Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

vetsinezobri

Lepší než jednička. Občas to ale bylo přitažený až moc i na můj vkus. Při zvedání tisíců tun oceli po šesti průstřelích hrudníku to smrdělo Supermanem. Za skvěle nasnímané kapitánovy kopance a Die hard výtahovou scénu přidávám v hodnocení o pár procent navrch a je z toho 3,51*. ()

Bezmenny

Pozeral som to po dvojtýždňovom tábore a tak moja pozornosť k záveru bola rovná asi nule. Napriek tomu- winter soldier stál za to, zápletka bola super, akcie hromada...skoro všetko ako má byť. Celkovo to otvorilo mnoho otázok k pokračovaniu Avengerov a tak to zrejme splnilo marvelovský účel-zaplniť miesto do pokračovania. ()

beso74

Akčný film podľa komixu od Marvela, ktorý má niekoľko rovín, samozrejme základnou je boj proti nezničiteľnej Hydre, ale svoje miesto tu má aj hľadanie si partnerky, veď čo iné môže chlapovi tesne pred 100 chýbať viac, doháňanie zameškaných rokov a zoznamovanie sa s vecami od internetu až po Nirvanu či vážnejšie témy ako sila priateľstva či večná dilema, že čo je dôležitejšie, osobná sloboda, alebo totalitný pocit bezpečia. Film ktorý takmer nemá hluché miesto a ktorého vizuálna stránka je takmer dokonalá. Kto by pred takými 15 rokmi povedal, že filmy podľa komixov takto dospejú. ()

Zombiepod

Marvelovka ako víno. Čím pribúdajú roky, tým sa filmové adaptácie komiksov stávajú vyspelejšími, zrelšími, a Winter Soldier nie je výnimkou. Vtipu, ktorým sú komiksovky povestné, dosť ubudlo, a dej sa uberá vážnejším smerom. Práve príbeh, posunutý z druhej svetovej vojny do súčasnosti, je hlavným ťažiskom filmu - vynikajúco vymyslené a nepredvídateľné, občas možno mierne klišé, no s častými zaujímavými zvratmi. Postavy sú sympatické, akcia je dynamická a extrémne úderná, a audiovizuál ďaleko predčí predošlý diel. Kapitán nie je práve mojím obľúbeným marvelovým superhrdinom, no práve týmto spracovaním ma úplne dostal. Nemám dôvod nedať plný počet. ()

will.i.am

urcite lepsie ako jednotka. tam bol dobry iba zaciatok. potom sa to zvrhlo na nacinoalistico-propagandisticku traposinu :) toto bolo viac neutralne a zamerane na vlastny pribeh. a to bolo fajn. nevnucovalo sa to nasilu taka pohodova oddychovka. neurazi, neprekvapi, nesklame. 70% ()

Don82

Upřímně, nečekal jsem, že by mohlo pokračování tak dobře navázat na první díl a mnohém ho i překonat. Především v kvalitě příběhu a "upřímnosti" postav naznal znatelný posun od čistě komiksové akce k plnohodnotnému akčnímu dramatu štrejchnutého velkou porcí hrdinů s nadlidskou sílou. Právě to spojení nadpřirozena a reálné hrozby, tedy dobra a zla je zde velmi dobře zvládnuto. Další pozitivní věcí je skvělé dávkování pořádné akční podívané a různého "technického vysvětlování", popř. jiných dialogů důležitých pro děj. Zkrátka scénáristé pochopili, že je potřeba diváka neustále něčím zabavit a zároveň to nepřehánět s množstvím "keců" na straně jedné a nesmyslným demolování na straně druhé. A tak se stane, že dvě hodiny utečou jako voda a jen pokyvujete hlavou, že akce byla ok, příběh byl ok, postavy byly ok a jediné co vás zajímá, je kdy bude pokračování. ()

