Knihovníci

USA, (2014–2018), 29 h 51 min (Minutáž: 40–58 min)

Tvůrci:

John Rogers

Kamera:

David Connell

Hudba:

Joseph LoDuca

Noah Wyle, Jane Curtin, Christian Kane, Bob Newhart, Rebecca Romijn, Lesley-Ann Brandt, John Larroquette, Lindy Booth, John Harlan Kim, Haley Webb (více)

Série(4) / Epizody(42)

Tato napínavá řada se začíná na našem území vysílat 24 hodin po premiéře v USA. Inspirovala se oblíbenou trilogii Knihovník. Flynn Carsen (Noah Wyle) vede dvojí život. Pracuje v Metropolitní knihovně, kde chrání sbírky podivných nadpřirozených artefaktů. Nebezpečná hrozba jej přiměje sestavit tým, který mu pomůže zabránit konci technologické civilizace. K boji proti hrozivému Bratrstvu hada mu plukovnice Eve Bairdová (Rebecca Romijnová) pomůže zlanařit chytrého kovboje Jacoba Stonea (Christian Kane), otřelého zloděje Ezekiela Jonese (John Kim) a odbornici na synestezii Cassandru Cillianovou (Lindy Boothová). (Universal Channel)

Recenze uživatele sirien k tomuto seriálu (44)

A okamžik spásy (2015) (S02E08)

Další z "tradičních" SF zápletek, co byly už mnohde jinde - nicméně tady jsou dva obdobné nápady spojené dohromady zajímavým twistem plus tu je skutečně nadprůměrné zpracování věci. A bonusově si cením rozuzlení, které dobře vybalancovalo co zachovat a co ne. ()

A šťastné konce (2015) (S02E09)

Další klasický námět. A jeden z těch slabších, na němž se většina seriálů spíš spálí. Knihovníci to zvládli bez újmy, ale že by z toho něco vytřískali se říct taky nedá. ()

A závěrečná opona (2015) (S02E10)

Jakože... ok, zajímavé rozuzlení. S pár slušnými nápady. Celkově hezký závěr pro Prospera, Shakespeara, dobré vybruslení z předchozí gradace průšvihů... jen ten Moriarti z toho vyšel tak nějak. Nijace. :/ ()

Série 3 (2016) (S03)

Kvalita seriálu nadále osciluje podle vzorce tak stabilního, že jsem už některé díly ani nekomentoval. Seriál má slabé protivníky (popř. je zoufale neumí vytěžit), takže kdykoliv je na ně důraz, díl je slabý. Kdykoliv díl zpracovává tradiční žánrové téma +- běžným způsobem, díl je slabý. Kdykoliv seriál ztratí nadsázku a začne zkoušet hrát vážnější drama, je to slabý. Naopak kdykoliv se centrují hlavní postavy, je to zábavné. Kdykoliv si seriál drží odstup a nadsázku, je to zábavné. A kdykoliv seriál zpracuje vlastní nápad nebo tradiční námět hodně jinak, tak to je nejen zábavné, ale dokonce i originální a osvěžující. První půlka série má hlavně to první - druhá půlka víc to druhé. Tzn. seriál jde obecně nahoru, ale vlastně teprve teď se dostává na úroveň nějakého příslibu za který sem mu dal (celkově) 4* na začátku. Pořád to je zábava. Pořád to sleduju 1000x radši než tu mizernou herezi co si hraje na Picarda, z jejíchž 10 shit dílů mám ještě po měsíci pořád trauma. ()

And the Rise of Chaos (2016) (S03E01)

Jako... nakopnutí nové série hezký. Objeví se novej záporák série, objeví se konkurenční organizace, ale celé to je poskládané do příběhu, co drží pohromadě a ještě zbyde čas na blbnutí s ponorkou a další srandy. Samozřejmě trochu škoda, že záporák je takový... archetypálně jednorozměrný, ale už sem si vcelku zvyknul, že Knihovníci holt protivníkům příliš prostoru nedávají. ()

And the Fangs of Death (2016) (S03E02)

Na můj vkus na tenhle seriál trochu moc dramatu a málo humoru. Jakože zápletka dobrá, byly tam i nějaké hezké osobní momenty, ale celkově to vážnější pojetí moc nesedí. Zvlášť v kontrastu třeba s dílem s virtuální realitou (s02e08). Plus samozřejmě Anubis je vcelku lame, ale tak Knihovníci a protivníci... ()

And the Reunion of Evil (2016) (S03E03)

Nadsázka, postavy a originální koncept místo žánrového klišé. Tři věci, které jsou u Knihovníků dlouhodobě nejsilnější a když se sejdou, tak ten seriál jde nad žánrový průměr. Tentokrát dokonce i s trochu větší snahou o prokreslení protivníků, což taky rozhodně neškodí (škoda, že když se jednou povedou, tak jsou jen epizodní). ()

And the Self-Fulfilling Prophecy (2016) (S03E04)

emm... slabší 4*. Originální námět nad žánrovýma klišé proroctví a labyrintů, fajn, ale... zase protivník s takovym potenciálem a vlastně z většiny promarněnej. Začíná to být stereotypně otravný popravdě. ()

And the Tears of a Clown (2016) (S03E05)

jakože... i ty 3* sou tu ze slabšího. Záporák opět trapnej, takže důraz na něj fakt nepomáhá, nízkorozpočtovost v každém záběru - těch pár vtípků okolo to moc nezachraňuje. ()

And the Eternal Question (2017) (S03E08)

Ok - tohle mělo jak překvapivý twist, tak originální pojetí žánrového klišé a KONEČNĚ zajímavé... když ne přímo protivníky, tak alespoň vedlejší postavy. Což se cení. ()

And the Wrath of Chaos (2017) (S03E10)

jako... slabý 4*. A hlavně ze setrvačnosti z předchozího dílu. Problém s těmahle "hlavní postava zradí" dílama je, že potřebujou silnou předchozí přípravu - a popravdě v tomhle typu seriálů nefungujou ani tak. Předvídatelnost pak bije do očí. Ano, cenim si, že se DOSA nějak projevila, cenim si krásných vizuálních narážek na Warehouse 13, který Knihovníci koncepčně kopírují, cením si i toho že ten díl je řemeslně dobře udělanej, ale prostě ten příběh... :/ ne, že by zklamal, ale po předchozích pár dílech už člověk fakt doufal ve víc. ()

Série 4 (2017) (S04)

Vlastně asi nejlepší série - slabé díly jsou opět ty, které kopírují tradiční žánrové zápletky plus jeden pokus o charakter-centrující díl který centroval slabší charakter. Trochu mi chyběly nějaké nápaditější koncepty, co byly v předchozích sériích, na druhou tu byla kvalita citelně vyrovnanější. ()

And the Dark Secret (2017) (S04E01)

Další kvalitní rozjezd série i s představením nové zajímavé postavy (záporačky?) pocestě - navíc Knihovníkům samotným docela blízké, což silná stránka seriálu. A Vatikánská antagonistická sekta taky dobrá. ()

And the Steal of Fortune (2017) (S04E02)

Ve skutečnosti vcelku zábavnej odlehčenější díl. I s nějakými zajímavými twisty v pozadí - byť teda opět trpí tradičním Knihovnickým nešvarem, kdy je nakousnutý potenciálně zajímavý protivník, ale pak je zahozen bez toho, aby se ten potenciál nějak rozvedl, nebo využil. ()

And the Christmas Thief (2017) (S04E03)

:/ Vánoční díly Americkejch seriálů a jejich věčná klišé. Tentokrát naštěstí někoho napadlo vzít Vánoce a dát je jako startovací zápletku děje (asi jako ve Smrtonosný pasti, i když jinak to srovnání kulhá) a ne se snažit stavět děj jako oslavu Vánoc. V podsdtatě je to díl který je celý kolem Ezekiela a protože to je tradičně nejzajímavější Knihovník, tak to je docela k dobru. ()

And the Silver Screen (2017) (S04E04)

...a jsme opět u "tradičního žánrového námětu", kde Knihovníci zpracovávají zápletku na kterou si šáhnou všechny podobné seriály - a protože tam není žádný výrazný twist, tak to je bohužel tradičně oproti jiným zpracováním spíš ze slabšího a např. Warehouse 13 tohle téma zpracoval líp (byť ani tam to nebyl žádnej zázrak). (Heh, popravdě, variace tohoto byla líp udělaná i v Castel na zabití, což je sice totálně jinej žánr, ale zjevně to nevadilo.) ()

And the Bleeding Crown (2017) (S04E05)

Je zábavné, jak kvalita Knihovníků fakt sleduje zaběhlé vzory. Tradiční žánrové téma - slabý. Tradiční žánrové téma + výrazný twist - citelný nadprůměr. Tady máme cestování v čase - pojaté inverzně, se záměrnou návštěvnou z minulosti. A s navazujícími důsledky pro současné uspořádání. Celkově hezký nápaditý díl, který navíc obsahuje další tribut postavě Sherlocka Holmese. ()

And the Graves of Time (2017) (S04E06)

Vracíme se k Nicole a máme díl zaměřený na postavy, což Knihovníkům jako obvykle prospívá. Jen jsem si už nevím po kolikáté říkal, že by u Knihovníků bylo hezké, kdyby byly některé ty předměty popř. postavy předeslané nějakou zmíňkou už v dřívějších dílech a ne aby to pořád fungovalo stylem že se v danym díle objeví něco zbrusu nově a pak už o tom neslyšíme. (Ve Skladišti 13 tohle z nějakýho důvodu fungovalo líp...) ()

And the Disenchanted Forest (2018) (S04E07)

slabý 4*... ve skutečnosti se to kloní hodně ke 3*, ale jsou tam nějaké věci, co stojí za ocenění - trocha hraní se vztahama a vývojem postav, epizodní návrat agentů DOSA, trochu twist nad tradiční zápletkou - ale jako asi tu +1* dávám i protože mě ten díl potkal zrovna ve vhodné náladě. ()

And the Hidden Sanctuary (2018) (S04E08)

Celkově slabší díl. Centrovanej na Math girl - a bohužel i když Knihovníci mají postavy a práci s nimi spíš nad průměrem, tak samostatný díl jich i tak utáhne pořádně jen půlka - a Math girl do ní pro mě nepatří. Plus to je celé takové dost násilné - resp. ne až tak moc, ale takový ten stín motivu "postavíme díl na tom, že postavě dáme osobní problém / pochybnost / cokoliv... který jsme sice doteď vůbec ani nenaznačili a vlastně moc nedává smysl když se na to člověk dívá jako na celek, ale..." ()