American Horror Story - Murder House (série)

• Německo

Drama / Horor / Thriller

USA, 2011, 8 h 40 min

Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange, Taissa Farmiga, Evan Peters, Frances Conroy, Alexandra Breckenridge, Jamie Brewer, Denis O'Hare, Zachary Quinto, Teddy Sears, Kate Mara, Sarah Paulson, Matt Ross, Lily Rabe, Morris Chestnut, Bodhi Schulz, Kai Schulz, Christine Estabrook, Mena Suvari, Eric Stonestreet, Jamie Harris, Azura Skye, Christian Serratos, Mageina Tovah, Alessandra Torresani, Brando Eaton, Ashley Rickards, Gregory Sporleder, Rebecca Wisocky, Michael Graziadei, Drew Powell, Scott Lawrence, Ava Kolker, Abbie Cobb, Celia Finkelstein, Joshua Malina, Anthony Ruivivar, Rosa Salazar, Shauna Bloom, James Gaudioso, Amir Arison, Riley Schmidt, Tanya Clarke, Kaylee Bryant, Meredith Scott Lynn, Presciliana Esparolini, Shauna Case, Kyle Davis, Steven Anderson, David Ury, Shelby Young, Teddy Lane Jr., David Anthony Higgins, Debbie Pollack, Brennan Mejia, Andy Umberger, Bianca Lawson, Melanie Cruz, Katelyn Reed, Ben Woolf, Melissa Barker, Terry F. Smith, Aimee Deshayes, Skyler Vallo, Jacqueline Buda, Geoffrey Rivas, Eve Gordon, Eric Close, Jennifer Jostyn, Trevor Torseth, Roz Witt, Aric Cushing, Missy Doty, John Ainsworth, Carmen Blanchard, Marilyn O'Connor, Mike Peebler, Shani Pride, Courtney Schleinkofer, Elena Schuber, Steve Spel, Toni Wynne, Jordan David, Alexander Nimetz, Seelan Gunaseelan, Tom Gallop, Preston James Hillier, Heather Olt, Linda Porter, Peter Allen Vogt, Sam Kinsey, Sam Gros, Kathleen Rose Perkins, Richard Short, Tom Jourden, April Grace, Joshua Allen, Caitlin Dahl, Dennis Hill, Michael James Bell, W. Earl Brown, Malaya Rivera Drew, Derek Richardson, Shyloh Oostwald, Katelynn Rodriguez, Paul Butler, Morgan Lester, Saginaw Grant, Sancho Martin, Julia Silverman, Anthony James Whitewolf, Lisa Vidal, Camille Chen, Luke Baybak, Laura Flannery, Marla Gibbs, John Cromwell, Emily Marie Palmer, Mark Gantt, Brian Oerly, Nikki Hahn, Marco Rodríguez, Charles S. Dutton, Marisa Quintanilla, Asher Gian Starita

První řada seriálu je výborná. A to si hororový žánr s vyprávěním na pokračování běžně ani moc nerozumí. Už název dává na srozuměnou, že tvůrci nehodlají právě objevovat Ameriku, ale jejich práce s žánrovými klišé přináší hodně originální a osvěžující zážitek. Výborné jsou už úvodní předtitulkové sekvence z historie. Z hereckého ansámblu mě zaujaly hlavně herečky: Jessica Lange si seriál tak nějak ukradla pro sebe, Taissa Farmiga je nadějným hereckým příslibem do budoucna a Alexandra Breckenridge možná měla za úkol jenom být maximálně svůdná, ale šlo jí to teda náramně! Zatím dobrý...(26.8.2013)

Vrhl jsem se pouze na sérii druhou, protože mám slabost pro sanatoria a doposud jsem nic kvalitního hororového z téhož prostředí neviděl a jsem opravdu mile překvapen. Slušný výběr herců, parádní bezútěšná atmosféra, občas skvělá gore scéna a slušné zvraty to vše podtrhávají hodně vysoko, zklamalo mne pouze finále a přišlo mi, že poslední tři díly ztrácely Dech k dílům předešlým, ale stále velká spokojenost. 90%(25.10.2014)

Tak i když riskuju že na mě bude každej plivat tak já nesdílím to nadšení jako tady každý. Jen upozorňuji že jsem viděl jen 1. sérii, na druhou se teprve chystám. Každopádně seriál je tak něco jako Murphyho Glee, ze začátku zábava ale postupem času nuda. Tenhle seriál měl parádní rozjezd, viděl jsem 5 epizod najednou, ale pak jsem viděl jednu epizodu měsíčně protože mi to přišlo už totálně natahovaný a plno scén mě moc nebralo, a to nemluvím o naprosto ohavný dvojici teploušů. Tahle dvojice, a to jejich vnucování a jejich postava a jejich neustálé problémy mě neskutečně sraly. Co mě ještě trošku zklamalo byl ten "horor" čekal jsem ho více. Ne jen náznaky a pak nic. Co ale je bezchybné tak to jsou herci kteří hrají naprosto bravůrně hlavně McDermott a Lange tahle dvojice je fakt povedené. První série mě teda moc nechytla ale kdo ví třeba mě druhá série překvapí více.(24.4.2013)

S02E01 (Asylum): Občas děsivě znepokojující a působivé, ale nikdy ani trochu strašidelné a děsivé celkově. Pilot druhé sezóny držel mou pozornost v napětí, paradoxně jsem se však jaksi zapoměl "bavit". Vyzkoušeno namátkou - věřím, že předchozí i budoucí díly mohou být kvalitnější...(23.10.2012)

S01 Kinky = American Horror Story. A prozřela masařka díky očím fetišistovým. Murphyho ulepené hororové povídky z jedné a druhé kapsy, inspirované americkými dějinami násilí a hororovými filmy, plné živočišnosti, nenasytnosti a zvrácenosti na mnoho způsobů. Jen se mi zdá, že samotné z(a)tracené duše jsou živější, psychologicky prokreslenější a mnohem politováníhodnější, než jejich živé protějšky aneb i lpění na starých věcech může škodit zdraví. Poměrně kontroverzní a docela těžko stravitelný projekt, který mě probudil z mrákot, jako už dlouho nic. (9/10) S02 AHS: Asylum se prvních pět dílů hledá, aby po přehoupnutí se do druhé poloviny vyložilo postupně všechna esa v rukávu. Nebýt těch mimozemšťanů a nepovedených experimentů s biomasou šlo by o zatraceně vydařený počin, kterému vévodí Ďábel v podvazcích, dekadentní Smrt, sestra Jude, jedno muzikálové číslo a hlavně Lana (tak trošku Del Rey!). (7/10) S03 AHS: Coven. Po prvních dvou dílech převládá zatím až nekritické nadšení! (9/10) S04 AHS: Freak Show není nic jiného, než kabinet nechutností, který se zoufale plácá v tratolišti krve bez výraznějšího děje s těžce nevyužitými postavami, které jen tak nečinně čekají na to až je Ryan Murphy zcela bezdůvodně popraví. (4/10)(26.11.2011)

• - Tvorcovia Murphy a Falchuk začali pracovať na American Horror Story ešte pred produkciou seriálu Glee (od r. 2009). Napriek tomu bola prvá séria American Horror Story dokončená až o viac ako dva roky neskôr ako prvá séria Glee. (IceFan)

• - Angela Basset byla v titulcích 3. řady uvedená jen jako hostující herečka, i když účinkovala ve 12 ze 13 epizod. Evan Peters, Lily Rabe, Denis O'Hare a Frances Conroy, kteří byli v hlavních titulcích, se ale objevili v méně epizodách a měli menší role. (BlackJoanna)

• - Spoiler: Michael Chiklis, představitel Della Toleda, prohlásil, že scéna, ve které zabíjí Mau Petite (Jyoti Amge), byla pro něj nejobtížnější a nejhorší scéna, kterou kdy za svůj herecký život musel ztvárnit. (P. J. D.)