American Horror Story - Murder House (série)

• Německo

Drama / Horor / Thriller

USA, 2011, 8 h 40 min (Minutáž: 39–52 min)

Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Taissa Farmiga, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare, Zachary Quinto, Teddy Sears, Kate Mara, Sarah Paulson, Matt Ross, Lily Rabe, Morris Chestnut, Bodhi Schulz, Kai Schulz, Christine Estabrook, Mena Suvari, Eric Stonestreet, Jamie Harris, Azura Skye, Christian Serratos, Mageina Tovah, Alessandra Torresani, Brando Eaton, Ashley Rickards, Gregory Sporleder, Rebecca Wisocky, Michael Graziadei, Drew Powell, Scott Lawrence, Ava Kolker, Abbie Cobb, Celia Finkelstein, Joshua Malina, Anthony Ruivivar, Rosa Salazar, Shauna Bloom, James Gaudioso, Amir Arison, Riley Schmidt, Tanya Clarke, Kaylee Bryant, Meredith Scott Lynn, Presciliana Esparolini, Shauna Case, Kyle Davis, Steven Anderson, David Ury, Shelby Young, Teddy Lane Jr., David Anthony Higgins, Debbie Pollack, Brennan Mejia, Andy Umberger, Bianca Lawson, Melanie Cruz, Katelyn Reed, Ben Woolf, Melissa Barker, Terry F. Smith, Aimee Deshayes, Skyler Vallo, Jacqueline Buda, Geoffrey Rivas, Eve Gordon, Eric Close, Jennifer Jostyn, Trevor Torseth, Roz Witt, Aric Cushing, Missy Doty, John Ainsworth, Carmen Blanchard, Marilyn O'Connor, Mike Peebler, Shani Pride, Courtney Schleinkofer, Elena Schuber, Steve Spel, Toni Wynne, Jordan David, Alexander Nimetz, Seelan Gunaseelan, Tom Gallop, Preston James Hillier, Heather Olt, Linda Porter, Peter Allen Vogt, Sam Kinsey, Sam Gros, Kathleen Rose Perkins, Richard Short, Tom Jourden, April Grace, Joshua Allen, Caitlin Dahl, Dennis Hill, Michael James Bell, W. Earl Brown, Malaya Rivera Drew, Derek Richardson, Shyloh Oostwald, Katelynn Rodriguez, Paul Butler, Morgan Lester, Saginaw Grant, Sancho Martin, Julia Silverman, Anthony James Whitewolf, Lisa Vidal, Camille Chen, Luke Baybak, Laura Flannery, Marla Gibbs, John Cromwell, Emily Marie Palmer, Mark Gantt, Brian Oerly, Nikki Hahn, Marco Rodríguez, Charles S. Dutton, Marisa Quintanilla, Asher Gian Starita

Pilot: Tísnivá atmosféra a vcelku rychlé střídání scén, jež působí chaoticky, ale ve výsledku diváka ještě víc přikovají do sedačky. Tohle vypadá na pořádný béčkově laděný hororový nářez a vůbec nevadí, že jde o téma už mnohokrát zpracované. Navíc je tu spousta známých seriálových herců - Dylan McDermott (The Practice), Connie Britton (Friday Night Lights), Frances Conroy (Six Feet Under), Denis O'Hare (True Blood) - a navrch drsná Jessica Lange. Bizarní, zábavné a strašidelné. / Po druhém dílu už se u mě dostavují první příznaky závislosti. :) / Po třetím díle hodnotím plným počtem hvězdiček, protože tohle mě prostě chytlo. Proklatě zábavné, místy strašidelné, sem tam černohumorně vtipné a hlavně výborně napsané. 1. série - 100% Asylum je ještě šílenější a drsnější než první řada. Občas až působí maličko přeplácaně. Jessica Lange opět úžasná. 2. série - 90% Ve 3. sérii už měli tvůrci hodně vážný problém najít správnou míru. A nejde jen o všechny ty splatter momenty, které mají za cíl jen šokovat co největší nechutností. Třetí řada není příliš zvládnutá ani dramaturgicky, velká část dílů je vyplněna natahovanými či úplně zbytečnými scénami. Zatímco zpočátku vypadala čarodějnická story hodně nadějně, v druhé polovině řady se z toho stala jen mdlá vyvražďovačka, která nedokázala překvapit tak, jak se to dařilo prvním dvěma sériím. 3. série - 70% Přehlídka zrůd ve 4. sérii mě od začátku pohltila, vyloženě slabou epizodu jsem tu nenašla a po zklamání v podobě Coven to bylo velice příjemné překvapení. I když o čistě hororovou podívanou v případě Freak Show nejde, o nechutné scény a napínavé momenty nebyla nouze a především tentokrát tvůrci hned několikrát zahráli i na divákovy emoce. 4. série - 90%(10.10.2011)

Zatiaľ si všetky tri videné série odo mňa vyslúžili 5*. Do AHS som sa asi zamilovala :-) Hoci TV seriály slávia renesanciu, toto je jeden z mála, ktoré ma skutočne zaujali. Vo väčšine ostatných ma doslova trýznia tony klišé a trápnych dialógov už v pilote, takže o pokračovanie nemám záujem. American Horror Story ma chytí hneď na začiatku a drží až do konca.(20.4.2014)

"Něco zvráceného se děje v tomhle domě..." Tak na takový horror se čekalo už dlouho dobu, o to větší překvapení, že je nabízen formou seriálu - a tento žánr nemá na televizních obrazovkách moc zastoupení. Nápad z počátku nezaujal, klasické krve-lázeňské béčko - Špatné vztahy v rodině vyustí k přestěhování do nového domu, jakožto nový začátek. Bohužel pro ně, v domě straší. A straší tam takovým stylem, že si Paranormal Acivity může sednout na prdel. Je to prostě divnej horror... morbidní, zvrácené, zvláštně zvolená kulisa (která je ale moc líbivá), hodně nesympatických postav (a to nenarážím na jejich fyzickou ohavnost), dobré střihy a "quick zoomy" kamer - působí tak svižně. Byl jsem přikován a mlčky sledoval. 90%(14.10.2011)

Nikdy bych nevěřila, že může vzniknout něco jako "hororový seriál". Jak si udrží atmosféru? Budou mít tvůrci v záloze dostatek scary-momentů, aby se z hororového dramatu nestalo jen "obyčejné" drama? Nebude mít protahovaný děj a dvanáct dílů vzdálené rozuzlení za následek vkrádající se nudu? Ale světe div se, seriál skutečně vznikl a je to pecka. Jistě, hororové a nechutné scény netvoří základ seriálu, spíše jím příjemně prostupují (mnohdy i v místech, kde byste je skutečně nečekali) a spolu s ironickým, potažmo šokujícím a neuvěřitelně chladným, chováním některých postav tvoří dokonalý souzvuk... 1. série (Murder House): 80%. Rychlé uvedení do děje, postupné budování atmosféry, sem tam povedená lekačka, zajímavé charaktery atd., atd. Jak mi nesedl předposlední díl, poslední patřil (spolu s 1x07, neptejte se proč) mezi nejzdařilejší epizody seriálu a první sezóna ve "Vražedném domě" tak skončila vskutku výtečně. Co "výtečně", skončila "nejvýtečněji", jak mohla - já totiž u podobných žánrů nesnáším happy-endy.;-) Oblíbené postavy: Tate Langdon, Constance Langdon, Hayden McClaine, Addie Langdon, Nora Montgomery, Chad Warwick. 2. série (Asylum): 50%. První polovina ucházející, druhá se však zvrtla v cosi, co lze jen těžko popsat. Rozehraný děj ztratil smysl, konzistentní příběh se rozpadl v epizodní scénky a většina nejlepších postav odešla na onen svět zbytečně brzy. Velké finále se nekonalo, oproti závěru 1. řady nám tvůrci naservírovali (nic) neobjasňující happy-end, ke kterému navíc vedla až překvapivě sentimentální cesta. Oblíbené postavy: sestra Mary Eunice McKee, Dr. Oliver Thredson, sestra Jude Martin, Grace Bertrand, Kit Walker. 3. série (Coven): X%. Úvod nebyl špatný, ale nedokoukala jsem, takže mě to čeká časem. Oblíbené postavy: Fiona Goode, Madison Montgomery, Zoe Benson, Kyle Spencer, Misty Day. 4. série (Freak Show): X%. Právě sleduji. Oblíbené postavy: Dandy Mott, Klaun, Edward Mordrake.(26.8.2013)

První řada AHS byla takovým poutavým úvodem.. Hltala jsem ji a zhlédnutí všech 13 dílů mi trvalo jen pár dní. Nechybí v ní napětí a nečekané zvraty. Herecké obsazení se povedlo na výbornou, za zmínku stojí hlavně Jessica Lange a moje oblíbená dvojice Evan Peters + Taissa Farmiga. Sice název svádí k tomu, že se bude jednat o horor, po které nebudete moci usnout, ale se strašidelností se to zbytečně nepřehání a působí spíše psychologicky (chápu ale, že název American Psychological Thriller Story by nezněl tak dobře :D...).(22.11.2015)

• - Že se bude každá řada seriálu odehrávat v jiné lokaci a její náplní bude odlišný příběh a strašidelný motiv se tvůrci projektu Ryan Murphy a Brad Falchuk rozhodli začátkem natáčení první řady. Cílem bylo nalákat nové potenciální diváky, aniž by museli znát děj předchozí sezony. Rovněž se autoři nebrání hostování filmových herců, kteří chtějí pracovat na seriálu, ale nechtějí se „upsat“ na několik let. (Vojt@P)

• - Seriál získal 17 nominácii na Emmy Awards. Z toho len jedna bola premenená vo výhru, ktorú si domov odniesla Jessica Lange za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. (DarkSaint)

• - Niektoré postavy zo štvrtej série seriálu sú inšpirované reálnymi ľuďmi z minulosti. Ako napríklad postava Ma Petite (Jyoti Amge) je inšpirovaná Luciou Zarate, Ethel Darling (Kathy Bates) je kópiou Annie Jones. Taktiež v minulosti existovala umelkyňa, ktorá vystupovala pod menom Koo Koo, the Bird Girl - slúžila ako predloha pre Meepa (Ben Woolf). Pepper (Naomi Grossman) a jej dvojča majú tiež svojich predchodcov, a to dvojčatá z Yucatánu - Pip a Flip. Postava Paula (Mat Fraser) je inšpirovaná umelcom nazývaným "The living skeleton" - Isaacom W. Sprague. Pre základ Postavy Jimmyho Darlinga (Evan Peters) taktiež čerpali z minulosti, existoval muž, ktorý vystupoval s rovnakou vadou na rukách, plus podobné znetvorenie mali aj jeho chodidlá. (Kreminka)