DaweForeman

Akce, efekty a design jako vždy úchvatný. Co se týče příběhu, tak tady už je to trochu slabší. Zaprvé jsem tak trochu věděl, co se stane, protože jsem sledoval seriál Agenti SHIELDu jako první a zadruhé s tou konspirací už to trochu přehnali (Udělali tu několik vrstev, kdy konec všechno ještě více zamíchal. Kdyby se radši zaměřili na kvalitu alespoň jedné vrstvy, udělali by lépe.). Co se týče napětí, tak toho si tu člověk moc neužije, protože vše je tak nějak předvídatelné a člověk to ani nedokáže pořádně prožít. Moc jsem se s tím nesžil a příběh mě nevtáhl do sebe. Musím jim akorát ještě uznat onen typický lehký vtip v určitých situacích, který se jim v každém filmu daří držet. Úrovní bych to viděl oproti ostatní filmům jako podprůměr, ale zase o něco lepší než seriál. ()

Dampfer

Jelikož mě v blízké době pověsí Klub přátel Kapitána Zwei, musím osvětlit proč tenhle "megafilm" schytal tak málo hvězd. I přes to že u komixových filmů neočekávám žádnou procítěnou hloubku a bohatý děj, přeci jen by neměly být ve výsledku hloupé, aniž by to kompenzovaly tím, že byly zábavně ujeté. Kapitán je v první polovině vážný, pracuje s konspirační zápletkou, nabízí až tajemné momenty a při setkání s Herr Zolou to skoro vypadá na další První třídu (X-meni), co to charismatického záporáka a jakýsi vlastní výklad dějin. Místy je i nadhled. Druhá půlka úspěšně vykope hrob a spolu s první se tam pohřbí. Odbyté finále, které si myslí že když vypustí na diváka "epické" stroje a nechá je zlikvidovat dokonalým hrdinou zaboduje. Ne. Druhá půlka je neskutečně hloupá, hrdinové bohužel nepřemožitelní a soupeři tupí. Celou tu dobu se však film tváří vážně. Chtěl jsem dostat buď řádně vážnou komixárnu, jako První třída (pohybujeme li se v Marvelu) či blbou, ale zábavnou jízdu (první Kapitán a první Wolverine) anebo aspoň film co se bere s nadhledem (Iron Man 3). Bohužel druhý Kapitán je polotovar který nedokázal navázat ani na jednu povedenou linku Marvelovských postupů a odsoudil se k shledání s těmi méně, méně povedenými. ()

TommyDiamond

Marvel opět zvítězil. Jeho Captain Amerika je pro mě asi tím nejlepším čím se může pochlubit. Druhý díl už se sice nenese v retro 40.letech působících pohádkovým dojmem, ale nabízí moderní vysokooktanovou akční podívanou, která je prošpikovaná vizuálními efekty. ..... Kdo by si myslel, že Hydra po válce zanikla, krutě by se mýlil. Právě hned po ukončení války byla založena organizace S.H.I.E.L.D, aby chránila světový mír. Už na začátku udělal S.H.I.E.L.D chybu. Postavil část svých základů na zkušenostech a znalostech hydry. Hydra tak byla po celou dobu parazitem v těle S.H.I.E.L.Du a mohla v tichosti vzkvétat. Desítky let vnášela Hydra mezi lidstvo chaos a rozdmýchávala konflikty po celém světě, čímž nevědomky upravovala historii. I když Hydra vznikla z přesvědčení, že lidstvo nedokáže využít své vlastní svobody, právě prohraná válka jí poučila. Lidstvo si svou svobodu musí vzít samo. A pravě k obnovení ztracené slávy jí měl pomoc Insider, nejnovější projekt S.H.I.E.L.Du. Celému spiknutí a silnému Winter Soldierovi se může postavit pouze Kapitán Rogers a jeho ,,pomocníci,, (Black Widow,Nick Fury,Falcon,atd)... Myslím, že není příliš co dodávat, uděluji pět hvězd... ()

Gromit

Jak to ten Marvel dělá? Co film, to skvělý zážitek. A pro druhého Kapitána Ameriku to platí dvojnásob! Opravdu! Zatímco první Kapitán Amerika byl velmi příjemným retrem, ten druhý je strhujícím konspiračním thrillerem se spoustou trefných (a znepokojujících) narážek na dnešní dobu. Co do příběhu se vlastně jedná o nejpropracovanější marvelovku a už teď jsem moc zvědavý, jakým způsobem na ni naváže dvojka Avengers. Navíc se ukazuje, že Steve Rogers/Kapitán Amerika je daleko zajímavější postavou, než by se ještě před pár lety mohlo zdát. A netřeba zdůrazňovat, že ji Chris Evans hraje skvěle, přičemž Scarlett Johanssonová a Samuel L. Jackson mu jsou důstojnými spoluhráči. Největším překvapením mezi postavami byl pro mě ale Alexander Pierce. Říci proč, jednalo by se o neodpustitelný spoiler, patříte-li ovšem mezi fanoušky Roberta Redforda (tak jako já), budete zírat dvojnásob. Také akční scény si zaslouží obrovskou pochvalu, je vidět, že producenti na ničem nešetřili a že bratři Russoové (režiséři) využili každičký cent, který od nich dostali. Ano, druhý Kapitán Amerika je pecka. Je to jedna z nejlepších comicsových adaptací posledních let! ()

Alojs

Všechny ostatní marvelovky vypadají vedle této dospělé a fyzicky laděné jízdy jako nepovedená rána do prázdna. Poprvé jsem věřil postavám jejich slova, činy a motivace. Poprvé jsem zatínal pěsti a užíval si řemeslnou přehlídku barvité akce. Škoda těch několika málo komiksových přemetů, reálný outfit filmu sluší a politická zápletka ("lehounce" aktuální) taktéž. Bojím se, že už to příště nebude TAKOVÉ, ale jsem nesmírně rád, že to tentokrát TAKOVÉ bylo. ()

J.e.r.e.c

Paráda ! Čekal jsem lehce odzívnutý blockbuster, a pak jsem si to náramně užil. Překvapen, jak moc se navazuje na jedničku, a to nejen motivy (všichni jsme Hydra !), ale především stylem. Novej Kapitán klame svým namakaným tělem, můžou tam mít všechny ty futuristický vymoženosti; supersatelity, letadlový letadla, ikarovský křídla nebo zadek Šarlaty Johanssonový v kůži, může obsahovat adrenalinové honičky a hyperkinetické bitky (akce je perfektní a přehledná !), v srdci je to stejně staromódní příběh, jako jeho předchůdce. Vždyť celá zápletka je průhledná, jak předvolební agitka Andreje Babiše, nechápu, že tohle může někomu zavánět snahou cpát Steva Rogerse do batmanovského krunýře. Zaskočil mě akorát konec, ale jedině v dobrém ! Po americku *thumbs up*. Film si nehraje na nic, čím není, stejně jako jeho hlavní představitel. Cap je přesně ten hrdina, o kterým zpívají Kabáti: „Vim co je dobrý, vim co je špatný, nevim jak to vim, ale vim to, málo platný.“ Takže, až se nebudete cítit na světě v bezpečí, vzpomeňte si na Kapitána, který střeží práci dělníků a šťastný spánek dětí, a bude ho bránit s nasazením života a žárem v oku i proti vrahům z Wall Streetu. Myslí to totiž upřímně ! 80 % ()

BrianMorello

Pokud se jmenujete Kapitán Amerika nemáte to v (nejen) filmovém světě lehké. Můžete být sebevětší frajer, leč mnohými jste považováni za debila. Můžete se objevovat v sebelepších filmech, leč spousta diváků se na ně ani nepodívá. První film byl díky příjemné retro atmosféře druhé světové války skvělou podívanou, přesto co se týče hodnocení a tržeb musel se takové žumpě jako Iron Man 2 koukat na záda z hodně velké dálky. Jmenovat se po "té velké zemi na západě" se zkrátka nevyplácí. Druhý film ale díky prvotřídní filmařině a skvělému příběhů nemůžou ignorovat už ani ti největší "hateři" (tedy skoro). Od počítačových triků, přes scénář, až po skvělou chemii mezi hlavními postavami. Kapitánův idealismus a naivita, tedy hlavní terče posměchu, tu jsou skvěle využity skrze jeho nespokojenost se současným světem. Jeho "vystřízlivění" a neschopnost zapadnout do současnosti tak vytváří poměrně vážný a chvílemi i smutný příběh, na který nejsme u "marvelovek" moc zvyklí. Vzhledem ke konci prvního dílu a pravděpodobnému vývoji v dílu třetím se tak jedná o jedinou "vážnou" sérii v rámci MCU a tím i nejzajímavější. Navíc je třeba zmínit vynikající obsazení od hlavních rolí až po vedlejší postavy, kterých je tuna a přesto dokáží na malém prostoru zazářit. Zkrátka po dlouhé době naprostá spokojenost a velká natěšenost na díl třetí. ()

GudMen

Nevím, co mě namíchlo víc. Jestli to, že nechybělo moc a mohla tu být marvelovka s přesahem, což se snad naposledy povedlo prvnímu Spider-Manovi, nebo fakt, že si Scarlett vyžehlila vlasy. ()

klo11bouk

jen chci připomenout ( těm co by je to mohlo zajímat ), že pro pochopení všech souvislostí a spojitostí ( IM , CA, Hulk 2, Thor , Avengers , Agents of Shield ) je potřeba koukat až za závěrečné titulky kde je jěště kousek. u CA jsou 2. od začátku je hlavní linií příběhu soboj hydry a shieldu zhruba od 2 sv.války o nadvládu či svobodu lidstva. v případě thora a lokiho je ten spor trochu starší a země se stala čtvercem na šachovnici vesmíru. vše do sebe zapadá a příběh je lepší a lepší. Falcon bohužel nejen že film neviděl ale ani neví o čem píše. ()

The.Splash

Film nadupaný akcí, vtipnými ale i smutnými momenty se dá považovat za plnohodnotné pokračování Avengers zaměřené na Steva Rogerse a organizaci S.H.I.E.L.D. Emocionální stránce filmu přispívají tragické dějové zvraty a odhalení "hlavního padoucha". Co se týče hlavního protagonisty tak ten se s výjimkou používáni internetu od minulého dílu nezměnil. Je to stále čestný muž, co slouží dobru. Jak se ale ukáže, tak má problém s plány samotného SHIELDu. Což diváky udržuje v nejistotě, komu může kapitán věřit a komu ne. V soubojích uvidíme mnohem více výbuchů, nových kaskadérských triků kapitána ale i úžasné schopnosti jeho společníků. Filmu trochu ubírá na důstojnosti hlavní myšlenka příběhu, která je tak trochu v rozporu s tím co se dělo v Avengrech. ()

Mr.Baboon

Dvojka je pojatá o poznání lépe než první díl. Divák z filmu cítí větší 'opravdovost', je to také možná dáno tím, že se děj odehrává v současnosti. Více akce, skvělé bojové scény, dobrý příběh - prostě paráda. Jako velký fanoušek Marveláckých filmů jsem nadšen. Návrat pvního Avengera rozhodně patří k nejlepším filmům od Marvelu a také k mým nejoblíbenějším. - 95% ()

Godhaj

,,Když jsem naposledy někomu věřil, přišel jsem o oko.“ Lehkost vyprávění předchozí kapitána Ameriky je ta tam. Zimní voják je typicky nudný, patetický blockbuster s kupou nudných digitálních efektů, jednou roštěnkou, létajícím černochem a neustále naštvaným S. L. Jacksonem. Je pravda, že u superhrdinských filmů je nesmírně důležitý záporák. Tady máme nudného chlápka s kovovou rukou. Zbytečně komplikovaný příběh hodně ztěžka předkládá téma Hydry, což se motá se Shieldem a vůbec je to takové chaotické a není zábava se na to dívat. Přepálená stopáž způsobila, že jsem se poslední půl hodinu zcela regulérně nudil a bylo mi celkem fuk, jak to dopadne. ()

Bezda22

Jakože dobrý no. Kapitán Amerika by mohl bejt klidně opomíjenej. Nic moc jeho postava pro mě neznamená, vono ani neni u něj moc vo co stát. No, ale.... I přes to, že děj má jasně daný a obvyklý linky, je to docela dobře zpracovaný. Docela mě to překvapilo a dost bavilo. Což je u tohodle kluka se štítem divný. Takže asi to nemůžu jako hodit do hoven, že jo. První díl byl marnej, ale na druhej jsem koukal úplně bez zaujetí a nekriticky. A i při úsměvu jsem se přistihl. I Skárlet mi v týhle roli poprvý nevadila a přišla mi sympatická. Tady jediný co je blbý, je to klasický příběhový schéma. Ale to je prostě tak no.... 75% ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018