Poslední království

• Velká Británie The Last Kingdom
Velká Británie, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (více)

Série(5) / Epizody(46)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

LeChouan

„Já jsem Uhtred, syn Uhtredův, a toto je příběh krevní msty. A je to vyprávění o jedné ženě a jejím otci, králi. Byl to můj král a za všechno, co vlastním, vděčím jemu. Jídlo na mém stole, sídlo, kde žijí, i meče mých mužů, to vše pochází od Alfreda, mého krále, který mne nenáviděl.“ (Bernard Cornwell. Poslední království). Tentokrát to byl film, který mne nasměroval ke knize – přesněji ke knihám a jejich autorovi Bernardu Cornwellovi, díky němu se zase o něco více orientuji v dějinách Britských ostrovů. Série „Uhtred z Bebbanburgu“, tvoří již 20. knih, tak je možné čekat po nejnovější 4. řadě další. Seriál „Poslední království“, který se překrývá s převysoce (pře)ceněným fantasticko-historickým seriálem „Vikingové“ sleduje anglo-saskou stranu válečného konfliktu. Knihy i seriál seznamují s ranými dějinami Anglie – třebaže průvodcem a hlavní postavou je smyšlený ealdormann, „earsling“ Uhtred. Jak jsem zjistila – oproti knižní předloze – jej filmaři zpodobnili nikoli jako dvou metrového blonďáka, ale povedlo se jim ponechat mu jeho earslingovství („earsling“ - zmrd, smrad, cucák), paličatost, přehršle sebevědomí, zbrklost a nadutost, které se s věkem budou mírně obrušovat - tak není, proč si stěžovat. A jsme v 9. století - zastihneme tehdejší „Anglii“ téměř již dobytou Dány, patří jim Northumbrie, Východní Anglie, Mercie. (V 1. řadě seriálu je letmo ukázaná epizoda z dobývání Východní Anglie a osud jejího krále, posléze světce, Edmunda, budiž výstrahou před přílišným a neuváženým mluvením.) Dánové se chystají získat poslední království, to nejbohatší, které jim ještě nepatří – Wessex. V cestě jim bude stát již zmíněný earsling Uhtred a především král Wessexu – Alfred, odhodlaný zachovat Wessex pro Anglo-Sasy a pro křesťanského Boha. Alfred, snící o Anglii, o sjednocených křesťanských královstvích pod jediným panovníkem. Je tedy o co hrát – na poli bitevním i „diplomatickém“. Nejvýraznější postavou je Alfred (vnuk krále Ecgberta, kterého známe z Vikingů) mimořádně inteligentní, vzdělaný, mimořádně zbožný, mimořádně pořádkumilovný panovník; zbožností a puntičkářstvím, moderně řečeno, „leze Uhtredovi na nervy“. Málokdy mne vedle postavy zaujme i herec, který ji ztvární, ale David Dawson krále Alfreda zahrál tak dokonale, že mu věřím každý sebenepatrnější výraz v obličeji. ()

DeDanu

Jeden z nejlepších dobrodružných seriálů podle knižní předlohy,která je, mimochodem, též vynikající. A i po čtyřech sériích je laťka umístěna hodně nahoře. Dodatek po sérii 5: Laťka držíííí! ( Snad jen za toho kněze z Afriky by zasloužili pokárání!) ()

Hemlock

Po domrveném pokračování Vikingů s přízviskem Valhalla musím s velkým potěšením konstatovat, že při sledování tohoto kousku ze stejného prostředí jsem si výrazně spravil chuť. The Last Kingdom má perfektní atmosféru, výprava je strhující, sem tam se tam mihnou cecky a krví se nešetří - prostě luxusní seriál, který vás chytne a nepustí… 80% ()

soviczka

Celý je to tak nějak blbý... Hodnocení odráží hlavně moji slabost pro vikingy. Uthred je namachrovaný debílek, čerstvě vymydlený, stejně jako většina Dánů a vůbec všech postav, Brida je prostě kráva. Herci jsou nevýrazní, neslaní, nemastní a když už budí nějaké emoce, tak jsou hlavně nesympatičtí. Vůbec nechápu zdejší hodnocení... Vikingové z Wishe. ()

Taron

Zatím po prvních dvou epizodách to vypadá velice slibně. Trochu z jiného pohledu než Vikings, ale kvalita jak herců, tak scénáře zatím vysoká. Doufejme, že to tak vydrží i nadále. Zatím 90 %. /// Tak po první sérii čupr! Dokonce bych řekl, že ještě trošku lepší než první dojmy. 1. série 95 %. ()

Snowball

Žiadne nesympatické postavy s buzerantskými hipster účesmi a debilnými vedľajšími zápletkami ako to bolo u Vikingov. Len čistá akčná zábava so super background hudbou. ()

