Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Joostas

Nyní jsem ten film viděl potřetí a musel jsem hvězdičku přidat. Krásný,nostalgický příběh s geniální hudbou.Klasický biák ()

mArtinko5MB

Výborný príbeh a veľmi dobre zapracovaná hudba. Priznám sa, že som prekvapený tým, ako mi sadlo toto spojenie od Lenona. Nie som veľkým nadšencom westernov a výnimkou nie je ani Once Upon a Time in the West, ktorý mi nesadol vo veľkej miere. Naopak tento snímok bol dokonalým spojením thrilleru, romantiky a obsadenie dotvára atmosféru ako čerešnička na torte. Jeden veľmi dôležitý fakt však musím z mojej strany skritizovať. Je to dĺžka, neviem si predstaviť, ako by mohol vyzerať film v plnej dĺžke a môžem sa len tešiť, že to malo iba 4 hodiny. Film doslova kolíše so scénami veľmi pútavými a tými doslova nudnými. 89% ()

Hruskovice

Zase tak epický to pro mě nebylo jako Leonovy westerny, ale stejně 5/5 musím dát protože, když ve filmu dělá hudbu Ennio Morricone, tak sluch je stejně tak důležitý jako zrak (možná i důležitější :P). ()

Rezet

Prvních 30 minut byl ten nejnudnější úsek co jsem v poslední době viděl- téměř nulová akce, atmosféra chytla usínací tón a promluvy postav by jste spočítali na prstech jedné ruky. Nicméně jsem vydržel a výsledek nakonec stál za to. ()

14krejca14

Film, který má téměř 4 hodiny a přesto je každá jeho vteřina propracována do nejmenšího detailu. Hezky od začátku jsem si prošel celý příběh Noodlese a jeho party a po konci filmu si jdu lehnou do postele se stejným úsměvem jako De Niro v posledním záběru. Leoneho vrchol jak se patří. ()

Wurths

Chvílemi jsem měl pocit, že se to fakt táhne jako Noodle, ale na konci, kdy jsem si díky sáhodlouhým záběrům dokázal vybavit komplet celý film a uvědomit si, jak pomíjivý je čas a tak, došlo mi, že stopáž určitě není zbytečná. Scéna s popelářským autem jedna z nejsilnějších, jaké znám ve filmech všeho druhu. ()

AndrewNewman

Drsné, herecký brilantné, ale takisto veľmi zdlhavé. Síce niesom fanúškom Leoneho filmov, ale tomuto kúsku som skrátka musel udeliť tie štyrii hviezdy. Hlavne skvelý De Niro si to rozhodne zaslúži. ()

eMeMko

Nejdelší film, který jsem kdy zhlédl, ale rozhodně ne ten nejlepší. Vydržet více než čtyři hodiny před obrazovkou vyžaduje dosti kvalitní příběh, zajímavý styl vyprávění a perfektní herecké výkony. To vše naštěstí tento snímek nabízí a když si k tomu přičtete strhující hudbu, jakou umí jen Ennio Morricone, máte skvělý filmový zážitek. Plný počet tak nedávám jen díky pomalejšímu startu, kdy se toho moc nedělo, a také faktu, že vidět jednou toto dílo stačí. ()

swinevenca

Celoživotní drama působí hned jiným dojmem, když je tolik času se s postavami poutavou formou sžít. Intro zatne klín, dětská linie odrovná syrově poetickým příběhem i domýšlením střípků ze začátku, po 12 letech je to už ochuzené o ten soucit s dětskýma sígrama, ale gangsterská cesta vzhůru se pořád otírá o věčné a silné přátelství, hlavné Noodlesova postava si s sebou nese všechny svoje vzpomínky a duševní resty, který už tou dobou vezme za svý nejedna swině. Jestli mě něco odrazuje od smeknutí skalpu, jsou to příliš dlouhé záběry v nejstarší části a ne úplně uspokojivé rozuzlení, proto zůstanu jen u klobouku. Ale chtě nechtě je to výjimečný epos, už kvůli délce, hudbě, syrovosti, výpravě, poctivým maskám v třicetiletém rozptylu i Leoneho dlouholetému odříkání. ()

rashaverak

Bravo, po hodine a pul nudy kdy se nic nestalo, davam toto zcela jiste uzasne umelecke sracko dilo pryc letem z okna. Dalsi 3 hodiny uz opravdu neeee ()

sardon

Leoneho mistrovské dílo s podmanivou hudbou Mistra Morricona. A Robert De Niro se pro takovéhle role narodil.Škoda jen, že nejde udělit šest hvězd. ()

muti

Pôvodne som chel dať 3/5, ale nejak to do seba napokon celé zapadlo. Film má skrytu a takmer nevypovedanu pointu veľkej zrady #antiklimax, kde jeden člen gangu na úkor partie zradil všetkých a sám zhrabol celoživotné úspory. Nuž po skončení si treba film pozrieť znovu a dostať súvislosti zo súčasnej linky, kde sú už postavy staré (prvých 40min, hlavne scénu v opiovom opare). Film má šialenú stopáž 230+40min, príjemnú hudbu, pár dlhých záberov, ukazuje spoločnost hlavne počas zlatej éry prohibície a jej zmenu s novým vekom a splneným nesplneným snom o láske a priateľstve gangstrov, ktorí postupujú v rebríčku. ()

petrsponar

Bravůrní koncert u kterého můžu jen říct,že to byla opravdu bravůrní dobře odvedená práce..výrazná hudba,her.výkony paráda,skvěle propletená skládačka..10/10 ()

Gig

Kdo má rád filmy typu Kmotr - tj. filmy o mafii v Americe, musí slintat blahem. Navíc pokud takový skvost o italské mafii natočil Ital a mistr trošku jiného žánru, i když onen žánr koketuje i s tímto - mluvím o Sergio Leonem. No a když mluvím o něm, nesmí chybět druhý ital - mistr filmové hudby - Morricone. Líbí se mi jak si hraje z různými hudebními motivy a převádí je do jiného žánru - př. Yesterday od Beatles. No a o čem je film - o partě kluků, kteří zestárli a jejich priority jsou jinde. ()

pollstro

Nejvelkolepější mafiánsko-gangsterský filmový magnum opus, který je zároveň posledním filmovým příspěvkem Leoneho do světa kinematografie, kterému nejprve předcházelo odmítnutí nabídky režírovat samotného Kmotra, a následně celých 12 neuvěřitelných let příprav, během kterých tvůrci promýšleli veškeré scény a příběh. Celoživotní sen se tak na chvíli stal skutečností, která se v okamžiku rozplynula, jelikož produkční společnost si vynutila značné zkrácení celého filmu, což se pro film, ve kterém se odehrávají a prolínají tři dějové linie v rozmezí takřka 50 let, stalo nekompromisně osudným, stejně tak jak pro Leoneho život. S odstupem několika desítek let se film opět představil na filmovém festivalu v Cannes, kde si odbyl svoji první původní premiéru, a nabídl originální, původně zamýšlenou verzi a film si okamžitě zasloužil 15 minutový potlesk ve stoje. Ilustrace vzpomínek na dětské období, prohibici, lásku, krveprolití, zradu, zločin, ctižádost, chamtivost, úspěch, neúspěch, přátelství a finální odpuštění ve formě smíření se s realitou, minulostí a budoucností. Leoneho pohled na Ameriku je odtažitý, odvážný a realistický. Jeho vnímání má rozmanité a bohaté základy, které jsou pro film zcela zásadní, což mu umožňuje obsáhlé vyprávění s vizuálním soustředěním se na jednotlivé scény, jenž lze považovat za vrcholové filmové umění, které nemá obdoby. Brutální vize amerického snu, který je poskvrněn vraždami, vydíráním, utlačováním, znásilněním, brutalitou, násilím, zlomenými dušemi a pokřiveností tehdejší doby, která je vnímána živým a střízlivým zrakem, ale je tomu skutečně tak? Nejkrásnější věc na Americe je, že sen se bez jakéhokoliv upozornění náhle stává skutečností, přičemž realita se v ten okamžik stává snem. Závěrečný úsměv reprezentuje tragickou historii, ale taktéž možnou iluzi. Není to ve finále pouze vše jenom divadelní hra, představení, nebo opiový sen o vytouženém přání? Abnormálně komplexní, bohatý, upřímný, poetický a rozsáhlý příběh o přátelství, který lze považovat za nejintenzivnější filmový zážitek, jehož uznání se sám Leone bohužel nikdy nedočkal. ()

Elessar.

Leoneho sen. Zachytiť mafiánsky opus zachytávajúci život gaunerov v Amerike. A je to krásne. Hudba je krásna, zábery sú krásné. Dĺžka tak trochu meditačná, ale príjemne sa na to pozerá. Herecká zostava bezchybná, miestami sa to tak ťahá, inokedy vyvoláva otázky. Je to ako čítať román. Ste s tými postavami dlhšiu dobu a zdá sa vám to také prirodzené... a má svoju dušu ()

xzajox

Neobyčajný zážitok. Po pozretí director's cut je mi jasné, že toto nezhotovil nejaký pisálek za týždeň. Ani by som to nenazval filmom ale symfóniou, príbeh je riadny kolos a pritom stále konzistentný. Dej diváka striedavo napína, hnevá, a utápa v nežnom kľude a tichu. Striedanie časových línií sa zdá byť trošku chaotické, ale človek si zvykne a do deja ľahko vkĺzne. Herecké vykony vynikajúce, De Niro či Woods, ale aj ďalší. Výber herečiek tiež dobre padol, no ako dospelú Deborah mohli radšej skúsiť zamaskovať mladučkú J.Connely. Čo sa hudby týka, mal som pocit, že tvorcovia kúpili licenciu asi len na 5-6 piesní, ktoré tu omieľajú dokola, iba inými nastrojmi a v rôznom tempe. Hudba nie je nepríjemná, len počúvať jednu melódiu v každej pokojnej pasáži celé 3:40 je trošku príliš. Napriek týmto drobnostiam však odporúčam. Skvelý zážitok na dlhý večer, na ktorý ale treba kľud. 84% - 4* ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration