American Horror Story - Murder House (série)

Murder House

Murder House

Drama / Horor / Thriller

USA, 2011, 8 h 40 min

Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Taissa Farmiga, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare, Zachary Quinto, Teddy Sears, Kate Mara, Sarah Paulson, Matt Ross, Lily Rabe, Morris Chestnut, Bodhi Schulz, Kai Schulz, Christine Estabrook, Mena Suvari, Eric Stonestreet, Jamie Harris, Azura Skye, Christian Serratos, Mageina Tovah, Alessandra Torresani, Brando Eaton, Ashley Rickards, Gregory Sporleder, Rebecca Wisocky, Michael Graziadei, Drew Powell, Scott Lawrence, Ava Kolker, Abbie Cobb, Celia Finkelstein, Joshua Malina, Anthony Ruivivar, Rosa Salazar, Shauna Bloom, James Gaudioso, Amir Arison, Riley Schmidt, Tanya Clarke, Kaylee Bryant, Meredith Scott Lynn, Presciliana Esparolini, Shauna Case, Kyle Davis, Steven Anderson, David Ury, Shelby Young, Teddy Lane Jr., David Anthony Higgins, Debbie Pollack, Brennan Mejia, Andy Umberger, Bianca Lawson, Melanie Cruz, Katelyn Reed, Ben Woolf, Melissa Barker, Terry F. Smith, Aimee Deshayes, Skyler Vallo, Jacqueline Buda, Geoffrey Rivas, Eve Gordon, Eric Close, Jennifer Jostyn, Trevor Torseth, Roz Witt, Aric Cushing, Missy Doty, John Ainsworth, Carmen Blanchard, Marilyn O'Connor, Mike Peebler, Shani Pride, Courtney Schleinkofer, Elena Schuber, Steve Spel, Toni Wynne, Jordan David, Alexander Nimetz, Seelan Gunaseelan, Tom Gallop, Preston James Hillier, Heather Olt, Linda Porter, Peter Allen Vogt, Sam Kinsey, Sam Gros, Kathleen Rose Perkins, Richard Short, Tom Jourden, April Grace, Joshua Allen, Caitlin Dahl, Dennis Hill, Michael James Bell, W. Earl Brown, Malaya Rivera Drew, Derek Richardson, Shyloh Oostwald, Katelynn Rodriguez, Paul Butler, Morgan Lester, Saginaw Grant, Sancho Martin, Julia Silverman, Anthony James Whitewolf, Lisa Vidal, Camille Chen, Luke Baybak, Laura Flannery, Marla Gibbs, John Cromwell, Emily Marie Palmer, Mark Gantt, Brian Oerly, Nikki Hahn, Marco Rodríguez, Charles S. Dutton, Marisa Quintanilla

Na začiatok pre tích, čo nevideli ešte ani prvý diel: !Spoiler Alert! American Horror Story je veľmi zaujímavým objektom na rozoberanie už z hľadiska námetov, predlôh, inšpirácií a ich nachádzaní a lovení v každej časti. Zatiaľ som videl len jediný diel, no s istotou môžem tvrdiť, že tu niekto hodne pozeral filmy a seriály ako Twin Peaks, Amityville Horror (alebo jeho remake 3:15 zomrieš) a mnoho, mnoho ďalších. Rozhodne je to zatiaľ zábava, ale dej je aj dostatočne napínavý a znepokojujúci. Veď si len zoberme koľko nebezpečných vecí sa objavilo behom prvej časti (podľa nebezpečnosti, alebo aspoň desivosti: duch(x2), psychopatický šudent, staromilská suseda, matka mongoloida a vrahyňa v jednej osobe, neznámy v latexovom oblečku, hlasy v hlave a v neposlednom rade tá "vec" skrývajúca sa v pivnici... Zatiaľ na mňa seriál pôsobí celkom originálne a pomaličky odkrýva svoje karty. Uvidíme, či hodnotenie pôjde smerom hore alebo naopak. UPDATE: Od druhej polovice prvej série sa seriál mení na absolútne psycho, a to v tom najlepšom zmysle, v dôsledku čoho zdvíham hodnotenie na plný počet. Len tak ďalej. 1. séria: 90%(14.6.2013)

• S.Quentin QUALE

Hodnotím po první sérii. WTF? Tak toto jsem opravdu nečekal. Seriály v oblibě nemám, ale na toto jsem se podle ohlasů dost těšil. Jaké zklamání! Dávám dvě hvězdy, protože je to docela promyšlené a slušně natočené, čímž připouštím, že se tím dá naprosto bez úhony projít. Pozor ale, zvládnou to jen někteří. Zvládnou to pouze ti, kteří budou očekávat to správné představení, jímž je mysterióznem šplíchnutá jednodomní italská domácnost, ve které se velmi chytře snoubí love story, intriky, homosexualita a pár mrtvol. Zní to jako telenovela, co? No tak hrozný to zas není, ale kdybych si já vůl pořádně zjistil, o čem to je, tak jsem se na slavné American HORROR story ani neobtěžoval dívat. Čekal jsem slušnej hororovej nářez, ne hádání se starýho se starou, každou druhou ženskou těhotnou, nebo "Miluju Tě" dvakrát za díl, aniž by to bylo tři vteřiny před popravou. Je to sice ne úplně špatná záležitost, jenže určitě běžela po odpolednech pro sami si dovede představit jakou cílovou skupinu. Ono asi i kvůli tomu to má hodnocení, jak to má. Druhou sérii absolvuji jen případě té nejkrajnější nouze. Jako nějaký seriál 75%, jako HORROR STORY 50%....(15.2.2013)

Duchařská první série, která ke konci sípala jak rozedmutá plíce bez kortikoidů, dostala naštěstí psychotické dvojče, které jí svým excelentním nástupem vytrhlo trn z prdele i zmíněného laloku. Postupem času jsem dospěl k názoru, že jsem již dostatečně vyspecifikovaný a tudíž jsem si naprosto jistý kam patřím, hned zítra svůj šatník obohatím o pár svěracích kazajek, demontuji kliky ze dveří, a abych nebyl zbytečně rozptylován malichernostmi, cvičně do sebe skrzeva ptactvo budu mrskat temelínský BIO proud a budu se snažit sbalit modelínu, která se bude nejvíce svým exteriérem blížit Pepper. P.S. Strýčku Papeži, teď už chápu, žes musel sběhnout z papežské stolice i průjmu, ona ta vaše kutnolická parta stojí pěkně za hovno...No, hrom do trdlice, tedy do koštěte! Třetí série je dokonale infantilní, blbá, přeslazeně krvavá a maximálně dementní. Saxána by srala blahem z brutálních outfitů amerických kolegyň a chyběl jen Vláďa Menšík, Potrat a kouzelná francouzská hůl hluboce vražená v prdel. U laciné sukuby, já se bavil!!!(28.3.2013)

Drama strieda pekelne hororovú atmosféru, tá zase jednu bizarnú scénku za druhou a niekde medzi všetkým sa nachádza malý kus čierneho humoru. Všehorodosť nie je režisérskemu triu rozhodne cudzia. Herecké pozície obsadili seriáloví veteráni a mimoriadne sympatické, mladé tváre, ktorých charaktery si behom niekoľkých dielov bezpodmienečne zamilujete (i tie kladné, i tie záporné). Pokiaľ dokáže oceniť temné, miestami priam depresívne prostredie seriálového dejstva, surovú známku reality, ktorá nešetrí ani hlavných hrdinov a vskutku inovatívne poňatie, nepoznajúce slovíčko "tabu" (tvorcovia mi v mnohom pripomenuli starého dobrého Alana Balla), tak vedzte, že AHS je tu zrovna pre vás! __ 1. séria 95% 2. séria 90% 3. séria 60% __ Prvá séria bola famózna, druha vynikajúca, ale tretia? Tretia, vážení, je v mojich očiach nehoráznym úpadkom. Nejde ani tak o to, že sa AHS pretransformoval od brutálno-atmosferického hororu cez sadisticko-psycho horor až po witch-vodoo zabíjačku, ale treťou sezónou prestáva seriál vlastniť svoju prepracovanosť a zaujímavosť. Masakrálnosť už nie je originálnym a šokujúcim doplnkom, ale len samoúčelnou vzorkou nevyváženého, nepremyselného a zmäteného príbehu, ktorý vlastní jak mimoriadne napínavé scény, tak maximálne zbytočné, natiahnuté a bezvýznamné. Dúfam sa štvrtou sériou tvorcovia vrátia k pôvodnej kreativite, na ktorú som s takou radosťou doposiaľ pozeral. Bohužial kvôli tretej sezóne znižujem hodnotenie na štyri hviezdy. __ Štvrtá séria ma bohužiaľ máločím zaujala a doposiaľ som ju nedopozeral - to platí aj o piatej.(6.1.2012)

1. série: Určitý potenciál naprosto zabíjí scénáristická rozbředlost, která vrcholí v dost nezvládnutém a bezradném závěru. Množství motivů vyznívající do ztracena není dostatečně drženo patřičným nadhledem; pointy jsou jasné dlouho dopředu a poslední díl trpí křečem nezvládnuté hororové soap opery. Škoda. 2. série: Lepší. Přesto, že i tady je vyprávění živeno především množstvím referencí k jiným hororovým snímkům, koncept je ucelenější a zároveň nespoutanější a zábavnější. Ne úplně vyrovnané kvality, ale stojí za sledování.(22.7.2013)

• - Herci Jessica Lange, Zachary Quinto a Evan Peters se objevili v 1. i 2. sérii seriálu, přestože druhá sezona není přímým pokračováním a liší se v místě i příběhu. (Vojt@P)

• - Dům, ve kterém se příběh odehrává, skutečně existuje. Nachází se na 1120 Westchester Place v Los Angeles a je také znám jako Rosenheimovo sídlo, podle jména jeho architekta. (Linkyc)

• - Tvorcovia Murphy a Falchuk začali pracovať na American Horror Story ešte pred produkciou seriálu Glee (od r. 2009). Napriek tomu bola prvá séria American Horror Story dokončená až o viac ako dva roky neskôr ako prvá séria Glee. (IceFan)