Raskoslav

Velice povedená, syrová a zajímavá podívaná, která dovede přitesat k obrazovce a nechat odsunout vše ostatní abyste to celý mohli zkouknout během dne nebo dvou. Příběh je solidní, málokterá z postav je vyloženě černobílá, líbí se mi i správně dementní dobové chování, jež by mohlo i někomu lézt při sledování na nervy, ale o to mi to přijde historicky přesnější. Evidentně si nikdo neodepře srovnání s Vikingy, načež musím bez nějaké zášti říct, že mě to bavilo více, přišlo mi to méně populistické, a zaměřené na byť jednoduchou tak přesto fungující dějovou linku. Jediná škoda je krapet celkově působící dojem malého rozpočtu (i když i přesto s bitvami, souboji či kostýmy nebo prostředím jsem spokojen byl). Za mě zatím lahůdka. ()

Plaque

Spočiatku som si na Uthreda, syna Uthredova, nevedel zvyknúť. Herec a aj jeho stvárnenie hlavnej postavy mi akosi nesedeli. Našťastie tam bola partička okolo Alfréda, ktorého David Dawson vyšpičkoval do detailov. Zápasil som s všakovakou nelogickosťou v deji, kde Uthred preskakoval od jednej šľapky k druhej a správal sa ako mentolka, ktorá jediná nechápe následky svojich činov. Dokonca aj jeho kôň nepokojne fŕkal, bo vedel, že najbližšie dobrodružstvo poriadne naserie niekoho vplyvného vo Wessexe. No, ale k pointe. Nakoniec mi vôbec nevadí, že Uthred, syn Uthredov, maskoval svoje kurvenie za skutočnú lásku a takmer v každej novej časti sa drsne zadíval na inú ženu. Nevadí mi ani to, že namiesto, aby niečo normálne povedal pred kráľovskou radou, tak tam iba stál ako taký papek, zvieral čeľuste a otáčal hlavu do strán ako nemecký vlčiak. Postupne sa seriál, aj napriek týmto nedostatkom, vyvážil a priniesol mnoho zaujímavých zvratov či rozuzlení. S minimalistickou výpravou dokázali tvorcovia vyrobiť dosť surový stredovek a Uthred, syn Uthredov, so svojou partičkou Avangers do neho skvele zapadli so všetkými dobrodružstvami, ktoré im osud postavil do cesty. Nakoniec som sa vynikajúco bavil, seriál som si obľúbil a už sa teším na pokračovanie. PS: Seriál by mohol byť pokojne aj didaktickou pomôckou, navrhujem, aby si ho púšťali v školách na hodinách angličtiny... Aj em Utred, son of Utred end Des-ti-ny is ól! ()

zdenzo

Oproti Vikings více syrové, méně předvídatelné a syrovější. Neskutečně mě baví intonace Uhtreda. 4,5* ()

TinyMartina

Podle perfektních knih Bernarda Cornwella přichází perfektní seriál. Jízda od prvního až do (zatím) posledního dílu. Těším se na další série. ()

Knightey

Jo to je ono. Takové nezávazné pokračování Vikingů. Nějaké podobnosti tam jsou ale člověk se musí odpoutat, protože jinak mu nesedí ty věci do sebe. Jinak super, jak se hlavní postava vyvýjí a zlepšuje. ()

Metaliulinka

Milovala jsem Vikingy, ale po shlédnutí tohoto seriálu jsem je odsunula na druhou kolej... První 2 díly nic moc, ale potom se rozjela neskutečná podívaná. Pravej surovej středověk, drsní vikingové, skvělé politikaření, nádherná výprava a kostýmy, v každém díle spoustu zvratů a akčních scén, perfektní postavy. Hlavního hrdinu si nejde nezamilovat - vzpurný a odvážný válečník, co se nechce nikomu a ničemu podřizovat, a přitom má srdce na pravém místě. Navíc Alexander Dreymon má sakra charisma... ()

cernakus

Vynikající historický seriál (je mimořádně věrný, i když pojítko postav - hlavní hrdina - je samozřejmě hodně vymyšlený). Seriál první tři série stojí na dramatu vytvořené kolem interakce přidrzlého, přímočarého, ale srdečného Uthreda a moudrého, obvykle spravedlivého, ale chladnokrevně cílevědomého krále Alberta. Tento vztah, skoro bych řekl až "bromance" vyvrcholí ve výborné třetí sérii. Čtvrtá série šlápla hodně na brzdu, přidá se pár nových historických postav, které jsou vám u prdele, hodně se to točí na místě a zdá se, že seriál zvikingovatěl. Ale klid, "přetrpte to", aby jste neztratili nit v tom, co přijde ve formě páté a konečné série. To je totiž ultimátní vyvražďovačka hlavních postav protkaná frontálním útokem na emoce. Epický, slzavý a veskrze emoční závěr fenomenálního seriálu.  Už se nemohu dočkat závěrečného filmu, který uzavře poslední neuzavřené linky. PS: Buzflix se držel zkrátka. Jeden negr a jedna hluchota, která navíc zmizela po třetím díle. Tleskám. ()

yazik

Seriál zcela jistě koukatelný, proto dávám vyšší hodnocení, ale mít tak dvě série, asi by to bylo lepší. Pořád dokola stejná písnička, přijde mi to jako seriál Živí mrtví. Je jedno, kolik lidí/zombíků zabijete, pořád jich je všude dost. Tam se pálí vesnice hlava nehlava, ale pořád je všude lidí mraky. Bylo zde tolik velkých bitev a přesto někteří hlavní hrdinové z těch bitev vždy unikli. A zase měli dost bojovníků na další bitvy. Příběh je takřka pořád stejný, resp. šablona příběhů a problémů neustále stejná. Chvíli se to dá, ale pak je ten stereotyp až moc.... ()

smarkus

Dobre spracovaný a zaujiímavý seriál z obdobia vzniku Anglicka. Každou sériou to gradovalo, bolo to vidieť aj na rozpočte. Dobre obsadené postavy, intrigy, krv, bitky. Odporúčam. Navyše je aj ukončený, čo dnes nebýva bežné - za to palec hore. Chcem si prečítať aj knihy, ktoré sa odlišujú a to ma láka. Čo dodať nakoniec? DESTINY IS ALL! ()

Scaevola

Počáteční nadšení je poněkud zbržděno příliš učesanou vizáží onoho překvapivě čistého a nalakovaného "temného" středověku, a také akce v průběhu děje povážlivě ubývá, ale druhá půle chytla dech okouzlujíc příjemným střetem několika životních/náboženských náhledů na svět bez otravného patosu. Taktéž hlavní hrdina se postupně vyvíjí z nesympatického hejska na promyšleně strukturovanou postavu věrnou svému bezbožnému slovu. Bez diskuse jde o velmi příjemné překvapení podzimu, ale vyvaroval bych se srovnání s důkladnějšími kvalitami konkurence. - Druhá série mne potěšila plastičtějším dějem, který v rámci pouhých několika epizod dospěje k mnohostranným vyvrcholením a nezřídka se vypořádá i s postavami, jejichž přežívání by v obdobných seriálech vydalo na několik řad. Přibyla také pohledná akce a psychologická hloubka mnoha postav, jež notně postoupila od prosté charakterizace, zda jde o Sasy či Dány a o křesťany nebo pohany. Je proto jen drobným škrábancem na celkovém stylu, že hlavní hrdina svou stylizací pomalu sklouzává k emo-gothikovi s pečlivě vyholenou hrudí a podmalovanýma očima, byť přirozeně chápu důvody tvůrců a nijak mne vlastně nepopouzejí. - Třetí série zdařile pokračuje ve směru, který nastolilo předchozí pokračování, a oproti ostatním podobným příběhům se nijak nepokouší protahovat zdánlivě složité zápletky umělým nastavováním motivací. Právě tato poměrně přímočará důslednost je velice okouzlující. Navíc se fabule nezdráhá škrtnout i některé poměrně důležité postavy, prospěje-li to celkovému vyznění a spádu. Právě s odchodem jedné z hlavních postav nyní vyvstaly nové problémy a těším se, jak se do nich hejskovitý barbar opět zamotá. - Klackovitý hrdina dospívá téměř do dědečkovského věku, aniž by to na jeho vizáži bylo znát, a vzdor tomu zvedám po čtvrté sérii hodnocení na maximum. Vypointované dějové odbočky nezdržují, hlavní linka utíká bez toho, že by dokázala nudit, a nové postavy mají naštěstí co říci včetně bolestných rozhodnutí, a přeci si příběh drží nadhled a pozitivnost vědomí, že se sice o postavy bojíte, ale tušíte, že to tak nějak dobře dopadne. Skvělý odpočinek ve skvělém provedení. - Uzavření se podařilo ve výtečném stylu. Několikerá ztráta osudové lásky hrdiny opravdu bolí, vedlejší linky nepřekáží dokreslujíce fikční svět a nikdo vlastně nedokáže říci, na čí straně stojí právo, či - nedejte bohové - kdo je hodný a kdo zlý. Některé postavy sice stále nestárnou, ale to vlastně nevadí, protože vzdor tomu si seriál zachovává svůj styl až do úplného konce, a to včetně posledního dílu, který bývává v podobných dílech značně neuspokojivý. Zde však nikoli: vše do sebe perfektně zapadne a ve finále se skutečně o hrdiny obáváte. Dlouho jsem neviděl lepší historický počin. ()

jjjerry

Pilot jsem bral jako úvod, seznámení s postavami (nevim jestli ta první půlka byla nutná a nešlo to zkrátit, ten" posun v čase" mně nesedl). Druhý díl, rozpačité pocity. Třetí fajn..a pak už to jen stoupalo do famozního finále. Scénář je super, ale dostala mě výprava a hlavně hudba. Mám rád historické filmy. Neznám tak přesně Britské dějiny, tak nemohu hodnoti autentičnost. Ale fandím snaze zfilmovat ranný středověk, nikdy by mě nenapadlo, že to může být tak poutavé, syrové a přitom vcelku reálné. update: prvně jsem začal koukat na tento seriál, a až poté na Vikings (zklamání), když teď čtu komentáře, tak vidím, že někdo fandí Anglii a někdo Vikingům a vidí chyby v opačném seriálu :) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD