Tenkrát v Americe

C'era una volta in America

Vtedy v Amerike

Once Upon a Time in America

Krimi / Drama / Thriller

USA / Itálie, 1984, 229 min (SE: 139 min, Director's cut: 251 min)

Loňský filmový rok jsem zahájil s Al Pacinem a jeho Zjizvenou tváří, takže ten letošní jsem pochopitelně také musel rozjet ve velkém (víte co, jak na nový rok... :-) Dalším důvodem pro výběr posledního Leoneho díla, bylo nadcházející hodnocení s číslem 2000. K samotnému filmu.. Nebudu zabíhat do detailů, opakoval bych totiž jen to, co bylo 100x řečeno. Snad jen vyjádřím své překvapení nad tím, jak s příběhem perfektně ladila hudba, která je typická spíše pro Leoneho westerny a zároveň tedy zmíním i jeden negativní pocit.. Ten se týká Joea Pesciho, přesněji řečeno jeho dosti obsahově omezené role (stejně, jako tomu bylo u Příběhu z Bronxu), což je imho u obou případů veliká škoda.. Takže ? This is epic and i love it - 100% (pozn. viděna speciální cca 220-ti minutová edice)(3.1.2011)

Ten film nie je perfektný. Je náladovo roztrieštený, nekomplexný. Ale i tak ma strhol. Ďakujem Eve Zaoralovej, že mi to v Karlových Varoch umožnila vidieť na veľkom plátne. Kedykoľvek si vybavím Morriconeho ústredný motív, zaleje ma hrejivý pocit a pridajú sa vízie siluety postavy šedivého De Nira, krásnej mladučkej Jennifer Connelly a mamutieho brooklynského mosta. VTEDY V AMERIKE je drsný i jemný a hlavne krásne poetický film, ktorý sa bude pomaly rozkladať vo vašich myšlienkach a naberať každým dňom na stále väčšej dôležitosti.(4.7.2004)

Monumentální proustovský labyrint paměti, kde se nostalgie, výčitky, naděje a zklamání mísí v jednu neskutečně silnou emoci. Film těžký jako existence a přitom lehký jako sen. Jediné, co mě mrzí, že kvůli enormní stopáži si ho nemůžu pouštět častěji, i když na druhou stranu je škoda, že není mnohem, mnohem delší.(28.3.2010)

Temer dokonalej film, jediny co bych mu vytknul je, ze tam nebylo vic akce s thompsonem :) Vykony vsech hercu se pohybujou od uzasnych po velice nadprumerne, do toho skvela hudba a strhujici pribeh. I De Niro, ktereho moc nemusim, tady hraje perfekne, vse je do detailu promyslene, pribeh nejde za sebou, ale "skace" mezi mladym, dospelym a starym Nirem a presto neni chaoticky. Doporucuju shlednout SE, ktery i pres svou delku skoro ctyr hodin, me ani na chvily nenudil. Jeden z nejlepsich mafianskych filmu.(3.3.2005)

Jsou snímky, pro které je i maximální hodnocení příliš těsné. Nejosobnější Leoneho dílo přesně takovým filmem je. Těžko ho však adekvátně zhodnotit, jelikož i ta po letech uvedená čtyřhodinová verze, je stále příliš krátká na to, aby nám zcela odkryla všechny dějové linky, které měl Sergio Leone natočené. Takto zde zůstává hodně nakousnutých, ale nedořečených dějových linií (např. Frankie Joea Pesciho či postava Fata Moea). Chtělo by to někdy zveřejnit tu původně zamýšlenou šestihodinovou verzi. Takto nám zbývá neskutečně silná historická freska, kterou ohromně citlivě a zkušeně vede Leone přes tři časová období za podpory geniální Morriconeho hudby, famózních herců, úžasné technické stránky i výtečné výpravy. Nejlepší část snímku je ovšem hnedka jeho první třetina. Tam je Leoneho vyprávění nejsilnější a skoro bych řekl, že právě tento segment je vůbec tím nejlepším co Leone za svou kariéru stvořil (tady se "pouhé" natočil prostě nehodí).(14.1.2007)

• - Poslední film režiséra Leoneho. (Elisebah)

• - Al Pacino a Jack Nicholson odmítli roli Noodlese. (HellFire)

• - Joe Pesci chtěl roli Maxe, ale Leone ho přesvědčil, že není pro roli tím pravým a nabídnul mu, že si může vybrat kteroukoliv jinou. Vybral si postavu Frankieho, která měla v původním scénáři daleko více prostoru, než ve finální podobě filmu. (don corleone)