L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

buldock

Pro mě jedna s nejbrilantnějších krimi jakou jsem kdy viděl , natočená pro mě neznámým režisérem Curtisem Hansonem. Příběh je zasazen do zkorumpovaného prostředí policie Los Angeles 50.let , která je úzce spjatá s místním podsvětím a manipulace s důkazy , ovlivňování svědků , tajné a brutální výslechy a další nezákoné činy jsou u nich na denním pořádku. Ovšem pokud se s nimi začne manipulovat až přepříliš začnou kolem sebe kopat a rozpoutají mezi odděleními otevřenou válku , ve které jde o holý život a ani manipulátoři se nezastaví opravdu před ničím! Skvělý snímek plný akce , skvělých hereckých výkonů , s vynikajícím příběhem a skvělou pointou vás nenechá vydechnout a zaryje se vám nesmazatelně do paměti. Film: 95% ()

blackrain

Vynikající kriminální film s vynikajícím hereckým obsazením. Film má složitý a hodně propracovaný děj, přesto je to filmová lahůdka. ()

Bat55

Určite je L.A. - Prísne tajné brilatne nakrútený film Curtisom Hansonom. Bohužial mňa to nijak extra nenadchlo, ale musím uznať, že posledných 20 minút filmu je to najlepšie, čo som v krimi videl. Akcie málo, ale perfektne nakrútená. Taktiež dej je zaujimavý a pútavý, bohužial pre mňa prvá polovica filmu obyčajná a dá sa povedať, že som od tohto filmu čakal o trošililinku viac. Kevin Spacey, Guy Pearce a Russel Crowe sú brilantní, rovnako ako Kim Bassinger v roli Veroniky Leikovej. Nedá sa ale odoprieť fakt, že Hanson rozhodne nakrútil jednu z najlepších krimi drám z prostredia Hollywoodu a policajtov, ktorá má rozhodne zaslúžené ocenenia. /80%/ ()

Alementina

Klasika. od scenare, po kameru, herecky vykony... Sice nic, co by vas dostalo a nepustilo. Prostě čistá filmová klasika, které není co vytknout, až na to, že to není nic nového a nedostane vás to do kolen :) ()

SarumanKo

Pri hodnotení L.A. Confidential mám trochu ťažkú úlohu. Ide síce o dokonale napísanú, maximálne zamotanú, správne špinavú a odvážnu kriminálku s niekoľkými nezabudnuteľnými scénami a výborným hereckým obsadením (detektívne duo Crowe-Pearce aj so všetkou tou charakterovou odlišnosťou v danom žánri proste nemá konkurenciu a Spacey či Cromwell sú taktiež skvelí), ale ako celok ma to nijak neohúrilo a nebol to absolútny filmový zážitok, aký som po hodnoteniach väčšiny užívateľov čakal. Kim Basinger je navyše extrémne škaredá a nepresvedčivá, podľa mňa by bolo múdrejšie úplne vynechať ženský element z tejto rýdzo chlapskej záležitosti. Kvalitný počin, ale viac jednorázový ako by sa mohlo zdať. (80%) ()

kaylin

Ten film mě úplně nedostal, i když mu prostě nelze upřít spousta skvělých prvků. Příběh, který má tah na bránu, je zamotaný tak akorát a hlavně je dobře odkrýván. Základem jsou ale výborně napsané postavy, které jsou ještě lépe zahrány. Tady nedošlo k omylu se žádným hercem, který se ve snímku objevuje. Navíc je zde úchvatná výprava, kdy se opravdu vracíte v čase do té správné doby. ()

jajinka

Zamotaný příběh, zbytečné postavy a průměrná kriminálka.. Nějak mě to nenadchlo, i když se Spacey snažil.. ()

Remedy

Vynikající kriminálka, která v rámci svého žánru patří skutečně k tomu nejlepšímu. Od scénáře, přes výběr herců, skvěle navozenou atmosféru až k režii Curtise Hansona je L.A. Confidental opravdu téměř dokonalé. Posledních cca 40 minut je naprosto ultimátních.)) ()

Maq

Solidní kriminální zápletka není největší předností tohoto filmu. Je to především příběh o mezilidských vztazích, věčné soutěži o úspěch a moc. Nemohu posoudit, zdali poměry uvnitř losangeleské policie tehdy nebo kdykoli jindy byly zrovna takové, ale jsem si jistý, že lidé takoví jsou. Prosazují se, dělají si nepřátele, vytvářejí koalice. Dokonce bych na základě svých zkušeností s místní policií řekl, že tento obraz je obecně docela výstižný. Ano, dá se říct, že všichni policisté víceméně akceptují svůj úkol potírat zločinnost, ale kromě toho mají v drsném policejním prostředí ještě řadu soukromých příběhů a vlastností, od různých hříšných slabůstek a sobecké ješitnosti přes bezohledný kariérismus až po vyslovenou korupci a spolupráci s podsvětím. Komplexností záběru na škálu lidských nedostatků dává tento film takovému Serpicovi pořádně na frak. --- Tahle ambivalence je k neprospěchu příběhu výrazně oslabena v jeho vyvrcholení, které je příliš bombastické, přímočaré a téměř dokonale happyendové. Ústupek obecnému diváckému vkusu. To je škoda. Ale jinak, pozoruhodný kousek, všechna čest! ()

MATADOR

Majstrštyk s úžasným kriminálním příběhem a s perfektními postavami, u kterých nevíte, které máte co věřit. Film, na který se nezapomíná, už díky vynikající výpravě, vyprávění příběhu, postavám a hlavně atmosféře. Záležitost, která pro maximální docenění potřebuje asi ... další shlédnutí! ()

Aiax

Pět hvězdiček tentokrát nejen jako hodnocení pouze v rámci žánru, ale také za odvahu propasírovat do hollywoodské krimi i nějaké tu psychologii a zásadnější sdělení o stavu světa. Narozdíl od jiných excelentně zpracovaných a promyšlených, ale ve výsledku poněkud plytkých detektivek jako Sedm nebo Obvyklí podezřelí má tenhle film určitou hloubku a po shládnutí zůstane člověku v hlavě nejen další hodinu nebo den, ale mnohem déle. ()

FilmFan24

Vynikající krimi podle vynikajícího scénaře napsaného podle vynikající knihy. Zdá se vám toho "vynikajícího" moc? Nevadí, přidám ještě vynikající herecké obsazení, vynikajcí kameru, vynikající hudbu, vynikající výpravu...sakra, co tam bylo špatné??? :) ()

reqiuem

těžko by jste hledali lepší kriminální zápletku, která se rozmotává tak rychle, jak se vy zamotáváte..geniální ()

Hamaradža

Menej dokonalé, komplexné, temné a dychvyrážajúce než krimi-šperk SE7EN, ale zamotanejšie, zapeklitejšie a velkolepejšie. Chce to druhé zhliadnutie, popravde nejaké detaily mi ušli, ale predbežne dávam plný počet, úžasné dielko ktoré sa cez desiatky postáv a dejových liniek rozvinie v perfekcionistický scenáristický zázrak ktorý dopadol asi najlepšie ako mohol. ()

JohnMiller

Bez mučenia sa priznám... Zo začiatku ma to strašne nebavilo. Ako, po technickej stránke nemôžem kritizovať nič, ani keby som chcel, ide o precízne spracovaný kúsok ale takto zamotaný prípad, kde sa dvaja policajti ťahajú za nitky a s toho je jeden totálne pako a zo všetkého vždy vylezie ako víťaz, mi neprišiel veľmi sympatický. Bolo to síce remeselne dokonalé ale moju pozornosť si to získalo až v poslednej pól hodinke v ktorej som sa naladil na ich správnu vlnu.. Než som si to začal užívať, už bol koniec. Scénky s brokovnicami a moment kedy Russell Crowe, zachráni znásilnenú mexičanku a násilníka chladnokrvne odstrelí boli nezabudnuteľné. ()

runner85

Musím povedať, že som čakal dačo oveľa viac. Čakal som, že bude silnejšie ťahanie za gumičku treniek. Čakal som výraznejší výkon Kim Basinger ktorá tu má rolu kurvy. Čakal som dačo viac od Danny DeVita ktorý tu má rolu úchylného šmíraka. Hlavné postavy moc charakterizovať nechcem aby som nespoileroval ale dačo mi na tom filme celú dobu nesedelo. Možno preto, že vlastne sme tu mali celú plejádu divných policajtov(mierne cholerického agresora, práskača ... šedú emineciu). Z časti je ale aj možno chyba vo mne, veľa mien na mňa pôsobilo zmätočne a potom som sa chvíľami strácal. Odhalenie hlavného záporaka tiež malo prísť až na konci ... ()

salalala

I po více než pětadvaceti letech skvělá moderní noirovka, která ze své působivosti neztratila časem vůbec nic, ba naopak možná dozrála. Brian Helgeland společně s Curtisem Hansonem napsali fenomenální příběh, který je sice lehce překombinovaný a vyžaduje neustálou diváckou pozornost, je ale promyšlený a všechny zvraty jsou naprosto přirozené, občas překvapivé a nic tu není na sílu. Hanson k tomu navíc přidal bravurní řemeslo, kdy ohromí až skoro autentickou atmosférou padesátých let, která je až hmatatelná a promyšlená do nejmenšího detailu, takže kostýmy i výprava jsou skvostné. Nezůstalo ale jen u nich, protože i scény, které jsou dialogové, mají spád, svižné tempo a svým způsobem napětí, když se pak dostane na akci, je to podobně výtečné, protože ta je pro změnu drsná, velice realistická a závěrečná přestřelka pak dokonce příjemně nekompromisní. Třešničkou na tomto dortíku pak je luxusní obsazení, kterému dominují výborní Kevin Spacey, Russell Crowe a Guy Pearce, o moc za nimi ale nezaostávají ani ty nejmenší role - Kim Basinger jakožto femme fatale je velmi dobrá (o Oscarovi se ale dá polemizovat), Danny DeVito taktéž, James Cromwell je potřebně charismatický padouch a doplňuje to třeba moc fajn David Strathairn. Možná to mohlo být o něco kratší, protože zejména uprostřed je délka dost poznat a postav asi také mohlo být o něco méně, to ale na celkovém hodnocení nic moc nemění (jen tedy pár procent).  80 % ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji