Rapl - Série 1

(série)
Česko, 2016, 12 h 52 min (Minutáž: 58–61 min)

Jan Pachl

Jan Pachl

Marek Janda

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Kristýna Frejová, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Sara Sandeva, Miroslav Etzler (více)

Epizody(13)

blackrain

V seriálu je velmi zvláštní, fascinující, pohlcující a přitažlivá atmosféra, hodně podobná severským krimi (Nesbo atd.), se kterými se v literárním rybníčku roztrhl pytel, ale díky za ně. Ta zvláštní sklíčenost a neutěšenost drsného kraje má něco do sebe. Mňam. Líbí se mi tu i letící kamera ve velké výšce, když pod ní jede auto lesním úsekem. To všechno dává seriálu punc originality. O titulkách a hudbě ani nemluvím. Já jsem Hynka Čermáka v poslední době moc nemusela, ale tady v mých očích jako major Kuneš stoupnul hodně vysoko. Je to svérázný a drsný policajt, používající neortodoxní metody, které samozřejěm vychízejí z jeho životních zkušeností. Tenhle chlap má samozřejmě i svoje mouchy a bubáky, se kterými se pere podle svého vlastního uvážení. Není to žádný hňup a je dostatečně inteligentní. V životě si něčím prošel a toho formovalo a má velké charisma. Dá se s ním velmi snadno ztotožnit. Připomíná mi legendárního Schimanskiho, kterého mám pořád ráda. ()

Ampi

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jáchymov, dle údajů z roku 2018 má 2549 obyvatel, by při tempu vražd stál vylidněným městěm. Kdo by nebyl mrtvý, ten by se snažil do Karlových Varů, vnitrozemí nebo Německa. Když odhlédneme od tohoto faktu, tak Hynek Čermák je dobrým tahounem seriálu, jeho major Kuneš odpovídá názvu seriálu. Příjemně mne překvapily další postavy, atmosféru s prostředím jak někde v Skandinávii poblíž polárnímu kruhu, vícejazyčnost. Jen ta kauza Vágnerová mohla ke konci dostat více prostoru. Jsem zvědav na další sérii, prý se bude vyvraždovat Ústí nad Labem a dokonce i zahraničí v Černé Hoře. ()

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Letos jsme vyrazili na dovolenou do Krušných hor a když nám první večer pan majitel penzionu sdělil, že kousek odsud se natáčel Rapl, hned večer jsme se do něj pustili. A nelitovali. Jan Pachl detektivky prostě umí. Hynek Čermák je přesně ta postava vyšetřovatele, která tady dlouhá léta chyběla. I když pravda, šlape mu lehce na paty David Matásek s Primáckou variací na Schimanskiho. Nicméně co dělá tento seriál opravdu jedinečný, tak to je právě atmosféra Krušných hor. Místní mě sice ubezpečili o tom, že v Jáchymově to opravdu tak strašný není, ale co by tvůrci pro kvalitní atmosféru neudělali, že. Třeba i radnici převlékli za policejní stanici, protože pořád je lepší snímat krásnou radnici, než-li nevzhledný dům, kde policajti v Jáchymově reálně sídlí. Za tu úžasnou a naprosto jedinečnou atmosféru, která v českých seriálech chybí, tvůrcům odpustím i tu sérii blbostí, které se zde děly. Řekl bych, že český policajt by se takhle prostě nechoval. Nicméně herecké obsazení to do puntíku zjemňuje a tak díl za dílem byla čest tento seriál sledovat. ()

Bube1

Rapl je takový úkaz na české seriálové scéně. Máme zde spoustu protikladů, které někomu seriál znechutí a jiný naopak ocení alespoň snahu přinést do české televize něco neotřelého. Nejprve si tedy shrneme klady. K těm bezpochyby patří herecké obsazení a charakterizace postav. Kuneš, oba Rohanové, Gregor atd. - to jsou hmatatelné charaktery s reálnými problémy, což je u nás vzácné a hlavně je to základ celého seriálu. Dalším kladem je audio-vizuální stránka, která je jednou z nejzajímavějších kompozicí na poli televizní filmové tvorby. Severské prostředí, dobře zvolené filtry, místy mrazivá hudba - prostě pecka! No a celé to drží pohromadě díky schopné Pachlově režii. Tím ovšem klady končí a začínají nemalé zápory. Jak je Pachl dobrý režisér, tak je špatný scénárista. Nedokáže uspokojivě dotáhnout ústřední dějové linie, takže zde naleznete zbytečně moc ''výplňkových'' dílů a hodně málo těch ''podstatných'' pro vývoj postav/příběhu. Dalším velkým mínusem jsou jakékoliv akční scény. Ať už se jedná o rvačky, přestřelky, honičky aut, vždy to vypadá neuvěřitelně amatérsky až dokonce směšně. To je pro seriál s názvem RAPL celkem hřebík do rakve. Nicméně závěrem musím říci, že jsem si celou první sérii užil a na české poměry je to (ano, nebojím se to napsat) klenot! Druhá série naštěstí potvrzena, takže se těším a budu doufat, že tvůrci zapracují na nedostatcích. ()

stone

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kluci ze skutečné mordparty musí uchcávat. smíchy. Česká televize chtěla ušetřit na profesionálním poradci a tudíž je pan Pachl za mimoně i se svým scénářem. Vraždy zásadně řeší krajské oddělení a ne okresní policajti a určitě ne tak, jako tady tihle:)) Když policajt nepozná mrtvolu a musí přijet patolog, aby zjistil že to mrtvola není, tak to už je fakt silný matroš... Nehledě na to, že Hynek Čermák je ubytovaný v chaloupce, ze které jakoby minutu před tím vykopali nějaké sudeťáky. Ale jinak dobrý :) Hlavně ať se to nedostane mimo českou kotlinu, nebo zase budeme populární..... ()

• Ve scéně, kdy na začátku major Kuneš (Hynek Čermák) sedí před komisí, lze spatřit i plukovníka se špatným hodnostním označením. Místo tří velkých hvězd pro plukovníky jsou na výložkách tři malé hvězdičky pro strážmistry a praporčíky. (Pimburger)
  • Když se na začátku dílu na policejní stanici objeví Kuneš (Hynek Čermák) s kocovinou, Slepičková (Lucie Žáčková) mu přinese speciální nápoj vlastní receptury, který má Kuneše postavit na nohy. Kuneš po přičuchnutí k nápoji jej ale raději vyleje do květináče. Později v epizodě si lze všimnout, že květina, do níž Kuneš nápoj vylil, zcela seschla. (Šéfik)
  • Efedron, který se v příběhu objevuje, je plně syntetická droga ve formě bílého krystalického prášku. Jedná se o stimulant, je alternativou k pervitinu či efedrinu. V šedesátých letech dvacátého století byl v tehdejším SSSR klinicky testován jako antidepresivum. (sator)