L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Lachtaan

Trefně obsazená sofistikovaná kriminálka, která se po zvolném startu rozjede v zamotanou síť, kterou pro všechny nečekané zvraty rádi rozpletete až do onoho drsného konce. Takhle by měly vypadat všechny detektivky. ()

Johnny.ARN

Po dopozeraní som dostal intenzívnu chuť si zahrať L.A. Noire. Inteligentná, správne zamotaná krimi s hviezdnym obsadením, ktorá sa naoko vlečie ale pri tom vás stále viac a viac pohlcuje. Chýbal tomu len vtip, ale do tej ponúrnej atmosféry sa ani nehodil. Perfektne vykreslená doba, lesk a stoka Mesta Anjelov, s presnými postavami kde len jedna prejde prerodom ale ovplyvní to všetkých naokolo. Dnes by to natočili možno viac komiksovo, možno s lepšou a častejšou akciou, ale na danú dobu to muselo divákom ustreľovať dekle. Veď skoro ho ustrelilo aj mne. Objektívne by to malo byť za štvorku, ale ked zobereme do úvahy dobu, kedy to vzniklo a aký odkaz ten film zanechal, nedá sa inak. 5 z 5 ()

Chasm

Skvělý retro krimi, nejlepší výkon Russela Crowa.... Snímek už se dávno stal mou srdcovou záležitostí jako to nejlepší co kdy bylo v žánru natočeno... ()

BS

Úžasné. Do nejjemnějšího detailu propracovaný thriller se zápletkou jenž vás při svém odhalení (smrt jednoho z policistů) opravdu donutí přestat dýchat (stejně jako onoho policistu), aby vás potom nakopla při závěrečné přestřelce ve westernovém stylu. Nemůžu víc než vynachválit oba hlavní hrdiny, vykreslení jejich postav je opravdu skvělé a zároveň se na konci u obou dozvíme, že to nejsou až takoví idealisté. Skvělé, opravdu! ()

drederik

Skoro až do konce sem nevěděl na čem jsem. Vynikající krimi s hodně zajímavou zápletkou a plejádou skvělých herců, kteří prostě umí. ()

_DAVE_

Mimořádně zašmodrchaná stylová detektivka s tunou jmen ve kterých se málokdo vyzná. Výborně zachycená dobová atmosféra a výborné obsazení. ()

lennyd

Edmund Exley (Guy Peerce), za všech okolností čestný policista, neváhá svědčit ani proti svým kolegům - jen aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. Oproti tomu Bud White (Russell Crowe) je ten typ policisty, který je ochoten ze stejného důvodu použít na vyslýchaného násilí, nebo podstrčit nějaký ten důkaz. A ač se spolu moc rádi nemají, budou se muset hodně rychle naučit spolupracovat, aby zastavili pronikání organizovaného zločinu do řad policie (a naopak) ... Přiznávám, napoprvé mne tento film nikterak neuchvátil. Přišel mi příliš překomplikovaný, a z nějakého důvodu mi pár let zpátky filmy z první poloviny dvacátého století neuchvacovali. Ale - asi jak stárnu - jim začínám přicházet na chuť - a stejně jako jsem si nedávno znovu užil Neúplatné, tak i na tento filmeček jsem se začal dívat úplně jiným pohledem, a vychutnal jsem si jej od první do poslední minuty. Ano - kromě výborného příběhu - na tom má lví podíl i herecké obsazení - herecké eso vedle esa až do třetího kolene - Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce, James Cromwell, Kim Basinger, Danny DeVito či Ron Rifkin. A tak - když se mně někdo zeptá - tak mu L.A. přísně tajné jen a jen doporučím.. ()

Bobik9

Jeden z nejlepších krimi filmů, co jsem kdy viděl. Možná i nejlepší. Naprosto úchvatné herecké výkony! Především Spacey. Ale i Crowe, Cromwell a Pearce byli skvělí. Curtis Hanson tomu umí vtisknout výtečnou atmosféru a napětí. Na nic si nehraje a necpe nikam žádné přehnané klaďase. Není moc, co dodávat či vytýkat. Maximálně délka filmu mě chvilku odrazovala, než se to řádně rozjelo. Ale potom, výtečná a napínavá podívaná. ()

Chris Masters

Ano Guy Pearce, jak já toho herce zbožňuju. A Russell Crowe je také skvělý herec, jenže nejvíc ze všech v tomhle filmu se mi líbil Kevin Spacey. Moc filmů jsem s ním neviděl (zatím bohužel), ale tohle nemělo chybu. Podání jeho postavy a jeho vizáž, prostě byl skvělý. Tenhle film, který se točí kolem detektivů a mafie je vážně skvostný a vůbec se nedivím takovému velkému hodnocení :) ()

Dreaker.24

Vrchol filmového krimi žánru, který je pro mě jen o chlub horší než obvyklí podezřelí, převládá tu skvělá atmosféra LA z padesátek a parádní herecké obsazení, ze kterého překvapili hlavně Guy Pearce a Russel Crow, Kevin Spacey už spíš jen potvrdil své kvality v žánru krimi ()

Antek

James Ellroy napsal knihu o třech policistech, jejichž osudy se protnou jako cesty sbíhající se v křižovatku. Napsal mimojiné také knihu o zkorumpovaných zlatých letech Hollywoodu, o politické mašinérii a lesku města snů, které za svou fasádou skrývalo temné podtóny. Hanson a Helgeland poté natočili film, který vybral to nejdůležitější a společně tak daly vzniknout filmu, který se jako jediný může považovat za novodobý NOIR. L.A. má atmosféru, jakou se daří filmovému objektivu zachytit jan zřídka -- Kim Basinger si užívá roli Femme Fatale -- a tři hlavní protagonisté jsou ztvárněny hereckými esy s takovou dávkou charismatu, že by rozsvítila celé město andělů. ()

Krysa SPK

Dokonalost sama a jeden z filmů mému srdci nejbližších. Vynikající Russell Crowe, Kevin Spacey a další, geniální hudba mistra Jerryho Goldsmithe nebo bezchybný scénář, to všechno je opravdový skvost světové kinematografie. Kdo neviděl, přišel o hodně. ()

JohnSmith

Vynikající krimi z padesátých let. Hansonova výborná režie,k tomu skvělé výkony Spaceyho, Russela a Basingerové.No a bezpochyby skvělá výprava. ()

Tomesh

Pokud chcete vidět vznětlivého Russella Crowea mačkajícího nepříčetně spoušť revolveru s jednou nábojnicí v držce podezřelého zatím stále na prázdno, tak je to film pro vás.. Libové maso! ()

Master19

Brilantně natočené, se silným příběhem, skvělými herci a s patřičnou atmosférou. Přesto nedám plné hodnocení. Je to něco vnitřního, co mi prostě zabraňue filmu z tohoto prostředí dát pět hvězdiček. No jo no... ()

swe

Negativa tohoto snímku jsou překombinovanost příběhu a fakt, že scénář, v několika bodech, stojí pouze na náhodě (o čemž si myslím, že by se v detektivce stávat nemělo). Na druhou stranu, film oplývá dobrou atmosférou (dobová hudba, archivní záběry) a hlavně výbornými HERCI!!! hrající výborně napsané charaktery. Verdikt: Pořádně zamotaná detektivka, ze které na vás dýchne atmosféra L.A. padesátých let. 75% ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji