako další nedostatek vidím v tom, že filmu schází nějaké epické finále. Konec byl takový nějaký uspěchaný a poměrně bez kloudného nápadu. A i těch žraloků mohlo být víc. Naopak s dynamikou příběhu Ellis neměl problémy, ale úmrtí byla celkem slabá a černoch čile pobíhající s utrženou rukou šel v rozporu s logikou. Tenhle horor není taková bomba, jakou mohl být. Námět byl až zvrhle originální, ale výsledek je slabší. 60%(18.10.2011)

• teutates

Dva vesničtí tupci nemaji co dělat kolem baráku, a tak se vydají na blízké jezírko. Jak už to tak bývá, premýšlejí u pivka, no a kde se vzala, tu se vzala myšlenka, samozřejmě, jak jinak boží myšlenka. Mezitím se do vesnice vrací místní princezna s partou z vysoké školy... ono to mohla být poklidná vyvražďovačka, která by aspoň jaksi zastala jakousi pevnou pozici u Béček, noo néé, už i tady člověk musí přemýšlet nad konspiračními teoriemi, které nějaký šulin převede do kin dokonce...aáa booože, kam ten svět spěje? O.D.P.A.D. PS: Ještě, že z pohledu "Animal Planet" je tenhle "skvost" tak poučný a ke všemu ve 3D, yeah(27.11.2011)

Poslední dobou přibývá filmů, kde si postavy ( zřejmě záměr tvůrců) nezískávají sympatie diváka. Zde bych klidně obětoval naprosto všechny. Přesto akční scény jsou vydařené, útoky žraloků patřičně děsivé. Co mě ale děsilo nejvíce, byly titulky. Musí s nimi být hrozná práce, nechápu, proč tedy konečná revize je odfláknutá. Jako by to ani nepřekládal Čech, ale rok u nás žijící Asiat... a to je hrozná škoda. Jinak úvodní scéna má být zřejmě poctou Čelistem. Slečna jezdí výtečně, jako rybářská káča ohlašující obří úlovek. A to je asi všechno. Vysvětlení přítomnosti žraloka (ů) v jezeře je hodně vachrlaté, ale o to vlastně vůbec nejde. Diváci stejně chtějí vidět krmení, čehož se jim několikrát dostane... p.s. místo nahých koček je nahý chlap.......(26.9.2011)

• J*A*S*M

Parta krásných mladých lidí si vyjede užít volna do domku na ostrůvku uprostřed jezera. Zábava je v plném proudu do doby, než žraloci, které tam vysadila skupinka místních psychopatů, jednomu z mladíků ukousnou ruku. Od této chvíle začne scénář připomínat frašku – všechno se začne úplně nesmyslně komplikovat (lidé padají do vody, čluny vybuchují), postavy zhloupnou na úroveň IQ 50 (chování Sáry vůči bývalému příteli) atd. Plus předvídatelnost na všech úrovních. A ještě ke všemu má Noc žraloka rating PG 13. To znamená minimum krve, minimum nahoty, minimum vulgarismů. Což je u letního žraločího teenagerského hororu celkem průser. Čtyři body z deseti za slušnou technickou stránku. Když už nic jiného, je na filmu alespoň vidět, že jeho tvůrci už nějakou zkušenost s kamerou mají. To je ale podobně platná útěcha, jako kdyby vás měl místo totálního neznalce operovat student medicíny, který právě absolvoval první semestr.(23.9.2011)

• - Je možné všimnout si, že během Sářiny (Sara Paxton) resuscitace zmizely z Nickových rukou (Dustin Milligan) výrazné zarudlé otlaky z předchozího připoutání. (Conspi)

• - Jen stěží by pes vyskočil z vody na palubu lodi do takové výšky, jak můžeme vidět ve filmu. (Conspi)

• - Šerifův popis Žraloka tygřího (Galeocerdo cuvier), jednoho z nejagresivnějších druhů žraloka vůbec, během scény, v níž potápí svázaného Nicka (Dustin Milligan) do žraločí nádrže, se neshoduje se žraloky umístěnými v nádrži, kterými jsou tzv. Žraloci tygří píseční (Carcharias taurus). Ti se svou průměrnou 3 až 3,5metrovou délkou a tlamou plnou zlověstných zubů vypadají sice zlověstněji, ale nejsou člověku nebezpeční a jsou jedním z nejčastěji chovaných zraloků. (Conspi)